Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, magdalhnh είπε

Όποιος γνωρίζει ότι έχει πέτρα οι πέτρες στη χολή, να μην το αμελήσει καθόλου. 

Εγώ δεν γνώριζα. Νόμιζα ότι είχα το στομάχι μου όταν πονούσα, γιατί οι περισσότεροι στην οικογένεια έχουν ευαισθησία στο στομάχι. 

Τελικά έπαθα οξιά παγκρεατιτιδα. Κόντεψα να πεθάνω. Εμεινα 1.5 μήνα στο νοσοκομείο, εντελώς νηστικια. Ούτε νερό δεν επιτρεπόταν να πιω.

Από τους ορούς έπαιρνα τα υγρά μου. 4 ορούς ειχα και ήταν και κατακαλοκαιρο. Σπάσιμο νεύρων. Η εγχείρηση στη συνέχεια έγινε υποχρεωτικά ανοιχτή, που έχει πιο δύσκολη ανάρρωση και μεγάλη ουλή. 

Αυτή είναι η απάντηση... 

12 λεπτά πριν, Georgia P. είπε

Ευχαριστώ! Αθήνα είμαι. Σε πόναγε όμως ε; Εγώ κανένα σύμπτωμα. Δεν θέλω να το αφήσω, απλά θέλω να βρω κάποιον γιατρό εμπιστοσύνης και να το κάνω με ψυχραιμία.

Είχα πόνους όμως μην περιμένεις να πονέσει.. Άμεσα καντο άμεσα. 

Ευτυχώς εγώ την έκανα με λαπαροσκοπηση. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, magdalhnh είπε

Όποιος γνωρίζει ότι έχει πέτρα ή πέτρες στη χολή, να μην το αμελήσει καθόλου. 

Εγώ δεν γνώριζα. Νόμιζα ότι είχα το στομάχι μου όταν πονούσα, γιατί οι περισσότεροι στην οικογένεια έχουν ευαισθησία στο στομάχι. 

Πονουσες στο κεντρο της κοιλιας ή στα δεξια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Rus πονούσα πάνω δεξιά, αλλά επειδή ήταν πολύ δυνατός ο πόνος πολλές φορές ήταν διάχυτος και στην υπόλοιπη κοιλιά. 

Βέβαια όταν έπαθα παγκρεατιτιδα, ( πέρα από τους εμετούς που την χαρακτηρίζουν) πονούσε όλη η κοιλιά και δεν μπορούσα να την ακουμπισω πουθενά. Σαν να μου είχαν ρίξει κλωτσιές και μετά πέρασε από πάνω μου νταλίκα. Τέτοιους πόνους είχα εκείνη την ημέρα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πανω δεξια ειναι η χολη, επρεπε να το ξερεις λοιπον ότι δεν ειναι στομαχι. Κατω δεξια ειναι η σκωληκοειδιτιδα.

Μετα το γευμα ποναγες ή οποιαδηποτε ωρα?

Καποιες ενοχλήσεις (μετα το γευμα) τις εχω κι εγω περιοδικα.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, xgol είπε

Ο γιατρος νουμερο 2 ηταν ο σωστός. Μπορεις να την κανεις προγραμματισμενα, σε βαθος χρόνου. 

Επειδή, ξαναμίλησα μαζί του, είπε εντός 2 μηνών καλύτερα. Δεν ξέρω μήπως παίζει ρόλο και το μέγεθος και καθόρισε αυτό το χρονικό διάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

ερωτηση προς παντες

ξερει κανεις το ποσοστο (χοντρικα) των εγχειρησεων με λαπαροσκοπικη μεθοδο σε σχεση με ανοικτη?

θα μπει ο πατερας για εγχειριση σε περιπου ενα μηνα σε δημοσιο νοσοκομειο και οταν ρωτησα τον χειρουργο δεν ηταν ξεκαθαρος για λαπαροσκοπικη, αποτι καταλαβα ξεκινανε ετσι και αν ζοριστουν στην πορεια σε ανοιγουν..

