Προς το περιεχόμενο

«Ελληνική» εφαρμογή εξαγοράστηκε από τη Google!


alekszisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

μην βγούμε εκτός θέματος

τα πράγματα μιλάνε από μόνα τους

 

.

 

Αν το θέμα μας δεν είναι οι υπερβολικοί και παραπλανητικοί τίτλοι, τότε πολύ φοβάμαι ότι έχουμε βγει εκτός θέματος προ πολλού. :rolleyes:

 

Εκτός και αν τα πέντε χρόνια ερευνών και το 1εκ κόστος συσχετίζονται άμεσα με το ~1 εκ κέρδος των δικών μας που μάλλον θα αφιέρωσαν κατά κάτι λιγότερο χρόνο... :rolleyes:

 

Ειλικρινά όσο και αν το τραβήξω τα θέματα δεν συσχετίζονται και ένας ντενεκές 120 κιλών με σερβομηχανισμούς αμφιβάλω αν κάπου θα είναι περισσότερο χρήσιμος απλά και μόνο επειδή είναι "ανθρωπόμορφος" ή επειδή προέρχεται από την Τουρκία.

 

Και εμείς έχουμε ρομπότ στο πολυτεχνείο και μάλιστα με πολύ πιο ενδιαφέρον σχεδιασμό (πχ ψάρι) αλλά δεν το κάνουμε θέμα όσο και αν αυτό θα μπορούσε να "πουλήσει".

 

Να μου πεις ότι πολλοί καθηγητές στην Τουρκία ενισχύουν τα εθνικά τους αμυντικά προγράμματα μειώνοντας τα αντίστοιχα ποσά του ΑΕΠ τους που θα πήγαιναν σε εξοπλιστικά προγράμματα αγορασμένα από το εξωτερικό να πω ναι, σε αντιδιαστολή με τις αναστολές των δικών μας (περισσότερων) καθηγητών, αλλά κατά τα άλλα... ο ντενεκές απέχει πολύ από τον centurion του bsg. :-)

 

Πχ πόσα δώσαμε για τα υποβρύχια που έγερναν; Πόσο θα στοίχιζε το πρόγραμμα να τα φτιάχναμε μόνοι μας; Ή μήπως δεν έχουμε την κατάλληλη τεχνογνωσία; Τί φοβόμασταν; Μήπως έβγαιναν ελαττωματικά και έγερναν;;; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πχ πόσα δώσαμε για τα υποβρύχια που έγερναν; Πόσο θα στοίχιζε το πρόγραμμα να τα φτιάχναμε μόνοι μας; Ή μήπως δεν έχουμε την κατάλληλη τεχνογνωσία; Τί φοβόμασταν; Μήπως έβγαιναν ελαττωματικά και έγερναν;;;

ξέχασες τον τουρκικό δορυφόρο :o

 

 

Και εμείς έχουμε ρομπότ στο πολυτεχνείο και μάλιστα με πολύ πιο ενδιαφέρον σχεδιασμό (πχ ψάρι) αλλά δεν το κάνουμε θέμα όσο και αν αυτό θα μπορούσε να "πουλήσει".

απο projects δεν αμφιβάλω ότι έχουμε

βιομηχανία δεν έχουμε και παραγωγικό ιστό

 

 

καλημέρα

Αποστολή από puppylinux μέσω SeaMonkey:mrgreen:

.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξέχασες τον τουρκικό δορυφόρο :o

 

 

 

απο projects δεν αμφιβάλω ότι έχουμε

βιομηχανία δεν έχουμε και παραγωγικό ιστό

 

 

καλημέρα

Αποστολή από puppylinux μέσω SeaMonkey:mrgreen:

.

 

Πράγματι τον έφτιαξαν και μπράβο τους αλλά και εμείς θα τον "τυφλώνουμε" οπότε τσάμπα τα έδωσαν τα λεφτά τους... :lol:

 

(Δεν τον χρησιμοποιούν καλύτερα για να στέλνουν το τηλεοπτικό τους πρόγραμμα και δη και τις σειρές τους;;; Μεγαλύτερη ζημιά θα κάνουν... :lol:)

 

