Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 4


kage

Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;  

381 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;

    • Άσπρο
      276
    • Μαύρο
      532
    • Whatever brotha
      141


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηρθαν επιτελους και 2 iPhone 4 απο Αγγλια που ειχα παραγγειλει εδω και καιρο. Ενα για μενα και ενα για εναν φιλο μου.

 

Ανοιξα μονο το ενα. Δεν του εκανα αναβαθμιση σε 4.0.1 .(για καλο και για κακο , μπας και αρχικα βγει jailbreak μονο για 4.0)

 

Οταν δεν το πιανεις ή το πιανεις με το δεξι χερι, εχει καλυτερο σημα απο το 3gs. Αυτο το βλεπω και απο τις μπαρες , αλλα και απο την καλυτερη ποιοτητα συνομιλιας.

 

Τα δυσκολα ερχονται βεβαια οταν το πιασεις με το αριστερο χερι.

α)Οταν ειμαι σε περιοχη που εχω σημα 2-3 μπαρες (3g ή gprs), τοτε αν το κρατησω με το αριστερο χερι εχω κατα 50% dropped call μετα απο 20-30 sec.

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το 3gs.

β)Οταν ειμαι σε περιοχη που εχω σημα 4-5 μπαρες (3g ή gprs), τοτε αν το κρατησω με το αριστερο χερι πεφτει το σημα στη 1 μπαρα μετα απο 20-30sec.(δεν ενοχλει βεβαια την κληση η οποια συνεχιζεται κανονικα)

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το 3gs.

 

Αφου αναλυσαμε το θεμα των κλησεων, παμε τωρα στην περιπτωση του surfing(μεσω 3g, οχι wifi).

Surfing κρατωντας το κινητο με το αριστερο χερι και κανοντας touch με το δεξι δεν μπορω να κανω στις περισσοτερες περιοχες χωρις να μου σπασουν τα νευρα.Το σημα πεφτει στη 1 μπαρα gprs ακομα και αν ειμαι σε περιοχη που αρχικα επιανα(χωρις να ακουμπαω το κινητο ή με το δεξι χερι) 4 μπαρες 3g.

Αν ειχα 2-3 μπαρες 3g, τοτε μπορει να παει και στο searching για δικτυο.

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το iPhone 3gs.

Ολα αυτα κρατωντας το iPhone 4 με το αριστερο χερι. Με το δεξι δεν εχω κανενα προβλημα. Αλλα δεν εχω συνηθισει να το κραταω με το δεξι και να κανω touch με το αριστερο: με βολευει να κανω touch με το δεξι ενω το κραταω με το αριστερο , κατι που δυστυχως μου ριχνει κατακορυφα τις ταχυτητες surfing.

 

Εν ολιγοις, στο σπιτι μου που δεν εχω δυνατο σημα, δεν μπορω να πραγματοποιησω απροβληματιστη κληση με το αριστερο χερι.

 

Οποτε , το iPhone 4 το δικο μου το πουλησα σφραγισμενο και επεστρεψα στο παλιο καλο 3gs που δεν εχω τετοια προβληματα.

 

 

Υ.Γ.: Τις δοκιμες τις εκανα οπως ειπα με 4.0 firmware και σε δικτυο cosmote. Ακριβως τις ιδιες συνθηκες(δικτυο cosmote/fw 4.0) ειχε και το iPhone 3gs που δεν ειχε dropped calls ή μεγαλη μειωση ταχυτητας surfing οταν το κραταγα με το αριστερο χερι.

Αργοτερα, απο καθαρη περιεργεια θα δοκιμασω να δω τι γινεται αν μονωσω(με καμμια ταινια ή θηκη) το συγκεκριμενο σημειο κατω αριστερα στο iPhone 4.

 

Ενας κατοχος iPhone 2g->iPhone 3g->iPhone 3gs.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν επιτελους και 2 iPhone 4 απο Αγγλια που ειχα παραγγειλει εδω και καιρο. Ενα για μενα και ενα για εναν φιλο μου.

