Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, rus είπε

Τα σοβαρα προβληματα χολης μπορει να σου αφαιρεσουν τη ζωη αν δε τα προλαβεις εγκαιρα, και στο παρελθον πολλοι διάσημοι εχουν πεθανει ετσι, δηλαδή τσαμπα. Σαφως και αυτε ςοι εγχειρησεις είναι ρουτινα, δεν ειπαμε το αντιθετο.

Καλό θα ήταν οταν είμαστε ανίδεοι σε κάτι να μην τρομοκρατούμε αναγνώστες και ανθρωπους που θα μπουν εδω να διαβάσουν κάτι που τους ενδιαφέρει και ο καθένας μπορεί να λεει οτι πεθαίνουν άνθρωποι απο την χολή.. Όταν μια πέτρα φράζει τον χοληδόχο πόρο το χειρότερο που θα σου συμβεί είναι ο ίκτερος και να μην υποχωρεί η φλεγμονή. Και ΑΝ δεν κάνεις κάτι για αυτο  μακροχρόνια τότε παρουσιάζονται επιπλοκές. Τους τοσους πολλούς διάσημους που πεθαναν απο τη χολή αφού τους ξέρεις να μας τους πεις να τους μάθουμε και να χαρούμε και εμεις που γλυτώσαμε μιας και δεν είμαστε διάσημοι...

Η ερώτηση μου ήταν για την ERCP στη τελική και να μάθω για αυτήν απο αυτους που την έχουν κανει  και οχι να διαβάζω οτι πεθαίνει κόσμος απο μια χολή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

40 minutes ago, anonymh said:

Καλό θα ήταν οταν είμαστε ανίδεοι σε κάτι να μην τρομοκρατούμε αναγνώστες και ανθρωπους που θα μπουν εδω να διαβάσουν κάτι που τους ενδιαφέρει και ο καθένας μπορεί να λεει οτι πεθαίνουν άνθρωποι απο την χολή.. Όταν μια πέτρα φράζει τον χοληδόχο πόρο το χειρότερο που θα σου συμβεί είναι ο ίκτερος και να μην υποχωρεί η φλεγμονή. Και ΑΝ δεν κάνεις κάτι για αυτο  μακροχρόνια τότε παρουσιάζονται επιπλοκές. Τους τοσους πολλούς διάσημους που πεθαναν απο τη χολή αφού τους ξέρεις να μας τους πεις να τους μάθουμε και να χαρούμε και εμεις που γλυτώσαμε μιας και δεν είμαστε διάσημοι...

Η ερώτηση μου ήταν για την ERCP στη τελική και να μάθω για αυτήν απο αυτους που την έχουν κανει  και οχι να διαβάζω οτι πεθαίνει κόσμος απο μια χολή..

Συμφωνα με ενα αρθρο που μπορειτε να διαβασετε εδω ( https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3015574/ ) , 6% των ασθενουν που θα μπουν στο νοσοκομειο λογω ΟΞΕΙΑΣ χολοκυστιτιδας (οξειας φλεγμονης στη χοληδοχο κυστη δηλαδη και οχι απλα χολολιθιαση) θα  νοσησουν απο οξεια γαγγραινωδη χολοκυστιτιδα. Αυτο ειναι μια οξεια επιπλοκη και οχι χρονια.

Η συγκεκριμενη επιπλοκη αυξανει κατα πολυ τις επιπλοκες (περιτονιτιδα, ενδοκοιλιακα αποστηματα), ενω συχνα χρειαζεται ανοιχτη και οχι λαπαροσκοπικη επεμβαση. Και φυσικα εχει κατα πολυ μεγαλυτερη θνητοτητα (που φτανει ως και το 12% συμφωνα με το αρθρο εδω http://www.americanjournalofsurgery.com/article/S0002-9610(15)00353-0/abstract  ).

 

Οποτε, σαφως και μπορει καποιος να πεθανει απο φλεγμονη στη χολη. Συμφωνω, δεν ειναι συχνο. Αλλα ειναι υπαρκτο ενδεχομενο. Οποτε θα διαφωνησω μαζι σου οτι το χειροτερο που μπορει να συμβει ειναι ο ικτερος και η φλεγμονη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα το άρθρο σου. Ενδιαφέρον φυσικά μα αφορά έρευνα απο το 1982 έως το 2002. Μια 35ετια πίσω. Μια 35ετία πίσω ο κόσμος πέθαινε και απο μια κοινή ίωση.Για να κάνω και εγω copy paste ότι βρίσκω στο ίντερνετ η άποψη του 2018 είναι οτι Η οξεία χολοκυστίτιδα είναι συνηθισµένη νόσος. ∆εν είναι σίγουρο για ποιο λόγο σε κάποιους ανθρώπους σχηµατίζονται χολόλιθοι. Η συντηρητική αντιµετώπιση της οξείας χολοκυστίτι- δας. είναι προσωρινή και όχι µόνιµη. Η χειρουργική αφαίρεση της χοληδόχου κύστεως είναι η πλέον κατάλληλη για τη θεραπεία της χολοκυστίτιδας. Οι ασθενείς επανέρχονται στην εργασία τους εντός 7 ηµερών µετά από λαπαροσκοπική επέµβαση, ενώ µετά από ανοιχτή χειρουργική επέµβαση ο χρόνος επανέντα- ξης είναι ένας µήνας περίπου.

