Προς το περιεχόμενο

Samsung Galaxy S - νέα κορεάτικη ναυαρχίδα με android


arxaggelos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Αρχαγγελε βαλε τον κερνελ οποτε μπορεσεις. Ειναι υποθεση 30 δευτερολεπτων και οπως ειπες, ανοιγεις την συσκευη και δεν χρειαζεται να επανατοποθετησεις τιποτα. Plus, δεν μπορει να παει κατι στραβα.

Οσον αφορα τον Destinator υπαρχει αναβαθμιση για 2.2 και νομιζω (δεν το χρησιμοποιω οποτε δεν εχω αποψη) υπαρχουν περισσοτερες πληροφοριες στην ιστοσελιδα τους.

Karmen εχω την εντυπωση πως δεν ειχες τικαρει το debug mode ε? :)

Το Gps Faster Fix νομιζω πως εχει placebo effects, δεν εχω καταληξει ομως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Eδω εισαι http://forum.xda-developers.com/showthread.php?p=11456280

Κατεβασε το αρχειο DamianGTO_Ultimate_kernel_V1_1__600HZ.zip (αν και εχει βγει και 1.2, αλλα εγω εχω αυτο) και πεταξε το αρχειο που θα βρεις οταν το ξεζιπαρεις στο PDA του ODIN. Δεν τικαρεις το repartition. Kαι θα εισαι ΟΚ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"άσχετο"

 

Ξέρετε τι είναι γαμάτο? Το ότι έχετε όλοι το ίδιο κινητό και μπορείτε να βοηθιέστε! Ψήστε το επόμενο κινητό που θα πάρετε να το συμφωνήσετε από κοινού. (πείτε το από πριν όμως ώστε να πάρω το ίδιο!) Αν και βέβαια τόσο customizable/upgradable που είναι το andorid μου φαίνεται θα κρατήσετε το galaxy για πολύ! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάρμεν, με πρόλαβε ο Θείος Στορμ! :)

Αν και ακόμα δεν έχω χρησιμοποιήσει κανένα πρόγραμμα back up εκτενώς! Απλά έχω δοκιμάσει ορισμένα.

 

Αρχάγγελε ακόμα να περάσεις kernel;! Τσ τσ τς... :)

 

 

off topic edit:

Γιατί 6 και όχι 7;! Γιατί;!

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά τον πρόλαβα εγώ :P

 

Θείο και Master βαρέθηκα με την JS8 θα κάνετε κάτι; :P

 

Που είναι ο Αρχάγγελος οεο;

 

 

off topic edit:

Γιατί 6 και όχι 7;! Γιατί;!

 

[offtopic_on] γουάτ ντου γιού μιν μάστερ ; [/offtopic_on]

[οfftopic_on_once_again_yeaaaah] άι στίλ δεν σε πιάνω. Αλλά αφού είναι για ποδόσφαιρο λογικό μου φαίνεται [/οfftopic_on_once_again_yeaaaah]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"άσχετο"

 

Ξέρετε τι είναι γαμάτο? Το ότι έχετε όλοι το ίδιο κινητό και μπορείτε να βοηθιέστε! Ψήστε το επόμενο κινητό που θα πάρετε να το συμφωνήσετε από κοινού. (πείτε το από πριν όμως ώστε να πάρω το ίδιο!) Αν και βέβαια τόσο customizable/upgradable που είναι το andorid μου φαίνεται θα κρατήσετε το galaxy για πολύ! :D

 

Αν η Google βελτιώσει σημαντικά το adroid market, τότε δεν υπάρχει λόγος να αλλάξουμε πλατφόρμα. Αν και προσωπικά μέχρι στιγμής, δεν νοιώθω να μου λείπει κάποια εφαρμογή.

Απλά αν συμπεριληφθεί ποτέ η Ελλάδα στις χώρες που έχουν πρόσβαση σε paid apps, τότε γιατί όχι, να συνεισφέρουμε σε όσους devs το αξίζουν. ;)

Μόνο εκεί χωλαίνει ακόμα αλλά έχει καλή σχετικά πρόοδο.

 

Όσον αφορά το Galaxy S, σαν hardware specs με καλύπτει. Μόνο η έλλειψη flash στην κάμερα είναι ένα θεματάκι αλλά δεν το πήρα για photo mobile(αν και η κάμερά του μια χαρά την παλεύει και στο σκοτάδι! ).

 

Για την ιστορία, βγήκε Juwe's 2.5 Gingerbread και κάτι μου λέει πως ο Αρχάγγελος θα είναι ο πρώτος θα την βάλει από το Insomnia! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν η εφαρμογή του Περιφερειακού πράγματι επανήλθε σήμερα :) Τώρα θα μου πείτε, λύσσαξες από προχθές...ένα θα σας πω, και να μη μένετε Θεσ/νίκη βάλτε την έτσι για να δείτε τί παίζει, και θα ζηλέψετε που δεν έχετε (ακόμη) κάποια αντίστοιχη για Αθήνα. Και μετά βγάλτε την :) Το Navigon σήμερα σε καθαρό ουρανό έδειξε τα δόντια του, μένει η δοκιμή μέσα στα στενάκια. Δεν δοκίμασα ακόμη το φιξάκι της Καρμεν, απλά νεργοποίησα μεν την επιλογη για A-GPS που έδωσε ο Nikoskon, και βλέπουμε.