 

Ανοιξα μονο το ενα. Δεν του εκανα αναβαθμιση σε 4.0.1 .(για καλο και για κακο , μπας και αρχικα βγει jailbreak μονο σε 4.0)

 

Οταν δεν το πιανεις ή το πιανεις με το δεξι χερι, εχει καλυτερο σημα απο το 3gs. Αυτο το βλεπω και απο τις μπαρες , αλλα και απο την καλυτερη ποιοτητα συνομιλιας.

 

Τα δυσκολα ερχονται βεβαια οταν το πιασεις με το αριστερο χερι.

α)Οταν ειμαι σε περιοχη που εχω σημα 2-3 μπαρες (3g ή gprs), τοτε αν το κρατησω με το αριστερο χερι εχω κατα 50% dropped call μετα απο 20-30 sec.

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το 3gs.

β)Οταν ειμαι σε περιοχη που εχω σημα 4-5 μπαρες (3g ή gprs), τοτε αν το κρατησω με το αριστερο χερι πεφτει το σημα στη 1 μπαρα μετα απο 20-30sec.(δεν ενοχλει βεβαια την κληση η οποια συνεχιζεται κανονικα)

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το 3gs.

 

Αφου αναλυσαμε το θεμα των κλησεων, παμε τωρα στην περιπτωση του surfing(μεσω 3g, οχι wifi).

Surfing κρατωντας το κινητο με το αριστερο χερι και κανοντας touch με το δεξι δεν μπορω να κανω στις περισσοτερες περιοχες χωρις να μου σπασουν τα νευρα.Το σημα πεφτει στη 1 μπαρα gprs ακομα και αν ειμαι σε περιοχη που αρχικα επιανα(χωρις να ακουμπαω το κινητο ή με το δεξι χερι) 4 μπαρες 3g.

Αν ειχα 2-3 μπαρες 3g, τοτε μπορει να παει και στο searching.

Αυτο δεν το ειχα με κανενα αλλο κινητο ουτε με το iPhone 3gs.

Ολα αυτα κρατωντας το iPhone 4 με το αριστερο χερι. Με το δεξι δεν εχω κανενα προβλημα. Αλλα δεν εχω συνηθισει να το κραταω με το δεξι και να κανω touch με το αριστερο: με βολευει να κανω touch με το δεξι ενω το κραταω με το αριστερο , κατι που δυστυχως μου ριχνει κατακουρφα τις ταχυτητες surfing.

 

Εν ολιγοις, στο σπιτι μου που δεν εχω δυνατο σημα, δεν μπορω να πραγματοποιησω απροβληματιστη κληση με το αριστερο χερι.

 

Οποτε , το iPhone 4 το δικο μου το πουλησα σφραγισμενο και επεστρεψα στο παλιο καλο 3gs που δεν εχω τετοια προβληματα.

 

 

Υ.Γ.: Τις δοκιμες τις εκανα οπως ειπα με 4.0 firmware και σε δικτυο cosmote. Ακριβως τις ιδιες συνθηκες(δικτυο cosmote/fw 4.0) ειχε και το iPhone 3gs που δεν ειχε dropped calls ή μεγαλη μειωση ταχυτητας surfing οταν το κραταγα με το αριστερο χερι.

Αργοτερα, απο καθαρη περιεργεια θα δοκιμασω να δω τι γινεται αν μονωσω(με καμμια ταινια ή θηκη) το συγκεκριμενο σημειο κατω αριστερα στο iPhone 4.

 

Με θήκη ή bumper δοκίμασες να δεις αν διορθώνεται το θέμα? Κακά μαντάτα πάντως. Κι εγώ το 3gs με το αριστερό το κρατάω και μιλάω ή σερφάρω...Ελπίζω με την reception case που πήρα να μην έχω πρόβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με θήκη ή bumper δοκίμασες να δεις αν διορθώνεται το θέμα? Κακά μαντάτα πάντως. Κι εγώ το 3gs με το αριστερό το κρατάω και μιλάω ή σερφάρω...Ελπίζω με την reception case που πήρα να μην έχω πρόβλημα...

