Προς το περιεχόμενο

The Elder Scrolls V: Skyrim


DrFreeman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 3,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, firepc είπε

θες να βγαινουν ολο tes οπως γινεται με τα AC ή να παμε σε νεο IP?

μια χαρά είναι τα tes και κάθε game που έχει βγει έχει προσφέρει φοβερή rpg εμπειρία.

Τωρα τι σχέσην έχει αυτό με μια νέα ip δεν μπορώ να καταλάβω. Δλδ ναι ας βγει dark souls η κάποιο νέο rpg σίγουρα θα το παίξω αλλά εδώ μιλάμε για το σύμπαν του elder scrolls και για τα rpg που είναι βασισμένα πάνω του.

Είναι σαν να με ρωτάς αν θέλω να βγει και άλλο gothic. Ναι φυσικά και θέλω. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, chek2fire είπε

Πάντως 10 χρόνια από το τελευταίο elder scrolls θα πρέπει μάλλον να θεωρούμε ότι την σειρά την έχουν παρατήσει πλέον. Ούτε ανακοινώσεις ούτε τίποτα για κάτι καινούργιο. 

Μα ήδη αναπτύσσεται το Elder Scrolls VI,

δεν προκειται να παρατήσουνε, με διαφορά, το πιο δημοφιλές τους παιχνίδι.

Επεξ/σία από Anuminas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έβαλα έτσι λίγο δοκιμαστικά το game έπαιξα λίγο Χέλγκεν χωρίς κανένα θέμα και το έκλεισα. Έβαλα μετά δυο mods και νέο game. Μέσα σε 20 λεπτά είδα 20 bugs. :D Έσβησα τα mods, ξανά ξεκίνησα νέο game και άνοιξα τα mods μετά το intro και τώρα όλα καλά. Ούτε μια δεκαετία δεν φτάνει για να διορθωθεί αυτό το game. :P

ps. Εννοείτε φυσικά ότι τα πουλια στην γέφυρα του Riverwood είναι ακόμα εκεί bugged στο δέντρο. Bethesda λέμε.

Επεξ/σία από {TDi}Dj2k..infc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 6 πάει λέει αποκλειστικά σε xbox ( σίγουρα και pc) και είναι  παιχνίδι με σχεδιασμό δεκαετίας. Δεν το παρατήσανε. Να δούμε του χρόνου αν έκαναν δουλειά της προκοπής με την μηχανή όταν βγει το στάρφιλντ.

7 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Bethesda λέμε.

Bugthesda bro.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Take a look at The Elder Scrolls V: Skyrim with 1300 Mods & Reshade Ray Tracing in 8K

 

 

και αφήστε κάτι cb77 να προσπαθούν ακόμα να τρέξουν :P 

ή να δώσουν "ζωντάνια" στον κόσμο τους

Επεξ/σία από xtrmsnpr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επίσης με τόση δουλειά που θέλει να φτάσεις σε τέτοια αποτελέσματα....ας κάνουμε κάτι άλλο στη ζωή μας. φαίνεται πανέμορφο πάντως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Πολύ όμορφο αλλα παίζει να έχει 20fps εκεί στο δασος. Μονο το γρασίδι που έχει τρώει καμια 30fps. :D

 

 

σε κάποια φάση πάει καρέ καρέ κιόλας :P 

 

8 ώρες πριν, spirit)earth)aflame είπε

επίσης με τόση δουλειά που θέλει να φτάσεις σε τέτοια αποτελέσματα....ας κάνουμε κάτι άλλο στη ζωή μας. φαίνεται πανέμορφο πάντως.

