Προς το περιεχόμενο

Εξωτερική κεραία TP LINK TL-WA5210G συνδέεται μόνο με δημόσια δίκτυα! Γιατί;


akakios1976

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 396
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

βαλτε το 5210 σε client router με lan ip range κατι διαφορετικό απο του αλλου μηχανηματος που δίνει το ιντερνετ πχ 192.168.200.10

Συνδέστε επάνω ένα παλιο modem (πχ απο connex) αφου πρώτα το βάλτε στο ιδιο ip range με 5210 (,πχ 192.168.200.11) και του απενεργοποιήσετε το dhcp server

Είστε έτοιμοι ...τι repeater και π@π@ριες...μια χαρά δουλειά θα κάνετε και ενα ρημάδι modem έχει πλέον ο καθένας πεταμένο στην αποθήκη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελος πάντων. Αυτό που λες δεν γίνεται. Πάρε αυτό http://www.skroutz.g...-TL-WA500G.html και είσαι ΟΚ. Δουλευει σαν AP, APC, Repeater κ.α.

 

Δε συνεννοούμαστε μάλλον φίλε..μπορεί εγώ να μην το διατύπωσα σωστά..

Το ερώτημα μου είναι ,αφού πάρω ένα repeater ,πως θα γίνει

να έχω σήμα σε όλο το σπίτι,αφόυ με το repeater που θα πάρω,λογικά

θα έχω σήμα μόνο στη μπροστινή μεριά..

 

Γι αυτό έλεγα να συνδέσω το repeater με κάποιο απ τα υπάρχοντα router που έχω

μέσω lan..

 

 

 

drdedus να υποθέσω ότι δεν αναφέρεσαι σε μένα,διότι αλλιώς

θα ήσουν λίγο εκτός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

rallos το 5210 επειδη ειναι κατευθυντικο δεν βολευει σε ολες τις εφαρμογες repeater. Θα πρεπει γεωμετρικα ο χωρος να ειναι ετσι ωστε να βολευει το repeat με δεδομενο οτι μιλαμε για 30 μοιρες ανοιγμα στον κυριο λοβο ακτινοβολιας του.

 

Μπορεις να κοιταξεις κατι σε omni, σαν αυτο που σου προτεινε ο kemosabe που λαμβανει και στελνει ισοδυναμα προς ολες τις πλευρες μιας επιφανειας.

 

Παραλληλα η λειτουργια repeater εχει ορισμενα μειονεκτηματα γιαυτο δεν θα την προτεινα παρα μονο αν ειναι η μοναδικη λυση που μπορουμε να εφαρμοσουμε.

 

Η καλυτερη λυση ειναι αυτη της συνδεσης του acess point με καλωδιο πανω στο ρουτερ και τοποθετησης του σε στρατηγικο σημειο ωστε να καλυπτει επαρκως τους χωρους που επιθυμεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε MiDi_MiLiZ

 

Το θέμα είναι ότι δεν έχω φυσική πρόσβαση.

Θέλω απλά να ενισχύσω το σήμα από το δίκτυο του δήμου,

μιας και ο ΟΤΕ δεν έχει γραμμές εδώ που είμαι και ούτε είναι

πρόθυμος να βάλει..

 

Απ'ότι κατάλαβα,μόνο με repeater θα κάνω δουλειά..

 

Επίσης έχω στην άκρη ένα Linsys WAG200G κι ένα TP-LINK TD-W8910G

Αυτά θα μπορέσω να τα χρησιμοποιήσω κάπου?

 

Μπορεί να γίνει κάτι αν βάλω καμία εξωτερική κεραία στην ταράτσα πχ?

 

Τι θα με συμβούλευες εσύ να κάνω,με το μικρότερο δυνατό κόστος?

 

ΥΓ.

Το σπίτι είναι μεζονέτα και το τέλειο θα ήταν να

έχω σήμα πάνω-κάτω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Toτε, αφου εχεις ηδη ασυρματες συσκευες, ρουτερ/ap κλπ, θα ακολουθησεις την μεθοδο που προτεινει ο drdredus.

 

Φιλαράκι,συγγνώμη κιόλας,αλλά με κοροιδεύεις?

 

Ο drdedus λέει να βάλω το 5210 σε client router mode,

με διαφορετική IP απ το μηχάνημα που δίνει το ίντερνετ

και "τι repeater και π@π@ριές"..

 

Ενώ εγώ,

εκτός του ότι ούτε το 5210 έχω,αλλά ούτε τα router μου

μπαίνουν σε client mode,ΔΕΝ έχω και γραμμή ίντερνετ για να έχω

πρόσβαση σε μηχάνημα που το μοιράζει..

Οπότε,μόνο με repeater και "π@π@ριές" κάνω δουλειά..

 

Τελοσπάντων έχω γίνει γραφικός γράφοντας τα ίδια και τα ίδια..

Απλά θα το εκτιμούσα περισσότερο αν μου λέγατε απ την αρχή

να ψαχτώ αλλού..

 

Καλή συνέχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλαράκι,συγγνώμη κιόλας,αλλά με κοροιδεύεις?

 

Ο drdedus λέει να βάλω το 5210 σε client router mode,

με διαφορετική IP απ το μηχάνημα που δίνει το ίντερνετ

και "τι repeater και π@π@ριές"..

