Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Γεια σε όλους,

 

Σκοπεύω να στήσω ένα δίκτυο με δύο TP LINK TL-WA5210G Access Points και δύο κεραίες TP-LINK TL-ANT2424B (ή κάτι σαν την WAVEARENA ANT24-GDA24 Grid Antenna 24 dBi) μεταξύ δύο σημείων που απέχουν περίπου 2,2 Km. Το πρόβλημά μου είναι ότι στα 100 μέτρα από το σημείο εκπομπής υπάρχει ένα τετραώροφο κτήριο που εμποδίζει την οπτική επαφή των δύο Access Points. Η κεραία στην ταράτσα το πολύ να φτάνει στο ύψος του τετάρτου ορόφου του κτηρίου αυτού. Σε καμία περίπτωση δεν ξεπερνά το απέναντι κτήριο.

 

Η ερώτηση μου είναι αν θα δουλέψει τελικά ή όχι. Αν έχει κάποιος/α αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα ή υπάρχει σχετική εμπειρία ευχαριστώ εκ των προτέρων για την απάντησή του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα.

Καταρχην επειδη καταλαβαινω οτι εισαι σε πυκνοκατοικημενη περιοχη και πας για link, τοτε θα προχωρησεις στην μπαντα των 5ghz και οχι των 2.4. Aρα το 5210 το ξεχνας, και κοιτας η κατι αντιστοιχο σε ubiquitI ή αν θες απο tp-link το 7510.

 

Δευτερον, αυτο που ρωτας ειναι σχετικο. Αν το κτιριο εχει μεγαλο πλατος και βαθος και τα πανελ κοιτουν στην μεση του, τοτε δυσκολα τα πραγματα, μαλλον δεν θα τα καταφερεις. Αν η νοητη ευθεια που θα ενωνει τα 2 πανελ (ή αν υπαρχουν θεσεις να τοποθετηθουν ωστε να πετυχεις κατι τετοιο) σκαλωνουν σε 2-3-4 μετρα αποσταση απο καποια γωνια του κτιριου τοτε εχεις πιθανοτητες. Φυσικα, αναλογως τον τοπο και τα γεωλογικο-κτιριακα δεδομενα του, μπορεις να προχωρησεις σε πιο ψαγμενες (ισως και ανηθικες) μεθοδους, αυτες των ανακλασεων.

 

Σκεψου δηλαδη ενα νοητο καθρεφτη σε καποιο σημειο που θα σε βοηθουσε να δεις απο το ενα σημειο που θα τοποθετησεις το panel, το αλλο σημειο που θα τοποθετησεις το αλλο. Ε υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις το συγκεκριμενο σημειο μπορει να αποδειχθει μαγικο στην περιπτωση σου, αλλα επαναλαμβανω ειναι καπως ανηθικο, πχ θα μπορουσε να ειναι σπιτι με δωματιο και να πυροβολας εσυ 5ghz μικροκυματα πανω του ολη μερα για να κανεις τη δουλεια σου. Αν ομως μιλαμε για ενα ντουβαρι, ή μια μαντρα, ή χμμμ δεντρα (δεν βοηθανε και πολυ αυτα), τοτε δε θα ηταν κακη ιδεα μια δοκιμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλησπερα.

Καταρχην επειδη καταλαβαινω οτι εισαι σε πυκνοκατοικημενη περιοχη και πας για link, τοτε θα προχωρησεις στην μπαντα των 5ghz και οχι των 2.4. Aρα το 5210 το ξεχνας, και κοιτας η κατι αντιστοιχο σε ubiquitI ή αν θες απο tp-link το 7510.

 

Δευτερον, αυτο που ρωτας ειναι σχετικο. Αν το κτιριο εχει μεγαλο πλατος και βαθος και τα πανελ κοιτουν στην μεση του, τοτε δυσκολα τα πραγματα, μαλλον δεν θα τα καταφερεις. Αν η νοητη ευθεια που θα ενωνει τα 2 πανελ (ή αν υπαρχουν θεσεις να τοποθετηθουν ωστε να πετυχεις κατι τετοιο) σκαλωνουν σε 2-3-4 μετρα αποσταση απο καποια γωνια του κτιριου τοτε εχεις πιθανοτητες. Φυσικα, αναλογως τον τοπο και τα γεωλογικο-κτιριακα δεδομενα του, μπορεις να προχωρησεις σε πιο ψαγμενες (ισως και ανηθικες) μεθοδους, αυτες των ανακλασεων.