το θεμα ειναι οτι δεν ξερω απο τι εξαρταται αυτο..Με φοβιζει διοτι ειναι 68 χρονων, σχετικα γεματουλης και εχει σοβαρη εγχειριση ηδη στο ενεργητικο του (εγχειριση αντικαταστασης μητροειδους βαλβιδας) πριν 10 χρονια... οποτε πρεπει να περνει Ηπαρινη Χ.Μ.Β και ζητησε και 2 φιαλες αιμα για την εγχειριση...

οσοι κανατε σας ζητησανε αιμα? η αληθεια ειναι οτι προβληματιζομαι με το ανοικτο χειρουργειο, ποτε δεν ξερεις ειναι η ηλικια, μικροβια κλπ...

οποια πληροφορια ευπροσδεκτη :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικά δεν ζήτησαν αίμα (τα μισά του χρόνια έχω)..

Όμως έχω την εντύπωση ότι όποτε υπάρχει περίπτωση να γίνει ανοιχτό χειρουργείο πάντοτε ζητάνε φιάλες αίμα (καλού-κακού δηλαδή).

Σε κάποιες λαπαροσκοπικές λένε (συνήθως) ότι αν κάτι δεν πάει καλά θα "ανοίξουν".. πχ αν ο ασθενής είναι παχύσαρκος ή οτιδήποτε ιατρικό δεν γνωρίζουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

απαντάω στη Georgia : εγώ που είμαι πολύ φοβιτσιάρα και είχα το προβλημα 20 χρόνια, όπως έγραψα και στην ανάρτησή μου ,  πήγα στο γεννηματά πριν 3 μήνες και δεν κατάλαβα τίποτα το συνιστώ ανεπιφύλακτα ο γιατρός κορυφή και η αναισθησιολόγος πολύ έμπειρη, ξύπνησα χωρίς να καταλάβω ότι έκανα εγχείρηση.  Αν θες να σου στείλω τα στοιχεία του γιατρού σε προσωπικό μήνυμα.  Ασε που δεν πλήρωσα τίποτα στην κυριολεξία με τον ΕΟΠΥ μπήκα.  Μην το αμελείς καθόλου όπως σου λένε τα άλλα τα παιδιά, καταρχήν γίνεται λαπαροσκοπικά και δεν έχει καθόλου πόνο από ράμματα κλπ.  

Ο γιατρός εμένα μου είπε ότι θα ξεκινήσουν με λαπαροσκόπηση και όταν ξεκινήσει το χειρουργείο, μπορεί η χολή να σπάσει όταν πανε να τη βγάλουν (δεν εξαρτάται απο το γιατρό  αλλά από την κατάσταση της χολής) και αναγκαστικά θα σε ανοίξουν για να καθαρίσουν όλα τα υγρά μην μολυνθείς.  Υπέγραψα και ένα έγγραφο που λέει αυτό οτι δίνω τη συγκατάθεσή μου για να προχωρήσουν σε αυτή τη διαδικασία αν χρειαστεί

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα ... ακριβως πριν 15 μερες μπηκα και γω και την εβγαλα λαμπαροσκοπηκα.. ασ τα παρουμε τα πραμματα απο την αρχη και με λεπτομεριες γιατι ολο και καπιος θα υπαρχει σαν κ μενα που φοβοτανε απειρα και πριν μπω εψαξα τα παντα.. τα παντα στην κυριολεξια.. απο βιντεκι πως γινεται η επεμβαση μεχρι και τι υλικο ειναι τα κλιψακια που σε κουμπονουν τα σωληνακια οταν στην βγαζουν.. μεχρι και ποσα λιτρα αερα σε βαζουν μεσα.. για αυτο σας λεω εψαξα τα παντα.. λοιπον..

αρχικα ειμια 25 χρονων.. 1η φορα διαγνωστικε οτι εχω πετρα στην χολη οταν ημουν 19χρονων περιπου και αυτο ετυχε ηταν βραδυ καλοκαιρι και με πιασε ενας πονος που δν αντεχοτανε στην κλασικη περιοχη της χολη... αντεξα το βραδυ αλλα ηταν θανατος δν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι ωσπου κρατησε σχεδον 8-9 ωρες (οσο κραταει και η διαδικασια της πεξης στο 100% το λεω αυτο γιατι θα μ πουν καποιοι αναλογος τι τρως κραταει 5-6-7-2 ωρες κλπ) οχι για το 100% κραταει περιπου 7-9 ωρες οτι τρως.

