Προς το περιεχόμενο

«Ελληνική» εφαρμογή εξαγοράστηκε από τη Google!


alekszisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πρόκειται για δυο διαφορετικά πράγματα.

 

Μπράβο για την ιδέα τους (αν και τα έχουμε ξαναπεί) που δεν είναι απλά χρήσιμη αλλά απαραίτητη (ειδικά για χέρια σαν και τα δικά μου... :lol:) από εκεί και πέρα το πως σκέφτονται και λειτουργούν επιχειρηματικά τα παιδιά είναι άλλη ιστορία και ούτε λίγο ούτε πολύ λόγος δεν μας πέφτει να τους κρίνουμε πόσο μάλλον να τους κατακρίνουμε.

 

Όποιος έχει την δυνατότητα να ζει από άλλες πηγές εσόδων και προσφέρει δωρεάν στην κοινότητα είναι αξιέπαινος, εξάλλου και η google μπορεί (κάποια στιγμή) να ανοίξει τον κώδικα τους και να τον χρησιμοποιήσουν και άλλες εταιρίες, που για να πω την αμαρτία μου περίμενα αυτή την κίνηση περισσότερο από την Apple παρά από την Google.

 

Αν τίθεται κάποιο θέμα (γενικά) αυτό είναι με το ποιο ετήσιο εισόδημα (ή από τα έσοδα κάποιου project) κάποιος είναι ευχαριστημένος και όταν φτάσει αυτό το ποσό αν θα συνεχίσει να μαζεύει ή αν θα το ανοίξει ώστε όλοι να έχουν ελεύθερη πρόσβαση σε αυτό ανεξάρτητα της οικονομικής τους κατάστασης και τέτοια παραδείγματα έχουμε αρκετά, όπως ακόμα περισσότερα έχουμε από το ΕΛ/ΛΑΚ. :-)

 

Υ.Γ. Το αν έκαναν καλά τα παιδιά που δεν έχουν επαφή με το Ελληνικό κράτος, ε, τα αυτονόητα λένε παραλείπονται. Έτσι όπως τα έκαναν οι φωστήρες μας, με μία πνιγμένη αγορά αφού το βάρος έπεσε στους μικρομεσαίους και στους συνταξιούχους, με τις τράπεζες να καιροφυλακτούν, την ανεργία και το έλλειμμα να καλπάζει, λογικό είναι οι νέοι άνθρωποι της ηλικία τους που μπορούν να φύγουν στο εξωτερικό να το κάνουν, το κάνουν και θα το κάνουν και να δούμε μετά το κράτος από που θα βρει έσοδα να φορολογήσει για να πληρώσει δημόσιους υπάλληλους και να δώσει συντάξεις. Φωστήρες που πήρατε μέτρα για να μειωθεί το έλλειμμα, οι Έλληνες μαγκωθήκανε και σφίξαν ακόμα περισσότερο το ζωνάρι και το αποτέλεσμα... το έλλειμμα αυξήθηκε και αυτοί οι 300 είναι ακόμα εκεί και εμείς καθόμαστε άπραγοι να τους βλέπουμε και να τους ακούμε...

Επεξ/σία από digekas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όλοι εσείς που κατακρίνετε την κίνηση που κάναν τα παιδιά, σας πέρασε από το μυαλό ότι ίσως να μην μπορούσαν ή να μην άξιζε να αναπτύξουν περαιτέρω την εφαρμογή αυτή; Ο στόχος τους ήταν να πουλήσουν το προϊόν τους σε μια μεγάλη εταιρία. Βρείτε εσείς μια που θα έδινε περισσότερα λ7 από τη google :)

 

Μπράβο στα παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε καλά κάναν τα παιδια και την πούλησαν και ακόμα καλύτερα που την κοπάνησαν απο αυτο το μπορ:X:X:X που λέγετε Ελλάδα !!!!

Δηλαδή αν ερχότανε μια εταιρία και σου έλεγε παρε 15 μύρια τι θα έλεγες όχι δεν τα παίρνω για είσαι καπιταλιστής και έχεις ιμπεριαλιστική συμπεριφορά :mrgreen::mrgreen::mrgreen: .