στην αρχή είχα διαβάσει 130 mods, μετά βλέπω 1300 λεω οοοοοοοοοοκ, ας κάνουμε όντως κάτι άλλο στη ζωή μας :P 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν επί ΜΙΑ ΔΕΚΑΕΤΙΑ τους έχει "χρυσώσει" ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ τίτλος (Elder Scrolls 5), πώς είναι δυνατόν να παρατήσουν ένα τέτοιο "χρυσορυχείο";;;; Προφανώς ΚΑΙ ΔΕΝ παράτησαν την σειρά. Απλά... επιτέλους... κάποτε, σκέφτηκαν ότι ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ εν έτη 2021-22 να βγάζουν παιχνίδια με game engine από πριν το... 2000!!!!! Το "Skyrim" (καθώς και το "Fall Out 4", που έχει την ίδια ακριβώς game engine) είναι φτιαγμένα με τεχνολογία ΠΡΙΝ το 2000!!!! Δεν γίνεται στις μέρες μας να μην δοκιμάσουν ΝΕΕΣ (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ) τεχνολογίες! Εδώ το ΠΡΩΤΟ Witcher παιχνίδι και ήταν "έτη φωτός" μπροστά απ' τα άλλα.
Όσο κι αν τα 'χουν "χοντροκονομήσει" με το "Skyrim", δεν γίνεται να συνεχίζουν να επενδύουν σε "πεθαμένες" games engines, όταν άλλοι "κάνουν παπάδες" στην Unreal και άλλες τεχνολογίες!

Το "Skyrim", είναι και παραμένει η "ηρωίνη" μου. 
Αν και το 'χω ψιλο-παρατήσει τους τελευταίους 4-6 μήνες (γιατί ασχολούμαι με ένα δικό μου game, με μια μικρή ομάδα 3 ακόμα ατόμων), παραμένει η κ@υλα μου, πάντοτε. Φυσικά... αν πας να παίξεις το "Skyrim" όπως είναι (vanilla), θα πας να το κάνεις επεγκατάσταση γιατί μοιάζει με παιχνίδι απ' τις αρχές της χιλιετίας! Αν όμως αρχίσεις ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ να το "μοντάρεις" και να του βάζεις τα ΣΩΣΤΑ mods που πρέπει να μπουν, τότε το παιχνίδι ΑΛΛΑΖΕΙ ΠΛΗΡΩΣ!
Κάποια στιγμή (θέλω να πιστεύω σύντομα), θα βγάλω ΔΥΟ ΑΝΑΝΕΩΜΕΝΟΥΣ "ΟΔΗΓΟΥΣ" για "Skyrim" modding. Ο ένας, θα 'ναι ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ οπτικό "overhaul" του παιχνιδιού. Δηλαδή, ΜΟΝΟ textures, 3D models, οπτικά εφέ, lighting, shadows κτλ, που διαμορφώνουν ΠΛΗΡΩΣ το παιχνίδι και το "κάνουν τούμπανο". Και όχι, ΔΕΝ είναι όλα 4Κ κτλ. ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ το "Skyrim" (και κανένα παιχνίδι παλιό) 4Κ γραφικά. Καταρχάς, δεν μπορούν αυτά τα παλιά παιχνίδια να "σηκώσουν" τέτοια "βαριά" γραφικά. Άμα δείτε το δικό μου build (με κυρίως 2Κ, λίγα 4Κ και ΕΛΑΧΙΣΤΑ 8Κ γραφικά), θα πάθετε σοκ από το οπτικό αποτέλεσμα. "Πετάς" κι ένα καλό ΕΝΒ (όχι το "Ruby", υπάρχουν άλλα ΕΚΠΛΗΚΤΙΚΑ ΕΝΒs και ΜΑΚΡΑΝ ΠΙΟ "ελαφριά") και "καθάρισες" από το ΟΠΤΙΚΟ κομμάτι.
Μετά, θα υπάρξει και η "συνέχεια", ένας δεύτερος "Οδηγός" που όποιος θέλει να μπορεί να "τουμπανιάσει" το παιχνίδι και να προσθέσει άπειρα πράγματα (πόλεις, NPCs, gameplay, immersion, combat improvement, κτλ), που φυσικά πρέπει να μπουν ΜΕ ΣΥΝΕΣΗ, με "ΣΠΟΥΔΗ", δεν γίνεται να βάλετε τα πάντα και να περιμένετε να τρέχει καλά αυτό το (πανάρχαιο) παχνίδι.

