Προς το περιεχόμενο

amazon.co.uk δωρεαν μεταφορικά με παραγγελία άνω των £25


akalos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά απο την εμπειρία μου με το amazon.co.uk έχω να πω τα εξεις:

Για αγορές σε DVD /cd άνω των 25 λιρών δεν χρεωνεστε μεταφορικά.

Μπορείτε μέσα άπο τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας να να επιλέξετε το νόμισμα της συναλλαγης δηλαδή λίρα η ευρώ. Αν επιλέξετε λίρα τότε η μετατροπή θα γίνει απο την Τραπεζα σας όταν χρεωθεί η κάρτα σας. Δεν θα ξέρετε όμως την ισοτιμία! Εγώ επιλέγω να γίνεται η μετατροπή σε ευρώ. Πριν το checkout δεξιά σου λέει πόσο κοστίζει η παραγγελία σε ευρώ και απο κάτω με ψιλά γράμματα μπορείς να δεις την ισοτιμία των νομισμάτων. Πριν μια εβδομάδα στο xe.com η ισοτιμία ήταν στο 1.177 και στο amazon 1.22 περίπου. Λογικό είναι να υπάρχει κάποια προμήθεια. Πάντως έχει απίστευτες τιμές σε DVD boxset όπως star trek Babylon hulk airwolf millennium etc. Σε σχέση με το play.com πολύ πιο φτηνά!!! Το play όταν κανείς κλικ στο ευρω η μετατροπή απο λίρες δεν είναι καθόλου αξιόπιστη πουλάνε αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με την ισοτιμια που υπάρχει εκείνη την στιγμη ανάμεσα στο ευρω κα τη λίρα!! Ελπίζω να βοήθησα!

Στα dvd εχει φοβερεσ τιμες εγω περιμενο μια παραγγελια 30 λιρες και αυριο θα κανω μια 80 λιρες ειδικα με τα xmas τα εχουν βαλει σχεδον τσαμπε πχ πηρα την σειρα harpers island 14 evro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Eίναι όμως ασφαλές να σώσεις τον αριθμό της κάρτα σου?

 

κοιτα το amαzon ειναι πολυ μεγαλη εταιρια δεν υπαρχουν τετοια προβληματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κοιτα το amαzon ειναι πολυ μεγαλη εταιρια δεν υπαρχουν τετοια προβληματα

Ξέρεις ποιό είναι το θέμα?Δεν είναι αυτού καθ αυτού η συναλλαγή αλλά οτι το amazon λογικά κρατάει τα στοιχεία σου τι θα γίνει αν κάποιος τα υποκλέψει στο άμεσο μέλλον?Τουλάχιστον τα κρυπτογραφούν αποτελεσματικά έχετε ακούσει κάτι ολοι εσείς που το χρηησιμοποιείτε καιρό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρεις ποιό είναι το θέμα?Δεν είναι αυτού καθ αυτού η συναλλαγή αλλά οτι το amazon λογικά κρατάει τα στοιχεία σου τι θα γίνει αν κάποιος τα υποκλέψει στο άμεσο μέλλον?Τουλάχιστον τα κρυπτογραφούν αποτελεσματικά έχετε ακούσει κάτι ολοι εσείς που το χρηησιμοποιείτε καιρό?

Παρε prepaid card

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απο την εμπειρία μου με το amazon.co.uk έχω να πω τα εξεις:

Για αγορές σε DVD /cd άνω των 25 λιρών δεν χρεωνεστε μεταφορικά.

Μπορείτε μέσα άπο τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας να να επιλέξετε το νόμισμα της συναλλαγης δηλαδή λίρα η ευρώ. Αν επιλέξετε λίρα τότε η μετατροπή θα γίνει απο την Τραπεζα σας όταν χρεωθεί η κάρτα σας. Δεν θα ξέρετε όμως την ισοτιμία! Εγώ επιλέγω να γίνεται η μετατροπή σε ευρώ. Πριν το checkout δεξιά σου λέει πόσο κοστίζει η παραγγελία σε ευρώ και απο κάτω με ψιλά γράμματα μπορείς να δεις την ισοτιμία των νομισμάτων. Πριν μια εβδομάδα στο xe.com η ισοτιμία ήταν στο 1.177 και στο amazon 1.22 περίπου. Λογικό είναι να υπάρχει κάποια προμήθεια. Πάντως έχει απίστευτες τιμές σε DVD boxset όπως star trek Babylon hulk airwolf millennium etc. Σε σχέση με το play.com πολύ πιο φτηνά!!! Το play όταν κανείς κλικ στο ευρω η μετατροπή απο λίρες δεν είναι καθόλου αξιόπιστη πουλάνε αρκετά πιο ακριβά σε σχέση με την ισοτιμια που υπάρχει εκείνη την στιγμη ανάμεσα στο ευρω κα τη λίρα!! Ελπίζω να βοήθησα!

