Προς το περιεχόμενο

Πεζοπορία - Ορειβασία


Chrisxxx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, Arwindan said:

μπατον θα πηγαινα  black diamond. fleece οτι θες.μικρες διαφορες.καποια ειναι με εητρα τεχνολογιες πχ polartec.

jacket. κατι βασικο.αλλο μεμβρανη αδιαβροχο διαπνεων και αντιανεμικο αλλο το ιδιο αλλα με θερμομονωση.

αν ειναι σκετη μεμβρανη θες θερμομονωση πχ ενα fleece απο μεσα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, poulinos είπε

μπατον θα πηγαινα  black diamond. fleece οτι θες.μικρες διαφορες.καποια ειναι με εητρα τεχνολογιες πχ polartec.

jacket. κατι βασικο.αλλο μεμβρανη αδιαβροχο διαπνεων και αντιανεμικο αλλο το ιδιο αλλα με θερμομονωση.

αν ειναι σκετη μεμβρανη θες θερμομονωση πχ ενα fleece απο μεσα.

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Για το jacket σκεφτόμουν κάτι απλό για αρχή μόνο ως μεμβράνη (για αυτό έβαλα και το fleece).

Έχεις κάποια άποψη για αυτά που έβαλα (ή και κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα);

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Arwindan είπε

Για αδιάβροχο 
Αναμεσά στα 3 το salewa , εχει 10000 διαπνοή και αδιαβροχοποίηση
Αν θες να επενδύσεις σε "φλούδα" παρε με goretex 
πχ. https://www.amazon.de/berghaus-Mens-Paclite-Waterproof-Jacket/dp/B01MRC5EMZ?ref_=ast_sto_dp&th=1&psc=1

fleece δεν με χρησιμοποιώ στο βουνο , δεν με βολέψαν καθόλου , ζεστά μεν αλλά ¨τρώνε " και πολύ χώρο στην τσάντα
Σε πιο κρύες καταστάσεις προσθετω ενα midlayer της salomon
https://www.salomon.com/en-int/shop-int/product/outrack-half-zip-mid-m.html#color=103287

Μπατον εγώ εχω τα northfinder carbon αλλά μπατον πανε δες τα από κοντά , να δεις μήκος -λαβή και βάρος που θα σε βολέψει

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Hello! Επανέρχομαι μιας και θέλω τη γνώμη σας για 2 backpacks που έχω ματιάσει...

Βασικά έψαχνα ένα all around που θα με κάλυπτε για πεζοπορίες αλλά και travel carry-on .

Ευχαριστώ τα παιδιά που μου είχαν προτείνει τα παρακάτω:

@MISKIN  Osprey, Gregory, Millet, Exped και Ferrino:

 Gregory, Exped και Ferrino είναι λίγο εκτός budget οπότε αναζητώ κάτι σε Osprey, Millet

@manapa North Face Borealis

Καλή απλά θεωρώ ότι χρειάζεται ένα upgrade

@poulinos Mammut Trion Light 38

Μόνο 850 γραμμάρια αλλά ξεφεύγει λίγο στο budget και δεν τη βρίσκω διαθέσιμη

 

Οπότε μετά από αναζήτηση  πιστεύω ότι το ιδανικό είναι κάτι στα 40L και κατέληξα στις

  1. Millet Hanang 40lt Orion/Blue
  2. Osprey Farpoint 40Lt 2022 release

Η Millet πιστεύω ότι είναι all around, γιατί κάνει για πεζοπορίες + travel carry-on  σε σύγκριση με την Osprey που είναι καθαρά travel carry-on.

Να πάω για τη Millet ή για την Osprey ?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ανάμεσα σε αυτά τα δύο, θα πήγαινα στο Millet, ασυζητητί. 

Το Osprey κάνει μόνο το ένα από τα δύο που θες. Δε τοποθετεί σωστά το βάρος για πολύωρες πεζοπορίες. Για ταξιδάκια με αυτοκίνητο ή αεροπλάνο είναι σούπερ, το έχει ένας φίλος μου. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 22/11/2022 at 19:33, SocialNetUsr said:

Hello! Επανέρχομαι μιας και θέλω τη γνώμη σας για 2 backpacks που έχω ματιάσει...

Βασικά έψαχνα ένα all around που θα με κάλυπτε για πεζοπορίες αλλά και travel carry-on .

Ευχαριστώ τα παιδιά που μου είχαν προτείνει τα παρακάτω:

@MISKIN  Osprey, Gregory, Millet, Exped και Ferrino:

 Gregory, Exped και Ferrino είναι λίγο εκτός budget οπότε αναζητώ κάτι σε Osprey, Millet

@manapa North Face Borealis

Καλή απλά θεωρώ ότι χρειάζεται ένα upgrade

@poulinos Mammut Trion Light 38

Μόνο 850 γραμμάρια αλλά ξεφεύγει λίγο στο budget και δεν τη βρίσκω διαθέσιμη

 

Οπότε μετά από αναζήτηση  πιστεύω ότι το ιδανικό είναι κάτι στα 40L και κατέληξα στις

  1. Millet Hanang 40lt Orion/Blue
  2. Osprey Farpoint 40Lt 2022 release

Η Millet πιστεύω ότι είναι all around, γιατί κάνει για πεζοπορίες + travel carry-on  σε σύγκριση με την Osprey που είναι καθαρά travel carry-on.

Να πάω για τη Millet ή για την Osprey ?