Φυσικά... το Α & Ω του ΤΕΛΕΙΟΥ "modding"... είναι να γίνεται "ΜΑΣΤΕΡΣ" στο εργαλείο xEdit.
Εγώ δεν είμαι, έχω κάποιους ιντερνετικούς φίλους που είναι και με βοηθούν. Με το xEdit, ΔΙΟΡΘΩΝΕΙΣ και ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΙΣ τα ΑΠΕΙΡΑ conflicts που έχεις, όταν αρχίζεις να βάζεις ΣΟΒΑΡΑ (και "βαριά") mods. Επίσης, μια "βαριά" (από mods) build συνήθως ΤΑ ΜΙΣΑ MODS που έχει είναι... patches, για να "τρέχουν καλά" τα άλλα mods που έχετε περάσει!
Βασικά το "heavy modding" είναι "ΕΠΙΣΤΗΜΗ". Δεν είναι απλό πράγμα.
Αν κάποιος θέλει ΑΠΛΑ να ΒΕΛΤΙΩΣΕΙ ΠΟΛΥ το παιχνίδι και να το παίξει (ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ!), τότε το μόνο που έχει να κάνει είναι να "τουμπανιάσει" το οπτικό κομμάτι (γραφικά, 3D μοντέλα, εφέ κτλ). Άπαξ και πάτε στο ΠΙΟ ΔΥΣΚΟΛΟ κομμάτι (να βελτιώσετε ΓΕΝΙΚΑ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ σε όλους τους τομείς), τότε το πράγμα ΔΥΣΚΟΛΕΥΕΙ ΠΟΛΥ, καθώς το παιχνίδι όπως τόνισα είναι ΠΑΝΑΡΧΑΙΟ και ΔΥΣΚΟΛΑ δέχεται ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ έξτρας.
Εκεί, θέλει ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ (ώρες ατελείωτες) με δοκιμές, με το xEdit tool να "παίρνει φωτιά", να βγάζετε πράγματα από το ένα mod, να αφαιρείτε πράγματα από το άλλο (που κάνουν conflicts) κτλ.

Πάντως... μια ΣΟΥΠΕΡ "ΒΑΡΙΑ" build του "Skyrim SE"... δεν συγκρίνεται με κανένα Witcher 3 ή άλλο παιχνίδι.
Όταν δείτε βίντεο στο YouTube με ACTUAL GAMING streaming και με "τουμπανιασμένη" build... σας "πέφτει το σαγόνι" κάτω! ΑΛΛΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ, καμία σχέση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

mods είναι safe να βάλουμε; Νιώθουν ξανά με την AE edition?

Skyrim Anniversary Edition - Everything we know
 

ακόμα δεν έχει βγει κανονική έκδοση του SKSE

Preliminary AE build 2.1.4 (runtime 1.6.342)

Current SE build 2.0.20 (runtime 1.5.97)


η κλασική έκδοση που έχει και το steam 1.7.3

άρα υπομονή, δεν ήρθε η ώρα του ακόμα

 

επίσης σορι αλλά έλεος λίγο
NSFW +18

 

Επεξ/σία από xtrmsnpr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Εγώ δεν είχα κανένα θέμα με ότι mod έβαλα αλλα δεν έχω βάλει SKSE.

Τώρα για το mod που έκανες post...

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

wtf-meme.gif

 

Κάποια που είχα θέλανε το skse δυστυχώς.

Ε το πολύ πολύ να σβήσω τα saves μου και να αφήσω μόνο το unofficial patch και ένα enb. Και να ξεκινήσω το παιχνίδι από την αρχή ( δε θυμάμαι πλέον πόσες φορές το έχω παίξει από την αρχή πια).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Beyond Skyrim: The Province Collaboration

Αναφορά σε κείμενο

Merry Christmas one and all from everyone at Beyond Skyrim! After 24 amazing days we are finally here on the last day of the Advent Calendar and we have a special treat for you 

If you want to see the image in all its 36 Mb glory, click here https://flic.kr/s/aHBqjzweMT 

269931613_2131778903646341_5759833974053259873_n.jpg.ea437514ca4d9e51572acb7eeda113ba.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...