 

Σκεψου δηλαδη ενα νοητο καθρεφτη σε καποιο σημειο που θα σε βοηθουσε να δεις απο το ενα σημειο που θα τοποθετησεις το panel, το αλλο σημειο που θα τοποθετησεις το αλλο. Ε υπο συγκεκριμενες προυποθεσεις το συγκεκριμενο σημειο μπορει να αποδειχθει μαγικο στην περιπτωση σου, αλλα επαναλαμβανω ειναι καπως ανηθικο, πχ θα μπορουσε να ειναι σπιτι με δωματιο και να πυροβολας εσυ 5ghz μικροκυματα πανω του ολη μερα για να κανεις τη δουλεια σου. Αν ομως μιλαμε για ενα ντουβαρι, ή μια μαντρα, ή χμμμ δεντρα (δεν βοηθανε και πολυ αυτα), τοτε δε θα ηταν κακη ιδεα μια δοκιμη.

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Θα έπρεπε να είχα δώσει περισσότερες λεπτομέριες. Δεν πρόκειται για πυκνοκατοικημένη περιοχή αλλά για ένα κτήριο 120 τετραγωνικών περίπου που είναι σπίτι. ¨Οντως η ευθεία είναι 2-3 μέτρα περίπου από την γωνία του.

Συμφωνώ με την ηθική σου... πρώτα ο άνθρωπος και μετά όλα τα άλλα.... γιαυτό προχωρούμε στο plan B. Αφού δεν μπορούμε από

το σπίτι θα συνδεθούμε από το μαγαζί που βρίσκεται σε άλλη περιοχή και έχει καθαρή οπτική επαφή με το σημείο που μας ενδιαφέρει.

 

Και πάλι ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχω το ΑΡ αυτό και σκέφτομαι να του βάλω αυτή την κεραία σαν εξωτερική. Εγώ θέλω να κατευθύνω το σήμα σε ένα συγκεκριμένο μέρος. Θα δω βελτίωση ή τζάμπα τα λεφτά; Ή μήπως αυτή που έχει και μικρότερο καλώδιο ώστε να αποφύγω τυχών απώλειες; H κεραία θα μπει σε εξωτερικό χώρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν για να μην ανοίγω νέο θέμα. Έχω το ΑΡ αυτό και σκέφτομαι να του βάλω αυτή την κεραία σαν εξωτερική. Εγώ θέλω να κατευθύνω το σήμα σε ένα συγκεκριμένο μέρος. Θα δω βελτίωση ή τζάμπα τα λεφτά; Ή μήπως αυτή που έχει και μικρότερο καλώδιο ώστε να αποφύγω τυχών απώλειες; H κεραία θα μπει σε εξωτερικό χώρο.

Εχω δοκιμασει αυτες τις κεραιαες τυπου yagi και δεν μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος ή για την ακριβεια σιγουρα δεν εμεινα πιο ευχαριστημενος αποτι με τις ενσωματωμενες κεραιες του 5210. Μεγαλο μειονεκτημα οτι χανεις και τις δυνατοτητες polarization που σου προσφερει το 5210, αρα και την "ευελιξια".

 

Εαν θες οπωσδηποτε να πας σε εξωτερικη κεραια (πρεπει πρωτα να βεβαιωθεις οτι δεν κανεις τη δουλεια σου ουτε με την horizontal ουτε με την vertical antenna του 5210 σε κανενα καναλι), τοτε προτεινω να grid τυπου, που ειναι πιο κατευθυντικες και spotted.

 

Eρωτηση κρισεως. Το 5210 το δουλευεις ως client αλλου δικτυου ή ως AP που θες να στελνει σημα σε συγκεκριμενο σημειο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το 5210 το δουλεύω ως client. Δεν μπορώ να πω πως δεν είμαι ευχαριστημένος από την μέχρι τώρα απόδοση του. Απλά επειδή η yagi είναι τόσο φθηνές (μισή τιμή και βάλε σε σύγκριση με μια grid) είπα να την δοκιμάσω. Δεν είναι δα και κανένα τεράστιο ποσό. Την δουλειά μου την κάνω προς το παρόν έτσι όπως είναι. Απλά σε λίγο καιρό θα χρειαστεί να κατευθύνω το σήμα σε συγκεκριμένο μέρος και ήθελα το κάτι παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τη yagi σε καθε περιτπωση θα εισαι σε χειροτερο επιπεδο απο το ιδιο το 5210. Δοκιμασμενο. Αλλα εαν θες δοκιμασε το κι εσυ, απλως σου απαντησα σε οτι ρωτησες. Η συγκεκριμενη κεραια ειναι καλη για περιπτωσεις access points με omni κεραια, οπου εκει σαφως προσφερουν καλυτερη απολαβη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου MiDi_MiLiZ σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πραγματικά βοήθειές σου. Γι'αυτό κι εγώ θα ζητήσω ακόμα μία. Όπως βλέπεις από την φωτό που έχω βάλει συνδέομαι στο ΑΡ με 37 έως 40 db. Ξέρεις να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν αυτά που δείχνει η φωτό και τι σχέση έχει το rssi range με το σήμα;

