Προς το περιεχόμενο

Εξαγωγή χοληδόχου κύστης.Εμπειρίες.


billxl

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε πας σε ιδιωτικο θεραπευτηριο χωρις ιδιωτικη ασφαλιση....

Αλλιως εισαι προετοιμασμενος να δωσεις πολλα.

Εννοείται αλλά και με ιδιωτική θέλει να πληρώσεις και τα παίρνεις μετά από δύο μήνες. Γενικά θέλει χρήμα,εγω σε μια επέμβαση είπα στον ιατρό θα τα πάρει όταν τα πάρω από την εθνική, συμφώνησε, φοβερό άτομο είναι και που θα πέσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 282
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εννοείται πως ο γιατρός δε τα παίρνει απο σένα αλλα απο την ασφαλιστική! κι αυτο ναι ειναι και 1 και 2 μήνες μετά.

 

Εγώ τωρα που εκανα χειρουργειο του τα εδωσα και τα πήρα μετά απο την εταιρεία , γιατί εχουμε ιδιαίτερη σχέση, αλλα σε καμία αλλη νοσηλεία μου δεν έχω δώσει χρήματα στο γιατρό κι ουτε μου χει ζητήσει και κάποιος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται πως ο γιατρός δε τα παίρνει απο σένα αλλα απο την ασφαλιστική! κι αυτο ναι ειναι και 1 και 2 μήνες μετά.

 

Εγώ τωρα που εκανα χειρουργειο του τα εδωσα και τα πήρα μετά απο την εταιρεία , γιατί εχουμε ιδιαίτερη σχέση, αλλα σε καμία αλλη νοσηλεία μου δεν έχω δώσει χρήματα στο γιατρό κι ουτε μου χει ζητήσει και κάποιος.

εξαρταται...αν θελει σου κανει εξυπήρετηση γιατι ειναι μεσω ιδιωτικης ασφαλειας, δεν ειναι στανταρ οτι μπορει να περιμενει να παρει τα λεφτα του !

Στον πρωτο που ειχα κανει αμυγδαλες τα εδωσα εγω οταν τα πηρα οχι η ιδιωτικη ασφαλεια, στον δευτερο τα ζητησε πριν βγω απο την κλινικη..ειναι που θα πεσεις..

Τελευταια φορα πηγα σε Νοσοκομειο γιατι στον γαληνο για σκουλικη μου ζητησαν 4.000 ολα ,ειναι απιθανοι οι ανθρωποι !

 

Περαστικα σου κιολας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ο,τι ξερω απο την εμπειρία μου, κι έχω συζητήσει και με τον ασφαλιστή μου, εσυ δεν ανακατεύεσαι πουθενά. η ασφάλεια τα βρίσκει με το νοσοκομείο το οποίο και πληρώνεται, μαζί με το γιατρό, μετά απο χ διάστημα.

 

Απλά πολλοί γιατροί δε θέλουν να περιμένουν και στα ζητάνε εσένα. Σου λένε δώστα μου και τα παίρνεις μετά. Αυτο φυσικά ειναι στη δίκη σου ευχέρεια αν θες να το κανεις. Εμενα σου λέω κανεις δε μου το χει ζητήσει, στον τωρινό καναμε απο μόνοι μας την κινηση.

 

Ο,τι και να ζητήσει ο χ μπορείς να τον γράψεις! Ξέρουν άλλωστε οτι αν δεν είχαμε ιδιωτικές ασφαλίσεις δε θα πήγαιναμε καν στα νοσοκομεία τους.

 

Εκτός αν το δικό σου συμβόλαιο λεει οτι πληρώνεις εσυ... δεν το νομίζω, πάντα η πολιτική ίδια ειναι αλλα ΑΝ έχεις απορία μπορείς να ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου ώστε να μην δίνεις τσάμπα λεφτά νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ο,τι ξερω απο την εμπειρία μου, κι έχω συζητήσει και με τον ασφαλιστή μου, εσυ δεν ανακατεύεσαι πουθενά. η ασφάλεια τα βρίσκει με το νοσοκομείο το οποίο και πληρώνεται, μαζί με το γιατρό, μετά απο χ διάστημα.

 

Απλά πολλοί γιατροί δε θέλουν να περιμένουν και στα ζητάνε εσένα. Σου λένε δώστα μου και τα παίρνεις μετά. Αυτο φυσικά ειναι στη δίκη σου ευχέρεια αν θες να το κανεις. Εμενα σου λέω κανεις δε μου το χει ζητήσει, στον τωρινό καναμε απο μόνοι μας την κινηση.

 

Ο,τι και να ζητήσει ο χ μπορείς να τον γράψεις! Ξέρουν άλλωστε οτι αν δεν είχαμε ιδιωτικές ασφαλίσεις δε θα πήγαιναμε καν στα νοσοκομεία τους.

 

Εκτός αν το δικό σου συμβόλαιο λεει οτι πληρώνεις εσυ... δεν το νομίζω, πάντα η πολιτική ίδια ειναι αλλα ΑΝ έχεις απορία μπορείς να ρωτήσεις τον ασφαλιστή σου ώστε να μην δίνεις τσάμπα λεφτά νωρίτερα.

