Προς το περιεχόμενο

Πολιτική προσφορών Πλαίσιο και πώς μπορούμε να αντιδράσουμε


cortaN@

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ακόμα δεν άρχισαν οι εκπτώσεις και το Πλαίσιο ξεκίνησε τις γνωστές ανύπαρκτες "προσφορές".

Δείτε εδώ ενημερωτικά:

http://www.insomnia.gr/topic/395732-2gb-ram-ddr3-149euros/

 

Γενικά να αναφέρω για όσους αναρωτιούνται:

 

Άλλο εκθεσιακό κομμάτι, άλλο "bulk", άλλο περιορισμένος αριθμός τεμαχίων.

 

Το 1ο αφορά μεταχειρισμένο προιόν (καθώς η έννοια εκθεσιακό δεν αφορά καινούριο κλειστό προιόν) το οποίο σε κανονικές συνθήκες δεν πρέπει να πουλιέται, αλλά αν πουληθεί πρέπει να έχει σαφώς χαμηλότερη τιμή και το οποίο πρέπει να πουληθεί με όλα τα παρελκόμενά του. Π.χ. αν πρόκειται για motherboard πρέπει να δοθούν μαζί όλα τα manuals, cd's, καλώδια κτλ που συνόδευαν τη συσκευασία προτού ανοικτεί. Το μόνο που μπορεί να λείπει είναι το κουτί της, αλλιώς δεν πρόκειται για λειτουργικό προιόν.

Ο 2ος όρος (bulk) αφορά προιόντα που πουλιούνται χωρίς retail συσκευασία (με κουτί) και έρχονται έτσι από τον κατασκευαστή. Π.χ. dvd-rom drivers, HDD drives κτλ. Το bulk όμως είναι καινούριο προιόν, το οποίο δεν πρέπει να έχει ανοικτεί/χρησιμοποιηθεί κτλ και πρέπει να συνοδεύεται από εγγύηση κατασκευαστή. Με άλλα λόγια, μια μνήμη RAM DDR3 π.χ. "bulk" σημαίνει μία μνήμη που πουλιέται ως bulk από τον κατασκευαστή της και η οποία πρέπει να είναι αχρησιμοποίητη, χωρίς να έχει δουλέψει καθόλου και σε άριστη κατάσταση. (όχι σκονισμένη κτλ...)

Περιορισμένος αριθμός τεμαχίων σημαίνει πως έχουν απο-μείνει λίγα κομμάτια από το συγκεκριμένο προιόν, τα οποία όμως πουλιούνται κανονικά σε retail συσκευασία, καινούρια, σφραγισμένα, αχρησιμοποίητα με την κανονική εγγύηση που τα συνοδεύει και στην κανονική τιμή πώλησής τους.

 

Αυτά παραπάνω τα αναφέρω, γιατί κάποιοι στο Πλαίσιο προφανώς έχουν μπερδέψει τους όρους που χρησιμοποιεί η διεθνής αγορά για την προώθηση προιόντων και έχουν εφεύρει μια δική τους ισοπεδωτική πολιτική, στην οποία οι 3 παραπάνω όροι είναι το ένα και αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 401
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Προχθές το είδα και τρελάθηκα.

Μήπως με γελούν τα μάτια μου;

Μήπως ζούμε σε παράλληλα σύμπαντα;

 

"Η φετινή 9η απονομή των βραβείων, που διοργάνωσε ο Εκδοτικός Οργανισμός Direction και το περιοδικό Retail Business σε συνεργασία με την ΕΣΕΕ και το ΣΕΛΠΕ, πραγματοποιήθηκε στις 13/12 στο Metropolitan Expo. Σύσσωμη η αγορά του λιανεμπορίου έδωσε το παρών σε μια εκδήλωση, που επιβράβευσε για μια ακόμη χρονιά τους άριστους του κλάδου."

 

Η Πλαίσιο Computers διακρίθηκε ως ο καλύτερος e-Retailer για το ηλεκτρονικό κατάστημά της www.plaisio.gr στα ετήσια βραβεία Retail Business Awards

 

 

ο ορισμος του bullshit :rolleyes:

Σαν να βραβευεις τον πασαρη για αγαθοεργιες ενα πραγμα

αηδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

το παραμυ8ι συνεχιζεται, πηρα τηλ. για σκληρο εκθεσιακο Περιστερι κ Καλλι8εα : " βεβαια κ υπαρχουν, εγω ο ιδιος τους εδωσα σημερα το πρωι" και οι 2 πωλητες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

EDIT:

Όπως εύστοχα επεσήμανε ο phanispal πιο κάτω, το site συνεχίζει να κρατάει την ανορθόδοξη αυτή πολιτική προσφορών "Διαθέσιμο σε συγκεκριμένα καταστήματα". Απλώς μετατόπισαν τα ανύπαρκτα προιόντα στο τέλος κάθε λίστας. Αυτό με αναγκάζει να αναθεωρήσω και παρακαλώ παραλείψτε το παρόν post.

