Προς το περιεχόμενο

«Ελληνική» εφαρμογή εξαγοράστηκε από τη Google!


alekszisi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και ξαναειπα, οσοι εχουν φτιαξει επιχειρησεις και βγαζουν τα μαλλιοκεφαλα τους σε αλλο κρατος τις εχουν φτιαξει ? Φυσικα και οχι, απλα εδω δεν μπορεις με μια μονο φορμα να ιδρυσεις επιχειρηση, αυτο ειναι κακο φυσικα, απο την αλλη ομως μπορει να ειναι και καλο αφου ετσι ο καθενας μας θα μπορουσε στα χαρτια να εχει και απο μια. Ισως εξω οντως η φορολογια να ειναι λιγοτερη, εξω ομως κυριοι Δεν υπαρχει φοροδιαφυγη οπως εδω οποτε σε αυτο το σκελος μαλλον καλυτερη ειναι η Ελλαδα για τους επιχειρηματιες.

 

Οπως και να εχει και εγω μαζι σας, μισω το συστημα, μισω τα κομματα, ομως η Ελλαδα δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα, δυστυχως σιγα σιγα ο Ελληνας το ξεχναει αυτο, ισως να ειναι θεμα μοδας, ισως να ειναι θεμα αυτοεπιβιωσης, εγω μια φορα ομως δεν θα το εκανα ποτε.

Νομιζω πως εχω αυτο το δικαιωμα εξαλλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 188
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ας κοιτάξουμε τα χάλια μας. Διώχνουμε τα καλύτερα μυαλά μας με την ηλίθια γραφειοκρατία μας. Προκειμένου να τρέφεται το κάθε λαμόγιο και ο στρατός των δημοσίων υπαλλήλων στην Ελλάδα χρειάζεσαι 6-12 μήνες για να ιδρύσεις Α.Ε. και 1-3 μήνες για Ο.Ε. .

Ποιος θα έρθει να επενδύσει σε αυτή τη χώρα όπου το κάθε υπαλληλάκη απαιτεί το φακελάκι του και μπορεί να σου μπλοκάρει ανά πάσα στιγμή επενδύσεις δις ευρώ επειδή κάποιος ηλίθιος πολιτικός του έδωσε το δικαίωμα να υπογράφει;

Θα πάει αλλού όπου θα ιδρύσει την εταιρεία του σε ένα τέταρτο όπως διαβάζουμε!

Αν δεν απαλλαγούμε από τη γραφειοκρατία η χώρα μας θα καταρρεύσει όσες παρατάσεις κι αν πάρει από Ε.Ε. και Δ.Ν.Τ. Κανείς δεν πρόκειται να συνεχίσει να πληρώνει για να διατηρούν οι ανίκανοι έλληνες πολιτικοί τις στρατιές των μισθωτών ψηφοφόρων τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παντου υπαρχει φοροδιαφυγη. δεν βγαζουν ολα τα μαλλιοκεφαλα τους Νικ, πρεπει να καταλαβεις οτι οταν καποιος στηνει μια εταιρεια το ΠΟΥ δεν εχει σημασια, σκοπος του ειναι να προσφερει τις υπηρεισιες ή τα προιοντα του με αποτερω σκοπο το κερδος.

 

κανεις δεν ξεχναει την ελλαδα και στο λεω με μεγαλη σιγουρια ως ελληνας του εξωτερικου, ειναι πολλα πραγματα που κανουν την Ελλαδα απλησιαστη για πολλους που θελουν να επενδυσουν. Αυτα δεν εχω να πω κατι αλλο στο θεμα αυτο. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourle, αν ολοι ειχαν ομως τα ιδια μυαλα με αυτους τους 2 μπορεις να μου πεις που θα βρισκομασταν σαν χωρα τωρα ? Αν ολοι εφτιαχναν εταιρειες εξω και οχι εδω ? Αν ολοι εφτιαχναν εταιρειες με απωτερο σκοπο να τις πουλησουν σε ξενα κεφαλαια για να ζησουν πλουσιοπαροχα ? Οποτε μην επικροτουμε τετοιες στασεις, δεν ειναι ουτε σωστο ουτε καλο γενικα για κανεναν μας σαν συνολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν κατακλειδι, εδω μεσα οτι και να πεις που δεν αρεσει σαν αποψη, η ακουγεται "περιεργο" σε πολλους ειναι ειτε Trolling ειτε Ζηλια......