στα καπακια μετα απο 1 βδομαδα με ξανα πιανει (ειχα φαει τιγανητα ψαρια) ιδιος πονος ιδια περιπτωση , την επομενη μερα παω νοσοκομειο δν αντεχα μετα απο εξετασεις υπερηχους κλπ μ ειπανε οτι εχω πετρες στην χολη και εκανα φλεγμονη.. εκατσα 5-6 μερες νοσοκομειο μεαντιβιωση ηρεμησα και φυγα ( με ικτερο κιολας ).. μου ειπανε οτι καποια στιγμη πρεπει ν την βγαλω αφου με πειραξε.. απο τοτε αρχισα να προσεχω πολυ την διατροφη μου δλδ οχι λιπαρα π.χ. (χοιρινο,βιταμ,λαδια βουτηρα κλπ) και ΟΧΙ τιγανητα (εχω να φαω σχεδον κανα 6 χρονια τιγανητα) ολα ψητα - βραστα - σχαρα... κατακαιρους 1 φορα ανα 2 μηνες με πιανες παλι ο πονος οχι οπως παλια γτ προσεχα αλαλ με πιανε, συνηυως οταν ετρωγα ποσοτητα η διαφορετικα πραματα...

μεταξυ μας φοβομουν να κανω την επεμβαση για αυτο το τρεναρα.. ακουγα μπορω να παθω παγκρεατιτιδα κλπ ε ελεγα σιγα ... οσπου διαβασα και εψαξα τι μπορει ν παθεις .. εκει χεστηκα πανω μου.. η χειροτερη περιπτωση ειναι μεχρι κ θανατος ( μην με πειτε τι λεω κλπ ισχυει) για οσους το χουν ψαξει υπαρχει περιπτωση πολυ μικρη μεν μηδανικη δεν.. η πετρες να περασουν απο το χολιδοχο πορο δλδ να συνεχησουν την ροη της χολης προς το στομαχη αλλα οταν πριν μπουνε στο στομαχη να γυρισουνε στο παγκρεας και να το βολουσουν με αποτελεσμα τα ενζημα του παγκρεας να μεινουνε εκει και να ''φανε'' το παγκρεας.. ετσι μπορει να παθεις παγκρεατιτιδα ..απλη η οξεια.. αντιμετωπιζετε (αναλογος τι περιπτωση ) αλλα υπαρχει κ μη αναστρεψιμη ζημια.. δν θελω να τρομαξω κανεναν απλα λεω τι μπορει να γινει πολυ μικρες πιθανοτητες αλλα υπαρχουν.. το πιο απλο ειναι ο πονος επειδη φραζει τα σωληνακιακ πριζετε η χολη η το πιο κλασικο ειναι να γυρισει κ στο σηκωτη και αυτο μικρο αλλα γινετε..τελος παντων ετα απο ολα αυτα αποφασισα να την βγαλω .. γτ οταν κανεις κολικους -πονους τρωει ζημια το σηκωτη εαν πατε κ κανετε εξετασεις αιματος την ωρα π πονατε θα δειτε κατι νουμερα του ηπαρ.. τα ηπατικα ενζημα εμενα ηταν 8 φορες παραπανο (10 εινια ενος αλκολικου ) αυτα τα ενζημα απελευθερονονται οταν νεκρονουν κυτταρα απο το σηκωτη και υπαρχει υπολειτουργεια.. στα 20-25 εχεις ηπατικη κριση και στα 50 φορες οξεια κριση μεχρι κ θανατος του ηπαρ... 