Όσο για την Ελλάδα τη να κάναν εδώ να δουλεύανε για 3 κ 60 κάνοντας χαμαλοδουλειά η να άνοιγαν εδώ εταιρία επειδή έχουν και πολλά κίνητρα :lol::lol::lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορουσαν να την αναπτυξουν παραπανω τοτε γιατι το αρχισαν εξαρχης ? Για να πουλησουν απλα την ιδεα και οχι την υλοποιηση ? Αν το καταφεραν αυτο τοτε μπραβο τους οντως που σε γενικες γραμμες καταφεραν και πουλησαν αερα.

 

Οσο για το δευτερο σκελος, Αν δεν αξιζε θα εμπαινε στην διαδικασια να τους εξαγορασει η Google ?

 

Γενικα ομως δεν καταλαβαινω μερικους. Και μονο το μυνημα «Με ενθουσιασμό σας ανακοινώνουμε ότι η BlindType εξαγοράστηκε από την Google! Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε όλους για την τεράστια υποστήριξη και τη θετική ανταπόκριση» κατεμε ειναι τραγικο. Πες οκ αποφασισαμε να πουλησουμε τα δικαιωματα στην Google γιατι δεν ειχαμε την ορεξη να το παλεψουμε αλλο, δεν υπηρχε χρονος, δεν υπηρχε το χρημα, οκ κατι τετοιο που βγαζει νοημα. Να λες ομως με Ενθουσιασμο εξαγοραστηκαμε ????? Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει/ακουσει ποτε για εξαγορα εταιρειας να βγαινει καποιος και να λεει πως ειμαστε Ενθουσιασμενοι που μας εξαγορασαν. Μπορει να ειμαι περιεργος αλλα εμενα μου φανηκε πολυ ασχημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορουσαν να την αναπτυξουν παραπανω τοτε γιατι το αρχισαν εξαρχης ? Για να πουλησουν απλα την ιδεα και οχι την υλοποιηση ? Αν το καταφεραν αυτο τοτε μπραβο τους οντως που σε γενικες γραμμες καταφεραν και πουλησαν αερα.

 

Οσο για το δευτερο σκελος, Αν δεν αξιζε θα εμπαινε στην διαδικασια να τους εξαγορασει η Google ?

 

Γενικα ομως δεν καταλαβαινω μερικους. Και μονο το μυνημα «Με ενθουσιασμό σας ανακοινώνουμε ότι η BlindType εξαγοράστηκε από την Google! Θέλουμε να σας ευχαριστήσουμε όλους για την τεράστια υποστήριξη και τη θετική ανταπόκριση» κατεμε ειναι τραγικο. Πες οκ αποφασισαμε να πουλησουμε τα δικαιωματα στην Google γιατι δεν ειχαμε την ορεξη να το παλεψουμε αλλο, δεν υπηρχε χρονος, δεν υπηρχε το χρημα, οκ κατι τετοιο που βγαζει νοημα. Να λες ομως με Ενθουσιασμο εξαγοραστηκαμε ????? Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει/ακουσει ποτε για εξαγορα εταιρειας να βγαινει καποιος και να λεει πως ειμαστε Ενθουσιασμενοι που μας εξαγορασαν. Μπορει να ειμαι περιεργος αλλα εμενα μου φανηκε πολυ ασχημο.

 

Δεν επρόκειτο για μία εταιρία με μερικές εκατοντάδες ή και χιλιάδες εργαζόμενους που εξαγοράζεται από άλλη και που πιθανόν αρκετοί από αυτούς τους εργαζόμενους θα βρεθούν στον δρόμο.

 

Ξεκίνησαν μία εταιρία με σκοπό να αναπτύξουν ένα project το οποίο θα μπορούσαν να διαθέσουν στην λιανική μέσω ενός καταστήματος κάποιας πλατφόρμας αλλά αντί να μαζεύουν ψιλά από αριστερά και δεξιά αποφάσισαν να το πουλήσουν σε κάποια εταιρία που είχε τους πόρους και την δυνατότητα να το αναπτύξει στον βαθμό που χρειαζόταν.