Και μιας και εγω ανήκω στους ασθενείς με οξεια χολοκυστίτιδα και το χειρότερο που μου συνέβει ήταν ο ίκτερος και να μη περνάει η φλεγμονή παρά μόνο με ενδοφλέβιες,ορό και διαιτα. Δεν μου μίλησαν για θνησιμότητα,δεν μου είπαν οι γιατροί οτι πεθαίνει τόσος κόσμος απο αυτήν.  Το συμπέρασμα μου είναι να μη τρομοκρατούμε τον κόσμο αναίτια αν δεν περάσουμε οι ίδιοι αυτο στο οποιο θεωρούμε οτι το ξέρουμε.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Right. Αρα η αποψη σου ειναι οτι αφου το χειροτερο που ετυχε σε σενα ειναι ο ικτερος και η φλεγμονη, δεν υπαρχει αλλη επιπλοκη της οξειας χολοκυστιτιδας. Και απο τη στιγμη που εσυ δεν ακουσες για θνησιμοτητα, μαλλον δεν υπαρχει. Και το καλυτερο ολων, μονο οσοι εχουν περασει μια νοσο εχουν γνωση και δικαιουνται να μιλανε για αυτην. Ενδιαφερον, αν μη τι αλλο.

Το δευτερο αρθρο που επισυναπτω παρεμπιπτοντως αφορα τα ετη 2009-2014. Θα μπορουσες να κανεις τον κοπο να ριξεις μια ματια. Δεν εχουν αλλαξει τοσο τα πραγματα τα τελευταια 4-9 ετη.

 

Δε διαφωνω οτι η οξεια χολοκυστιτιδα ειναι μια παθηση που αντιμετωπιζεται επιτυχως στην μεγαλη πλειοψηφια των ασθενων, συνηθως με ενα σχετικα ανωδυνο και αναιμακτο χειρουργειο μετα την οξεια φαση οπως ειναι η λαπαροσκοπικη χολοκυστεκτομη. Συμφωνω απολυτως. Απο αυτο ομως, μεχρι το δεν πεθαινει ΚΑΝΕΙΣ , υπαρχει μια αποσταση, δε νομιζεις?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, anonymh είπε

Καλό θα ήταν οταν είμαστε ανίδεοι σε κάτι να μην τρομοκρατούμε αναγνώστες και ανθρωπους που θα μπουν εδω να διαβάσουν κάτι που τους ενδιαφέρει και ο καθένας μπορεί να λεει οτι πεθαίνουν άνθρωποι απο την χολή.. Όταν μια πέτρα φράζει τον χοληδόχο πόρο το χειρότερο που θα σου συμβεί είναι ο ίκτερος και να μην υποχωρεί η φλεγμονή. Και ΑΝ δεν κάνεις κάτι για αυτο  μακροχρόνια τότε παρουσιάζονται επιπλοκές. Τους τοσους πολλούς διάσημους που πεθαναν απο τη χολή αφού τους ξέρεις να μας τους πεις να τους μάθουμε και να χαρούμε και εμεις που γλυτώσαμε μιας και δεν είμαστε διάσημοι...

Η ερώτηση μου ήταν για την ERCP στη τελική και να μάθω για αυτήν απο αυτους που την έχουν κανει  και οχι να διαβάζω οτι πεθαίνει κόσμος απο μια χολή..

Εσύ είσαι ο άσχετος εδώ, ξεκάθαρα. 

Η χολοκυστίτιδα μπορεί να επιπλεχθεί ανετότατα. Και το κάνει, ιδίως σε παραμελημένες περιπτώσεις.

Κι επειδή ξεχειλίζεις απο γνώσεις, μάθε οτι άλλο χολοκυστίτιδα, άλλο χοληδοχολιθίαση που περιγράφεις (και δεν έχει φλεγμονή).

Η χολοκυστίτιδα επίσης δεν έχει ίκτερο (μπορεί υπίκτερο, μπορεί και όχι).

