Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το DHCP ειναι απενεργοποιημενο (δουλευω στατικες) ...

 

 

 

Ναι φιλε μου, απο την αρχη σαν client το δουλευω ....

Δεν ειναι σωστο το setup σου imho και ισως απο εκει να ξεκινα το προβλημα.

 

Στατικες στα pc ευχαριστως να δουλεψεις αν εχεις συγκεκριμενο λογο να το θελεις. Μπορεις-πρεπει να το κανεις εχοντας ενεργοποιημενο το DHCP σε τουλαχιστον μια συσκευη που μπορει να κανει routing (κατα προτιμηση το 5210 στο συγκεκριμενο setup).

 

Το λαθος ειναι οτι εχεις απενεργοποιημενο το DHCP εντελως απο το δικτυο σου!

 

Τελος, σαν client (απο το Wireless Mode) μπορεις να το εχεις σε διαφορα operation mode. Το θεμα εν προκειμενω ειναι το operation mode να ειναι AP Wisp Client Router και οχι σκετο AP.

 

Αρα επανερχομαι στην εξης συμβουλη:

Αλλαξε το X στη LAN IP του 5210 (και κατ'επεκταση σε ολες τις υπολοιπες συσκευες του ιδιου δικτυου που δουλευουν με στατικες).

Βαλε στο Operation Mode --> AP Wisp client router

 

Kαι δες την συμπεριφορα του εκ νεου.

 

To oτι καποτε δουλευε αλλα πλεον δεν δουλευει καταλαβαινω οτι σε αποθαρυνει απο το να κανεις αλλαγες στο setup, ομως δε σημαινει οτι δεν συνεβαινε λογω τυχης/συμπτωσεων. Οταν παει κατι λαθος με το θεμα του DHCP ειναι κανονας οτι αλλοτε μπορει να δουλευουν ολα τελεια, αλλοτε τα μισα και αλλοτε τιποτα. Στο ιδιο setup παντα. Απλα δοκιμασε.

Φίλε μου δεν σε ξέχασα, απλά το πρωί ασχολήθηκα λίγο με την κεραία και τελικά την κατάφερα!!!

 

Με υποψίασε που ζήτησες τις ΙΡ και τις κοιτάξαμε λίγο πιο προσεκτικά...

Τελικά το πρόβλημα ήτανε στο ρούτερ(192.168.1.2) το οποίο συνδέεται πάνω σε μόντεμ(192.168.1.1).

Αυτά έχουνε καρφωτές ΙΡ αλλά στο ρούτερ αφήσαμε το DHCP enabled για να δώσει αυτόματα ΙΡ στο WAN της κεραίας.

Παρατηρήσαμε λοιπόν ότι στο WAN έγραφε default gateway 192.168.1.2 αντί για 192.168.1.1.

Αλλάξαμε λοιπόν από Dynamic IP σε Static IP και δώσαμε default gateway 192.168.1.1 και .....αυτό ήτανε...

Αυτομάτως συνδεθήκαμε στο internet!!!

 

Πανάθα μου σ'ευχαριστούμε για όλες τις συμβουλές και άντε τώρα πάμε για το έβδομο!!!

Χμ παροτι δουλεψε κατι δεν παει σωστα κι εδω με τα DHCP.

Θα μπορουσα να δωσω περαιτερω οδηγιες αλλα αφου δουλευει προς το παρον αστο ετσι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δεν ειναι σωστο το setup σου imho και ισως απο εκει να ξεκινα το προβλημα.

 

Στατικες στα pc ευχαριστως να δουλεψεις αν εχεις συγκεκριμενο λογο να το θελεις. Μπορεις-πρεπει να το κανεις εχοντας ενεργοποιημενο το DHCP σε τουλαχιστον μια συσκευη που μπορει να κανει routing (κατα προτιμηση το 5210 στο συγκεκριμενο setup).

Το λαθος ειναι οτι εχεις απενεργοποιημενο το DHCP εντελως απο το δικτυο σου!

 

 

Επειδη δεν ειμαι γνωστης B) , μπορω ταυτοχρονα να δουλευει το DHCP και να εχω και στατικες διευθυνσεις στις συσκευες που θελω; Σε ρωταω γιατι μου ειχαν πει οτι δεν γινεται (αλλα -τωρα που το σκεφτομαι- προφανως θα εννοουσαν τις συσκευες που παιρνουν και οχι το router που δινει ε; )....

 

 

Τελος, σαν client (απο το Wireless Mode) μπορεις να το εχεις σε διαφορα operation mode. Το θεμα εν προκειμενω ειναι το operation mode να ειναι AP Wisp Client Router και οχι σκετο AP.

