Προς το περιεχόμενο

AMD RADEON 69XX


outlaw star

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νεξτ ταιμ, θα μπορούσες να χρησιμοποιήσεις ποιο ακιουρειτ γλώσσα (ή και σύμβολα) για να περιγράψεις αυτό που θες να πεις.... κάνουμε τώρα ολόκληρο θέμα επειδή χρησιμοποίησες (άστοχα) το = .

Επίσης η 58xx σειρά απο την 69xx σειρά έχουν έναν χρόνο διαφορά και όχι 2. Αλλά και πάλι, 1 χρόνο διαφορά έχουν και οι 68xx με τις 58xx, αυτό δεν σημαίνει απαραίτητα οτι οι 68 είναι καλύτερες, σωστά? (αυτό πήγαινε για το ταγάρι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 713
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Πάντως τις φέραν σε αδικαιολόγητα υψηλές τιμές σε σχέση με έξω.Το πρωί είδα την 6950 στο ocuk στις 213 λίρες.Όσο και να πεις είναι κομμάτι μεγάλη η διαφορά...

Το θέμα με τις ονομασίες το χουμε αναλύσει βρε παιδιά.Οι περισσότεροι ούτε συμφωνούμε με την πολιτική αυτή ούτε μποτούμε να βρούμε έναν πειστικό λόγο για την ύπαρξή της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύμφωνα με το guru3d εδώ και εδώ

 

με τις 6850 σε crossfire εχω στο Crysis Warhead 2xAA 1920x1200 +11fps (68vs57) σε gamer και +9 (46 vs 37) σε enthusiast απο την 6970 χωρις να βαλουμε και το overclocking μεσα το οποιο οι 69χχ δεν τραβανε. Οποτε αξιζαν τα 360 ευρωπουλα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Tι είχα πει για τις επιδόσεις και για τις τιμές των 6900 γενικά;

 

΄Οσων αφορά τις μπούρδες για τα αποτελέσματα του Heaven πριν μερικές σελίδες και τις δικές σου προσδοκίες για αυτές....ερρρρ χμμμμμ γκλουπ...

 

heaven.gif

 

http://www.techreport.com/articles.x/20126/7

 

...and I rest my case of course ;)

 

----------------------------------------------------

 

'Οσων αφορά τις τιμές τώρα:

 

Ξέρω ότι ότι και να γίνει ΠΑΝΤΑ υπάρχουν διαμαρτυρίες και παράπονα και καμιά εταιρεία δεν πρόκειται να μας ικανοποιήσει ποτέ, αλλά μέχρι προχθές μερικοί ευελπιστούσανε σε τιμές πάνω από τα 4 κατοστάρικα γιατί ΤΑΧΑ ΜΟΥ θα χτύπαγε την GTX580. Είπα από την αρχή ότι περίπου με αρχικές τιμές 5800 θα εμφανιστούν οι 6900 και έτσι και έγινε. ΝΑ ΚΑΝΕΤΕ ΤΟ ΣΤΑΥΡΟ ΣΑΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ Η AMD ΕΙΔΑΛΛΩΣ ΘΑ ΒΛΕΠΑΤΕ ΚΑΡΤΕΣ ΜΕ ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΤΑΞΗΣ ΤΩΝ 6900 ΜΟΝΟ ΜΕ ΤΑ ΚΥΑΛΙΑ Ή ΑΛΛΙΩΣ ΠΟΤΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ 500 ΕΥΡΩΠΟΥΛΑ ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΘΑ ΓΟΥΣΤΑΡΕ ΝΑ ΣΑΣ ΠΟΥΛΑΕΙ Η NVIDIA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι μούφα κάρτα είναι η 6970 ρε

Χάνει ακόμα και απο την 5870 σε μερικά παιχνίδια.....

