Προς το περιεχόμενο

Πολιτική προσφορών Πλαίσιο και πώς μπορούμε να αντιδράσουμε


cortaN@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υπο κανονικές συνθήκες θα άνοιγα το θέμα αρκετές μέρες πιο πρίν, αλλα προτίμησα να δώσω την απαραίτητη πίστωση χρόνου*.

Πόλλοι γνωριζετε για τα εκθεσιακα κομματια τα οποια διαθέτει το πλαισιο μεσα απο το κανονικο του site, και οχι του stock house.

Το "πρόβλημα" έμφανιζεται οταν τα εκθεσιακα αυτα κομματια ειναι ανυπαρκτα.

Θα αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα για να καταλαβετε τι εννοω.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-P2070-TFT-Monitor-20-SM-P2070.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/WESTERN-DIGITAL-AV-GP-GREEN-1TB-HDD-32MB-CACHE-7200-RPM-SATA-2-WD10EVDS.htm

Το πρωτο link αναφερεται σε μια οθονη 20" και το δευτερο σε ενα σκληρο δισκο. Και τα δυο κομματια εμφανιζονται διαθεσιμα σε καταστηματα της Θεσσαλονικης.

Ενδιαφερθηκα λοιπον και για τα δυο αυτα προιοντα [οπως και για αλλα (μνημες, vga)] κατ ιδιαν στα καταστηματα πριν απο εικοσι μερες. Για την οθονη μου ανεφεραν οτι καηκε, και ο δισκος οτι απλα δεν υπήρχε.

Ενα πονηρο μυαλο θα σκεφτοταν οτι το πλαισιο με τα "εκθεσιακα" αυτα προιοντα εμφανιζεται ως πραγματικα φθηνο καταστημα και ριχνει το δολωμα για επισκεψη στο καταστημα.

 

*Η πιστωση χρονου των 20 ημερων για ενα online καταστημα, ειναι υπεραρκετη για να διορθωσει τα τυχον λαθη που έχει.

 

Δεν είσαι ο μόνος που την πάτησε φίλε μου. Πολλοί απο εμάς εδώ μέσα (συμπεριλαμβανομένου και του εαυτού μου) έτρεξαν να αγοράσουν τα κομμάτια που "προσφέρει" το Πλαίσιο στην ιστοσελίδα του (με επίσκεψη σε συγκεκριμένα καταστήματα).

Φυσικά αυτό έλαβε χώρα εδώ και αρκετό καιρό καθώς δεν είναι κάτι καινούργιο πια. Παίζει καιρό αυτό το έργο.

Εννοείται φυσικά ότι η πλειονότητα των περιπτώσεων (εκτός ελαχίστων εξαιρέσων) γύρισαν με άδεια χέρια ή καλύτερα πολλοί απο αυτούς με γεμάτα καθώς αγόρασαν κάτι άλλο αντίστοιχο με το ανάλογα φυσικά τίμημα που απείχε πολύ απο την προσφορά. ;)

Το θέμα είναι ότι η πολιτική τους αυτή εξακολουθεί να υφίσταται και φυσικά προιόντα που δεν υπάρχουν εδώ και πολύ καιρό εξακολουθούν να είναι αναρτημένα για τους ανυποψίαστους ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

τόσο προβλέψιμο πλέον... δεν μπαίνω καν στον κόπο να μπω ούτε στη σελίδα ουτε γενικά στο μαγαζακι τους :angry:

 

 

ετσι οπως πανε ολα τα μπακαλικα δεν υπαρχει πλεον κανεις λογος να μην αγοραζεις απο ebay,amazon και γενικοτερα εξωτερικο

 

εγω πρωτα κοιταω εξω και μετα εσωτερικο και το εσωτερικο οσο περναει ο καιρος ολο και ποιο δυσκολα

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι οπως πανε ολα τα μπακαλικα δεν υπαρχει πλεον κανεις λογος να μην αγοραζεις απο ebay,amazon και γενικοτερα εξωτερικο

 

εγω πρωτα κοιταω εξω και μετα εσωτερικο και το εσωτερικο οσο περναει ο καιρος ολο και ποιο δυσκολα

 

