Προς το περιεχόμενο

Apple iPhone 4


kage

Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;  

381 μέλη έχουν ψηφίσει

  1. 1. Ποιο χρώμα του iPhone 4 σας αρέσει περισσότερο ;

    • Άσπρο
      276
    • Μαύρο
      532
    • Whatever brotha
      141


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα και τώρα μιλάμε για ελαττωματικές συσκευές...

Αυτό που λέει ο haHa ακριβώς φοβάμαι ότι ισχύει. (κακό σήμα = useless, εκτός αν έχεις θήκη)

 

Το ότι χάνει 20db με normal grip το έχουμε ξαναπεί. Το όριο για τις 2 μπάρες είναι -98db. Do the math. -98 -20 = -118. Ε στα -121 είναι το θανατηφόρο σημείο πλέον μετά το iOS 4.0.1 (πριν ήταν στα 113).

 

Τα λέει τόσο ξεκάθαρα το Anandtech (και ο haHa στα ελληνικά)

 

Πλέον είναι απλά τα πράγματα όπως το βλέπω.

Αν έχεις κακό σήμα (κακό = 1-2 μπάρες) τότε θες θήκη.

Αν δεν έχεις την βγάζεις καθαρή. Αλλά πως είσαι σίγουρος ότι θα έχεις όπου και να είσαι?

 

Το iPhone 4 έχει μεγαλύτερη πτώση σήματος συγκριτικά με το 3GS. Αξίζει αυτό το tradeoff για καλύτερο επεξεργαστή, διπλάσια μνήμη, retina display κτλ? Αυτό είναι το ερώτημα ουσιαστικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 3,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως θα περιμένω να έρθουν Ελλάδα τα βελτιωμένα (ελπίζω να βγάλουν διορθωμένες version) iPhone 4.

Εάν πάρει κανένας γνωστός μου ή φίλος και το πιάσω στα χέρια μου και το δοκιμάσω με τα μάτια μου ότι όντως δουλεύει normal το σήμα, ίσως πάρω και εγώ ένα.

Άλλως θα περιμένω για το iPhone 5 (εκτός αν χαλάσει το iPhone 3G που έχω τώρα ή εάν μου την βαρέσει ξαφνικά...).

 

Η αλήθεια είναι πάντως οτι φλέγομαι να το αγοράσω και οτι μετά βίας κρατάω τον εαυτό μου να μην προβεί σε αγορά...!!!

Ενώ δεν πολυ-γουστάρω να του βάλω bumper, θα μπορούσα να συμβιβαστώ....(ίσως)...!!!

 

haHa, κάνε και κανένα Test με bumper αν μπορέσεις να δούμε πως συμπεριφέρεται το iPhone 4 φορώντας το.

 

Με καλό σήμα ή χωρίς καλό σήμα το iPhone είναι "πειρασμός" πάντως...!!! (δαγκωμένο μήλο...) χιιχχι :-)

Α, ρε Apple τι μας κάνεις....!!! :P :P :P :P χιχιχι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ δεν πολυ-γουστάρω να του βάλω bumper, θα μπορούσα να συμβιβαστώ....(ίσως)...!!!

Αντι να συμβιβαστεις με bumper, μπορεις πολυ απλα να συμβιβαστεις κρατωντας το προσεκτικα με το δεξι χερι! ;)

 

haHa, κάνε και κανένα Test με bumper αν μπορέσεις να δούμε πως συμπεριφέρεται το iPhone 4 φορώντας το.

Bumper δεν παιζει, αλλα θα δοκιμασω με καμμια προχειρη θηκη ή γαντι/μονωση κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι χάνει 20db με normal grip το έχουμε ξαναπεί. Το όριο για τις 2 μπάρες είναι -98db. Do the math. -98 -20 = -118. Ε στα -121 είναι το θανατηφόρο σημείο πλέον μετά το iOS 4.0.1 (πριν ήταν στα 113)

Μόνο που δεν έβαλε ποτέ την 4.0.1.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντι να συμβιβαστεις με bumper, μπορεις πολυ απλα να συμβιβαστεις κρατωντας το προσεκτικα με το δεξι χερι! ;)

 

 

Bumper δεν παιζει, αλλα θα δοκιμασω με καμμια προχειρη θηκη ή γαντι/μονωση κλπ.