Επίσης άλλο χολοκυστίτιδα, άλλο χολολιθίαση, άλλο χοληδοχολιθίαση (και υπάρχουν κι άλλες οντότητες). Άρα δεν είναι ".. μια χολή ".

Θες να μας πείς τι θα γίνει αν φράξει απο λίθο ο παγκρεατικός πόρος?

Επεξ/σία από xgol
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, anonymh είπε

Καλό θα ήταν οταν είμαστε ανίδεοι σε κάτι να μην τρομοκρατούμε αναγνώστες και ανθρωπους που θα μπουν εδω να διαβάσουν κάτι που τους ενδιαφέρει και ο καθένας μπορεί να λεει οτι πεθαίνουν άνθρωποι απο την χολή.. Όταν μια πέτρα φράζει τον χοληδόχο πόρο το χειρότερο που θα σου συμβεί είναι ο ίκτερος και να μην υποχωρεί η φλεγμονή. Και ΑΝ δεν κάνεις κάτι για αυτο  μακροχρόνια τότε παρουσιάζονται επιπλοκές. Τους τοσους πολλούς διάσημους που πεθαναν απο τη χολή αφού τους ξέρεις να μας τους πεις να τους μάθουμε και να χαρούμε και εμεις που γλυτώσαμε μιας και δεν είμαστε διάσημοι...

Η ερώτηση μου ήταν για την ERCP στη τελική και να μάθω για αυτήν απο αυτους που την έχουν κανει  και οχι να διαβάζω οτι πεθαίνει κόσμος απο μια χολή..

Ποιοι ειμαστε ανίδεοι? Δε τρομοκρατουμε, λεμε τα πραγματα όπως είναι. Αν αφησεις τη χολη σου φραγμενη κινδυνεύεις να πεθανεις, θα στο βεβαιωσουν οι γιατροι αν τους ρωτησεις. Το ότι εχει πεθανει κοσμος από αυτο στο παρελθον γιατι δεν ηταν αναπτυγμενη ιατρικη ή γιατι το αμελησαν ειναι δεδομενο, εσυ το αμφισβητεις διοτι εχεις την εντυπωση ότι προκειται για ένα απλο προβληματακι που δε σου προξενει τιποτα περα απο πονο?...

Ναι πεθαινει αν δε το αντιμετωπισει εγκαιρα, μη σου κανει εντυπωση. Το ιδιο και με άλλες οξειες φλεγμονες ρουτίνας οπως η σκωληκοειδιτιδα, αν δε χειρουργηθεις πας στα θυμαρακια.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DoctorKostis έχουμε πιάσει τα 2 άκρα ή μιλάμε για τη γενίκευση της χολής ή για τις επιπλοκές της επιπλοκής. Το 6% της θνησιμότητας δεν μπορώ να το πώ με άνεση οτι πεθαίνει κόσμος γιατί μετράω το 94% παραπάνω απο αυτό, ή Rus αν την αφήσεις φραγμένη εις βάθος χρόνου δεν το συγκρίνω με μια απλή χολή.

Ο άλλος ο διανοούμενος ας ανοίξει το google να μάθει το μάθημα και να έρθει να το γράψει εδώ και ας αφήσει εμας που έχουμε οξεία λιθιακή χολυκυστίτιδα να ξέρουμε τι έιναι,και αφου δεν κατανοείτε την ελληνική γλώσσα εύκολα, να διαβάζετε καλύτερα και λέτε μετα αν αυτό που περιγράφω είναι μια χοληδοχολιθίαση.

Αν μείνει φραγμένος ο πόρος ξεκινάει ο ίκτερος, άλγος στο επιγάστριο και επεισόδια εμετού. Αν δεν κάνεις κάτι σε αυτό σε βάθος χρόνων έρχεται η φλεγμονή της παγκρεατίτιδας και πολύ χειρότερα ένας καρκίνος του πάγκρεας. Ελπίζω να διέλυσα λίγο την ασχετοσύνη σου τώρα.

Τώρα έχετε κάτι σχετικό απο εμπειρίες με την ERCP να μου πείτε ή θα μου παραθέτετε και άλλα κοπυ πέιστ του google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

94% > 6% αρα δε πεθαινει κοσμος απο "χολη" ! :lol::lol:

Τρικυμια εν κρανιω!

Επισης δωσε συγχαρητήρια στους ιατρούς σου, με  >1 επεισόδιο πόνου μετα απο λιπαρό γευμα και λάσπη / πέτρες, επρεπε να σε ειχαν προγραμματισει για χειρουργείο. 

Βεβαια δεν αποκλειω καθολου το γεγονός να σου εξηγησαν και να αδυνατουσες να καταλάβεις τι σου λεγαν.. είναι δυσκολη γλωσσα τα ελληνικά οντως!