κατσε με μπερδευεις αλλο νοσοκομειο αλλο ΚΛΙΝΙΚΗ, εγω μιλαω για ΚΛΙΝΙΚΗ :)

Κοιτα πως παει...αν θες να πας σε Κλινικη πληρωνει η ασφαλεια την κλινικη το 80% πλεον...

Τον ΙΑΤΡΟ τον πληρωνεις επειτα απο συμφωνια εσυ, η ιδιωτικη ασφαλεια η δικια μου δεν μου παρεχει λεφτα για Ιατρο εξωτερικο ( να τα δωσει αυτη απευθειας δηλαδη ) , τον Ιατρο τον βρηκα εγω ολες τις φορες που χρειαστηκα επεμβαση , εξωτερικος καμια σχεση με την κλινικη, του ειπα θελω να κανω Χολη ποσα θες ;

μου ειπε 1500+500 η Αναισθησιολογος , τα λεφτα μετα την επεβμαση .

Μετα μου εκοψε αποδειξη νομιμη αυτος 2000 ευρω και πηρα πισω το 80%, οποτε ειναι μια η αλλη περιπου .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
52 minutes ago, ParhsG said:

Αν δεν υπαρχουν συμπτωματα θα κανατε εγχειρηση; Δε ξερω αν λεει οτι πρεπει να γινει προληπτικα λογω χρηματων που θελει (μαυρα) γιατρος.

Αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό που συνάντησες, πάρε και δεύτερη γνώμη. Στην ιατρική υπάρχουν guidelines που λένε τι συστήνεται σε κάθε περίπτωση. Το φόρουμ δε μπορεί να υποκαταστήσει τις διεθνείς οδηγίες.

Επεξ/σία από doctorkostis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, doctorkostis είπε

Αν δεν εμπιστεύεσαι το γιατρό που συνάντησες, πάρε και δεύτερη γνώμη. Στην ιατρική υπάρχουν guidelines που λένε τι συστήνεται σε κάθε περίπτωση. Το φόρουμ δε μπορεί να υποκαταστήσει τις διεθνείς οδηγίες.

Ποια ειδικοτητα γιατρου ειναι πιο καταλληλη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, ParhsG είπε

Αν δεν υπαρχουν συμπτωματα θα κανατε εγχειρηση; Δε ξερω αν λεει οτι πρεπει να γινει προληπτικα λογω χρηματων που θελει (μαυρα) γιατρος.

Πήγαινε και σε ένα δημόσιο Νοσοκομείο να πάρεις μία γνώμη .Υπάρχουν πολλοί άριστοι και πεπειραμένοι  χειρουργοί.

Η σύζυγός μου που είχε πρόβλημα με τη χολή πριν 2 μέρες έκλεισε ραντεβού για εισαγωγή την άλλη Παρασκευή για αφαίρεση χολής  λαπαροσκοπικά.

Δεν θα γράψω δημόσια σε ποιο Νοσοκομείο αλλά θα σας πω πως ο πεπειραμένος χειρουργός δεν της ζήτησε ούτε ένα ευρώ και ΜΠΡΑΒΟ ΤΟΥ.Να τα λέμε αυτά και δημόσια και να μην βγαίνουμε σαν αγέλη και βρίζουμε ομαδικά τους γιατρούς.

Τώρα τι θα κάνω εγώ για τη σύζυγό μου άλλο θέμα.:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι ομως δεν ειναι αλλο θεμα. Γιατι αν εσυ θεωρησεις πως πρεπει να ευχαριστησεις τον γιατρο, συντηρεις με τον τροπο σου το "εθιμο" φακελακι. 

Ο γιατρος θα ναι σωστος μονο αν δε δεχτει το "δωρο". 

 

Εκτος αν δςν εννοεις αυτο.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμάμαι αν το είχα αναφέρει αλλά εγώ που την έκανα στο Σωτηρία όλα πήγαν τέλεια..  Ούτε φακελάκια, ούτε άλλα απρόοπτα και η μεταχείριση ήταν άριστη από όλους.. Μάλιστα δεν είχα καν γιατρό (όντας άνεργος και ανασφάλιστος!).. Πήγα (ήξερα ότι είχα πέτρα) και τους είπα ότι πρέπει να την αφαιρέσω, μου έκαναν τις εξετάσεις και 2 μέρες μετά μπήκα χειρουργείο.. έμεινα 3 νύχτες..