 

 

Βασικά δοκίμασε με ένα γάντι πλαστικό - σαν αυτά των χειρουργών (είναι πολύ φθηνά και πολύ εύκολο να τα βρεις εάν επιλέξεις τα απλά και "όχι αποστειρωμένα" γάντια). Επίσης με αυτά τα γάντια είναι καλύτερα διότι είναι και πολύ λεπτά και θα μας δείξει τι θα παιχτεί με απλή μόνωση αγωγιμότητας (αποφυγή βραχυκύκλωσης των δυο κεραιών), αλλά επιτρέποντας το χέρι να έρθει όσο πιο κοντά στην κεραία γίνεται και αυτό πρέπει να είναι το τέστ που θα μας δώσει τις σημαντικότερες πληροφορίες πιστεύω.

 

Ας ελπίσουμε να μας έρθουν τα βελτιωμένα εδώ...(πράγμα πολύ πιθανό πιστεύω).

Σιγά μην κάτσει η apple με σταυρωμένα τα χέρια...(αλλά ούτε και να ανακοινώσει την βελτίωση επίσημα μπορεί, διότι θα τα επέστρεφαν όλοι και θα περίμεναν την βελτιωμένη έκδοση = μεγαλύτερη ζημιά για την apple).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο που δεν έβαλε ποτέ την 4.0.1.

 

Παντως, οπως εδειξαν και αρκετες μετρησεις απο εγκυρα site(αλλα και τα λογια της ιδιας της apple), η 4.0.1 δεν αλλαζει την μεγαλη μειωση (20db) που παθαινει το iPhone 4 οταν απλα το πιανεις με το αριστερο χερι.

 

Οπως και να εχει , σημερα ή αυριο θα δοκιμασω μαλλον και με την 4.0.1 και με μονωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, οπως εδειξαν και αρκετες μετρησεις απο εγκυρα site(αλλα και τα λογια της ιδιας της apple), η 4.0.1 δεν αλλαζει την μεγαλη μειωση (20db) που παθαινει το iPhone 4 οταν απλα το πιανεις με το αριστερο χερι.

 

Οπως και να εχει , σημερα ή αυριο θα δοκιμασω μαλλον και με την 4.0.1 και με μονωση.

 

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι!!!!

 

Για πες άλλες εντυπώσεις από το κινητό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μας έκανες την καρδιά περιβόλι!!!!

 

Για πες άλλες εντυπώσεις από το κινητό.

 

Οντας κατοχος του 3gs, η διαφορα σε ταχυτητα δεν ηταν ιδιαιτερα αισθητη σε καθημερινη χρηση. Δεν ξερω βεβαια τι θα γινεται σε κανενα απαιτητικο προγραμμα(πχ gps ή 3d game) που εκει ισως να δειχνει τα δοντια του.

 

Παμε ομως σε πραγματα που οταν το βλεπω το ζηλευω:

πρωτον ειναι πανεμορφο! Προσωπικα απο την στιγμη που το ειδα οταν το πρωτοεβγαλε το gizmodo επαθα πλακα με το σχεδιασμο! Παντα μου αρεσε το industrial design.

Απο κοντα ειναι ακομα πιο ομορφο ,ειναι εξαιρετικα στιβαρο, ενω εμπνεει εναν αερα πολυτελειας.

Το πλαστικο 3gs φανταζει φθηνιαρικο μπροστα του.

 

Η οθονη τωρα:

ειναι απλα εκπληκτικη! Και ο λογος δεν ειναι τοσο η αναλυση που νομιζουν αρκετοι, αλλα τα χρωματα και το contrast της! (ips panel)

Πχ τα γραμματα στον τηλεφωνικο καταλογο (μαυρα σε ασπρο φοντο) ειναι σαν να εξεχουν, σαν να ειναι ετοιμα να ξεπηδησουν απο την οθονη, λογω του εξαιρετικου contrast που εχει!

Και η μεγαλη αναλυση δειχνει τα δοντια της στο surfing, αλλα εγω πιστευω πως ολη η μαγεια ειναι τα χρωματα και το contrast.

 

Τελος, το κινητο τραβαει εξαιρετικο video.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε, μένει να φτιάξουν κάπως, κάπου, κάποτε το σήμα...