 

Αν λοιπόν έβαλαν στην τσέπη 800,000~1εκ ευρώ γιατί να μην πετάνε από την χαρά τους και γιατί να μην δηλώνουν με χαρά την εξαγορά;

 

Επίσης είναι λογικό να ευχαριστούν τον κόσμο που μέσω forum/blog και σχολίων τους έκαναν γνωστή την εφαρμογή και που με αυτή την αποδοχή μπόρεσαν να κάνουν καλύτερα παζάρια.

 

Τώρα αν αντιδράς φίλε μου αρνητικά επειδή μία καλή ιδέα εξαγοράστηκε από την google (και την κάθε google) τι να πω... εδώ ξεπουλάμε την χώρα μας, όλα στο σφυρί λόγω της κακής διαχείρισης πολλών δεκαετιών και θα στεναχωρηθούμε που δυο παιδιά έκαναν την τύχη τους πουλώντας μία (1) ιδέα τους για ένα πολύ μεγάλο ποσό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πετανε οσο θελουν απο την χαρα τους, αυτο δεν με αφορα, χτυπαει ομως πολυ ασχημα σε μενα σαν τριτο να λενε πως ειναι Ενθουσιασμενοι που τους Εξαγορασε η Google. Οκ εσενα μπορει να σου χτυπαει ομορφα, αλλον να τον αφηνει αδιαφορο, σε μενα ομως χτυπαει ασχημα. Θα μπορουσαν να το ειχαν "ανακοινωσει" με αλλους 1000 τροπους πιο "νορμαλ" η καλυτερα πιο "επισημους" απο αυτο. Ισως απλα να ειπαν τωρα πηραμε συνταξη και δεν μας νοιαζει τι θα πει ο κοσμος, αυτο δεν το καθιστα περισσοτερο αρεστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ίσως οι άλλοι να μην θέλουν να παραδεχτούν οτι γουστάρανε που τους αγοράσανε.

Αυτοί έτσι το ένιωσαν.. ενθουσιάστηκαν.. καυλ*σαν και βάλανε στο site μια γραμμή ανακοίνωση.

 

Το αν είχαν ή δεν είχαν όρεξη δε το ξέρεις. Δε ξέρεις επίσης αν έχουν άλλες ιδέες στα σκαριά. Φτιάξε εσύ κάτι παρόμοιο (σε αξία εννοώ όχι σε ιδέα) και αν έρθει η όποια google και σου δώσει χ $$ πες τους "Αντε γαμηθείτε εγώ είμαι Έλλην" στείλε μετα την είδηση και στο τελεάστυ και κάντε πάρτυ.

 

Είναι μια τεχνολογία που απευθύνεται σε κατασκευαστές όχι άμεσα στους χρήστες. Το πιθανότερο αν δε το πουλούσαν τώρα, θα ήταν η google (ή κάποια άλλη) να βγάλει το ίδιο (σε τελικό αποτέλεσμα) και μετά θα μέναν με το πληκτρολόγιο στο χέρι.

 

Τα άλλα περι εταιριών με 2 άτομα κτλ δε χρειάζονται καν σχολιασμό.

 

Ας είχες και δώ την ευκολία να στήσεις την εταιρία σε ενα τέταρτο απο το internet να μη φεύγουν έξω.

 

Αλήθεια πάντως.. τι σε πειράζει πιο πολύ? Οτι δεν φτιάξαν την εταιρία εδώ? οτι δεν συνέχισαν την εταιρία? ή οτι δεν είσαι στη θέση τους?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πετανε οσο θελουν απο την χαρα τους, αυτο δεν με αφορα, χτυπαει ομως πολυ ασχημα σε μενα σαν τριτο να λενε πως ειναι Ενθουσιασμενοι που τους Εξαγορασε η Google. Οκ εσενα μπορει να σου χτυπαει ομορφα, αλλον να τον αφηνει αδιαφορο, σε μενα ομως χτυπαει ασχημα. Θα μπορουσαν να το ειχαν "ανακοινωσει" με αλλους 1000 τροπους πιο "νορμαλ" η καλυτερα πιο "επισημους" απο αυτο. Ισως απλα να ειπαν τωρα πηραμε συνταξη και δεν μας νοιαζει τι θα πει ο κοσμος, αυτο δεν το καθιστα περισσοτερο αρεστο.