 

post-218326-0-53741200-1349024900_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μία ερώτηση για το συγκεκριμενο AP. Έχω ένα δίκτυο με wired & wireless clients. Σε απέναντι κτίριο, έχω μια ip camera, και θελω να τη συνδεσω με το δίκτυο μέσω του WA5210G.

Σε τι mode πρεπει να το βάλω; Το έχω σε AP, μετα το WA5210G εχω ενα switch, και επανω σε αυτο την καμερα. Εαν κάνω Ping το WA5210G, όλα καλα. Εάν κάνω την κάμερα, έχω μεγάλο packet loss και δεν μπορω να συνδεθώ. Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου MiDi_MiLiZ σε ευχαριστώ πολύ για τις πολύτιμες πραγματικά βοήθειές σου. Γι'αυτό κι εγώ θα ζητήσω ακόμα μία. Όπως βλέπεις από την φωτό που έχω βάλει συνδέομαι στο ΑΡ με 37 έως 40 db. Ξέρεις να μου εξηγήσεις τι σημαίνουν αυτά που δείχνει η φωτό και τι σχέση έχει το rssi range με το σήμα;

 

post-218326-0-53741200-1349024900_thumb.jpg

Aργησα να δω το ερωτημα σου, ως εκ τουτου καθυστερημενη και η απαντηση σε αυτο. Αν και πιθανως εχεις λυσει ηδη την απορια σου, το RSSI range το καθοριζεις χειροκινητα και ουσιαστικα του βαζεις ενα μεγιστο-threshold νουμερο σε db, ωστε βαση αυτου να διαμορφωνεται το % ποσοστο που βλεπεις ακριβως απο πανω. Πρακτικα δεν ειναι τιποτα παραπανω απο ενα γραφικο-interface τυπου feature για να βλεπεις μια μπαρα να πηγαινει πανω-κατω και να γραφει ενα % ποσοστο.

 

Πχ στην περιπτωση σου θα μπορουσες να το ορισεις στα 45db για να βλεπεις ποσο % ειναι τα 37 που λαμβανεις. Τιποτα παραπανω, τιποτα παρακατω, σχεδον ανουσιο, μην σε απασχολει.

 

 

Καλησπέρα, να κάνω και εγώ μία ερώτηση για το συγκεκριμενο AP. Έχω ένα δίκτυο με wired & wireless clients. Σε απέναντι κτίριο, έχω μια ip camera, και θελω να τη συνδεσω με το δίκτυο μέσω του WA5210G.

Σε τι mode πρεπει να το βάλω; Το έχω σε AP, μετα το WA5210G εχω ενα switch, και επανω σε αυτο την καμερα. Εαν κάνω Ping το WA5210G, όλα καλα. Εάν κάνω την κάμερα, έχω μεγάλο packet loss και δεν μπορω να συνδεθώ. Ευχαριστώ.

Πρεπει να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες κυριως για την τοπολογια του δικτυου-των δικτυων.

Χοντρικα παντως, θα οριζα στο Operation Mode ως AP το 5210 και στο WIreless Mode ως client του μητρικου-βασικου δικτυου (ρυθμιζοντας αναλογως την ΙP του 5210, ωστε να ανηκει στο ιδιο δικτυο). Στη συνεχεια η καμερα θα επρεπε να εχει μια τυπικη IP του LAN σου και να εχεις αμεση προσβαση σε αυτην.

 

Εναλλακτικη λυση να το βαλεις ως AP Client Router και να το συνδεσεις στο μητρικο δικτυο και να ρυθμισεις να κανει forwarding στην καμερα τα αιτηματα που αφορουν τις ports στις οποιες η καμερα δουλευει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να δωσεις περισσοτερες λεπτομερειες κυριως για την τοπολογια του δικτυου-των δικτυων.