οπως ειπα πηγα σε δημοσιο νοσοκομειο της πολη μους επαρχια (για εναν συγκεκριμενο χειρουργο πηγα εκει) πριν πουν μερικοι παλι δημοσιο κλπ θα ηθελα να πω οπως με ειπε κ η αδερφη μου ειναι 6ο ετος ιατρικης δν στην κανει το νοσοκομειο την επεμβαση αλλα ο χειρουργος να ξες επειδη φοβομουν το δημοσιο.. τελος παντων παω στον χειρουργο αρχες οκτμ του λεω θελω να την βγαλω κλπ.. με λεει οκ την αλλη βδομαδα .. του λεω οπα ρε οπα :P τοσο γρηγορα ? μ λεει ναι γιατι οχι ? του λεω επειδη εχω δουλειες και δν μπορω κ μ τν δουλεια θελω τελη του μηνα μ λεει οκ 31 τοτε.. (ενταξη φουλ κατανοηση και οκ ο γιατρος) .. απλα με ειπε να κανω μια μαγνητικη MRCP να δουμε εαν εχει παει σε κανα αλλο σωληνακι η πετρα ωστε πριν γινει η εγχειρηση να μου τα καθαρισουν.. ειχα χεστει κ με αυτο γτ ο τροπος ειναι σε κανουν μεθη σε βαζουν μια καμερα και ενα σαν καλωδιο-βελονα απο το στομα κ περνανε απο τα σωληνακια του παγκρεας-συκωτη κ στομαχι σε περιπτωση π εχει πετρα.. τελικα η μαγνιτηκη ηταν καθαρη οποτε παμε στο χειρουργιο..

παω μια μερα πριν κανω εξετασεις τις κλασικες πριν του χειρουργειου.. ερχετε η μερα το χειρουργιου (ολες αυτες τι μες τον 1 μηνα καθε μερα εψαχνα επιπλοκες κλπ π μπορουσα να παθω :P  και επριζα την αδερφη μου ) 

με ετοιμαζουν .. με βαζουν στο χειρουργιο ( επαθα πλακα ΠΕΝΤΑΚΑΡΑ και ολα ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ) καμια σχεση με το υπολοιπο νοσοκομειο και τελικα ετσι εινια τα χειρουργια παντου ειναι καθαρα μην φοβαστε (φοβομουν μην παθω καμια μολυνση πριν ) εν το μεταξυ μπηκα 9 το πρωι.. ξεκιναει η αναισθησια νιωθω σιγα σιγα να μουδιαζω κλεινω τα ματια ακουω ακομα φασαρια για 2-3 σεκ κ μετα υπνος.. ειδα ονειρο και ενιωθα κ ωραια.. ξυπναω ανοιγω ματια και βλέπω ενα ρολοι στην αιθουσα εξω απο τχειρουργιο εδειχνε 11παρα.. λεω κατι πηγε στραβα αργησαμε (γιατι συνηθως 1 ωρα μαξ ειναι η χολη) ερχετε ο γιατρος του λεω ευχαριστω.. αλλα γτ αργησαμε ολα καλα? μ λεει ναι ολα καλα μην αχνονεσε με πηγανε στο δωματιο εκατσα κανα 15λεπτο με οξυγονο ν ξυπνησω τελειως εαν κ εγω ενιωθα κομπλε με το π ξυπνησα ουτε ναυτιες ουτε εμετος ... 