 

Σε αυτη την περιπτωση θα προτεινα οταν βγαινει μια ειδηση να κλειδωνεται αυτοματα το θεμα, ουτως η αλλιως αρκετοι απλα γραφουν για να πουν πως εγραψαν και οχι για να πουν την γνωμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourle, αν ολοι ειχαν ομως τα ιδια μυαλα με αυτους τους 2 μπορεις να μου πεις που θα βρισκομασταν σαν χωρα τωρα ? Αν ολοι εφτιαχναν εταιρειες εξω και οχι εδω ? Αν ολοι εφτιαχναν εταιρειες με απωτερο σκοπο να τις πουλησουν σε ξενα κεφαλαια για να ζησουν πλουσιοπαροχα ? Οποτε μην επικροτουμε τετοιες στασεις, δεν ειναι ουτε σωστο ουτε καλο γενικα για κανεναν μας σαν συνολο.

 

Θα σου απαντήσω τώρα σοβαρά.

 

Πιστεύεις ότι έχει μείνει και καμιά μεγάλη εταιρεία στην Ελλάδα, όλοι φύγανε Ρουμανία Βουλγαρία, και οι πολυεθνικές έκλεισαν. Μόνο κάτι μαγαζάκια έχουνε μείνει στυλ πλαίσιο, ησοπ μαρινόπουλος βερόπολους και τα Carrefour. Όλες οι άλλες επιχειρήσεις είναι οικογενειακές...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intracom ? Info-Quest ?

 

Γενικα ολοκληρη λιστα μπορεις να βρεις μεσα απο το Google, δεν θεωρω παραξενο που υπαρχουν. Αν θελεις τα παντα καταφερνεις, απλα εχει διαφορα το θελω να κανω μια αρπαχτη απο το θελω να στρωθω και να κανω κατι που θα κρατησει και θα μεινει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ. αν δεν υπηρχαν ολες οι σωστες προυποθεσεις και βασεις στην χωρα μας πιστευεις οτι ολοι θα εφευγαν εξω; καταλαβαινω πως πονας το τοπο που μενεις οπως ολοι μας αλλα πρεπει να καταλαβεις πως οταν μια χωρα οπως η δικη μας με πολλα Υπερ της για να γινει μα δυνατη οικονομια εχει καταντησει σε αυτο το χαλι δεν μπορεις να ζητας να ερθουν και να επενδυσουν. Κανεις δεν τολμαει γιατι ξερει οτι θα μπλεξει ασχημα με την γραφειοκρατεια και την διαφθορα και στο λεω απο πρωτο χερι οτι τα εχω ζησει και μετα την εμπειρια μου δεν προκειται να επενδυσω ουτε ενα σεντ. θα παω τα χρηματα μου εκει που θα πιασουν τοπο χωρις λαμογια που το μονο που θελουν ειναι πως θα γεμισει η κοιλια τους και η τσεπη τους εισ βαρος των αλλονων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Νικ την εταιρεια την στησανε για να μπορεσουν να πουλησουν το προιον τους. Δεν την στησανε με σκοπο να παραγουν κατι. Εταιρεια=ιδεα blindtype. Ειναι καθαρα διαδικαστικο θεμα για να γινει καλυτερα η πωληση των δικαιωματων του blindtype.

 

Και ολες μα ολες οι μικρες τεχνολογικες εταιρειες στην Ελλαδα ή στο εξωτερικο , εχουν ως στοχο να βγαλουν ενα καινοτομο προιον ωστε να τους εξαγορασει καποιος κολοσσος.

Για να τους ανταγωνιστει τους κολοσσους μια μικρη εταιρεια πρεπει να βγαλει προιον αντιστοιχο της εφευρεσης του τροχου και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα πιασεις.

 

Εξεγειρονται ολοι εναντιον σου , οχι γιατι δεν εχεις δικαιωμα να λες την γνωμη σου , αλλα η λογικη σου πανω στο θεμα ειναι τοσο αυτονοητα λαθος , που επιμενεις πανω σε αυτη πιο πολυ λογω εγωισμου πιστευω παρα αδυναμιας κατανοησης.

 

Και η λογικη σου ειναι λαθος , οχι λογω ρομαντισμου , αλλα επειδη αφορα το blindtype ενα καθαρα καταναλωτικο προιον ανευ ιδιαιτερης σημασιας για την "πορεια της ανθρωποτητας".

 

Φιλικα.

Επεξ/σία από mdr21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

mourle υπαρχει ομως μια βασικη διαφορα φιλε μου, εσυ εισαι εξω οποτε να επενδυσεις στην Ελλαδα ναι ισως να ειναι καπως, εκεινοι ομως ηταν εδω και αποφασισαν να πανε εξω, αυτο με βρισκει αντιθετο.