Ένα παράδειγμα

http://www.techpowerup.com/reviews/HIS/Radeon_HD_6970/20.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω πάψει να δίνω τόση βάση στα reviews, προτιμώ να τεστάρω μόνος μου.....Μετά την αγορά του GTX480 κατάλαβα ότι οι περισσότεροι δεν ξέρουν τι τους γίνεται.....

 

 

σύμφωνο και επαυξάνω!! να άλλος ένας καλός άνθρωπος που με βρίζουν όλοι όταν το λέω μονο εγώ.. εγώ βεβαια έχω άλλο ένα +... max temp 74 ως τώρα!!.. και τα αποτελέσματα από heaven είναι παραπάνω από όσα διαφημίζουν.. είναι και αθόρυβη!!.. έχω την άσους έκδοση.

 

όσο στο αν το μετάνιωσα σε σχέση με τις 69xx σειρά.. θα έλεγα νιώθω τυχερός! το άλλο είναι epic fail.. τώρα αν καλυτερέψει με τους οδηγούς, καλά επόμενα χριστούγεννα με τις νέες γενιές..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μούφα το Heaven που περνάει την 580 δηλαδή?

 

Ορίστε περισσότερες συνθετικές εφαρμογές με tessellation: http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-amd-radeon-hd-6970-und-hd-6950/28/#abschnitt_tessellation

 

Μόλις ξεπεράσει τις μέτριες ρυθμίσεις δεν χτυπάει ούτε μια 570. Για τα σημερινά δεδομένα ωστόσο μια χαρά δουλεύει και το ενδιάμεσο μπάλωμα της AMD μέχρι την 28nm γενιά. Πόσα παιχνίδια πια και σε τι βαθμό έχουν tessellation;

 

Πέραν τούτου το είπα και το ξαναλέω με το να πλατύνουν μερικά caches και να βάλουν δεύτερο trisetup δεν γίνονται θαύματα. Η AMD χρειάζεται επειγόντως κάτι τόσο ευέλικτο και επαρκής όσο το distributed tessellation engines της NVIDIA.

 

΄Οσων αφορά τις γενικές επιδόσεις:

 

http://www.computerbase.de/artikel/grafikkarten/2010/test-amd-radeon-hd-6970-und-hd-6950/26/#abschnitt_performancerating_mit_aaaf

 

1920*1200/4xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -15%

GTX570 vs. 6970 = 0%

 

2560*1600/4xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -12%

GTX570 vs. 6970 = +7%

 

ή σε απλά ελληνικά μας τελειώνει η μνήμη και τα 2 γίγα μνήμης κάτι κάνουν τελικά όπως φαίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρα εδώ:

 

2560*1600/8xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -2%

GTX570 vs. 6960 = +23%

 

΄Οσοι έχουν 30-άρες οθόνες καλό θα είναι να επενδύσουν σε κάτι 6900 γιατί θα έχουν 580 επιδόσεις με 570 τιμή μέχρι να βγάλει κάνας κατασκευαστής 580/570 κάρτες με 3+γίγα μνήμης στο μέλλον στο κόστος μιας βραχονησίδας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι επιδόσεις και τα benchmarks αλλά εγώ βλέπω πως άτομα σκάνε ένα σορό λεφτά και καλά pc games δεν υπάρχουν. Ακόμη και μερικά που βγαίνουν τώρα βγαίνουν με γραφικά προηγούμενων χρόνων.

Ακόμη στο crysis και metro είμαστε...

 

Αυτά σε σύγκριση με πιο παλιά που τα παιχνίδια έβγαιναν με το τσουβάλι.

Εγώ αυτή την φορά θα πάω για GTX 570 και βλέπουμε, αν και θα ήθελα να δοκιμάσω ένα 6950 crossfire.