ΠΡΟΣΟΧΗ: θα σας το πει και ο γιατρός (παντού ισχύει) αλλά μην το λησμονήσετε

Μετά από κάθε "γενικό χειρουργείο" πρέπει να γίνονται αντιθρομβωτικές ενέσεις (για καμιά δεκαριά ημέρες) και φυσικά να μη σηκώνετε βάρος το πρώτο μήνα.. Θα σας τις γράψουν, μην αμελήσετε να τις κάνετε. Πάντα μετά από χειρουργείο ο κίνδυνος για δημιουργία κοίλης είναι σοβαρός. Οι ενέσεις θα σας προστατέψουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις ‎11‎/‎1‎/‎2018 στις 8:17 ΠΜ, kwstas_pap είπε

Δεν θυμάμαι αν το είχα αναφέρει αλλά εγώ που την έκανα στο Σωτηρία όλα πήγαν τέλεια..  Ούτε φακελάκια, ούτε άλλα απρόοπτα και η μεταχείριση ήταν άριστη από όλους.. Μάλιστα δεν είχα καν γιατρό (όντας άνεργος και ανασφάλιστος!)..

Eιχες καποιον γνωστο στη Σωτηρια που σε βοηθησε να μπεις? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Γειας εγώ έχω κάνει αφαίρεση χολής πριν περίπου 5-6 μήνες είχα πάει διακοπές αλλά πρίν από αυτό είχα νευριάσει με κάτι και με χτυπησει στο στομάχι δεν είχα να ενεργηθω 8 μέρες και μετά πριν καλά καλά πάω στους συγγενείς μου κατέληξε με φλεγμονή χολης...Οι πέτρες είχαν κατέβει στα σολινακια κτλ. Μετ' από την μαγνητική μια βδομάδα ξανά γύρισα σπίτι μ ξανά κατέληξα με ίκτερο και με εμετό στο νοσοκομείο,το αστείο είχαν μπερδέψει την δική μ γνωμάτευση με έναν παππού που είχε και αυτός το ίδιο, πήγα Γεννηματά 12 μέρες έκανα την M ERCP από το στόμα με νάρκωση βγήκα... μετά για ένα μήνα επιτέλους ήμουν σπίτι και τον Σεπτέμβριο έκανα την επέμβαση... βέβαια μετά από το χειρουργείο έχω πολλές φοβίες κοντεύω τα 20 και δεν ξέρω μετά από την αλλαγή καιρού έχουμε κάποιες ενοχλήσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2018 στις 1:55 ΜΜ, rus είπε

Eιχες καποιον γνωστο στη Σωτηρια που σε βοηθησε να μπεις? 

όχι.. πήγα απευθείας στα γενικά χειρουργεία (ε, όχι μέσα στο χειρουργείο, εκεί στην είσοδο) και τους είπα ότι έχω πρόβλημα και θέλω να με δει γιατρός..

Έτσι με είδε ένας, με έστειλε για προχειρουργικό έλεγχο και όλα πήραν το δρόμο τους.. (δεν καλοθυμάμαι..νομίζω νωρίτερα πρέπει να περάσει από το γραφείο κίνησης να δώσεις ΑΜΚΑ.. αλλά αυτό δεν έχει να κάνει με την ιατρική αντιμετώπιση.. πάντως και αυτό στο πιτς-φυτίλι έγινε..)

1 ώρα πριν, Londontrace είπε

Γειας εγώ έχω κάνει αφαίρεση χολής πριν περίπου 5-6 μήνες είχα πάει διακοπές αλλά πρίν από αυτό είχα νευριάσει με κάτι και με χτυπησει στο στομάχι δεν είχα να ενεργηθω 8 μέρες και μετά πριν καλά καλά πάω στους συγγενείς μου κατέληξε με φλεγμονή χολης...Οι πέτρες είχαν κατέβει στα σολινακια κτλ. Μετ' από την μαγνητική μια βδομάδα ξανά γύρισα σπίτι μ ξανά κατέληξα με ίκτερο και με εμετό στο νοσοκομείο,το αστείο είχαν μπερδέψει την δική μ γνωμάτευση με έναν παππού που είχε και αυτός το ίδιο, πήγα Γεννηματά 12 μέρες έκανα την M ERCP από το στόμα με νάρκωση βγήκα... μετά για ένα μήνα επιτέλους ήμουν σπίτι και τον Σεπτέμβριο έκανα την επέμβαση... βέβαια μετά από το χειρουργείο έχω πολλές φοβίες κοντεύω τα 20 και δεν ξέρω μετά από την αλλαγή καιρού έχουμε κάποιες ενοχλήσεις.

θεωρητικά από όσα είχα ψάξει τότε, τώρα δεν πρέπει να φοβάσαι τίποτα.. και από ότι θυμάμαι πρέπει να είσαι τυχερός γιατί αν οι πέτρες βουλώσουν τα σωληνάκια μπορεί να χειροτερέψει τρομερά η κατάσταση.. τώρα πια δεν νομίζω ότι έχεις θέμα... για να νιώσεις καλύτερα δες ένα γιατρό και πες του ότι νιώθεις ανασφάλεια αν γίνεται έστω να σου κάνει έναν υπέρηχο (εκεί θα δεις ότι λείπει η χολή) και τέλος πάντων είναι αλλιώς να τα ακούς αυτά από το στόμα του ειδικού.. οπότε μη ζεις με τη φοβία.. ρώτα και ενημερώσου.. όλα καλά θα πάνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...