 

Φανταζομαι δεν θα εχεις κανενα προβλημα με θηκη.

 

Οπως γραφω και πιο πανω, αυριο-μεθαυριο θα δοκιμασω να δω τι γινεται με θηκη-μονωση:

Αργοτερα, απο καθαρη περιεργεια θα δοκιμασω να δω τι γινεται αν μονωσω(με καμμια ταινια ή θηκη) το συγκεκριμενο σημειο κατω αριστερα στο iPhone 4.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως που είχα πρόβλημα και έπεφτε το σήμα στο σπίτι μου (δεν έχω καλό σήμα), με την θήκη που έβαλα δεν πέφτει πλέον (αναμενόμενο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δε βάζετε και την 4.0.1; Στο 3GS έχω δει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά μετά την αναβάθμιση.

Να το πω διαφορετικά, είχα και γω τις μισές κλήσεις dropped (με την 4, γιατί με τις προηγούμενες δεν είχα ποτέ), ενώ από την ημέρα που έβαλα τη 4.0.1 δεν έχω ξανά καμία. Όλα αυτά στο σπίτι μου που πιάνει μόνο η Wind μια δυο μπάρες, οι άλλοι πάροχοι 1 μπάρα και σε συγκεκριμένα σημεία του σπιτιού ίσως να καταφέρω να ολοκληρώσω κλήση με οποιοδήποτε κινητό... αν δεν κουνηθώ καθόλου και αν είμαι πολύ τυχερός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηρθαν επιτελους και 2 iPhone 4 απο Αγγλια που ειχα παραγγειλει εδω και καιρο. Ενα για μενα και ενα για εναν φιλο μου.

 

Ανοιξα μονο το ενα. Δεν του εκανα.......το iPhone 4 το δικο μου το πουλησα σφραγισμενο και επεστρεψα στο παλιο καλο 3gs που δεν εχω τετοια προβληματα.

 

Να και ενας χρηστης του forum με ελαττωματικη συσκευη λοιπον.

 

Κριμα του φιλου σου δεν του εκατσε το ρισκο αγορας απο το εξωτερικο. Αν ζουσε εκει θα πηγαινε να παρει τα λεφτα του πισω και να αγορασει καποιο απο τις νεες παρτιδες χωρις προβλημα.

 

Μηπως ο φιλος σου να κανονισει διακοπες φετος στο Λονδινο? Και μια πανεμορφη πολη θα γνωρισει και θα παρει τα λεφτα του πισω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Γιατί δε βάζετε και την 4.0.1; Στο 3GS έχω δει εντελώς διαφορετική συμπεριφορά μετά την αναβάθμιση.

 

Ο φιλος μου οπως ειπα δεν το αναβαθμιζει γιατι φοβαται μπας και γινει αρχικα jailbreak μονο στην 4.0 και οχι στην 4.0.1. (αρκετα απιθανο, αλλα ποτε δεν ξερεις)

Δεν του εκανα αναβαθμιση σε 4.0.1 .(για καλο και για κακο , μπας και αρχικα βγει jailbreak μονο για 4.0)

 

 

Οπως και να εχει, συμφωνα με την apple μονο η ενδειξη μπαρων αλλαξε σε σχεση με το σημα.

Το προβλημα ομως δεν ειναι στην ενδειξη μπαρων, αλλα στα dropped calls και στις χαμηλες ταχυτητες surfing οταν το πιανεις με το αριστερο χερι.

 

---------- Προσθήκη στις 00:06 ---------- Προηγούμενο μήνυμα στις 00:05 ----------

 

Να και ενας χρηστης του forum με ελαττωματικη συσκευη λοιπον.

 

Κριμα του φιλου σου δεν του εκατσε το ρισκο αγορας απο το εξωτερικο. Αν ζουσε εκει θα πηγαινε να παρει τα λεφτα του πισω και να αγορασει καποιο απο τις νεες παρτιδες χωρις προβλημα.

