Προς το περιεχόμενο

Εφορευτική επιτροπή στις εκλογές


filip123go

Προτεινόμενες αναρτήσεις

.......Επειδή άκουσα πως σε κρατούν μόνο αν δεν παρουσιαστούν τα τακτικά μέλη.

ακριβώς έτσι είναι. αλλά 99,9% ΔΕΝ θα παρουσιαστούν τα μέλη. ή τουλάχιστον όλα τα μέλη. και κάποιοι που θα έρθουν θα έχουν χαρτί από γιατρό, νοσοκομείο, κλπ ότι πάσχουν από τα πάντα.

στις περισσότερες περιπτώσεις το "αναπληρωματικός" σημαίνει...τακτικός!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 277
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και εγώ δυο τρεις φορές που έχω πάει εφορευτική επιτροπή, πάντα ήμουν αναπληρωματικό μέλος και ποτέ δεν είχε πατήσει ούτε ένας απ' τα υπόλοιπα μέλη! Ήμουν ο μοναδικός που παρουσιάστηκε! :mad:

Κάθησα μέχρι να τελειώσει η εκλογική διαδικασία, μαζί με την καταμέτρηση.

Πάντως πλάκα είχε. Έπεσα ευτυχώς σε πολύ καλούς δικαστικούς αντιπροσώπους και περάσαμε ωραία, αν και κάποια στιγμή βαριέσαι.

Φαγητό μας φέρανε. Λέτε να έχει γίνει τώρα κάποια περικοπή στις δαπάνες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σήμερα μου ήρθε το χαρτί και λέει να προσέλθω για αναπληρωματικό μέλος στο εκλογικό τμήμα, και μάλιστα μια ώρα πρίν την έναρξη των εκλογών. Είναι υποχρεωτικό να πάω ως αναπληρωματικό μέλος, ή όχι; Αν ξέρει, να πεί κάποιος που γνωρίζει 100%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σήμερα μου ήρθε το χαρτί και λέει να προσέλθω για αναπληρωματικό μέλος στο εκλογικό τμήμα, και μάλιστα μια ώρα πρίν την έναρξη των εκλογών. Είναι υποχρεωτικό να πάω ως αναπληρωματικό μέλος, ή όχι; Αν ξέρει, να πεί κάποιος που γνωρίζει 100%.

Πήγαινε 15-20 λεπτά πριν την έναρξη (δηλαδή στις 6.40-6.45), όχι νωρίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά και εγώ είμαι ένας από τους τυχερούς που κληρώθηκε για τακτικό μέλος, και είναι η δεύτερη φορά που συμβαίνει αυτό.

Την πρώτη φορά πήγα αλλά τώρα θα έχω τα γενέθλια μου, και δεν θέλω να τα περάσω εκεί μέσα. Τι να κάνω;;

Θα μου πείτε πάρε χαρτί από γιατρό...Τόσο εύκολο είναι; Τι θα ισχυριστώ;

 

Υ.Γ Αν αυτό που ρωτάω αντιτίθεται με τους κανονισμούς του φόρουμ θα σας παρακαλούσα να μου απαντήσετε με ΠΜ.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα; Δε θα έχουμε κάποια κύρωση; Μην πάμε ας πούμε 6:40 και μας την πούνε κιόλας :P Άρα δεν υπάρχει κάποιος τρόπος να γλιτώσουμε τούτη την ταλαιπωρία :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν θέλετε να πατε γιατί παραλαμβάνετε την κλήση από τον δικαστικό επιμελητή; Είτε δεν ανοίγετε την πόρτα σας είτε λέτε πως ο "τάδε", δηλαδή εσείς δεν μένει πια εδώ αλλά έχει μεταναστεύσει στο Τζιμπουκτού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία λογική. Το θέμα είναι να αποφύγουμε την διαδικασία όσο πιο δυνατόν ανώδυνα γίνεται. Εγώ π.χ δεν θέλω να κάτσω για διάφορους λόγους. Αν έρθουν λοιπόν όλα τα βασικά μέλη, λογικά οι αναπληρωματικοί πάμε σπίτια μας. Έτσι δεν είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού δεν θέλετε να πατε γιατί παραλαμβάνετε την κλήση από τον δικαστικό επιμελητή; Είτε δεν ανοίγετε την πόρτα σας είτε λέτε πως ο "τάδε", δηλαδή εσείς δεν μένει πια εδώ αλλά έχει μεταναστεύσει στο Τζιμπουκτού.