Χοντρικα παντως, θα οριζα στο Operation Mode ως AP το 5210 και στο WIreless Mode ως client του μητρικου-βασικου δικτυου (ρυθμιζοντας αναλογως την ΙP του 5210, ωστε να ανηκει στο ιδιο δικτυο). Στη συνεχεια η καμερα θα επρεπε να εχει μια τυπικη IP του LAN σου και να εχεις αμεση προσβαση σε αυτην.

 

Εναλλακτικη λυση να το βαλεις ως AP Client Router και να το συνδεσεις στο μητρικο δικτυο και να ρυθμισεις να κανει forwarding στην καμερα τα αιτηματα που αφορουν τις ports στις οποιες η καμερα δουλευει.

 

Λοιπόν το δίκτυό μου έχει ως εξής:

USR9113 ως modem/router, IP 192.168.1.1 netmask 255.255.255.0

Επάνω σε αυτό διάφοροι wired & wireless clients

WA5210G ως AP, client στο US robotics, IP 192.168.1.254, netmask 255.255.255.0

Στη LAN θυρα του WA5210G, έχω ένα switch.

Επάνω στο switch, μια Mobotix Q24, IP 192.168.1.100, netmask 255.255.255.0, η οποία τροφοδοτείται από ένα TP-Link 150S PoE injector.

Gateway παντού το US Robotics.

Με ping στο WA5210G, 0% packet loss. Στην κάμερα, τουλάχιστον 50% packet loss.

 

Εαν θα βοηθούσε σχηματική αναπαράσταση, να φτιάξω ένα πρόχειρο σχεδιάγραμμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το switch μεταξυ 5210/καμερας ειναι απαραιτητο? Μπορεις να δοκιμασεις χωρις αυτο?

 

Επισης, δοκιμασε ping στην καμερα απο εναν υπολογιστη συνδεδεμενο πανω στο switch που ειναι και το 5210. Αν εχεις παλι packet loss κατι φταιει απτο switch ως την καμερα (μπορει το switch, μπορει το καλωδιο απο το switch ως την καμερα, μπορει και η καμερα).

Απο τον ιδιο υπολογιστη δοκιμασε ping προς το 192.168.1.1 και δες τι γινεται με τα packet loss. Αν εχεις packet loss εδω, τοτε κατι δεν παει καλα απο το switch ως το 5210 (μπορει το switch, μπορει το καλωδιο).

 

Αν και στα 2 πειραματα βρισκεις packet loss τοτε το switch ειναι υποπτο. Αν δεν βρεις σε κανενα απτα 2 packet loss (και την ιδια στιγμη εχεις το packet loss που προαναφερες στην καμερα) τοτε τα πραγματα περιπλεκονται τοσο που νομιζω οτι μονο με δοκιμες ολων των ειδων πανω στο δικτυο σου θα βρεις λυση.

 

Θεωρω δεδομενο οτι 5210 και USRobotics επικοινωνουν καλα μιας και αναφερεις 0% packet loss.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το λοιπον. Λιγα πραγματακια για τι πρεπει να προσεξετε με το 5210.

 

A. Πρεπει να το εχεις ρυθμισμενο σε WISP client router mode' date=' και στο pc σου να ΜΗΝ εχεις καρφωτες IP.

 

B. Πρεπει η LAN IP του 5210 να ειναι διαφορετικη απο την LAN IP του δικτυου που θα συνδεθεις. Δηλαδη αν συνδεθεις σε ενα δικτυο που δινει IP's τυπου 192.168.1.*, τοτε εσυ πρεπει να δωσεις Network LAN IP στο 5210--> 192.168.2.254

 

Γ. Πρεπει να πιανεις με πανω απο 10db το υποψηφιο δικτυο

 

Δ. Πρεπει να ΜΗΝ εχει wpa/psk encryption (το αλλο δικτυο) και να εχεις περασει στο security settings το WEP encryption του αλλου δικτυου (εκτος αν ειναι ανοιχτο δικτυο οποτε παραμενεις με disabled security).

 

Ε. Αν το 5210 ειναι συνδεδεμενο σε καποιο router και απο εκει μοιραζεις το internet στα τερματικα σου, τοτε πρεπει να προσεξεις το router να εχει απενεργοποιημενη την επιλογη DHCP.

 

ΣΤ. Το router αυτο θα πρεπει να εχει Ip στο ιδιο LAN network με το 5210. ΠΧ 192.168.2.1 (αν στο 5210 βαλεις 192.169.2.254).[/quote']

 

 

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...