Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πως γίνεται να «σκάσει» μια λάμπα πυρακτώσεως; :shock:

 

Πριν λίγο καθάριζα τον καθρέπτη του μπάνιου με πανί και AZAX. Και σε κάποια φάση ακούω ένα «μποφ» και η λάμπα μπροστά μου σκάει με κομμάτια γυαλιού να εκτοξεύονται προς τα πάνω μου. Το πως δεν έμεινα χωρίς μάτια δεν το ξέρω. Βγήκε και καπνός μέσα από τη λάμπα τη στιγμή που έγινε αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 6,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν ήρθε σε επαφή με υγρό. Ακριβώς γι αυτό το λόγο πρόσεχα πως καθάριζα τον καθρέπτη. Δεν ψέκασα στον καθρέπτη αλλά στο πανί, ακριβώς για να μην πάει στον καυτό λαμπτήρα.

 

Άλλωστε ακόμα και να είχε βραχεί το γυαλί, ο καπνός από τι προκλήθηκε; :fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο το καψιμο της αντιστασης (το συρματακι που πυρακτωνεται). Μεσα στο γυαλι δεν εχει οξυγονο, παρα μονο αζωτο. Οταν εσπασε ενω ηταν σε λειτουργια, το οξυγονο που μπηκε, αρπαξε φωτια, και παραλληλα εκαψε και το συρμα, και ισως εκανε και καποια αντιδραση με το καυτο αζωτο (αυτο καποιος χημικος θα μας το πει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εφόσον δεν εκλέγεται δήμαρχος ή περιφερειάρχης (50% +1 ψήφος τουλάψιστον) από την πρώτη Κυριακή. Τα αποτελέσματα υπάρχουν στο site του Υπουργείου Εσωτερικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καμιά μεγαλοφυής ιδέα για να διατηρηθεί το ρακόμελο σε επιθυμητή θερμοκρασία για πάνω από 10';

 

Φούρνος στους 70, σκεπασμένη η κανάτα με αλουμινόχαρτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ήθελα να ρωτήσω σε ποιο δήμο ανηκει η περιοχή Μεταξουργείου κ ο σταθμός Λαρίσσης.

Επίσης αν υπάρχει κάποιο λινκ με όλους τους δήμους της Αττικής με τα τηλέφωνα/Διευθύνσεις τους.

Επίσης το ίδιο με τις εφορίες της Αθήνας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φούρνος στους 70, σκεπασμένη η κανάτα με αλουμινόχαρτο.

Ευχαριστώ :>

Μάλλον θ αρχίσουμε δοκιμάζοντας κάτι απ αυτά μιας και δεν προϋποθέτουν κάποια αγορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...