 

Αληθεια (μια και σε βρηκα :rolleyes: ) ποια η διαφορα του AP (Client) με το AP Wisp Client Router (Client);

 

 

Αρα επανερχομαι στην εξης συμβουλη:

Αλλαξε το X στη LAN IP του 5210 (και κατ'επεκταση σε ολες τις υπολοιπες συσκευες του ιδιου δικτυου που δουλευουν με στατικες).

Βαλε στο Operation Mode --> AP Wisp client router

 

Kαι δες την συμπεριφορα του εκ νεου.

 

Το εβαλα τωρα αυτο που λες, αλλα μια απο τα ιδια .....

 

 

To oτι καποτε δουλευε αλλα πλεον δεν δουλευει καταλαβαινω οτι σε αποθαρυνει απο το να κανεις αλλαγες στο setup, ομως δε σημαινει οτι δεν συνεβαινε λογω τυχης/συμπτωσεων. Οταν παει κατι λαθος με το θεμα του DHCP ειναι κανονας οτι αλλοτε μπορει να δουλευουν ολα τελεια, αλλοτε τα μισα και αλλοτε τιποτα. Στο ιδιο setup παντα. Απλα δοκιμασε.

 

 

Βρε εγω θα το πειραζα :mrgreen: αλλα οπως σου ειπα σε προηγουμενο post εχει (μαλλον) προβλημα και το router του σπιτιου οποτε φοβαμαι οτι αν αρχισω να το σκαλιζω μην μου κατσει καμια στραβη και μεινω χωρις net .....

Αλλα επειδη δεν το βλεπω να πηγαινει μακρυα, σε καποια φαση θα το αλλαξω ....

 

Ακυρο: Τωρα βλεπω οτι κι αυτο (το router) στα vista δεν εχει προβλημα (δειχνει τα menu κανονικα) οποτε το προβλημα εχει να κανει (λογικα) γενικοτερα με τα του υπολογιστη καμωματα :wacko: ....

 

Κι αντε ψαξε να βρεις τωρα τι φταιει :fear: :mad: ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δεν ειμαι γνωστης B) , μπορω ταυτοχρονα να δουλευει το DHCP και να εχω και στατικες διευθυνσεις στις συσκευες που θελω; Σε ρωταω γιατι μου ειχαν πει οτι δεν γινεται (αλλα -τωρα που το σκεφτομαι- προφανως θα εννοουσαν τις συσκευες που παιρνουν και οχι το router που δινει ε; )....

 

 

 

 

Αληθεια (μια και σε βρηκα :rolleyes: ) ποια η διαφορα του AP (Client) με το AP Wisp Client Router (Client);

 

 

 

 

Το εβαλα τωρα αυτο που λες, αλλα μια απο τα ιδια .....

 

 

 

 

Βρε εγω θα το πειραζα :mrgreen: αλλα οπως σου ειπα σε προηγουμενο post εχει (μαλλον) προβλημα και το router του σπιτιου οποτε φοβαμαι οτι αν αρχισω να το σκαλιζω μην μου κατσει καμια στραβη και μεινω χωρις net .....

Αλλα επειδη δεν το βλεπω να πηγαινει μακρυα, σε καποια φαση θα το αλλαξω ....

 

Ακυρο: Τωρα βλεπω οτι κι αυτο (το router) στα vista δεν εχει προβλημα (δειχνει τα menu κανονικα) οποτε το προβλημα εχει να κανει (λογικα) γενικοτερα με τα του υπολογιστη καμωματα :wacko: ....

 

Κι αντε ψαξε να βρεις τωρα τι φταιει :fear: :mad: ....

A. Kαι βεβαια μπορεις, αρκει οι στατικε διευθυνσεις που θα δινεις να ειναι σωστες. Δηλαδη να ειναι στο ιδιο Χ με τη συσκευη που θα κανει dhcp (καλυτερα να κανει το 5210) και να βαλεις ως gateway αυτην!

 

Β. Οταν το βαλεις σαν AP Client δεν κανει DHCP. Οταν το βαλεις σαν AP Client Router, παιρνει τη συνδεση απτο φιλο σου και πανω σε αυτην δημιουργει ενα νεο δικτυο δικο σου εσωτερικο. Οτι συνδεεις πανω σε αυτο το δικο σου δικτυο εχει δικες του IP ανεξαρτητες απο το δικτυο του φιλου σου. Σε αυτην την περιπτωση το καλωδιο του 5210 μπαινει σε LAN θυρα του ρουτερ.