ο πονος ηταν πολυ μετριος ,πονουσα αλλα σε λογικα πλαισια σαν να εχεις πεσει κ χεις χτυπισει δλδ τα ραμματα ηταν π πονουσανε κ οι πληγες..  για να ξερετε σε σχεση μ του πονους της χολης πριν ηταν στο 1/4 της επεμβασης.. ειχα παροχευτεση γιατι τελικα οπως π ειπανε μετα ειχα αρκετη αιμοραγια γτ ειχα αρκετες συμφησης και μ ανοιξαν μεγαλυτερη τρυπα γτ ηταν μεγαλη η χολη ν βγει.. οποτε ειχα δεις κ αυτες τι επιπλοκες για αυτοα ργησαμε τελικα :P  την πρωτη μερα τεταρτη δλδ.. προσπαθησα να σηκοθω δν μπορεσα ..σηκωθηκα μονο να φορεσω πυτζαμα , οταν εβαζα λιγο δυναμη π.χ. πονουσα στην μεγαλη τρυπα (μου την ειχανε κανει μεγαλυτερη) και λιγο περπατησα 2-3 βηματα αλλα με πιανε ριγος.. την επομενη μερα περπατησα λιγο παραπανω πηγα μεχρι το μπανιο περπατησα λιγα βηματα αλλα παλι με πιανε ριγος για καπιο λογο ισως απο την αφαια.. (δεν ζαλιστηκα ποτε ακομα και τη 1η μερα π σηκωθηκα).. την επομενη μερα παρασκευη π βγηκα κιολας μολις μ βγαλανε ορους και την παροχευτεση ενιωσα πολυ καλυτερα ισως ηταν ψυχολογικο κιολας (η παροχευτεση πονεσε 1-2 σεκ σαν να σε τραβηξε κατι) περπατησα κανονικα μικρα βηματακια και αργα... οδηγησα κιολας πηγα σπιτι αργα γτ σε καθε λακουβα η τραταγμα με πονουσε λιγο η πληγη.. το σπιτι μου ηταν κανα 4-5 χιλιομετρα ευθειες..

στο σπιτι πολυ καλυτερα απλα ηθελα καπιον τις πρωτες 2-3 μερες ν μ βοηθαει ν σηκωνομια απο ψαπλα να με κραταει την πλατη για να μην βαζω δυναμη.. ανα 2 μερες αλλαζα γαζες και σε καθε αλλαγη γαζων ενιωθα ακομα καλυτερα.. μετα απο μια βδοαδα απο την επεμβαση πηγα εβγαλα και τα ραμματα δλδ πριν 5-6 μερες απο τωρα π τα γραφω.. ουτε τα ραμματα πονεσαν δν ητανε τιποτα ( κανονικα σε κανουν ραμματα που τα κρατας απορροφούνται αλλα εμενα επειδη μλν με κανανε μεγαλυτερες οπες επρεπε να τα βγαλω) μολις εβγαλα τα ραμματα ηταν πολυ καλυτερα μετα απο δευτερα ηρθα και δουλεια κ ολα κομπλε.. 

το μονο π πρεπει ν προσεχω τωρα ειναι η διατροφη στην ουσια τα ιδια π εκανα κ πριν απλα μικροτερες ποσοτητες λιπαρα-τηγανιτα δν ετρωγα και επισης να μην σηκονω βαρυ μην μου το γυρισει σε κοιλη γιατι ακομα εινια ευαισθητο το σημειο... τα συμπερασματα μεγαλη βλακεια που το αργησα ωστε γινανε συμφησης κατα καιρους με τους πονους και επισης δν ξες ποτε μπορει απο την μια μερα στην αλλην ν γλιστρισει η πετρα κ να φυγει κ μετα ειναι χειροτερα.. αξιζει παντα ολοι βγαλτε μην το κρατατε η ταλαιπωρια τελικα δν ηταν τοσο ασχημη οσο φανταζομουν και οχι τρελος πονος ...

 

συγνωμη π γραψα πολλα απλα ειπα να τα γραψω αναλυτικα ωστε αλλοι σαν κ μενα να ξερουν τι γινετε.. επισης και τα δημοσια μια χαρα ειναι απλα να ξερετε δν επιλεγετε νοσοκομειο αλλα γιατρο..τοσο π το ψαξα και το διαβασα και ειδα κ βιντεκια αναλυτικα την διαδικασια της χολης μπορω κ γω να παω να την βγαλω σε αλλους χααχαχχαχαχ 

ps το χειροτερο να φανταστητε ηταν τις πρωτες μερες π απο την ξαπλα με πιανωτανε ο πισινος κ η πλατη..αυτο δλδ ηταν π.χ. πιο πολυ απο τον πονο

 