Σε καθε περιπτωση η ercp  και η σφιγκτηροτομη θα γινει για να γλυτωσεις την παγκρεατιτιδα και να καθαρίσει ο χοληδοχος πορος απο τις πετρες.

Συζητα το ενδεχόμενο οταν κανεις την χολοκυστεκτομη (σε 2ο χρονο) να γίνει με ανοιχτη προσπέλαση. 

Επισης αφου ξερεις και το  google, γκουγκλαρε τους πορους της περιοχης (κοινος ηπατικος-κυστικος-χοληδοχος-παγκρεατικος) και τον σφιγκτηρα του Oddi για να παρεις μια ιδεα για το τι σου γίνεται και τι προσπαθει να πετυχει καποιος με την εν λόγω μεθοδο. 

Επεξ/σία από xgol
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομιζω μετα την τελευταια σου απαντηση @anonymh δεν εχει νοημα να συζηταμε αλλο. Ισως καποιοι εδω μεσα να εχουν σχεση με το αντικειμενο, χωρις να εχουν περασει απαραιτητα τη νοσο και να μην κανουν copy paste απο το google. O @xgol ειναι πολυ πιο σχετικος απο μενα στο θεμα (δεν ειμαι χειρουργός) και ηδη σου απαντησε.

Καλη συνεχεια και περαστικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Νομιζω μετα την τελευταια σου απαντηση @anonymh δεν εχει νοημα να συζηταμε αλλο. Ισως καποιοι εδω μεσα να εχουν σχεση με το αντικειμενο, χωρις να εχουν περασει απαραιτητα τη νοσο και να μην κανουν copy paste απο το google. O @xgol ειναι πολυ πιο σχετικος απο μενα στο θεμα (δεν ειμαι χειρουργός) και ηδη σου απαντησε.

Καλη συνεχεια και περαστικα.

Doctorkostis γραφω με την ιδιοτητα του απλου μελους, δεν ειμαι ειδικος Γ.Χ. οποτε θα ηταν προτιμοτερο να μιλήσει στους ιατρούς της για να της ξεδιαλυνουν τυχον επιπλεον απορίες. 

Απλως προσπάθησα να αναφερω καποιους ορους ωστε να μπορει να τους γκουγκλαρει για να προσανατολιστει σχετικα με την περιοχη και την παθηση της. 

Ωστόσο με τσιγκλησε το "ανιδεοι" και παραλληλα να γραφει τοσες ανακρίβειες με τοσο υπεροπτικο υφος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα! Επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για αφαίρεση χολής, μήπως ξέρει κανείς να μου πει πάνω - κάτω κόστος σε δημόσιο νοσοκομείο? (είμαι ανασφάλιστη)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, skatoula1 είπε

Παιδιά καλησπέρα! Επειδή ετοιμάζομαι κι εγώ για αφαίρεση χολής, μήπως ξέρει κανείς να μου πει πάνω - κάτω κόστος σε δημόσιο νοσοκομείο? (είμαι ανασφάλιστη)

Απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.. Κλείσε πρώτα ραντεβού αλλά αν πονάς πήγαινε απευθείας στα εξωτερικά (σε εφημερεύον) και πες το.
Αν έχεις ήδη κάνει (από παλιά) υπερηχογράφημα να το έχεις μαζί σου και να το δείξεις για να είναι πιο εύκολη η διάγνωση..

Ξαναλέω: δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα..

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, kwstas_pap είπε

Απολύτως ΤΙΠΟΤΑ.. Κλείσε πρώτα ραντεβού αλλά αν πονάς πήγαινε απευθείας στα εξωτερικά (σε εφημερεύον) και πες το.
Αν έχεις ήδη κάνει (από παλιά) υπερηχογράφημα να το έχεις μαζί σου και να το δείξεις για να είναι πιο εύκολη η διάγνωση..

Ξαναλέω: δεν χρειάζεται να πληρώσεις τίποτα..

Σ' ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά.

Όταν λέμε να αποφεύγουμε εμείς οι εγχειρισμένοι να σηκώνουμε βάρη, για πόσο καιρό ισχύει και για πόσο βάρος.

Ο γιατρός μου είπε να αποφύγω σημαντικά βάρη, πχ τραπέζι, αλλά δε τον ρώτησα για πόσο διάστημα απο την εγχείρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν γνωρίζω.. αλλά δεν πρέπει να είναι πολύ μεγάλος χρόνος... Ίσως ένας μήνας να είναι ότι πρέπει.. Εγώ γύριζα φορτωμένος από super market μετά από 2 εβδομάδες..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...