 

Από αυτά, που κατάλαβα αν είσαι αριστερόχειρας την έβαψες...

 

Ο μόνος λόγος που παίζει και να μην το πάρω, είναι όχι τόσο το σήμα, αλλά δε μου πολυάρεσε η αλαζονική στάση της Apple, εν προκειμένω.

 

Θα μου πεις: "Θα την κάνω φτψχότερη κατά 600-700 ευρώ..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Παντως' date=' οπως εδειξαν και αρκετες μετρησεις απο εγκυρα site(αλλα και τα λογια της ιδιας της apple), η 4.0.1 δεν αλλαζει την μεγαλη μειωση (20db) που παθαινει το iPhone 4 οταν απλα το πιανεις με το αριστερο χερι.[/quote']

Όχι δεν αλλάζει αλλά το -20 δεν είναι στάνταρ. Άλλοι μετρησαν -18 και βέβαια μη ξεχνάς και τον "αέρα" των επιπλέον 8 μέχρι τα -121. Άσε που το 3GS δε χάνει τίποτα μόνο 2 που λέει το anandtech, με τίποτα όμως. Με απλό κράτημα έχω μετρήσει στο δικό μου 14ρια. Θα ήθελα να το δεις με την 4.0.1 γιατί νομίζω η 4 προκαλεί αρκετά άσκοπα dropped calls. Δεν είμαι σίγουρος για το λόγο, είχα διαβάσει διάφορα, ακόμα και για παλαιότερες εκδόσεις της σειράς 2, χωρίς να αναφέρει και τότε κάτι η apple.

 

Και μένα, πάντως, κόλλησε το θέμα από Αγγλία για άσχετο λόγο και θα το πάρω με την επιδότηση όταν το φέρει η βοντα. Το αν θα το κρατησω και πόσο, είναι άλλο θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εγινε και τιποτα.

Οταν ερθει με το καλο Ελλαδα, μαλλον θα το παρω. Λογικα θα εχει φτιαχτει και το προβλημα , ενω θα εχω και το κεφαλι μου ησυχο εχοντας κανονικη εγγυηση.

 

Υποψιν απο φθινοπωρο ανοιγει applestore στο golden hall , οποτε θα γλιτωσουμε απο τους "πυρηνικους φυσικους" υπαλληλους των vodafone/cosmote.

 

Αν και ειμαι πολυ περιεργος να δω αν το ελληνικο applestore θα ακουλουθει το υψηλο επιπεδο και τα προτυπα των αντιστοιχων ξενων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Υποψιν απο φθινοπωρο ανοιγει applestore στο golden hall , οποτε θα γλιτωσουμε απο τους "πυρηνικους φυσικους" υπαλληλους των vodafone/cosmote.

Σοβαρά;;; :-D

 

Τώρα έκανα πάλι ένα πρόχειρο τσεκ στο 3GS. Με απλό κράτημα, απλό, όχι σφίξιμο και τέτοια, από 3 μπάρες και Edge έπεσε σε 1 χωρίς E. Όταν το άφηνα γύριζε πάλι σε 3 μπάρες και Edge. Ε αυτό αγαπητέ Anand και ο άλλος πως λέγεται, δεν είναι 1.9 db. Μπορώ να το τραβήξω και βίντεο και μπορεί και να το διαπιστώσει οποιοσδήποτε χρήστης του 3GS, ακόμα καλύτερα βλέποντας db όχι μπάρες με το γνωστό κωδικό για να μπει σε test field.

capturemv.jpg

Επεξ/σία από kirileman
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιν απο φθινοπωρο ανοιγει applestore στο golden hall

 

Δεν είναι κανονικά applestore, αλλά απο το τίποτα καλύτερα.

 

http://www.wewantapplegreece.com/index.php/site/comments/apple_premium_reseller_shops_in_greece/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι κανονικά applestore, αλλά απο το τίποτα καλύτερα.

 

http://www.wewantapplegreece.com/index.php/site/comments/apple_premium_reseller_shops_in_greece/

 

ΩΧ...

 

καταλαβα παλι υπαλληλοι τζιμανια , παλι 1 μηνα στο σερβις η συσκευη , παλι "δεν ευθυνομαστε" κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...