Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σωστα τα λες. Η 10.0.0.1 δε θα εχει προβλημα αλλα γιατι δεν προτιμας κατι κλασσικο και δοκιμασμενο τυπου 192.168.x.254?

 

Στο wan δεν πειραζεις κατι, θα παρει αυτοματα wan IP απο το router του φιλου σου, αρκει οπως ειπα πριν το x της IP του tp link να μην ειναι ιδιο με το αντιστοιχο x της ΙP του router του φιλου σου (192.168.x.y).

 

Στο security settings βαζεις οτι encryption εχει το router του φιλου σου και απο κατω το passphrase. Να εχει υποψιν οτι 5210 με thomson και wpa πιθανως να σου παρουσιασει προβλημα ασυμβατοτητας.

 

Ακόμα ένα ευχαριστώ και ενημέρωση! Με τις παραπάνω οδηγίες χθές δοκιμάστηκε και έπαιξε κανονικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εχει καποιες μερες τωρα που οταν παω να ανοιξω την σελιδα του ρουτερ, μου εμφανιζει την εξης σελιδα,

χωρις πριν να μου εμφανιζει το σχετικο πινακακι για να βαλω user και pass

(γι' αυτο και δεν μπορει να ειναι "username or password is incorrect" !!!!).

 

 

post-123433-0-58871000-1335042528_thumb.png

 

 

Εχω κανει reset απο την συσκευη (η οποια δουλευει κανονικα) αλλα δεν διορθωθηκε ....

Το λειτουργικο που το κανει ειναι win7 ενω σε winVista εμφανιζει την σελιδα κανονικα....

 

Μηπως γνωριζει κανενας καποια λυση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Ως gateway ειναι δηλωμενη η IP του 5210 σιγουρα?

 

Στην εσχατη των περιπτωσεων, κανε hard reset, συνδεσου απευθειας πανω στο 5210 με το pc που εχεις το προβλημα χωρις να παρεμβαλονται αλλες συσκευες, βαλε τις στατικες IP που σου ειπα παραπανω και ξαναδοκιμασε.

 

Αν δεν δουλεψει ουτε ετσι θα ειναι απτα πλεον παραξενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια. Ως gateway ειναι δηλωμενη η IP του 5210 σιγουρα?

Ναι βρε φιλε μου, αφου στην ιδια διευθυνση μπαινω στο μενου με το laptop (winVista) ......

 

Στην εσχατη των περιπτωσεων, κανε hard reset, συνδεσου απευθειας πανω στο 5210 με το pc που εχεις το προβλημα χωρις να παρεμβαλονται αλλες συσκευες, βαλε τις στατικες IP που σου ειπα παραπανω και ξαναδοκιμασε.

Μα με την ιδια ακριβως εγκατασταση παιζει με Vista και οχι με το 7αρι ....

Τωρα για να ανεβω πανω και να ξανακανω hard reset ειναι κομματι δυσκολο αλλα θα το επιχειρησω με την πρωτη ευκαιρια ....

 

Αν δεν δουλεψει ουτε ετσι θα ειναι απτα πλεον παραξενα.

Γι' αυτο και ψαχνω να βρω τι αλλο μπορει να συμβαινει (τι στο δ!@#$λο, ολα τα κουλα σε μενα θα συμβουν; :mad: ) ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη υποθετικα το παμε μεχρι να βρουμε τι παραξενο φταιει, ενα αλλο πιο ευκολο απο το hard reset ειναι να δοκιμασεις να καθαρισεις cookies στα vista και εν συνεχεια να τα κλεισεις και να δοκιμασεις απο τα 7.

Αν μιλαμε για διαφορετικους υπολογιστες τοτε μετα τον καθαρισμο των cookies αποσυνδεσε το εντελως απο το δικτυο. Αποσυνδεσε γενικοτερα ολες τις συσκευες που ειναι συνδεδεμενες περα απο το pc με τα win7. Κανε μια επανεκινηση το 5210 απο το εξαρτημα του poe και try again...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συνδεσα φιλε μου οπως ειπες, κατευθειαν το ΑΡ με τα 7αρια εβαλα και εβγαλα την τροφοδοσια του Poe και δεν εγινε τιποτα...

Τα cookies απο τα vista δεν τα εσβησα, για τον φοβο μην κατσει καμια στραβη και μετα δεν θα εχω τροπο επικοινωνιας με το ΑΡ . Αλλα ετσι κι αλλοιως τα vista (laptop) συνδεεται στο δικτυο μονο για το ΑΡ.....

 

Παρατηρησα ομως τα εξης:

 

Το ΑΡ εχει την εξης διευθυνση 192.168.x.a

 

Οταν τα 7αρια εχουν διευθυνση 192.168.x.b μου βγαζει την πιο πανω εικονα.

Οταν τα 7αρια εχουν καποια αλλη διευθυνση π.χ. 192.168.z.1. τοτε κανουν αναζητηση (εις ματην).....