 

Μα δεν εξαγοράστηκαν επειδή είχαν οικονομικό πρόβλημα σαν εταιρία και πήγαιναν για κλείσιμο.

 

Προσωπικά τη προτιμώ αυτή την ανακοίνωση περισσότερο απο κάθε σοβαροφανή ανακοίνωση.. "επίσημη" όπως τη λες. Φαντασία και χαρά..

 

 

---μ' αυτά και με κείνα ξεχάστηκα..

ΜΠΡΑΒΟ στα παιδιά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν ειναι τοσο οι γνωσεις που πουλανε πλεον οσο οι καλες ιδεες και πως υλοποιουνται.Τα παιδια ειχαν μια πολυ καλη ιδεα ,μαλλον καλη υλοποιηση και πλασαριστηκε σωστα.Επειδη κανεις δεν θεωρει τον εαυτο του φαινομενο παιζει μεγαλο ρολο και ο χρονος αλλιως θα σε προλαβει αλλος.Ε ο χρονος ελεγε οτι επρεπε να πουληθει τωρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ηταν να ζηλεψω καποιον τοτε μαλλον θα διαλεγα τον Gates και οχι δυο ατομα που απλα σταθηκαν τυχερα γιατι κακα τα ψεματα αν δεν ηταν η Google που αγοραζει οτιδηποτε βρει μπροστα της μαλλον δεν θα υπηρχε καν αυτη η ειδηση αυτη την στιγμη.

 

Οποτε λοιπον οχι δεν θα ηθελα να ειμαι στην θεση τους, αυτο που θα ηθελα θα ηταν να ειναι λιγακι πιο "σωστοι" στην ανακοινωση τους πως τους εξαγορασε η Google, αφενος γιατι την θεωρω πολυ ανωριμη και αφετερου γιατι τα ατομα που τους υποστηριξαν και τα ευχαριστουν κατα μεγαλο ποσοστο, οπως και σε αλλες αντιστοιχες περιπτωσεις, μαλλον απογοητευμενα θα ειναι που θα ειδαν οτι ολη η υποστηριξη τους πηγε στραφι αφου πλεον η Google θα παει το ολο εγχειρημα σε αλλο επιπεδο και σιγουρα δεν θα νοιαστει για την "υποστηριξη" που ειχαν ως τωρα.

 

Περα απο αυτο ειπα και πριν πως θα ηθελα να βλεπω περισσοτερες Ελληνικες εταιρειες που να ειναι αναγνωρισμενες και στο εξωτερικο. Μερικοι λετε πως δεν μπορουσαν να την ανοιξουν εδω, κτλ κτλ κτλ. Σωπατε ρε παιδια, μεσα σε 3 μηνες εβγαλαν κερδος 100.000ε απο προγραμμα για iphone και δεν μπορουσαν να ανοιξουν επιχειρηση εδω ? Δλδ οσοι εχουν καταξιωμενες εταιρειες στην Ελλαδα πως τις εφτιαξαν ? Ετριψαν το μαγικο λυχναρι, βγηκε το τζινι και τις εφτιαξε απο τον αερα ? Για να μην σχολιασω το θεμα φορολογιας και πως τα χρηματα απο τα κερδη τους τους ενισχυσαν την Αγγλια και την Αμερικη.

 

 

Ο καθενας εχει τις δικιες του αποψεις, εγω παλι ισως να ειμαι ιδεαλιστης και γιαυτο να μην δεχομαι τετοια πραγματα με απαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν είναι δύσκολο να την ανοίξουν και δώ.. δε νομίζω οτι μια βδομάδα που θα τους έπαιρνε είναι τίποτα σημαντικό μπροστά σε αυτό που είχαν. Ίσως ήταν λίγο άκυρο το παράδειγμα μου, άλλο εννοούσα άλλο έγραψα.. anyway.. Δε θέλω να το πάω σε πολιτική γιατι θα πάει τελείως αλλού το θέμα.