 

 

υπαρχουν και αλλα ultralight σακιδια περα απο το συγκεκριμενο.απο εκει και περα πρεπει να αποφασισεις τι το θες ακριβως και για ποιο λογο το θες.το Millet ειναι ορειβατικο σακιδιο.το farpoint ειναι μια μιξη λιγο απο ολα απλα ειναι πιο everyday αν θες να δειχνει everyday. και η osprey εχει πιο ορειβατικα σακιδια.καπου θα χασεις καπου θα κερδισεις.το ορειβατικο μπορει να ειναι πιο ελαφρυ πιο καλη κατασκευη και το βασικο πιο ανατομικο για να μην ιδρωνει η πλατη σου κτλ.και οι 2 σαν εταιρειες ειναι top/ απλα η osprey θεωρειται ισως  η πιο top

On 10/11/2022 at 15:36, Arwindan said:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!

Για το jacket σκεφτόμουν κάτι απλό για αρχή μόνο ως μεμβράνη (για αυτό έβαλα και το fleece).

Έχεις κάποια άποψη για αυτά που έβαλα (ή και κάποια άλλη πρόταση σε αυτά τα χρήματα);

γενικως δεν υπαρχει ενα που να τα καλυπτει ολα.

αν παρεις jacket μονο ως μεμβρανη πρεπει να ειναι αδιαβροχο εκτος αν θες να παρεις μονο windstopper και μετα κατι σε αδιαβροχο ξεχωριστα.απο μεσα για Mid layer ή θα πας σε fleece που ειναι το φτηνο μεν αλλα το πιο ογκωδες ή θα πας σε αυτο που εβαλε ο insomniac πιο πανω ή σε κατι σε στυλ powerstretch

https://rab.equipment/eu/power-stretch-pro-pull-on

τυχαιο παραδειγμα γιατι πηγα σε ακριβη μαρκα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 05/11/2022 at 14:58, MISKIN said:

Αν δεν έχει ζωικά συστατικά ίσως ενδιαφέρει τη @vmariaσε αυτά τα χρήματα. Ποιο μοντέλο είναι;

 

δεν θυμαμαι ποιο μοντελο ειναι.το εχω καμποσα χρονια φαντασου. αλλα γενικως σε προσφορες μπορεις να πετυχεις κοντα στα 100 ευρω τα salomon. συνηθως τα αγοραζω απο polo που βγαζουν καλουτσικες προσφορες κατα καιρους. και ειλικρινα τα θεωρω απο ταπιο ανετα ορειβατικα που εχω βαλει.δυο φορες πηρα trekking north face και ειλικρινα ηθελα να τα πεταξω απο το παραθυρο.και βεβαια ειναι η τελευταια φορα που αγορασα north face παπουτσι.τουλαχιστον στο δικο μου ποδι δεν θελει να κατσει καλα.

αυτα που ειχα παρει ηταν σχεδον σαν αυτα

https://www.imihronosport.gr/andrika/salomon-quest-prime-gtx-detail

On 05/11/2022 at 08:17, vmaria said:

Ευχαριστώ πολυ για τις πληροφορίες.

τελικα τι αγορασες?

On 04/11/2022 at 22:50, Arwindan said:

Οπότε πιστεύεις ότι με ένα από τα 2 Salomon που εβαλα θα είμαι οκ; 

https://www.skroutz.gr/s/30153018/Salomon-XA-Collider-2-GTX-414317-Ανδρικά-Ορειβατικά-Παπούτσια-Αδιάβροχα-με-Μεμβράνη-Gore-Tex-Μαύρα.html?from=listing

https://www.skroutz.gr/s/24541338/Salomon-Outline-Prism-Mid-GTX-411200-Ανδρικά-Ορειβατικά-Μποτάκια-Αδιάβροχα-με-Μεμβράνη-Gore-Tex-Μαύρα.html?from=listing

Επίσης κάποια πρόταση για κατάστημα στο οποιο θα μπορούσα να τα δοκιμάσω (και αν το υπάρχει κάτι σε δυτικά προάστια Αθήνας ακόμα καλύτερα!); 

εχει να κανει αν θες χαμηλο ή οχι.εγω παντως σε polo συνηθως πηγαινω για salomon

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ @poulinos! Όπως έγραψα και παραπάνω τελικά κατέληξα σε μποτάκι Salomon. Για τα μπατονς πήγα σε Black Diamond, ενώ για ρουχισμό πήρα (σχετικά φθηνά για αρχή μέχρι να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα) fleece και αδιάβροχη/αντιανεμική μεμβράνη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Arwindan said:

Ευχαριστώ @poulinos! Όπως έγραψα και παραπάνω τελικά κατέληξα σε μποτάκι Salomon. Για τα μπατονς πήγα σε Black Diamond, ενώ για ρουχισμό πήρα (σχετικά φθηνά για αρχή μέχρι να δω τι μου ταιριάζει καλύτερα) fleece και αδιάβροχη/αντιανεμική μεμβράνη.

με βαση τις αναγκες σου θα δεις τι αλλο θα χρειαστεις.οταν ξεκινησα πηγα και πηρα 2-3 πραγματα.καθε φορα που χρειαζοταν να κανω καποιο σχολειο ή καποιο βουνο , ολο και κατι παραπανω χρειαζομουν. kai σιγα σιγα αποκτησα αρκετο εξοπλισμο.οσο ανεβαζεις τον πηχη θα θες και κατι παραπανω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, elvor είπε

Πρόταση για αντιανεμική - αδιάβροχη μεμβράνη μέχρι 40€; 

https://www.skroutz.gr/s/10779831/Trespass-Qikpac-Packaway-UAJKRAI10001-Ανδρικό-Χειμωνιάτικο-Μπουφάν-Αδιάβροχο-και-Αντιανεμικό-Black.html?from=sku_color_variations

Κοίτα και για McKinley στα  intersport 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...