η αληθεια ειναι ότι διαβάζοντας το "παραξενη" περίμενα να έχει βρει ΟΛΑ τα κομμάτια που υπάρχουν στη σελίδα... :lol: Και εγω απο έξω ξεκινάω πλέον το ψάξιμο, βρισκω τιμές και απο Ελλαδα, τα ζυγιάζω και πράττω ανάλογα. Σε gadgets κλπ προτιμώ την πηγή (Κίνα), σε hardware προς το παρόν περιορίζομαι στο e-shop που ειναι το μονο που εχει ως τώρα -αρκετα- τίμια συμπεριφορά σε μένα και ελαφρώς στο getitnow. το επομενο βήμα μου θα ήταν το amazon αλλα μου φάγανε μια δωροεπιταγη 30€ (αμοιβή απο εταιρεία δημοσκοπήσεων) που είχα φορτωμένη στο λογαριασμό μου και το χειρότερο, δεν βγάζω άκρη και δε μου συμπεριφέρονται ως πελάτη... :angry: (τυχαίο προφανώς αλλα προσωπική εμπειρία ειναι και την καταθετω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα οι εμπειρίες μου με το εν λόγω κατάστημα σταμάτησαν πριν 5-6 μήνες, όταν έκανα τη βλακεία να αγοράσω ένα Gps Turbo-X i50. Δε λέω, το μηχάνημα πολύ καλό για τα λεφτά του, αλλά μέχρι να πάρω ένα που δεν ήταν ελαττωματικό, έκανα τη διαδρομή σπίτι Πλαίσιο Συντάγματος, κουζίνα-σαλόνι. Το χειρότερο ήτανε, όταν τελικά μετά από φωνές και απειλές για καταγγελία έγινε η πρώτη αντικατάσταση (αφού το κρατήσανε για έλεγχο αρχικά) και διαπίστωσα ότι ενώ ήταν σφραγισμένο, το προϊόν φόραγε άλλο πρόγραμμα πλοήγησης από αυτό που έχει η συσκευασία και φυσικά όχι καλύτερο.

Εκνευρισμένη λοιπόν, πήγα, έγινε ο χαμός και τελικά ο υπεύθυνος πωλήσεων μου έδωσε ένα νέο πάλι σφραγισμένο. Πριν φύγω τον έβαλα να το δοκιμάσει μπροστά μου. Βγήκε έξω περίμενε να βρει σήμα το gps δούλεψε και τελικά το πήρα και πήγα στο καλό.

Από τότε Amazon και ξερό ψωμί... Όταν θα πάψουν να είναι παιδάκια τα Ελληνικά e-shop το ξανασκέφτομαι...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπο κανονικές συνθήκες θα άνοιγα το θέμα αρκετές μέρες πιο πρίν, αλλα προτίμησα να δώσω την απαραίτητη πίστωση χρόνου*.

Πόλλοι γνωριζετε για τα εκθεσιακα κομματια τα οποια διαθέτει το πλαισιο μεσα απο το κανονικο του site, και οχι του stock house.

Το "πρόβλημα" έμφανιζεται οταν τα εκθεσιακα αυτα κομματια ειναι ανυπαρκτα.

Θα αναφερω χαρακτηριστικα δυο παραδειγματα για να καταλαβετε τι εννοω.

http://www.plaisio.gr/Peripherals/PC-Monitors/Monitors/Samsung-SM-P2070-TFT-Monitor-20-SM-P2070.htm

http://www.plaisio.gr/Computers/Hardware/Hard-Disk-Drives/WESTERN-DIGITAL-AV-GP-GREEN-1TB-HDD-32MB-CACHE-7200-RPM-SATA-2-WD10EVDS.htm

Το πρωτο link αναφερεται σε μια οθονη 20" και το δευτερο σε ενα σκληρο δισκο. Και τα δυο κομματια εμφανιζονται διαθεσιμα σε καταστηματα της Θεσσαλονικης.

Ενδιαφερθηκα λοιπον και για τα δυο αυτα προιοντα [οπως και για αλλα (μνημες, vga)] κατ ιδιαν στα καταστηματα πριν απο εικοσι μερες. Για την οθονη μου ανεφεραν οτι καηκε, και ο δισκος οτι απλα δεν υπήρχε.

Ενα πονηρο μυαλο θα σκεφτοταν οτι το πλαισιο με τα "εκθεσιακα" αυτα προιοντα εμφανιζεται ως πραγματικα φθηνο καταστημα και ριχνει το δολωμα για επισκεψη στο καταστημα.

 

*Η πιστωση χρονου των 20 ημερων για ενα online καταστημα, ειναι υπεραρκετη για να διορθωσει τα τυχον λαθη που έχει.