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

αρχικα ειμια 25 χρονων.. 1η φορα διαγνωστικε οτι εχω πετρα στην χολη οταν ημουν 19χρονων περιπου και αυτο ετυχε ηταν βραδυ καλοκαιρι και με πιασε ενας πονος που δν αντεχοτανε στην κλασικη περιοχη της χολη... αντεξα το βραδυ αλλα ηταν θανατος δν μπορουσα να σηκωθω απο το κρεβατι ωσπου κρατησε σχεδον 8-9 ωρες (οσο κραταει και η διαδικασια της πεξης στο 100% το λεω αυτο γιατι θα μ πουν καποιοι αναλογος τι τρως κραταει 5-6-7-2 ωρες κλπ) οχι για το 100% κραταει περιπου 7-9 ωρες οτι τρως.

στα καπακια μετα απο 1 βδομαδα με ξανα πιανει (ειχα φαει τιγανητα ψαρια) ιδιος πονος ιδια περιπτωση , την επομενη μερα παω νοσοκομειο δν αντεχα μετα απο εξετασεις υπερηχους κλπ μ ειπανε οτι εχω πετρες στην χολη και εκανα φλεγμονη.. εκατσα 5-6 μερες νοσοκομειο μεαντιβιωση ηρεμησα και φυγα ( με ικτερο κιολας ).. μου ειπανε οτι καποια στιγμη πρεπει ν την βγαλω αφου με πειραξε.. απο τοτε αρχισα να προσεχω πολυ την διατροφη μου δλδ οχι λιπαρα π.χ. (χοιρινο,βιταμ,λαδια βουτηρα κλπ) και ΟΧΙ τιγανητα (εχω να φαω σχεδον κανα 6 χρονια τιγανητα) ολα ψητα - βραστα - σχαρα... κατακαιρους 1 φορα ανα 2 μηνες με πιανες παλι ο πονος οχι οπως παλια γτ προσεχα αλαλ με πιανε, συνηυως οταν ετρωγα ποσοτητα η διαφορετικα πραματα...

Δηλαδή σε επιασε τοσο δυνατος πολυωρος πονος και δυο φορες, πηγες στο νοσοκομειο και οι γιατροι σου ειπαν "ok, δεν ειναι αμεση αναγκη, οποτε αποφασισεις σφυρα μας κι εμεις εδώ ειμαστε να στη βγαλουμε"? :huh:

Δεν ειχα υποψη μου ότι μια συγκεκριμενη διατροφη μπορει να επιδεινωσει ένα προβλημα χολιθιασης. Οι γιατροι σου ειπαν να μη τρως χοιρινο, βιταμ, λαδια, βουτηρα, τηγανητα, ή εσυ το σκεφτηκες?

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για χολι 2 φορες πηγα νοσοκομειο.. 1 φορα οταν βρηκα και το θεμα μου το 2012 και μια τωρα πριν 20 μερες για να την βγαλω..  οταν ειανι απο μια διαμετρο και μεγαλητερες οι πετρες και δν εχουν κινδυνο να περασουν απο τα σωληνακια ειναι λιγο πιο χαλαροι σου λενε αφου σε πειραξε πρεπει να βγει αλλα δν ειναι ζητιμα ζωης και θανατου ..εαν ειχες λασπη η αμμο που ειναι μικρε μικρες πετρες δλδ εκει ειναι πιο ευκολα να περασουν και εκει ειναι λιγο πιο αμεσα να βγει.. 

ε η χολι ειναι λειτουργει στα λιπαρα-δυσπεπτα η μεγαλη ποσοτητα φαγητα.. ε δινουν μια στανταρ λιστα copy-paste απο ενα κανα σαιτ (η νοσοκομα) και σου λεει αυτα δν τα τρως.. ο γιατρος και γω ππου εψαξα με λεει λιπαρα-τιγανητα απλα .. πριν π.χ. με πειραζανε τωρα απλα θα τα ρευομαι πιο πολλες ωρες γτ δν εχω την εξτρα καβατζα χολι... αλλα ετσι κ αλλιως πλεον εχω μαθει και χοιρινο-λιπαρα-τιγανητα εχω να φαω κανα 6 χρονια... ουτε λαδια σε φαγητα στεγνα τα τρωω... 