Ας κρατήσουμε όμως ότι έστω και έτσι, είναι ένα βήμα προς αυτό που θέλουμε να πετύχουμε, δηλαδή την απάλοιψη της συγκεκριμένης πολιτικής στο site της Πλαίσιο. Δείχνει πως έχουν "μάτια" και βλέπουν πως τους έχουμε κράξει και προσπαθούν να το κάνουν γαργάρα, τοποθετώντας τα "διαθέσιμα" προιόντα στο τέλος των λιστών του site.

 

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

 

Θέλοντας να κρατήσω ενήμερο το thread σχετικά με την πολιτική της Πλαίσιο ΑΕ όσον αφορά τις διαφημιστικές τακτικές της, όπως αυτές εκτίθενται μέσα από τα γραφόμενα του αρχικού μου post, καθώς και των υπολοίπων που έγραψαν την άποψή τους, έχω να παρατηρήσω:

 

Σήμερα έκανα επίσκεψη στο site της Πλαίσιο και με έκπληξη είδα πως επέστρεψαν στα προ-Οκτώβρη standards, καθώς έχει σχεδόν εξαληφθεί το φαινόμενο με τις τιμές/προιόντα φαντάσματα και το περίφημο πλέον "Διαθέσιμο σε συγκεκριμένα καταστήματα - Κάντε κλικ για να δείτε τα διαθέσιμα καταστήματα εδώ". Το σλόγκαν αυτό είχε γίνει συνώνυμο της φράσης <<το προιόν που διαφημίζουμε δεν υπάρχει, έχει εξαντληθεί, μπορείτε όμως να αγοράσετε αυτό το μοντέλο κτλ. κτλ.>> που οι πωλητές επαναλάμβαναν κάθε φορά που ανυποψίαστοι πελάτες έρχονταν στα καταστήματα της Πλαίσιο παραπλανώμενοι από τις προσφορές - φαντάσματα του site.

 

Μέσα από το παρόν thread θελήσαμε να καταδείξουμε την λανθασμένη πολιτική της Πλαίσιο πάνω στο θέμα των προσφορών/πωλήσεων προιόντων, όχι με εμπάθεια στα ίδια τα καταστήματα ούτε στους πωλητές που δουλεύουν εκεί και πολλές φορές με αντίξοες συνθήκε, αλλά με σεβασμό στους τελικούς καταναλωτές οι οποίοι με τα δικά τους λεφτά έφτασαν την Πλαίσιο εκεί που βρίσκεται τα τελευταία χρόνια.

Ενημερώσαμε τον κόσμο θέλω να πιστεύω και τουλάχιστον εδώ στην insomnia οι περισσότεροι κινήθηκαν μακριά από το site της Πλαίσιο και εξαίρεσαν τη συγκεκριμένη αλυσίδα καταστημάτων στις προτάσεις για "χτίσιμο" ή αγορά η/υ που έρχονται καθημερινά στα αντίστοιχα sub-forums, όπου πολύς κόσμος ζητάει τη συμβουλή μας για το πως θα χτίσει ένα pc που να καλύπτει τις ανάγκες του με τα λιγότερα λεφτά σήμερα.

Επιπλέον, ενημερώσαμε γνωστούς/συγγενείς/φίλους για τη συγκεκριμένη - πρώην - τακτική της εταιρείας και καταφέραμε να απομακρύνουμε αρκετό κόσμο από την παγίδα που αφελώς και με λάθος βάση έχτισε το τμήμα μάρκετινγκ της Πλαίσιο σε μία προσπάθεια να τραβήξει υπόψηφιους αγοραστές στα καταστήματά της. Η προσωπική μου άποψη είναι πως κατάφεραν το εντελώς ανάποδο, δηλαδή να απομακρύνουν καταναλωτές που επί χρόνια είχαν την Πλαίσιο στα τοπ των αγοραστικών τους προτιμήσεων.