 

 

lol

Αυτο δεν ειναι τιποτα! Που να δεις να κανεις μια παραγγελια online (καλη μαλιστα!) στις 20 του μηνος, ας πουμε, και να παιρνεις email την 1η του επομενου μηνα οτι τα πραγματα σου θα βρισκονται στο καταστημα στις 22 του προηγουμενου!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικα τι μπορουμε να κανουμε? Εχει τοσα προιοντα στην σελιδα τα οποια δεν ειναι διαθεσιμα. Εγω περιμενω μια θηκη για να στησω το νεο μου πισι. Την εχουν καταχωρημενη ως αναμενεται συντομα εδω και 1+ μηνα την εχω παραγγειλει εδω και 2.5 βδομαδες και ειμαι ακομα στο περιμενε. Ολο μεταφερουν την ημερομηνια παραλαβης.

 

Το ιδιο ειχε γινει και σε εναν περσινο υπολογιστη οταν συγκεντρωνα κομματια. Εχει μιλησει κανεις με αυτους τους ανθρωπους για τα προβληματα που προκαλουνε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι! Πολλοί!

 

Τι να κάνεις; Υπάρχουν κι αλλού περτικαλιές ;) Link

 

Μα ναι απο κει κοιταζω παντα, απλως πολλες φορες ειτε δεν υπαρχουν πουθενα αλλου Ελλαδα, ειτε υπαρχουν στο Πλαισιο σε πολυ καλυτερες τιμες.

 

Δλδ το αντικειμενο που θελω τωρα υπαρχει μονο στο Pixmania με 31 ευρω μεταφορικα, ή απο θεσσαλονικη με 17 ευρω παραπανω + μεταφορικα + αντικαταβολη. Αλλα και την θεσαλλονικη παλι δεν ειναι αμεσα σιαθεσιμο και θελει 10 εργασιμες. Γενικοτερα οτι παρεις σημερα με παραγγελιες ειναι. Κανεις εμπορος δεν ανοιγεται να εχει διαθεσιμοτητα.

 

Και εχεις και το πλαισιο να εχει παραπανω απο τον μισο του καταλογο σε αναμενεται συντομα-προσφορα ευκαιρια-εκθεσιακο κομματι... Δεν γινεται δουλεια ετσι. Τι να κανεις? Να παρεις αεροπλανο να πας εξωτερικο να ψωνησεις οτι θες και να ξαναγυρισεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πριν απο 4 μερες ηθελα να αγορασω εναν hd media player. σχεδον ολα τα κοματια ηταν προσφορες. πηρα τηλ στο υποκαταστημα π.π.γερμανου (θεσ/νικη) που ελεγαν οτι υπηρχε διαθεσιμοτητα ενας viewsonic full hd media player στα 69€. μου τον κρατησαν και ευθυς πηγα και τον πηρα -μου ειπαν μαλιστα οτι ειχαν αλλα 2 διαθεσιμα. μπηκα απο περιεγεια μετα στο skroutz, τον ειχαν απο 89 εως 110€. τελος καλο ολα καλα λοιπον. εννοειται καινουργιος στο κουτι του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά το Πλαίσιο ζει από απλούς ανθρώπους, που δεν έχουν γνώσεις πάνω σε θέματα τεχνολογίας ή “αγοράς” και από αυτούς που δεν “ψάχνονται” γενικά. Το θέμα είναι ότι με την διαφήμιση που κάνουν (τις δήθεν προσφορές, την εξειδίκευση που και ένας παππούς μπορεί να έχει κ.α.) παγιδεύουν αυτούς τους ανθρώπους στον ιστό τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Προχθές το είδα και τρελάθηκα.

Μήπως με γελούν τα μάτια μου;

Μήπως ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα;

 

"Η φετινή 9η απονομή των βραβείων, που διοργάνωσε ο Εκδοτικός Οργανισμός Direction και το περιοδικό Retail Business σε συνεργασία με την ΕΣΕΕ και το ΣΕΛΠΕ, πραγματοποιήθηκε στις 13/12 στο Metropolitan Expo. Σύσσωμη η αγορά του λιανεμπορίου έδωσε το παρών σε μια εκδήλωση, που επιβράβευσε για μια ακόμη χρονιά τους άριστους του κλάδου."

 

Η Πλαίσιο Computers διακρίθηκε ως ο καλύτερος e-Retailer για το ηλεκτρονικό κατάστημά της www.plaisio.gr στα ετήσια βραβεία Retail Business Awards

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...