Έχουμε την ΕΑΒ, έχουμε δυνατά τμήματα μηχανολόγων/ναυπηγών στα πολυτεχνεία μας αλλά δεν υπάρχει η πολιτική βούληση ή μάλλον αυτή υπάρχει αλλά κοιτάει προς τη μεριά της μίζας και του βολέματος ανάξιων σε θέσεις που απαιτούν ευφυΐα, ευστροφία, όρεξη και οργανωτικές ικανότητες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω και εγω με την αποφαση των 2 ελληνων δημιουργων. Οσοι κατακρινετε, ειμαι σιγουρος οτι και εσεις το ιδιο θα κανατε, ποσο περισοτερο οταν οι εποχες που διανυουμε ειναι πολυ σφιχτες οικονομικα και οι ευκαιριες ειναι πλεον πολυ περιορισμενες. Μαγκια τους κολυμπανε στο χρημα τωρα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απλά θα πω προς όλους τους businessmen του καναπέ / hardcore πατριώτες, haters gonna hate. GL στα παιδιά!

 

εγω δεν βλεπω κανεναν επιχηρηματια του καναπε, ουτε πατριωτες, ουτε haters απλα ο Νικ. Κ γιατι προς τα εκει παει το σχολιο σου, ΙΣΩΣ δεν εχει την τεραστια εμπειρια οπως εσυ ας πουμε το μονο που εκανες ηταν να παιταχτεις σαν το τσουτσουνι και να πεις την @@ σου. γινεται μια συζητησηοπου προσπαθουμε να εξηγησουμε σε καποιον κατι το οποιο δεν καταλαβαινει. Πιο πολυ την χαλανε σχολια σαν τα δικα σου παρα ολων των καναπεδατων η των haters.

 

@ Digekas δεν το παιρνω προσωπικα το ΡΕ :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourle καταλαβαινω τι εννοεις, απλα εγω προσωπικα δεν θα το εκανα για πληθωρα λογων αυτο λεω. Καλο το χρημα αλλα πιστευω πως μερικες φορες αξιζει να κανεις κατι ξεχωριστο και να το προχωρησεις μονος σου. Στην συγκεκριμενη περιπτωση μιλαμε για 2 ατομα που εβγαζαν χρηματα απο προγραμματα για iPhone και μαλιστα πολυ καλα χρηματα οποτε δεν τιθεται θεμα του ειχαν αναγκη απο λεφτα που ειπαν καποιοι, απλα ο στοχος τους ηταν να λανσαρουν μια ιδεα και να την πουλησουν. Εγω απλα θα την λανσαρα, θα την εφτανα σε τελικο σταδιο και θα εδινα αδειες χρησης σε εταιρειες. Μπορει να μην ηταν η Google αυτη που θα επαιρνε μια αδεια αν θελει "αποκλειστικοτητα" αλλα μην λεμε πως δεν θα πουλουσε σε καμια, υπαρχουν καμια 10αρια κατασκευαστες κινητων εκει εξω. Μην ξεχναμε εξαλλου πως το Τ9 το χρησιμοποιουν ολοι οποτε δεν βλεπω το θεμα "αποκλειστικοτητα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν μπορουσαν να την αναπτυξουν παραπανω τοτε γιατι το αρχισαν εξαρχης ? Για να πουλησουν απλα την ιδεα και οχι την υλοποιηση ? Αν το καταφεραν αυτο τοτε μπραβο τους οντως που σε γενικες γραμμες καταφεραν και πουλησαν αερα.

.....

Να λες ομως με Ενθουσιασμο εξαγοραστηκαμε ????? Δεν θυμαμαι να εχω διαβασει/ακουσει ποτε για εξαγορα εταιρειας να βγαινει καποιος και να λεει πως ειμαστε Ενθουσιασμενοι που μας εξαγορασαν. Μπορει να ειμαι περιεργος αλλα εμενα μου φανηκε πολυ ασχημο.

 

Nik.K δεν μπορούμε να κάνουμε κουβέντα, γιατί δεν αντιλαμβάνεσαι την επιχειρηματικότητα και τη λειτουργία της αγοράς. Εξαγορά σημαίνει ότι κάτι πωλείται, όχι ότι κατάσχεται. Μια επιχείρηση μπορεί να επενδύσει έτσι ώστε η αξία της να μεγαλώσει και να καταφέρει να περάσει σε άλλα χέρια με ένα μεγάλο αντίτιμο. Αυτό είναι επίτευγμα και όχι κατάντια. Πούλησαν software, πατέντα και υπεραξία, κατά πάσα πιθανότητα πολύ ακριβά :mrgreen:

Θα είναι κάπου στην καραϊβική τώρα και θα διαβάζουν το insomnia από το blackberry τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε Nik ελεος εχεις δημιουργησει θεμα πραγματικα απο το ΠΟΥΘΕΝΑ.