Φιλε VCDencoder Ευχαριστω για τις κατατοπιστικες σου διευκρινισεις.Πιο συγκεκριμενα για να βλεπουμε ακριβως τη μετατροπη σε ΕΥΡΩ που κανει το ΑΜΑΖΟΝ,στο λογαριασμο μας επιλεγουμε Turn On Amazon Currency Converter.VCDencoder και παλι Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εχει κανεις εμπειρια με επιστροφες απο Αμαζον? Εχω παραγγειλει κατι για το οποιο εχω ακουσει πιθανα προβληματα. αν κατοπιν παραλαβης μου παρουσιασει τα προβληματα που εχουν αναφερθει το Αμαζον ειναι σε θεση να το αλλαξει με αλλα προιον αντιστοιχης τιμης? Διαφορετικο μοντελο οχι το ακριβως ιδιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει κανεις εμπειρια με επιστροφες απο Αμαζον? Εχω παραγγειλει κατι για το οποιο εχω ακουσει πιθανα προβληματα. αν κατοπιν παραλαβης μου παρουσιασει τα προβληματα που εχουν αναφερθει το Αμαζον ειναι σε θεση να το αλλαξει με αλλα προιον αντιστοιχης τιμης? Διαφορετικο μοντελο οχι το ακριβως ιδιο...

Έχω εμπειρίες επιστροφής εντός εγγύσης και εντός DOA και καταλαβα τι θα πει υποδειγματική υποστήριξη πελατων AFTER SALES. Χρειάστηκε να γυρίσω ένα ποντίκι εντός εγγύησης. Μου στέλνουν αμέσως το ίδιο ποντίκι και μου δίνουν 30 μέρες να επιστρέψω το παλιό. Με το που φτάνει το νεο ποντίκι δυστυχώς διαπιστώνω οτι κάτι δεν πάει καλα (έτυχε να εχει πρόβλημα απο τη μάνα του). Τους ενημερώνω (ολα μεσα απο το site) και την επομενη με παίρνουν τηλέφωνο, μου ζητάνε συγνώμη και μου προσφέρουν να μου κάνουν επιστροφή του ποσού (όλο το ποσο και οχι οσο κανει τώρα) ή να μου στείλουν νεο ποντίκι (το οποιο διάλεξα). Μου στέλνουν και δεύτερο ποντίκι και παλι μου δίνουν 30 μέρες για την επιστροφή (του καινούργιου). Φτανει το νεο ποντίκι και ήταν άψογο. Τους στέλνω τα δυο παλια ποντίκια και μόλις έφτασαν μου πιστώσανε ΚΑΙ τα ταχυδρομικά που πλήρωσα. Αν κάτσεις να υπολογισεις το κόστος των μεταφορικών και το κέρδος τους, ΣΙΓΟΥΡΑ μπήκαν μέσα, αλλα με τετοιο customer care ειναι σίγουρο οτι θα εχει μονιμους και καλους πελατες, οποτε θα τα βγαλουν δεκαπλα.

 

Εννοείται οτι στην αναφορά μεσα απο το site γραφεις αναλυτικα τι συμβαίνει και οχι μονο "Mouse dead, send new"

 

Συμπέρασμα: Μην αγχώνεσαι καθόλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρε prepaid card

 

αν αγχωνεσαι τοσο πολυ, ανοιξε ενα λογαριασμο σε οποιαδηποτε τραπεζα, βγαλε μια χρεωστικη καρτα (βιζα) και οποτε θες να αγοραζεις κατι κατεθετε το ακριβως ποσο στο λογαριασμο.

Εγω παντως χρονια ακολουθω αυτη τη τακτικη χωρις κανενα προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάνει κανείς παραγγελία αυτό το μήνα με δωρεάν μεταφορικά?

 

έκανα μία στης 7 του μήνα και μια χτες και θα μου τα συσκευάσουν και αποστείλουν όλα αύριο...

μήπως έτυχε και σε εσας κάτι παρόμοιο?

* ότι έχω παραγγείλει ήταν διαθέσιμο κανονικά! *

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά απο την εμπειρία μου με το amazon.co.uk έχω να πω τα εξεις:

Για αγορές σε DVD /cd άνω των 25 λιρών δεν χρεωνεστε μεταφορικά.

Μπορείτε μέσα άπο τις ρυθμίσεις του λογαριασμού σας να να επιλέξετε το νόμισμα της συναλλαγης δηλαδή λίρα η ευρώ. Αν επιλέξετε λίρα τότε η μετατροπή θα γίνει απο την Τραπεζα σας όταν χρεωθεί η κάρτα σας. Δεν θα ξέρετε όμως την ισοτιμία! Εγώ επιλέγω να γίνεται η μετατροπή σε ευρώ.