Επίσης όποιος ψάχνει για το καλύτερο value σε κάρτα νομίζω μία 6950 είναι ότι πρέπει, εαν κλοκάρονται και εύκολα, κορυφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1920*1200/4xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -15%

GTX570 vs. 6970 = 0%

 

2560*1600/4xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -12%

GTX570 vs. 6970 = +7%

 

ή σε απλά ελληνικά μας τελειώνει η μνήμη και τα 2 γίγα μνήμης κάτι κάνουν τελικά όπως φαίνεται ακόμα πιο ξεκάθαρα εδώ:

 

2560*1600/8xAA/16xAF

 

GTX580 vs. 6970 = -2%

GTX570 vs. 6960 = +23%

 

΄Οσοι έχουν 30-άρες οθόνες καλό θα είναι να επενδύσουν σε κάτι 6900 γιατί θα έχουν 580 επιδόσεις με 570 τιμή μέχρι να βγάλει κάνας κατασκευαστής 580/570 κάρτες με 3+γίγα μνήμης στο μέλλον στο κόστος μιας βραχονησίδας.

 

Aυτες ειναι οι διαφορες μεταξυ τους οπου φυσικα το βλεπουμε και στην τιμη!

 

Για heavy tessellation αν και εχω 2χ580gtx οταν θα δούμε heavy tessellation game με κινηση, Α.Ι, illumination, DOF και βαβουρα με εχθρους μαζι με το Cayman θα παμε και εμεις για ΤΣΑΓΑΚΙ γιατι σιγα μην κατσω να παιξω με 30fps σε 1280χ720 oπως παιζει το 3d ΜΑRK 2011. Τι να το κανω στον ΠΕΤΡΙΝΟ ΓΙΓΑΝΤΑ και τον ΒΑΛΣΑΜΟΜΕΝΟ ΔΡΑΚΟ καλο για το ματι αλλα χωρο τσαμπα στο δισκο πιανει :blink: άντε να ψαρώσω κανένα κονσολακια φίλο μου

 

Τα Cayman στο Metro στέκονται επάξια τώρα σε κάτι πιο βαρύ εαν το 580GTX πάει στα 15fps και το Cayman στα 5fps τα ιδία χάλια θα είναι! :P

 

Εγω που παιζω σε 5760χ1080 τα 2gb θα μου αρεσαν...

 

Ετσι οπως το βλεπω 2χ6950 ειναι το απολυτο setup απο θεμα Επιδοσεις-καταναλωση-Τιμης και αν βγει και κανενα tool για oc θα πανε κομμάτια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραίες οι επιδόσεις και τα benchmarks αλλά εγώ βλέπω πως άτομα σκάνε ένα σορό λεφτά και καλά pc games δεν υπάρχουν. Ακόμη και μερικά που βγαίνουν τώρα βγαίνουν με γραφικά προηγούμενων χρόνων.

Ακόμη στο crysis και metro είμαστε...

 

Αυτά σε σύγκριση με πιο παλιά που τα παιχνίδια έβγαιναν με το τσουβάλι.

Εγώ αυτή την φορά θα πάω για GTX 570 και βλέπουμε, αν και θα ήθελα να δοκιμάσω ένα 6950 crossfire.

Επίσης όποιος ψάχνει για το καλύτερο value σε κάρτα νομίζω μία 6950 είναι ότι πρέπει, εαν κλοκάρονται και εύκολα, κορυφή.

 

Για τιμες Ελλαδας η GTX 570 ειναι ποιο καλο value for money γιατι ειναι ποιο γρηγορη απο την 6950 και εχουν σχεδον τα ιδια φραγκα (με την ποιο φθηνη εκδοση της 570). Τωρα αν οι τιμες πεσουν στο Ελλαντα στα επιπεδα που πρεπει ναι οκ σιγουρα θα ειναι καλυτερη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν οι τιμές ήταν -20 ευρώ θα ήμασταν όλοι πιο χαρούμενοι.

 

Ακόμα και σε αυτές της τιμές παρόλα αυτά θεωρώ ότι κάνουν γενικότερο καλό στην τσέπη του καταναλωτή.

Καθώς υποχρεώνει την nV να μη μπορεί να βγάλει hi-end κάρτα στα 700euro.