 

Aν τελικα το βαλεις σαν AP Client σκετο, θα πρεπει να υπαρχει ρουτερ στο σπιτι να αναλαμβανει να κανει αυτο το DHCP. Σε αυτην την περιπτωση το καλωδιο του 5210 μπαινει στη θυρα WAN/Internet του ρουτερ και συν τοις αλλοις πρεπει να ρυθμισεις επιμελως το ρουτερ με στατικες IP. Επειδη ρουτερ με ρουτερ εχει τις ιδιοτροπιες του, εγω θα απεφευγα αυτη τη λυση μιας και ειναι και πιο πολυπλοκη στη ρυθμιση.

 

Γ. Αν κανεις τα παραπανω σωστα, αφοβα κλεινεις το DHCP του router.

 

Eνα ιδανικο setup για το δικτυο σου για να διασφαλισουμε οτι δεν υπαρχουν conflicts κλπ ειναι το εξης:

5210: ΑP Wisp Client Router με LAN IP 192.168.2.254

Router: DHCP Disabled και LAN IP 192.168.2.1

Τερματικες συσκευες με static IP (optional): IP 192.168.2.Y/255.255.255.0/192.168.1.254 και τα αλλα κενα!

 

Και παραλληλα οτι καινουργιο συνδεεις χωρις να του ρυθμιζεις στατικες IP θα μπαινει κατευθειαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θελω να ευχαριστησω τον φιλο MiDi_MiLiZ για την βοηθεια του ....

 

Τελικα .....

 

.....Τωρα βλεπω οτι κι αυτο (το router) στα vista δεν εχει προβλημα (δειχνει τα menu κανονικα) οποτε το προβλημα εχει να κανει (λογικα) γενικοτερα με τα του υπολογιστη καμωματα :wacko: ....

 

και αυτο ηταν το προβλημα ......

 

Κι αντε ψαξε να βρεις τωρα τι φταιει :fear: :mad: ....

 

...και εφταιγε τελικα το eset smart security.

Οτι αλλαγες προσπαθησα να του κανω στο network δεν γινοτανε τιποτα....

Ωσπου το εβγαλα και ηρθαν ολα στα φυσιολογικα τους (ελπιζω!!!!).....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Tι λέτε ρε παιδιά.... είναι δυνατόν να μην συνδέεται πάνω σε δίκτυα με ασφάλεια wpa/wpa2 ?????????

Για αυτό με το μπ@υρδ$λ@ δεν μπορώ να συνδεθώ σε τίποτα ...είναι δυνατόν να πουλάνε αυτά πράγματα??

Συγνώμη που το ξαναρωτάω αλλά δεν το χωράει ο νους ..

1)Σε ένα δίκτυο με wpa μπορώ να συνδεθώ?

2) Σε ένα άλλο ίδιο ρημάδι TP LINK TL-WA5210G με ενεργοποιημένο wpa/wpa2 μπορω να συνδεθώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι λέτε ρε παιδιά.... είναι δυνατόν να μην συνδέεται πάνω σε δίκτυα με ασφάλεια wpa/wpa2 ?????????

Για αυτό με το μπ@υρδ$λ@ δεν μπορώ να συνδεθώ σε τίποτα ...είναι δυνατόν να πουλάνε αυτά πράγματα??

Συγνώμη που το ξαναρωτάω αλλά δεν το χωράει ο νους ..

1)Σε ένα δίκτυο με wpa μπορώ να συνδεθώ?

2) Σε ένα άλλο ίδιο ρημάδι TP LINK TL-WA5210G με ενεργοποιημένο wpa/wpa2 μπορω να συνδεθώ?

Η απαντηση ειναι σαφεστατα ναι και στις 2 ερωτησεις και απορω πως σου δημιουργηθηκε η αντιθετη εντυπωση.

Αν αναφερθηκαν προβληματα για wpa στα 5210 ειναι μονο για την λειτουργια τους ως repeater και γαι τη συνδεση σε thomson routers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Παιδιά είμαι μόλις ένα κλικ πριν την αγορά του. Απ'ότι έχω καταλάβει πρέπει οπωσδήποτε να κάνω update το firmware. Αυτό που θέλω να κάνω είναι το εξής. Θα μου στέλνει φίλος ίντερνετ από απόσταση 750 μέτρων. Εγώ θέλω να βάλω την συσκευή σε λειτουργία repeater ώστε να στέλνει το σήμα μέσα στο σπίτι και να πιάνω και από το πισι και από το λάπτοπ. Η συσκευή θα τοποθετηθεί στον ιστό της τηλεόρασης. Ο πομπός του θα μπορεί να στείλει μέσα στο σπίτι; Ξέρουμε τι οπίσθια κάλυψη έχει; Η μπροστινή είναι 60 μοίρες. Το ρωτάω γιατί θέλω να αποφύγω την αγορά 2ου repeater. Μήπως είναι προτιμότερο να αγοράσω αυτό ; To ubiquiti AG-2G16 λειτουργεί ως repeater?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες,συγχαρητήρια κατ αρχήν για το site σας..