Οπότε αν κατάλαβα καλά επιλέγοντας πάντα ως νόμισμα συναλλαγής το Ευρώ θα γλιτώνουμε την υψιλότερη προμήθεια και τελικά η αγορά θα μας έρχεται κάπως φθηνότερα, σωστά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οπότε αν κατάλαβα καλά επιλέγοντας πάντα ως νόμισμα συναλλαγής το Ευρώ θα γλιτώνουμε την υψιλότερη προμήθεια και τελικά η αγορά θα μας έρχεται κάπως φθηνότερα, σωστά?

 

Εσυ καλα καταλαβες, ο αλλος τα εχει πει αναποδα, απλα επειδη δεν το εχει ψαξει. wink.gif

Το εχω πει σε αλλο θεμα:

Ισοτιμια σε αγορα:

1.18 μεσω τραπεζας

1.23 μεσω μετατροπης του amazon.co.uk (απλα εχει το "καλο" κλειδωνεις στην τιμη εκεινης της ωρας και ξερεις τι θα πληρωσεις ακριβως - ποτέ βεβαια δεν ανεβαινει απο το 1.18 στο 1.23 σε 2-3 μερες, αντε να παει 1.20 ή μπορει και να πεσει και στο 1.16 ομως wink.gif )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχει κάνει κανείς παραγγελία αυτό το μήνα με δωρεάν μεταφορικά?

 

έκανα μία στης 7 του μήνα και μια χτες και θα μου τα συσκευάσουν και αποστείλουν όλα αύριο...

μήπως έτυχε και σε εσας κάτι παρόμοιο?

* ότι έχω παραγγείλει ήταν διαθέσιμο κανονικά! *

ναι ρε κομπλε εισαι εγω πηρα κατι στις 8 και μου ηρθε στις 10

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ καλα καταλαβες, ο αλλος τα εχει πει αναποδα, απλα επειδη δεν το εχει ψαξει. wink.gif

Το εχω πει σε αλλο θεμα:

Ισοτιμια σε αγορα:

1.18 μεσω τραπεζας

1.23 μεσω μετατροπης του amazon.co.uk (απλα εχει το "καλο" κλειδωνεις στην τιμη εκεινης της ωρας και ξερεις τι θα πληρωσεις ακριβως - ποτέ βεβαια δεν ανεβαινει απο το 1.18 στο 1.23 σε 2-3 μερες, αντε να παει 1.20 ή μπορει και να πεσει και στο 1.16 ομως wink.gif )

Οπότε επί της ουσίας κερδισμένοι βγαίνουμε ότι επιλέγουμε μετατροπή μέσω τράπεζας.

Ευχαριστώ φίλε matrixxx. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εσυ καλα καταλαβες, ο αλλος τα εχει πει αναποδα, απλα επειδη δεν το εχει ψαξει. wink.gif

Το εχω πει σε αλλο θεμα:

Ισοτιμια σε αγορα:

1.18 μεσω τραπεζας

1.23 μεσω μετατροπης του amazon.co.uk (απλα εχει το "καλο" κλειδωνεις στην τιμη εκεινης της ωρας και ξερεις τι θα πληρωσεις ακριβως - ποτέ βεβαια δεν ανεβαινει απο το 1.18 στο 1.23 σε 2-3 μερες, αντε να παει 1.20 ή μπορει και να πεσει και στο 1.16 ομως wink.gif )

 

Ξερουμε ομως αν η τραπεζες κρατανε και καποια προμηθεια για τις μετατροπες? Επειδη τις 2 τελευταιες αγορες μεσω κυπρου παρατηρησα μια διαφορα μεταξυ λογιστικου και διαθεσιμου υπολοιπου (γυρω στο 1.5 ευρω σε αγορα 334 ευρω και γυρο στο 1 τοωρα με 160 ευρω). Στο ταμειο δεν ηξερε πως να το εξηγησει η κοπελα επακριβως, και μου ειπε ισως να χει κατι να κανει με το ιντερνετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες παρηγγειλα κατιτις απο αμαζον (πωλητης το ιδιο το αμαζον,οχι τριτος) και οταν πηγα κλεισω τη παραγγελια, ενα απο τα 3 προιοντα μου εβγαλε σφαλμα.

Το σφαλμα ηταν πως δε μπορει να αποσταλει το συγκεκριμμένο στην Ελλάδα.

 

Γνωριζει κανείς τι παιζει? μια παπαριτσα ηταν των 15λιρων.Μου φανηκε παράξενο.

 

Επισης παρηγγειλα ενα docking station για σκληρο δισκο.Υπαρχιε περιπτωση το βυσμα του φορτιστη του να μην ειναι για ελληνική πριζα? (γιατι καπου το ακουσα κι αυτο οτι εχει γινει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...