 

δν στο επιδεινωνει δλδ δν σου μεγαλωνει τι πετρες απλα εαν εισαι ατυχος κ ειναι κοντα στους πορους τοτε στους βολουνουν οταν ρουφαει χολι για να τα χωνεψει με αποτελεσμα να πριζετε η χολι κ να πονας.. π.χ. υπηρχε περιπτωση π η πετρα ειχε παρει το σχημα της χολης δλδ ειχε γινει μια μαζα μεγαλη μεσα στην χολι και τον αλλον δν το πρζ γιατι δν τα βωλουνε.. εμενα ηταν 2 πετρες σε μεγεθος ακριβος σαν μαλτιζερσ (ενα κλικ μικροτερα) 

η λιστα που θα σε πει ειναι κανα 40 πραματα .. ποτα-καφεδες-ροφηματα-φαγητα κλπ κλπ .. σε βαζει τοσα να χει το κεφαλι του ηρεμο.. εμενα προσωπικα με πρζ τα τηγανιτα κρεατα-ψαρια (οχι πατατες η κολοκυθια) και με πειραζουν καφες με φυτικη κρεμα γτ ειναι λιπαρι.. ολα τα αλλα ειμαι οκ δλδ ποτα-καφεδες ...αλλα για καλο κ κακο δν τρωω τιποτα τηγανιτο (εμαθα κιολας ετσι)..

 

ο πονος αυτος συνολικα αυτα τα 5 χρονια παιζει ν με χει πιασει σχεδον πανω κατω 20-25 φορες

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, pasxaliskar είπε

ε η χολι ειναι λειτουργει στα λιπαρα-δυσπεπτα η μεγαλη ποσοτητα φαγητα.. ε δινουν μια στανταρ λιστα copy-paste απο ενα κανα σαιτ (η νοσοκομα) και σου λεει αυτα δν τα τρως.. ο γιατρος και γω ππου εψαξα με λεει λιπαρα-τιγανητα απλα .. πριν π.χ. με πειραζανε τωρα απλα θα τα ρευομαι πιο πολλες ωρες γτ δν εχω την εξτρα καβατζα χολι... αλλα ετσι κ αλλιως πλεον εχω μαθει και χοιρινο-λιπαρα-τιγανητα εχω να φαω κανα 6 χρονια... ουτε λαδια σε φαγητα στεγνα τα τρωω... 

δν στο επιδεινωνει δλδ δν σου μεγαλωνει τι πετρες απλα εαν εισαι ατυχος κ ειναι κοντα στους πορους τοτε στους βολουνουν οταν ρουφαει χολι για να τα χωνεψει με αποτελεσμα να πριζετε η χολι κ να πονας.. π.χ. υπηρχε περιπτωση π η πετρα ειχε παρει το σχημα της χολης δλδ ειχε γινει μια μαζα μεγαλη μεσα στην χολι και τον αλλον δν το πρζ γιατι δν τα βωλουνε.. εμενα ηταν 2 πετρες σε μεγεθος ακριβος σαν μαλτιζερσ (ενα κλικ μικροτερα) 

η λιστα που θα σε πει ειναι κανα 40 πραματα .. ποτα-καφεδες-ροφηματα-φαγητα κλπ κλπ .. σε βαζει τοσα να χει το κεφαλι του ηρεμο.. εμενα προσωπικα με πρζ τα τηγανιτα κρεατα-ψαρια (οχι πατατες η κολοκυθια) και με πειραζουν καφες με φυτικη κρεμα γτ ειναι λιπαρι.. ολα τα αλλα ειμαι οκ δλδ ποτα-καφεδες ...αλλα για καλο κ κακο δν τρωω τιποτα τηγανιτο (εμαθα κιολας ετσι)..

Λιγο με μπερδεψες, μιλας για τη διατροφη τωρα που την εβγαλες? Εγω ρωτησα για  τυχον διατροφη που επιδεινωνει τη χολολιθιαση, δηλαδη πριν τη βγαλεις.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 19/11/2018 στις 10:40 ΜΜ, rus είπε

Λιγο με μπερδεψες, μιλας για τη διατροφη τωρα που την εβγαλες? Εγω ρωτησα για  τυχον διατροφη που επιδεινωνει τη χολολιθιαση, δηλαδη πριν τη βγαλεις.