 

Ενώ εγώ,

εκτός του ότι ούτε το 5210 έχω,αλλά ούτε τα router μου

μπαίνουν σε client mode,ΔΕΝ έχω και γραμμή ίντερνετ για να έχω

πρόσβαση σε μηχάνημα που το μοιράζει..

Οπότε,μόνο με repeater και "π@π@ριές" κάνω δουλειά..

 

Τελοσπάντων έχω γίνει γραφικός γράφοντας τα ίδια και τα ίδια..

Απλά θα το εκτιμούσα περισσότερο αν μου λέγατε απ την αρχή

να ψαχτώ αλλού..

 

Καλή συνέχεια..

Καταρχην εαν μπηκες εδω με σκοπο να αντλησεις πληροφοριες, θα φροντισεις να εισαι πιο ευγενικος προς ατομα που ερχονται αφιλοκερδως να σου τις παρεχουν σε θεματα που αλλοι φωναζουν τεχνικο και τρωνε 100ρες ευρω στο κεφαλι, ποσω δε μαλλον οταν στα λενε εξισου σωστα με εναν επαγγελματια τεχνικο, κι αυτο για να συνεχιζεις να εχεις την πληροφορηση που ζητας. Για να μη σου απαντησω λοιπον στο ιδιο υφος που μου απαντας και σου πω "ε τραβα παρε τεχνικο αμα δεν σου κανουμε εμεις", θα σου πω απλα οτι το αν κοροιδευω η οχι μπορεις να το διαπιστωσεις απο τη συμμετοχη μου τοσο στο παρον thread οσο και στο παρον section. Βεβαια δεν περιμενω να την ειχες υποψιν σου γιατι αφενος η μοναδικη σου συμετοχη ειναι για να σε εξυπηρετησουμε στις αποριες σου και αφεταιρου ειναι προφανες οτι δεν μπηκες καν στον κοπο να διαβασεις προηγουμενες σελιδες στις οποιες απαντηθηκαν πανομοιοτυπες αποριες με τη δικη σου, αναλυτικοτατα. Αντ'αυτων λοιπον, εχεις και παραπονο κιολας που προσπαθουμε να σου εξηγησουμε τις λυσεις.

 

Αφηνοντας λοιπον στην ακρη το υφακι σου θεωρωντας το εκ παραδρομης, ο drdedus σου τα ειπε μια χαρα. Ετσι ειναι τα πραγματα, αν δεν σε ικανοποιουν τοτε δεν εχουμε εμεις το προβλημα, εμεις σου απανταμε σε οτι ρωτας. Επισης το 'repeater και παπαριες" ειναι εξισου σωστο γιατι ΔΕΝ αποτελει ενδεδειγμενη λυση ΠΑΡΑ ΜΟΝΟ οταν προκειται περι της τελευταιας δυνατης επιλογης. Και στην περιπτωση σου δεν ισχυει αυτο, αρα καλα θα κανεις να αποφυγεις την ...προβληματικη συνηθως... περιπτωση ενος repeater.

 

Συνεπως: Το 5210 θα μπει σε client router mode με διαφορετικη IP απτο μηχανημα απο το οποιο θα πιανεις το ιντερνετ απλα για να αποφευχθει η περιπτωση conflict.

Στη συνεχεια το LAN καλωδιο του 5210 θα το συνδεσεις στην LAN θυρα ενος απο τα router που εχεις απενεργοποιωντας το DHCP και voila, θα εχεις ασυρματο ιντερνετ (και ενσυρματο) απο το ρουτερ σου προς το σπιτι και οση εμβελεια μπορει να καλυψει. Αν η εμβελεια δεν σου αρκει βαζεις και 2ο, βαζεις και 3ο, βαζεις και 13ο μεχρι να καλυφθεις. Κανεις δεν ειπε οτι πρεπει να εχεις router που πρεπει να μπαινει σε client router mode, ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ router και να εχεις κανει τη δουλεια μαζι με ενα 5210.

 

Χρειαζεσαι κατι διαφορετικο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω αγοράσει τι κεραία και είμαι με windows 7..και θέλω να συνδεθώ με ένα φίλο από απέναντι για να μου δίνη internet μέσο του modem router τις cytas ...όλα μια χαρά βρίσκω το δίχτυο του ενώνομε αλλα το γνωστό κίτρινο σηματάκι με το ! κάτω..καμια βοήθεια? ευχάριστο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με το wireless του laptop μου ενώνομε κανονικά αλλα δεν έχω πολύ σήμα..έτσι αγόρασα τι κεραία για να έχω πιο σταθερό σήμα από lan..με wireless ενώνεται κανονικά..με τι κεραία δε τα καταφέρνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαινε στο status του 5210 και παρατηρησε τα παρακατω πεδια και πες μας:

Στο πεδιο Wireless, διπλα απο το Signal τι νουμερο υπαρχει?

 

Και στο πεδιο WAN τι IP address/default gateway/dns servers βλεπεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταρχή είμαι με AP αν πεζή κάποιο ρολο

στο πεδίο wireless διπλα από το signal γραφή 30db

με πιο operation mode πρέπει να είμαι?

 

άρχισα κανονικά με τα εργοστασιακά ip στο local settings..νομίζω κάπου εκεί πρέπει να είναι το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αp client router βαλε σαν operation mode και ξαναπερνα τις ρυθμισεις στο wireless mode (client) και στα security settings και τσεκαρε το αποτελεσμα στα πεδια που σε ρωταω παραπανω και πες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...