 

Μηπως ο φιλος σου να κανονισει διακοπες φετος στο Λονδινο? Και μια πανεμορφη πολη θα γνωρισει και θα παρει τα λεφτα του πισω.

 

Ενημερωτικα παντως και εγω που το πηρα μαζι με τον φιλο μου απο Λονδινο, τα λεφτα μου τα πηρα και με το παραπανω πισω πουλωντας το εδω στην Ελλαδα.(πηρα πισω οσο μου κοστισε + δωρο ενα iphone 3gs)

Αν ηθελε μπορουσε και αυτος να το πουλησει εδω στην Ελλαδα και να επαιρνε τα χρηματα του πισω και με το παραπανω.

Απλα αυτον δεν τον ενοχλει που θα πρεπει να το πιανει κυριως με το δεξι χερι ή να του βαλει θηκη.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο φιλος μου οπως ειπα δεν το αναβαθμιζει γιατι φοβαται μπας και γινει αρχικα jailbreak μονο στην 4.0 και οχι στην 4.0.1. (αρκετα απιθανο, αλλα ποτε δεν ξερεις)

Χωρίς πλάκα, είχα πολλές dropped calls ενώ το σήμα ήταν στις δυο μπάρες κάποιες φορές. Εσύ όταν έπεφτε η κλήση και κοιτούσες το κινητό, σου έλεγε no service; Στη θέση σου θα δοκίμαζα με τη 4.0.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς πλάκα, είχα πολλές dropped calls ενώ το σήμα ήταν στις δυο μπάρες κάποιες φορές. Εσύ όταν έπεφτε η κλήση και κοιτούσες το κινητό, σου έλεγε no service; Στη θέση σου θα δοκίμαζα με τη 4.0.1.

 

Εγραφε no service ή ειχε μονο μια μπαρα(που μπορει μαλιστα μετα απο λιγο να πηγαινε no service).

 

Δεν τον πολυαπασχολει τον φιλο μου το προβλημα, γιατι απλα εχει αποφασισει οτι θα το πιανει με το δεξι χερι. Οποτε δεν τον βλεπω συντομα να πηγαινει σε 4.0.1, αλλωστε οπως ειπε και η apple δεν διορθωνει το προβλημα που εχει το iPhone 4 με τα dropped calls.

Η λυση ειναι ή θηκη ή δεξι χερι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Εγώ πάντως που είχα πρόβλημα και έπεφτε το σήμα στο σπίτι μου (δεν έχω καλό σήμα), με την θήκη που έβαλα δεν πέφτει πλέον (αναμενόμενο).

Whiteyez:

σε μερη που ειχες 2-3 μπαρες σημα 3g χωρις να πιανεις το κινητο, μπορουσες να κανεις γρηγορο surfing κρατωντας το κινητο στο αριστερο χερι?(χωρις να του βαλεις εννοειται θηκη)

 

Κρίμα haha...

 

Δεν εγινε και τιποτα.

Οταν ερθει με το καλο Ελλαδα, μαλλον θα το παρω. Λογικα θα εχει φτιαχτει και το προβλημα , ενω θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο εχοντας κανονικη εγγυηση.

 

 

 

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Α, και κατι επιπλεον:

Η υφη της μεταλλικης κεραιας ηταν σε ολο το μηκος της ιδια.

Αυτο το αναφερω επειδη ειχαν ακουστει καποιες μαρτυριες που ελεγαν οτι η καινουρια παρτιδα ειχε διαφορετικη υφη κοντα στο επιμαχο σημειο και αυτο ισως να ηταν μονωση και για αυτο να μην εμφανιζαν προβληματα.

(ειναι κατασκευασμενο την 28η εβδομαδα του 2010, το καταλαβαινεις απο το 4ο και 5ο ψηφιο απο τα αριστερα του S/N,οχι του IMEI)

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...