 

mdr21 ξερω τι εννοεις και νομιζω πως συμφωνουν ολοι πως ολο αυτο ηταν απλα μια αρπαχτη και τπτ περισσοτερο. Μπραβο τους λοιπον που εβγαλαν χρηματα, ως εκει ομως για μενα καθως δεν συμφωνω με τον τροπο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλήθεια πάντως.. τι σε πειράζει πιο πολύ? Οτι δεν φτιάξαν την εταιρία εδώ? οτι δεν συνέχισαν την εταιρία? ή οτι δεν είσαι στη θέση τους?

 

Τς Τς @orotoi... Μα ότι δεν την πούλησαν στην Microsoft, ως γνωστόν βγάζουμε σπυριά όταν ακούμε για Google, Chrome κτλ. κτλ... :P:p

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαναειπα, οσοι εχουν φτιαξει επιχειρησεις και βγαζουν τα μαλλιοκεφαλα τους σε αλλο κρατος τις εχουν φτιαξει ? Φυσικα και οχι, απλα εδω δεν μπορεις με μια μονο φορμα να ιδρυσεις επιχειρηση, αυτο ειναι κακο φυσικα, απο την αλλη ομως μπορει να ειναι και καλο αφου ετσι ο καθενας μας θα μπορουσε στα χαρτια να εχει και απο μια. Ισως εξω οντως η φορολογια να ειναι λιγοτερη, εξω ομως κυριοι Δεν υπαρχει φοροδιαφυγη οπως εδω οποτε σε αυτο το σκελος μαλλον καλυτερη ειναι η Ελλαδα για τους επιχειρηματιες.

 

Οπως και να εχει και εγω μαζι σας, μισω το συστημα, μισω τα κομματα, ομως η Ελλαδα δεν ειναι τιποτα απο ολα αυτα, δυστυχως σιγα σιγα ο Ελληνας το ξεχναει αυτο, ισως να ειναι θεμα μοδας, ισως να ειναι θεμα αυτοεπιβιωσης, εγω μια φορα ομως δεν θα το εκανα ποτε.

Νομιζω πως εχω αυτο το δικαιωμα εξαλλου.

τι λεεεες;! επικροτείς που μπορούμε να φοροδιαφεύγουμε και το δινεις σαν επιχειρημα για να μείνει η εταιρεία στην ελλάδα; αυτό είναι κίνητρο για μια εταιρεια να μείνει ελλάδα;! όχι η μικρότερη ενδεχόμενη φορολόγηση;

 

γιατί νομίζεις ότι πχ παααρα πολλά καράβια μας έχουν σημαίες Παναμά και κάθε άλλου τυχαρπαστου κράτους; μπορείς να φοροδιαφεύγεις ευκολότερα εκεί ή μήηηπως φταίει η φορολόγηση; αν η φορολόγηση ήταν μικρότερη στα πλοία, δεν θα αναγκάζονταν να πάνε σε αυτές τις χώρες αλλά θα έμεναν με την ελληνική σημαία να κυματιζει πάνω τους. και έτσι θα είχαν και εισροη συναλλάγματος και περαιτέρω αναπτυξη και θέσεις εργασίας!

 

Το παράδειγμα παραπάνω στο δείχνω για να δεις ότι καμία επιχείρηση, ανεξαρτητου μεγέθους, είτε είναι 2 άτομα, είτε 1002, δεν είναι φιλανθρωπικό ίδρημα ατόμων που μαζεύτηκαν να κάνουν το χαβαλέ τους και αυτό που γουστάρουν. όταν ιδρύεις μια εταιρεια, ακόμα και αν την ιδρύεις μεσω ίντερνετ (γιατι ναι μπορεί στην ελλαδίτσα να μην ξέρουμε αυτό τον τρόπο αλλά σε άλλες χώρες υπάρχει), ακόμα και αν είναι 2 ατόμων, ακόμα και αν είναι ξαδέρφια, κουμπάροι, μπατζανάκηδες αυτοί οι 2 μεταξύ τους, το κάνουν για το κέρδος. ας ειχε η ελλάδα τις υποδομές και τις προυποθέσεις να τους κρατήσει προσφέροντας του ευνοική φορολόγηση και άλλα τόσα καλούδια βρίσκεις έξω. αν και η νοοτροπία που έχει αποκτήσει το κράτος "φόροι και περισσότεροι φόροι για να κλείσουμε την τρύπα", μόνο αντίστροφο αποτέλεσμα μπορεί να επιφέρει. κάνει τον φτωχό, φτωχότερο και δεν αφήνει περιθώρια για ανάπτυξη και εισροή κεφαλαίων απ έξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νικ οι τυποι υλοποιησανε μια ιδεα που βρηκε μεγαλο αγοραστη , την google.