 

Γενικότερα πάντως όποιος έχει 6850 CF δεν έχει κανένα λόγο να αλλάξει – και IMHO παραμένουν πολύ δελεαστική προσφορά.

 

Τα 2GB των 69χχ θα καλύψουν όσες ανάγκες έχουν οι 27” και 30” ενώ βολεύουν και για multi-display 3χfullHD – σε αυτή την κατηγορία δε νομίζω κανείς να έχει παράπονο ότι οι 69χχ δεν είναι αρκετά καλή λύση. Εκτός και εάν έχουν απεριόριστο Budget.

 

Σε παράξενη μοίρα βρίσκονται όσοι έχουν 5850 – 5870. Με την ολίσθηση πως τα κάτω των τιμών και καθώς θα κυκλοφορήσουν μπόλικες μεταχειρισμένες… πιθανότατα να αξίζει να σκεφτούν και αυτοί το crossfire – ως μια προσωρινή ίσως αλλά προσιτή λύση για gaming.

 

--

 

Από πλευράς αρχιτεκτονικής,

συνεχίζω να πιστεύω ότι η ΑΤΙ θα πρέπει να κάνει μεγάλες αλλαγές για να αντιμετωπίσει τις μελλοντικές προκλήσεις. Σίγουρα έγιναν αλλαγές, αλλά παρόλο που κάποιοι θα τις χαρακτήριζαν ριζικές αλλαγές, προσωπικά τις θεωρώ μικρές. (νταξ όχι και τόσο μικρές όσο 480->580). Συνεχίζω να πιστεύω ότι η ΑΤΙ χρειάζεται επιπλέον features για την επαγγελματική αγορά.

Θεωρώ ότι σε αυτή τη γενιά κάτι δεν τους πήγε τόσο καλά με τους υπολογισμούς τους – κάπου είχαν στοχεύσει αλλά το τελικό προϊόν δεν βρέθηκε εκεί ακριβώς που είχαν στοχεύσει. Σαν να μην τους πέτυχε απόλυτα η συνταγή ένα πράγμα.

 

Φυσικά φαίνονται δυο-τρείς στόχοι που έχουν εδώ και καιρό: Αποδώσεις σε μεγάλες αναλύσεις και multi monitor καθώς και multichip cards. Ενώ για ακόμα μια φορά αγνοούν λ.χ. την ECC. Πρόχειρα διαβάζοντας στο νετ για τη διαφορά μεγέθους του πύρινα και τη διαφορά απόδοσης μεταξύ 5870 – 6970 βλέπω ότι τα έξτρα Transistors δεν ανταποκρίνονται πάντα σε έξτρα καρέ (λ.χ σε μικρές αναλύσεις) και τη σχετική γκρίνια.

 

Και εδώ είναι μια μόνιμη παρατήρηση μου:

Όταν κυνηγάς *στόχους* καθώς και να βάλεις *νέα features*, μεγαλώνεις τον πυρήνα χωρίς απαραίτητα να αυξάνεις τις επιδώσεις υπό φυσιολογικές συνθήκες. Έχεις μεν νέο feature, αλλά δεν κέρδισες σε αποδώσεις! Βλέπω οι περισσότεροι να συζητούν ότι έχουμε Χ% μεγαλύτερο πύρινα αλλά όχι Χ% επιδώσεις. Μόνιμο σφάλμα που αναπαράγετε κάθε φορά στο Net.

 

Η ΑΤΙ (δυστυχώς ή ευτυχώς) έχει στόχους και μια σειρά από features που ΙΜΗΟ θα πρέπει να προσθέσει.. και αυτά σίγουρα θα αυξήσουν την περιπλοκότητα και το μέγεθος του πύρινα χωρίς καν να δίνουν επιδώσεις. Όλα αυτά και για το επόμενο refresh…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρχειοθετημένο

Αυτό το θέμα έχει αρχειοθετηθεί και είναι κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.


  • Δημιουργία νέου...