Προς το περιεχόμενο

Μικρές Απορίες - Σύντομες Απαντήσεις [Old]


paredwse

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια βλακεία:

 

Θα μπορούσαν οι καιρικές συνθήκες να επηρεάσουν το σήμα του wireless;

Ποιοι άλλοι παράγοντες παίζουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια βλακεία:

 

Θα μπορούσαν οι καιρικές συνθήκες να επηρεάσουν το σήμα του wireless;

Ποιοι άλλοι παράγοντες παίζουν;

 

όχι. το μόνο που επηρεάζει είναι απόσταση (πλήρης εξασθένηση στα ~80μέτρα) και το τι παρεμβάλλεται μεταξύ των πομπού και δέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να σημαίναι αυτό το email:

 

Dear National Bank of Greece customer,

 

We recently reviewed your account, and suspect that your e-Banking account may have been accessed from an unauthorized computer. This may be due to changes in your IP address or location. Protecting the security of your account and of the National Bank of Greece network is our primary concern.

 

We are asking you to immediately login and report any unnoticed password changes, unauthorized withdrawals or deposits, and check you account profile to make sure no changes have been made.

 

Please click the following link, to verify your account activity:

<λινκ>

 

We apologize for any inconvenience this may cause, and appreciate your assistance in helping us maintaining the integrity of the entire National Bank of Greece system. Please login as soon as possible.

 

Thank you,

National Bank of Greece Security Advisor.

 

οι λογαριασμοί μου είναι μια χαρά εντωμεταξύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. το μόνο που επηρεάζει είναι απόσταση (πλήρης εξασθένηση στα ~80μέτρα) και το τι παρεμβάλλεται μεταξύ των πομπού και δέκτη.

 

ΣΤΑ ΠΟΣΑ;

Τι θα μπορούσε να παρεμβάλλεται και να επηρεάζει αρνητικά το σήμα;

Αν αυτό που λες ισχύει, πώς γίνεται να έχω καλύτερο σήμα από σύνδεση που είναι πιο μακριά από αυτή που συνδέομαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι. το μόνο που επηρεάζει είναι απόσταση (πλήρης εξασθένηση στα ~80μέτρα) και το τι παρεμβάλλεται μεταξύ των πομπού και δέκτη.

Σίγουρα; Έχω την εντύπωση ότι σε περίπτωση πχ βροχής επηρεάζεται το σήμα. Φυσικά εφόσον τα κύματα πρέπει να ταξιδέψουν στη βροχή για να φτάσουν απ τον πομπό στον δέκτη.

 

ΣΤΑ ΠΟΣΑ;

Τι θα μπορούσε να παρεμβάλλεται και να επηρεάζει αρνητικά το σήμα;

Αν αυτό που λες ισχύει, πώς γίνεται να έχω καλύτερο σήμα από σύνδεση που είναι πιο μακριά από αυτή που συνδέομαι;

Υπάρχει περίπτωση να εκπέμπεται ισχυρότερο σήμα απ το μακρινό router που λες, πχ μπορεί να ναι 802.11n που χει μεγαλύτερη εμβέλεια κι όχι 802.11g. Κάποια routers έχουν επίσης ρύθμιση για την ισχύ του σήματος.

Πιθανόν να υπάρχουν μεγαλύτερες αντανακλάσεις ή απορροφήσεις στο σήμα του κοντινού router. Αυτό το τελευταίο το λέω περισσότερο διαισθητικά, δεν έχω κάτι πιο συγκεκριμένο ν αναφέρω :Ρ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφωνησω. Μιας κι εχω ασυρματο 7 χρονια περιπου, σταθερα συνδεμενο με αλλο σπιτι (απο οπου μοιραζομαι και το ιντερνετ, οποτε και το παρατηρω αναγκαστικα), εχω παρατηρησει μεγαλες διαφορες αναλογα τον καιρο, ειδικα σε περιπτωσεις που νιωθεις αυτο που λεμε "ηλεκτρισμενη ατμοσφαιρα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να σημαίναι αυτό το email:

 

 

 

οι λογαριασμοί μου είναι μια χαρά εντωμεταξύ.

 

 

Scam!Μακριά...

Για την πλάκα όμως ζήτα το όνομα του "Security Advisor"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, μπορεί να σημαίνει αυτό κάτι για την ασφάλεια του πισιού μου; Πού ξέρουν κάποιοι δηλαδή τι σχέση έχω εγώ με την ΕΤΕ κλπ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εχμ, μπορεί να σημαίνει αυτό κάτι για την ασφάλεια του πισιού μου; Πού ξέρουν κάποιοι δηλαδή τι σχέση έχω εγώ με την ΕΤΕ κλπ;

Μπα όχι απαραίτητα. Δεν έχω λογαριασμό στην εθνική αλλά την τελευταία βδομάδα έχω πάρει τουλάχιστον 5-6 emails που μου λένε να κάνω login σ αυτόν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτό που λέει ο αντονλ σχετικά με την ρύθμιση του ρούτερ κάπου το έχω πετύχει. παίζει δλδ βάση της ισχύος να αυξομειώνετε η απόσταση.

από κει και πέρα σχέση έχει τι παρεμβάλλεται όπως είπα. Άλλη απορρόφηση έχει το ξύλο και άλλη το τσιμέντο. Επίσης μεγάλη επίπτωση στο σήμα σου έχουν και οι φούρνοι μικροκυμάτων αλλά πρέπει να πέσεις σε περίπτωση να τον έχεις δίπλα.

Τέλος για την βροχή σαν νερό, δεν μπορώ να φανταστώ ότι επηρεάζει μιας και το σήμα έχει μήκος κύματος κάποια nm. Εδώ δεν επηρεάζεται το σήμα που έχει το ραδιόφωνο(FM) που είναι ~1000 φορές μεγαλύτερο. Για περισσότερες λεπτομέρειες καλύτερα ρώτα στο section με τα δίκτυα, μιας και αν το συνεχίσουμε θα μας κράξει ο σνουμπ.

 

εχμ, μπορεί να σημαίνει αυτό κάτι για την ασφάλεια του πισιού μου; Πού ξέρουν κάποιοι δηλαδή τι σχέση έχω εγώ με την ΕΤΕ κλπ;

 

λέφτερ εγώ το φαντάστηκα σαν μια άλλη φάση. Η τράπεζα να αποθηκεύει τις επιμέρους ip που συνδέεσαι. Έτσι αν συνδέεσαι συνέχεια από το σπίτι πχ και μετά από 100 φορές που το έχεις κάνει συνδεθείς και από το γραφείο που έχει διαφορετική ip απλά σου δίνει ένα warning μήπως και...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μπα, δεν συνδέθηκα από άλλo pc. Για την ακρίβεια, ενεργοποίησα τον κωδικό μου μόλις προχθές, γι αυτό και ψιλοτρόμαξα όταν πήρα το mail...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

καμιά ιδέα τι θα μπορούσε να σημαίναι αυτό το email:

 

 

 

οι λογαριασμοί μου είναι μια χαρά εντωμεταξύ.

 

Scam. Το ίδιο έχει έρθει και σε εμένα και δεν έχω καμία σχέση με την τράπεζα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρει κανείς τα δρομολόγια από Λάρισα για Πάτρα με λεωφορείο..?? Το Λεωφορείο ξεκινάει από τα κτελ Θεσσαλονίκης και απλά κάνει στάση στη Λάρισα αλλά το site του κτελ είναι άστα να πάνε..

 

Ευχαριστώ πολύ όποιον βοηθήσει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...