 

Stormrain ευχαριστ΄βω πάρα πολύ για το link :) Οπότε αν κατάλαβα καλά, από τον γνωστό οδηγό εγκατάστασης με Odin κάνουμε όλη τη διαδικαία εκτός από το Βήμα 1. Πιθανόν να το τολμήσω. Και λέω πιθανόν γιατί το τηλέφωνο πάιε πολύ γρήγορα πλέον, και δν ξέρω αν θα κερδίσω κάτι. Δηλαδή, οκ, η JS8 δεν βγήκε για Ελλάδα, αλλά είναι επίσημη από Samsung, ενώ με έναν custom kernel φοβάμαι γενικά μήπως παρουσιαστούν στην πορεία κάποιες ασυμβατότητες ή bugs. Επίσης το ξαναφλασάρισμα από πάνω γίνεται 100% όπως συνήθως ή διαφερει σε κάτι επειδή αλλάξαμε kernel και η rom δεν είναι πια 100% γνήσια; Δεν είμαι σίγουρος ότι έχω καταλάβει ακριβώς το μέγεθος της επέμβασης που ενέχει η αλλαγή κερνελ, και γενικά το κατσαβίδιασμα δεν είναι του στυλ μου :rolleyes: Οπότε nikos αν δεν βγει official Gingerbread ή Honeycomb από Samsung, δεν με βλέπω να φλασάρω :unsure:

 

Τέλος: ενώ μετά το φλασάρισμα η μπαταρία πήγαινε καλά, έχω μεγάλο drain από την ώρα που ξαναφόρτισα, αλλά νομίζω ότι αυτό έχει αναφερθεί ξανά, έτσι δεν είναι;

Επίσης το App Protector Pro μετά από επανεκκίνηση δεν κρατάει το password που του δίνω (ζητάει το default), ενώ θυμάται τα apps που όρισα να κλειδώνει! Στην 2.1 δεν παροσυιάστηκε ποτέ προβλημα. Υπάρχει κάποια λύση; Ή κάποιο εξίσου καλό εναλλακτικό app;

 

Ελπίζω να μη σας ζάλισα πάλι! :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου τον KERNEL σαν το BIOS ενός υπολογιστή.

Αλλάζεις BIOS, αλλά τα Windows μένουν επάνω. Το ίδιο και οι εφαρμογές σου.

 

(Προλαβαίνω τους Linuxάδες: Το παράδειγμα είναι ατυχές αλλά ΟΚ, την κάνει την δουλειά του! :) )

 

Για backup εφαρμογών υπάρχει και AppMonster... Τσέκαρε το....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Darky 9.4 και 10 beta 3(2.3 edition ;) ) για όσους ενδιαφέρονται!Changelog της 9.4 εδώ https://docs.google.com/document/d/1Jm1dD_lb0tS-2Wco2amjrCzQMZdKGwo_0_jkTJ37rEQ/edit?pli=1#

 

 

και βιντεάκι της beta

 

http://www.youtube.com/watch?v=nkWZ6Gnrhbk&feature=player_embedded

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ήδη βγει Juwe's stable Gingerbread....

αλλά αν δεν βγεί πρώτα μια 2.3.x επίσημα από Sammy, δεν θα τιμήσω καμία custom... :)

 

Πάντως οι Darky's , πολύ φορτωμένες ρε παιδί μου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Arxaggelos οσον αφορα το drain μην ανησυχεις, μετα απο 3-4 κυκλους φορτισης θα στρωσει.

Στο θεμα του App Protector Pro τωρα. Κανε εγκατασταση του Root Explorer. Eιναι file manager για rooted συσκευες (δειχνει και τα αρχεια συστηματος). Ανοιξε το και πηγαινε στο path /dbdata/databases και εκει θα δεις εναν φακελο με το ονομα της εφαρμογης (συνηθως εχει και κατι αλλες λεξεις πριν, αλλα θα καταλαβεις ποιος ειναι). Αυτον τον φακελο διαγραψε τον. Μετα θα εισαι οκ :)

Επεξ/σία από stormrain
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ! Μόλςι το δοκίμασα, έκανα επανεκκίνηση και φαίνεται να λειτουργεί σωστά τώρα. Επίσης πήρα το "θάρρος" και έκανα το ίδιο με το Beautiful Widgets που επίσης δεν μου κρατούσε τις ρυθμίσεις, και λειτουργεί και αυτό :P

Ρε παιδιά οι εξελίξεις στις μόντες με έχουν προσπεράσει λόγω έλλειψης χρονου, και όλο εγώ ρωτάω πράγματα τελευταία, ελπίζω ειλικρινά να μπορέσω σύντομα να ανταποδώσω τα tips!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...