 

Εγώ το βρήκα στην πόρτα μου χωρίς φάκελο, και δεν υπέγραψα τίποτα..

 

Δες λίγο και αυτό:

 

Τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών ειδοποιούνται για το διορισμό τους με φροντίδα των οικείων Εισαγγελέων Πρωτοδικών και με απόδειξη, πέντε (5) τουλάχιστον ημέρες πριν από την ημέρα της ψηφοφορίας, δηλαδή το αργότερο έως την 30η Απριλίου 2012 (άρθρο 58 παρ.6 του π.δ. 26/2012) και οφείλουν να ασκήσουν τα καθήκοντά τους ανεξαρτήτως αν ειδοποιήθηκαν εγκαίρως (άρθρο 58 παρ.7 του π.δ. 26/2012).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το βρήκα στην πόρτα μου χωρίς φάκελο, και δεν υπέγραψα τίποτα..

 

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τι μπορούν να σου κάνουν λοιπόν αφού δεν υπάρχει πουθενά η υπογραφή σου που να αποδυκνύει ότι παρέλαβες την κλήση;

 

Ας πούμε δηλαδή πως ο δικαστικός είναι στραβόξυλο και κινεί τις "νόμιμες" διαδικασίες για την τιμωρία σου. Πως θα αποδείξει ότι ήσουν ενήμερος για την "υποχρέωση" σου να παραστείς στην διαδικασία;

 

να πατε να επιβλεψετε τη διαδικασια μπας και γλιτωσουμε τη νοθεια απο τα κομματοσκυλα

 

Σε κάθε εκλογικό τμήμα υπάρχουν αντιπρόσωποι των παρατάξεων. Πως στο καλό θα υπάρξει νοθεία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν διάβασα όλο το νήμα οπότε δεν ξέρω αν απαντήθηκε' date=' εάν δεν σε βρούνε ΤΟΝ ΙΔΙΟ εκεί να παραλάβεις το χαρτί με το όνομά σου, μπορεί να αρνηθεί να το παραλάβει όποιος ανοίξει την πόρτα; Στυλ, δεν είμαι εγώ, ενήλικος είναι, πηγαίνετε να τον βρείτε κι έτσι. Κάποια χρονιά έκανε την %^^#%# ο μπαμπάς μου και το πήρε εκ μέρους μου και φυσικά τον ήπια.[/quote']

 

Κανένας; Διάβασα και τα από πάνω αλλά θα ήθελα κάτι πιο συγκεκριμένο αν γνωρίζει κάποιος.

 

Αποστολή από το GT-I9000 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιέμαι λοιπόν, τι μπορούν να σου κάνουν λοιπόν αφού δεν υπάρχει πουθενά η υπογραφή σου που να αποδυκνύει ότι παρέλαβες την κλήση;

 

Ας πούμε δηλαδή πως ο δικαστικός είναι στραβόξυλο και κινεί τις "νόμιμες" διαδικασίες για την τιμωρία σου. Πως θα αποδείξει ότι ήσουν ενήμερος για την "υποχρέωση" σου να παραστείς στην διαδικασία;

 

 

Έχει το δικαίωμα να στείλει την αστυνομία στο σπίτι να με μαζέψει..

Οπότε δεν χρειάζεται να αποδείξει τίποτα εφόσον ο νόμος γράφει ότι οφείλω να ασκήσω τα καθήκοντα μου ανεξαρτήτως αν ειδοποιήθηκα εγκαίρως.

 

Θα μου πεις... και αν δεν σε βρει?

Εντάξει αλλά δεν θέλω να το τραβήξω τόσο...

 

Θα την ψάξω μάλλον για χαρτί από γιατρό, να είμαι καλυμμένος..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε κάθε εκλογικό τμήμα υπάρχουν αντιπρόσωποι των παρατάξεων. Πως στο καλό θα υπάρξει νοθεία;

 

 

στα μικρα εκλογικα τμηματα γινεται το παρτυ. που δεν ειναι απολες τις παραταξεις.

στις ευρωεκλογές που ήμουνα μετά τις 12 ειχανε τελειωσει καποια ψηφοδέλτια. και συνεχίζαμε κανονικα με όσα είχανε μεινει... ^_^

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...