 

Διαπιστώνοντας πως η συγκεκριμένη τακτική της Πλαίσιο αποτελεί παρελθόν - αν και ακόμη συναντάμε μεμονωμένα το φαινόμενο, όπως στον τομέα games/κονσόλες με κάποια bundles σε συγκεκριμένα καταστήματα - έχω να πω τα εξής:

1) Ευχαριστώ όλους όσοι με τη συμμετοχή τους εδώ βοήθησαν να αναδείξουμε την άσχημη κατάσταση που έτεινε να παγιωθεί και βάλαμε το δικό μας λιθαράκι στο να ενημερώσουμε τον κόσμο και να αποτρέψουμε αυτή την κοροιδία.

2) Η εξάλειψη των προσφορών αυτών από το site της Πλαίσιο πλέον, δείχνει πως είτε η πολιτική της αποδείχτηκε λάθος είτε κατώτερη των προσδοκιών και για αυτό το λόγο, με έμμεσο τρόπο, στρέφονται στην παλιά εικόνα του site. Όποιοι και αν είναι οι λόγοι, θέλω να πιστεύω πως θα παραμείνει έτσι και θα προσπαθήσουν από τη μεριά τους να κερδίσουν πίσω όλους τους υποψήφιους πελάτες που οι ίδιοι έμμεσα απομάκρυναν. Επίσης θέλω να πιστεύω πως αυτή η στροφή είναι μόνιμη και δε θα γυρίσουμε πάλι σε λίγες μέρες σε ένα site - παζάρι με περισσότερα προιόντα φαντάσματα από ό,τι πραγματικά.

3) Το διαφαινόμενο τέλος της αποτυχημένης πολιτικής προσφορών της Πλαίσιο δε συνεπάγεται την αλλαγή προς το καλύτερο κάποιων άλλων σταθερών πολιτικών της όπως το θέμα με τα "bulk" προιόντα, τα προιόντα "Stock" ή το θέμα με την καθυστέρηση ή ακύρωση παραγγελιών από το net. Απλά είναι ένα βήμα προς τα πίσω, προς τη σωστή κατεύθυνση, δηλαδή την όσο γίνεται υπεύθυνη παρουσία και ανανέωση του site της Πλαίσιο με προιόντα πραγματικά και όχι ανύπαρκτα ή μη-διαθέσιμα. Απο εκεί και πέρα, το θέμα της ενγένει τιμολόγησης των προιόντων της αλυσίδας (η οποία πλέον δεν αποτελεί τη φθηνότερη αλυσίδα) είναι κάτι που θα πρέπει να προβληματίσει τους ίδιους τους χαρακτές της τιμολογιακής πολιτικής της Πλαίσιο και δεν έχει άμεση σχέση με το άσχημο φαινόμενο των ανύπαρκτων "Διαθέσιμων σε συγκεκριμένα καταστήματα" προιόντων στο site, το οποίο προσπάθησε - με αρκετή επιτυχία θα έλεγα - να αναδείξει το παρόν thread.

4) Εμείς από την πλευρά μας εδώ θα είμαστε και αν διαπιστώσουμε κάτι αρνητικό όσον αφορά τα συμφέροντά μας ως καταναλωτές, θα επέμβουμε και πάλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, διαπίστωσα πως δεν έχει αλλάξει κάτι (απ' το απόγευμα που το επισκέφθηκα τελευταία φορά), απλά έχουν μεταφέρει όλα τα «διαθέσιμα σε συγκεκριμένα καταστήματα» στο τέλος των λιστών.

 

Μπήκα στα κουτιά, στους επεξεργαστές και στα τροφοδοτικά. Νομίζω είναι ανώφελο να μπω στις υπόλοιπες κατηγορίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με μια γρήγορη ματιά που έριξα, διαπίστωσα πως δεν έχει αλλάξει κάτι (απ' το απόγευμα που το επισκέφθηκα τελευταία φορά), απλά έχουν μεταφέρει όλα τα «διαθέσιμα σε συγκεκριμένα καταστήματα» στο τέλος των λιστών.

 

Μπήκα στα κουτιά, στους επεξεργαστές και στα τροφοδοτικά. Νομίζω είναι ανώφελο να μπω στις υπόλοιπες κατηγορίες.

 

 

Όντως έχεις δίκιο...Thanks που το επεσήμανες. Κρίμα. Πολύ κρίμα.

Αναγκάζομαι να αναθεωρήσω. Θα κάνω edit το post μου με την επισήμανσή σου.