επιδεινωση δν εξαρτατε απο το φαγητο ειναι οργανικο.. εαν μ ρωτας για επιδεινωση της πετρας πχ να μεγαλωση δν εξαρτατε απο το φαι εξαρτατε απο τον οργανισμο σου να στο πω απλα οπως και εμφανιζεις .. εαν μ ρωτας για επιδεινωση της χολης μην παθει κατι οπως οξεια χολοκιστιτιδα με αποφραξη ναι η διατροφη παιζει ρολο , στην ουσια με την διατροφη προσπαθεις μ μημ βαζει την χολη ν δουλεψει εαν τυχενει ν εισαι απο τα ατομα που τους ποναει οπως εγω.. εαν εισια απο τους αλλους π δν βολουνουν τοτε η διατροφη ειναι ασημαντη απλα καποια στιγμη θα κουνηθουνρ κ θα πανε εκει οποτε τοτε ειναι π θα σε ενοχλει εαν την δουλευεις.. οποτε η διατροφη που δν δουλευεις την χολη και δουλευεις μονο οτι σ δινει το σηκωτη ειναι ιδια με την μετα οταν την βγαζεις γτ δν εχεις χολι απλο..

δλδ εαν δεν σ ενοχλουν οι πετρες τρως οτι θες .. εαν σε ενοχλουμ για ν μην ενεργοποιεις την χολιδοχο κυστη (ας το πουμε σωστα κ οχι χολι) δεν τρως λιπαρα -τηγανητα- δυσπεπτα βαρια.. και οταν την βγαλεις  για να μην βαρενεις δν τρως παλι τιγανητα- λιπαρα - δυσπεπτα βαρια η τουλαχιστον σπανια.. δεν θα σε πονα οπως την αλλη περιπτωση απλα θα τα χωνευεις 2-3 ωρες πιο αργα μ καποιον π χει την χόλιδοχο κυστη.. αυτο .. 

γενικα η χολι ειναι ποσο τυχερος η ατυχος εισαι ωστε να σε κανει χοντρη ζημια δν εξαρτατε απο σενα τρως δν τρως κλπ το μεγεθος υης πετρας και εαν περασει απο τα σωληνακια κ φυγει αλλου .. 

σορι για ορθρογραφικα ειμαι απο κινητο γραφω γρηγορα και οτι παταω μικρη οθονη ιφον

 

 ειναι λιγο μπερδεμα γενικα ρωταμε ακριβως ακριβως τι θες ωστε να μην σου λεω τζαμπα ολες τις περιπτωσης

Επεξ/σία από pasxaliskar
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να μεινουμε στο θεμα, ειπες "την επομενη μερα παω νοσοκομειο δν αντεχα μετα απο εξετασεις υπερηχους κλπ μ ειπανε οτι εχω πετρες στην χολη και εκανα φλεγμονη.. εκατσα 5-6 μερες νοσοκομειο μεαντιβιωση ηρεμησα και φυγα ( με ικτερο κιολας ).. μου ειπανε οτι καποια στιγμη πρεπει ν την βγαλω αφου με πειραξε.. απο τοτε αρχισα να προσεχω πολυ την διατροφη μου δλδ οχι λιπαρα π.χ. (χοιρινο,βιταμ,λαδια βουτηρα κλπ) και ΟΧΙ τιγανητα (εχω να φαω σχεδον κανα 6 χρονια τιγανητα) ολα ψητα - βραστα - σχαρα" οποτε σε ρωτησα αν μια συγκεκριμενη διατροφη μπορει να επιδεινωσει ένα προβλημα χολιθιασης[αυτο που ειχες] και αν οι γιατροι σου ειπαν να μη τρως χοιρινο-βιταμ-λαδια-βουτηρα-τηγανητα, ή εσυ το σκεφτηκες.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...