 

Δεν βγαλανε κανα εργο τεχνης ή καμια τεχνολογικη εφευρεση που θα φερει παγκοσμια ειρηνη και αιωνια υγεια και την σκοτωσανε για μερικα ψωροεκατομμυρια δολλαρια!

Ενα χαζοπρογραμματακι βγαλανε για συσκευες ψυχαγωγιας , με σκοπο να το πουλησουν στον ενδιαφερομενο που εδινε τα περισσοτερα.

 

Σαν να λες καποιον που εβγαλε καινουρια συνταγη για σουβλακια γτ την πουλησε στα Pitta pan και δεν την κρατησε να την τρωει αυτος και οι φιλοι του με μερακι.

 

Το blindtype δεν ειναι η εθνικη μας συνεχεια του Αριστοτελη και του Πυθαγορα , μια ευκαιρια για συναλλαγμα ειναι.

 

Και δεν μιλαμε για λεφτα μιλαμε 7 και πανω ψηφια δολλαρια.

 

Το μονο που μπορουμε να ζητησουμε απο τα παιδια , ειναι μερος των χρηματων τους να επενδυθει στην πατριδα μας ή τουλαχιστον να καταναλωθει. Αν και δεν το βλεπω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργησα θεμα με το απλα να πω πως στην θεση τους δεν θα επραττα με τον ιδιο τροπο ?

 

Και μην συγκρινουμε μια συνταγη μαγειρικης με αυτο. Οπως ειπα και πριν τι θα γινοταν αν το Τ9 το ειχε μονο μια εταιρεια ? Οκ για μενα ειναι αχρηστο, σε αλλους ομως πολυ χρησιμο. Το ιδιο μπορουσαν καλιστα να κανουν και τα παιδια, εγω εστω αυτο θα προσπαθουσα να κανω.

 

Οσο για επενδυση στην Ελλαδα μην δουλευομαστε, ιδρυσαν μια ψευτοεταιρεια, στην Αγγλια και στην Αμερικη και ως λογικο τα εσκασαν σε αυτους βαση των κερδων τους. Μερικοι το επικροτειτε αυτο, εγω το θεωρω τραγικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από πότε οι εταιρείες δουλέουν για το κέρδος? Δηλαδή το νόημα της επιχειρηματικότητας είναι να βγάλουμε λεφτά?

 

Nik.k πρόσεχε τις εκφράσεις σου. Ψευτοεταιρεία, τραγικό.... Τί είναι αυτά που λες? Όταν εσύ κατεβάσεις μια έξυπνη ιδέα, και ιδρύσεις την εταιρειάρά σου, τότε μόνο θα μπορείς να κρίνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θεωρω εταιρεια το να συμπληρωσεις μια φορμα και να δηλωσεις σαν μελη εσενα και τον φιλο σου και την επομενη να την πουλησεις.

 

Αν εσυ ναι δικαιωμα σου φυσικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ τραγικο ειναι οταν εχεις να πληρωσεις τα μαλλια της κεφαλης σου σε φορους, απο την στιγμη που ως κρατος αντι να προσπαθει να βοηθησει τους νεους επαγγελματιες του διωχνει στο εξωτερικο. Ο Physics_Rulez στο εξηγησε πολυ ομορφα και απλα. Οταν με το καλο θα φτιαξεις και συ την δικη σου εταιρεια θα καταλαβεις ποσο πισω ειναι το ελληνικο κρατος σε οτι εχει να κανει με την υποστηριξη σε επαγγελματιες απο το φορολογικο κομματι εως και στα πολυ βασικα.

 

και κατι αλλο, καμμια φορα η κοινη λογικη δεν συμβαδιζει με τις επιχειρησεις. Τα παιδια ειχαν οραμα και το εκαναν. Πιστεψε με ειναι πολυ πιο επικερδες να κανεις υπεραξια στην εταρεια σου και να την πουλησεις απο το να καθεσαι μια ζωςη και να δεινεις κλειδια στο καθε χρηστη. καποια στιγμη θα βγει κατι που θα ξεπερεασει το blind type οπως ξεπερεαστηκε και το ανεκδιηγητο Τ9.

 

ψευτο επιχειρησεις δεν μπορεις να τις πεις που ειχαν γιατι ηταν πραγματικες εταιρειες με εδρα κανονικη και οχι υπερακτια μεσα σε ενα συρταρι και απλα να μαζευει τα χρηματα, μην μπερδευουμε τα πραγματα. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...