 

Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα δεν ανοίγω νέο νήμα και το παραθέτω εδώ..

 

Ας πάρω τα πράγματα απ την αρχή..

 

Πρόσφατα μετακόμισα εκτός πόλεως κι εδώ δεν έχει γραμμές ο ΟΤΕ

και δεν τον είδα και πολύ ορεξάτο να βάλει,οπότε κάτι πρέπει να κάνω για να έχω ίντερνετ..

Προς το παρόν έχω mobile της cosmote αλλά κι αυτό δεν με καλύπτει γιατί εξυπηρετεί ένα pc μόνο..

(μέχρι και για δορυφορικό σκεφτόμουν.. :confused: )

 

Μες στην ατυχία μου όμως στάθηκα και λίγο τυχερός ,αφού στο μπαλκόνι κάποιες φορές

πιάνω ένα δίκτυο του δήμου.. :-D

Όμως το κακό είναι πως,δεν έχει πάντα ικανοποιητικό σήμα,αλλά ούτε είναι συνέχεια βολικό να

κάθομαι στο μπαλκόνι..(καμιά φορά το πιάνω και μες το σπίτι,αλλά πολύ σπάνια..)

 

Η αλήθεια είναι ότι το είχα σκεφτεί για access point ή repeater ,αλλά δεν το έψαξα περαιτέρω

γιατί νόμιζα πως χρειάζεται φυσική πρόσβαση στο απομακρυσμένο router.

 

Κι εδώ τώρα προκύπτουν οι απορίες μου..

 

Για το αρχικό σετάρισμα δεν πρέπει να είναι συνδεδεμένα με καλώδιο το router και το AP?

Ούτε καν η mac του router χρειάζεται για τη σύνδεση?

Ή παίζει ρόλο σε τι mode θα είναι το μηχάνημα? (πχ.repeater)

Γενικά θα κάνω δουλειά με το 5210 κι αν ναι σε τι mode πρέπει να είναι?

 

Αυτό που θέλω εγώ είναι να μπορούν να συνδέονται ασύρματα 4-5 pc στο σπίτι..

Έχω και κάποια router (αν μπορεί να βοηθήσει κάπως αυτό..).

 

Συγνώμη αν κούρασα κι ευχαριστώ προκαταβολικά για την όποια βοήθεια.. :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα repeater θες που θα αναμεταδίδει το σήμα ασύρματα. Δεν χρειάζεται πρόσβαση στο router. Κοίτα μήπως από αυτά τα ρουτερ που έχεις έχει κάποιο repeater mode αν και δύσκολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το κοίταξα τελικά,αλλά τζίφος..

Οπότε πρέπει να πάρω repeater..

 

Για να φέρω το σήμα και στο υπόλοιπο σπίτι,πρέπει να έχω και access point όμως σε λειτουργία

client router,έτσι?

Αφού και στο μπαλκόνι να είναι το repeater δεν πιάνει μέχρι τα πίσω δωμάτια..

 

κρίμα, τόσα router άχρηστα..

 

Τώρα που το ξανασκέφτομαι,

μήπως γίνεται να συνδέσω ενσύρματα τα router που έχω ,πάνω στο repeater

κι έτσι να έχω κάλυψη σε όλο το σπίτι??

 

Ή μήπως θα με συνέφερε πιο πολύ η λύση μιας κεραίας στην ταράτσα?

 

Σε κεραίες και τα σχετικά είμαι παντελώς άσχετος..

 

Δώστε τα φώτα σας παίδες

κι αν ξεφεύγω πολύ απ' το θέμα πείτε μου να ανοίξω καινούργιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαρακι η εγω δεν καταλαβα καλα η εσυ..

 

Τα ρουτερ μεταξυ τους τα συνδεω με καλωδιο

στις lan θυρες..

 

Δε μπορω να κανω το ιδιο και με το repeater?

 

Η ακουγοντας ρουτερ καταλαβες τα παλια που εδινε ο οτε

με το usb ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...