Παρόλα αυτά, έστω και αυτό είναι κάτι, καθώς πολλοί δε θα φτάσουν μέχρι το τέλος της σελίδας για να παραγγείλουν κάτι. Είναι ένα βήμα προς αυτό που ζητάμε, δηλαδή την απάλοιψη της συγκεκριμένης πολιτικής "διαθεσιμότητας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έστω κι αυτό κάτι είναι, καθώς μπορείς να κάνεις το αυτονόητο πλέον, να ψάξεις χωρίς να γ@μωσταυρίζεις επειδή είναι όλα αχταρμάς.

Πριν δε γινόταν να κάτσεις να ψάξεις, κι αν καθόσουν, σου 'παιρνε πολύ περισσότερο χρόνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως, έστω κι αυτό κάτι είναι, καθώς μπορείς να κάνεις το αυτονόητο πλέον, να ψάξεις χωρίς να γ@μωσταυρίζεις επειδή είναι όλα αχταρμάς.

Πριν δε γινόταν να κάτσεις να ψάξεις, κι αν καθόσουν, σου 'παιρνε πολύ περισσότερο χρόνο.

 

Ναι ακριβώς και επιπλέον πολλοί ανυποψίαστοι καταναλωτές/επισκέπτες του site με περιορισμένο budget δε θα φτάσουν καν στο τέλος καθε λίστας προιόντων, καθώς η κοινή λογική λέει πως στο τέλος συναντάς τα προιόντα με τις ακριβότερες τιμές. Πιστεύω έτσι θα περιοριστεί έστω και λίγο αυτή η κοροιδία, αν και σε καμία περίπτωση δεν πρέπει να τους συγχαίρουμε για αυτή τη κίνησή τους. Απλώς φαίνεται πως έχουν προβλήματα, πως ο κόσμος έχει αρχίσει να ενημερώνεται και ανασκευάζουν το site ώστε να υποβαθμίσουν τη συγκεκριμένη πολιτική. Ή πολύ απλά μπορεί να είναι κενοί μήνες για αυτούς αγοραστικά και να μη τους νοιάζει κιόλας. Να περιμένουν το Πάσχα. Anyway, thanks και πάλι για την επισήμανσή σου, καθώς διαφορετικά δε θα το είχα παρατηρήσει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Επίσης στο Πλαίσιο έχουν την τάση να πουλάνε ανοιγμένα προϊόντα για καινούργια. Πχ επεξεργαστής Phenom ΙΙ X4 955 μου τον έδωσαν με σπασμένο το αυτοκόλλητο του κουτιού και ευτυχώς το πρόσεξα και ζήτησα σφραγισμένο. Επίσης είχανε ψύκτρα Corsair Α50 χωρίς την ζελατίνα και τα εξαρτήματα χύμα μέσα στο κουτί. Και τέλος ένα tower Coolermaster που το δίνανε χωρίς το κουτί του αλλά σε τιμή καινούργιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το έχω συναντήσει ποτέ αυτο που λέει ο φίλος παραπάνω, αν όντως ισχύουν τέτοια πράγματα το λιγότερο που μπορείς να πείς ειναι ντροπή τους και απλα δεν ξανα αγοράζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παρήγγειλα μνήμες triple channel 6gb και μου στείλανε 4gb, η μία μνήμη έλειπε.

Και το ξέρανε, ευτυχώς τις γύρισα πίσω χωρίς πολλά πολλά και πήρα τα χρήματα μου πίσω.

Ταλαιπωρία όμως και άγχος μέχρι να δω τι θα γίνει. Κοροϊδία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε έχεις απόλυτο δίκιο να αγανακτείς. Έχω καλό φιλαράκι στο media markt που προσπαθεί να ελέγχει συνέχεια τις τιμές στο πλαίσιο και όντως οι περισσότερες προσφορές είναι εικονικές.

Ωστόσο για να λέμε και του στραβού το δίκιο υπάρχουνε κάποιες super περιπτώσεις όπως το laptop που αγόρασα χτες....βρήκα το ΙΔΙΟ acer με 17 άρα οθόνη και 4 giga 800 ευρώ στο πλαίσιο και με 15άρα και 6 giga 800 στο media!!!!!!

 

Αλλά το πλαίσιο είχε μόνο 1 τέτοιο laptop και όποιος πρόλαβε τον κύριο είδε...οι υπόλοιποι απλά θα παραπονεθούν για ψεύτικη προσφορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...