Οταν τα 7αρια εχουν την διευθυνση του ρουτερ που ειναι συνδεμενο το AP τοτε βγαζει το γνωστο πινακακι συνδεσης (!!!!) .....

 

Και αυτο που παρατηρησα τωρα, ειναι οτι βγαζει το μενου στο ρουτερ του σπιτιου

με αυτην την μορφη (δεν ξερω αν εχει σχεση) ......

post-123433-0-16103200-1335267106_thumb.png

Επεξ/σία από telisgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλως σας βρηκαμε με το δεξι :)

 

Πηραμε την κεραια (TL W-5210G), κανα δυο εβδομαδες και τυραννιομαστε :)

Ακολουθησαμε προσεκτικα τις οδηγιες σας.

Θελουμε να παρουμε απο γειτονα / φιλαρακι μας ιντερνετ που εχει ασυρματο ρουτερ

LINKSYS WRT320N. Το προβλημα ειναι οτι ενω συνδεομαστε με το ρουτερ, δεν εχουμε ΙΝΤΕΡΝΕΤ.

τα Windows βγαζουνε σφαλμα Cannot communicate with primary dns server (193.92.110.1) της Forthnet.

Καμμια ιδεα τι μπορει να μας συμβαινει;

Εχουμε netbook HP με Vista.

Δεκτη καθε βοηθεια... ακομη και οικονομικη :)

 

(LINKSYS)

IP 192.168.1.2

Subnet mask 255.255.255.0

Default Gateway 192.168.1.1

 

(TP-LINK)

Mode: AP Wisp Client Router

LAN IP 192.168.2.254

 

Subnet Mask 255.255.255.128

 

Τις ρυμθμισεις Ethernet Controller στο Netbook τις εχουμε αυτοματες , αφου δηλωσαμε HDCP enabled

και στο router και στο TP-LINK.

Εννοειται security βαλαμε WEP.

 

Σας ευχαριστουμε! ... απο σημερα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@telisgr: Υποψιαζομαι οτι στο ιδιο subnet κανει παραπανω απο μια συσκευη DHCP. ΑΛλαξε στο 5210 το Χ στην LAN IP. Πχ απο 192.168.1.254 καντο 192.168.2.254 και φυσικα στον browser χτυπα πλεον αυτην την IP οταν θες να βγεις πανω του.

Θεωρω σαν δεδομενο οτι σαν Οperation Mode εισαι σε ΑP Wisp Client Router. Aν οχι, πρεπει να το γυρισεις σε αυτο το mode μαζι με την αλλαγη που σου ειπα.

 

@denon: Δες στα details της συνδεσης σου στο λαπτοπ IP/Subnet Mask/Gateway/Primary DNS.

Δες στο status του 5210 τα ιδια στοιχεια στο πεδιο WAN.

Παρεθεσε τα, ειτε γραπτως, ειτε με screenshots ακομα καλυτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου δεν σε ξέχασα, απλά το πρωί ασχολήθηκα λίγο με την κεραία και τελικά την κατάφερα!!!

 

Με υποψίασε που ζήτησες τις ΙΡ και τις κοιτάξαμε λίγο πιο προσεκτικά...

Τελικά το πρόβλημα ήτανε στο ρούτερ(192.168.1.2) το οποίο συνδέεται πάνω σε μόντεμ(192.168.1.1).

Αυτά έχουνε καρφωτές ΙΡ αλλά στο ρούτερ αφήσαμε το DHCP enabled για να δώσει αυτόματα ΙΡ στο WAN της κεραίας.

Παρατηρήσαμε λοιπόν ότι στο WAN έγραφε default gateway 192.168.1.2 αντί για 192.168.1.1.

Αλλάξαμε λοιπόν από Dynamic IP σε Static IP και δώσαμε default gateway 192.168.1.1 και .....αυτό ήτανε...

Αυτομάτως συνδεθήκαμε στο internet!!!

 

Πανάθα μου σ'ευχαριστούμε για όλες τις συμβουλές και άντε τώρα πάμε για το έβδομο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υποψιαζομαι οτι στο ιδιο subnet κανει παραπανω απο μια συσκευη DHCP. ΑΛλαξε στο 5210 το Χ στην LAN IP. Πχ απο 192.168.1.254 καντο 192.168.2.254 και φυσικα στον browser χτυπα πλεον αυτην την IP οταν θες να βγεις πανω του.

 

Το DHCP ειναι απενεργοποιημενο (δουλευω στατικες) ...

 

Θεωρω σαν δεδομενο οτι σαν Οperation Mode εισαι σε ΑP Wisp Client Router. Aν οχι, πρεπει να το γυρισεις σε αυτο το mode μαζι με την αλλαγη που σου ειπα.

 

Ναι φιλε μου, απο την αρχη σαν client το δουλευω ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...