 

υγ.. απο τη μια δεν συμφωνείς με το ηθικό τους κομμάτι και απο την άλλη συμφωνείς με τον gates? λίγο αντιφατικό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πετανε οσο θελουν απο την χαρα τους, αυτο δεν με αφορα, χτυπαει ομως πολυ ασχημα σε μενα σαν τριτο να λενε πως ειναι Ενθουσιασμενοι που τους Εξαγορασε η Google. Οκ εσενα μπορει να σου χτυπαει ομορφα, αλλον να τον αφηνει αδιαφορο, σε μενα ομως χτυπαει ασχημα. Θα μπορουσαν να το ειχαν "ανακοινωσει" με αλλους 1000 τροπους πιο "νορμαλ" η καλυτερα πιο "επισημους" απο αυτο. Ισως απλα να ειπαν τωρα πηραμε συνταξη και δεν μας νοιαζει τι θα πει ο κοσμος, αυτο δεν το καθιστα περισσοτερο αρεστο.

 

Αν τον είχαν γραμμένο τον κόσμο στα παλιά τους τα παπούτσια δεν θα έκαναν καν κάποια δήλωση. Το ότι έκαναν και μάλιστα σε αυτό το ύφος δείχνει αρκετά. Και μόνο το ότι αρκετά παιδιά μπορεί να μπουν σε αυτή την λογική και να σκεφτούν τί μπορεί να είναι αυτό που να λύνει κάποιο πρόβλημα (που οι περισσότεροι δεν το θεωρούν καν πρόβλημα) και που η λύση του μπορεί να αποφέρει ένα μεγάλο χρηματικό ποσό ή και καταξίωση στον χώρο, φτάνει και περισσεύει. :-)

 

Φίλε μου δεν ξέρω αν είσαι ιδεολόγος ή ιδεαλιστής, αλλά το ότι ζηλεύεις τον Γάτες αρκεί, γιατί μπορεί η M$ να πρόσφερε στον χώρο κάνοντας τους υπολογιστές προσιτούς από εκεί και πέρα όμως οι μονοπωλιακές τακτικές της οδήγησαν τον χώρο σε περισσότερες ζημίες παρά σε οφέλη (για το ευρύτερο κοινωνικό σύνολο).

 

Μέχρι λοιπόν να φτάσουν τον Γάτες τα παιδιά έχουν πολύ δρόμο και το εύχομαι από την καρδιά μου ποτέ να μην φτάσουν σε αυτό το σημείο και πίστεψέ με αυτή είναι ευχή. Αν δεν καταλαβαίνεις σε τι αναφέρομαι δες το πρώτο μου ποστ και θα καταλάβεις. :-)

 

Υ.Γ. Τα περί διαφυγόντων εσόδων αφού δραστηριοποιούνται σε χώρες εκτός Ελλάδας... η Ελλάδα λέγαμε κάποτε ότι τρώει τα παιδιά της, ε, σήμερα τα παιδιά της φεύγουν και θα λυσσάξει της πείνας και τα τελευταία που θα πρέπει να κατηγορήσουμε θα είναι τα παιδιά (τα όποια παιδιά).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο ανθρωποειδές ρομπότ στην Τουρκία!

http://www.dete.gr/news.php?article_id=8764

 

.

 

Πράγματι με τέτοιες δαγκάνες... μόνο αν το αγοράσει η google και του περάσει το BlindType... :lol: κατά τα άλλα... όπου υπάρχει πραγματική αξιολόγηση και τα χρήματα που επενδύονται στην έρευνα αποφέρουν κέρδος (πρωτίστως για το ευρύτερο σύνολο) υπάρχει και ανάπτυξη, δλδ αυτό που δεν υπάρχει στην Ελλάδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...