 

Για να γινει η αγοραπωλησια της τεχνολογιας ειχαν 2 επιλογες.

 

Α) να στησουν στην Ελλαδα μια εταιρεια , με δικηγορους , παραβολα , τρεξιμο σε απιθανες και ασχετες μεταξυ τους υπηρεσιες , με χρονο πολυ , μετα η google να ψαξει στην Ελλαδα με δικους της δικηγορους και εξοδα την νομιμοτητα της εταιρειας και στο τελος αφου τελικα γινει η αγοραπωλησια να ερθει το Ελληνικο κρατος νταβατζης να ζητησει τρελλη φορολογια για τις υπηρεσιες που σου παρειχε προηγουμενως...

 

Β) στηνουν την εταιρεια στην Αμερικη μεσα σε 15 λεπτα χωρις τρεξιμο , η Google κανει πιο ευκολα και αμεσα τους ελεγχους της και τελος το Αμερικανικο κρατος φορολογει μαλλον με ενα λογικο και αναπτυξιακο φορο...

 

Εσυ λοιπον εχεις μια εταιρεια που ξεφλουδιζει γρηγορα πατατες και θες να την πουλησεις στα mcdonalds ποιες απο τις 2 επιλογες θα κανεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Intracom ? Info-Quest ?

 

Γενικα ολοκληρη λιστα μπορεις να βρεις μεσα απο το Google, δεν θεωρω παραξενο που υπαρχουν. Αν θελεις τα παντα καταφερνεις, απλα εχει διαφορα το θελω να κανω μια αρπαχτη απο το θελω να στρωθω και να κανω κατι που θα κρατησει και θα μεινει.

 

Intracom? Ξερεις σε ποιον ανηκει και τι εχει κανει κατα καιρους και την αναφερεις σαν "καλο" παραδειγμα?

Πιστευω οτι οι δημιουργοι ακολουθησαν αυτην την οδο γιατι αυτο που τους ενδιαφερει ειναι η ανακαλυψη της ιδεας και η υλοποιηση της (προγραμματιστικα). Δεν τους ενδιεφερε να ασχοληθουν με την διακινηση του προιοντος, τους ενδιεφερε απλα η δημιουργια του.

Οσον αφορα το σημειο που αναφερεις οτι τροφοδοτησαν την Αμερικη και την Αγγλια με χρηματα και οχι την Ελλαδα και για το οτι εφυγαν απο εδω εχω να πω τα εξης:

1)Αν ιδρυαν την εταιρια εδω, οι φοροι που θα πληρωναν θα πηγαιναν οπουδηποτε αλλου εκτος απο το κοινωνικο συνολο (εχεις διαβασει για τις περικοπες του ΙΚΑ οπως πχ τους διαβητικους? Επισης ξερεις οτι οι μιζες και τα βολεματα συνεχιζονται?). Οποτε τα χρηματα αυτα δεν θα επιαναν τοπο γιατι σε καμια βιλιτσα θα κατεληγαν

2)Τα χρηματα που εδωσαν στην Αγγλια και στην Αμερικη το πιο πιθανον ειναι να επιασαν τοπο. Αγαπω τον τοπο μου, αλλα αν ειναι να βοηθησω την τσεπη ενος καρεκλοκενταυρου Ελλην ή το κοινωνικο συνολο μιας αλλης χωρας (ή οποια θα μου το αναγνωρισει), θα επιλεξω το δευτερο, αλλωστε ολοι ανθρωποι ειμαστε.

3)Οσον αφορα το σημειο που λες για το αν δρουσαν ολοι οι Ελληνες ετσι τι θα γινοταν σε αυτον τον τοπο, χμμ επετρεψε μου (χωρις βεβαια να ειμαι σιγουρος) να πιστευω οτι ισως και να ηταν καλυτερα. Ολοι αυτοι που εμαθαν να ζουν με (δανεικα) χρυσα κουταλια, απλα θα αναγκαζοντουσαν να αλλαξουν και μαζι με αυτους θα αλλαζε και αυτος ο τοπος (που επαναλαμβανω τοσο πολυ αγαπω-οπως και εσυ απο οτι φαινεται).

 

Φιλε μου (αν μου επιτρεπεις τον χαρακτηρισμο), πιστευω οτι ειναι αξιοθαυμαστο να αγαπας τοσο πολυ τον τοπο σου, ακομη και οταν συμβαινουν ολα αυτα, αλλα πρεπει να σκεφτεις οτι την αγαπη μου/σου/μας για αυτον τοπο την ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΝ αλλοι που δεν πονανε καθολου αυτον τον τοπο!

 

//Και για να μην ξεχνιομαστε, μπραβο στα παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...