Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Τα καλοριφέρ λαδιού είναι εντελώς κλειστά . Το λάδι δεν διαφεύγει στην ατμόσφαιρα . Στο τέλος θα πεις ότι πρέπει να τους αλλάζουμε λάδια κάθε 1 έτος πχ

 

Sent from my iPod touch using Insomnia

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

παιδια καποιος μαγκιτης ας μου λυσει μια απορια...

εχουμε ενα χωρο 10τμ.

αν του βαλω 1500βαττ θερμοπομπο θα μου καψει περισοτερο ρευμα απο τον επαρκη για το χωρο 1000αρη βατ θερμοπομπο?

λογικα ο 1500αρης θα ζεσταινει αμεσως οποτε θα σβηνει συνεχια λογω θερμοστατη,ενω ο 1000αρης θα δουλευειλιγο παραπανω. ποιος ομως

θα καψει λιγοτερο ρευμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά είναι το ίδιο γιατί η θερμίδες που παράγουν είναι ανάλογα το ρεύμα που τραβάνε. Κατέβασε το datasheet του προϊόντος (αν υπάρχει) και κάνε σύγκριση.

 

Δεν μας είπες όμως για να μπορούμε να σε βοηθήσουμε, τι χώρους καλύπτει ο 1000αρης και ο 1500άρης.

 

Γενικός κανόνας είναι να μην βάζεις κάτι πολύ μεγαλύτερης ισχύς σε μικρούς χώρους. Δημιουργεί υπερθέρμανση. Το έχω πάθει με κλιματιστικό και δεν σε σώνει ο θερμοστάτης, όπως θα έρθετε πολλοι να μου πείτε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέμε ότι έχουν καλύτερη απόδοση

Λέμε ότι έχουν την ίδια, με την διαφορά ότι σαν συσκευές οι θερμοπομποί έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος αγοράς που για μένα τους κάνει ασύμφορους

 

μάλιστα.. οπότε είναι το ίδιο..

αλλά και πάλι, θα σθμφωνήσω μαζί σου, έχει σημασία και η τιμή, οπότε πάμε πάλι στο καλοριφερ

(δεν έχω σκοπό να δώσω πολλά λεφτά, αν ήταν έτσι έκαιγα και πετρέλαιο.. )

 

Δεν λέμε ότι έχουν καλύτερη απόδοση

Λέμε ότι έχουν την ίδια, με την διαφορά ότι σαν συσκευές οι θερμοπομποί έχουν πολύ μεγαλύτερο κόστος αγοράς που για μένα τους κάνει ασύμφορους

 

μάλιστα.. οπότε είναι το ίδιο..

αλλά και πάλι, θα σθμφωνήσω μαζί σου, έχει σημασία και η τιμή, οπότε πάμε πάλι στο καλοριφερ

(δεν έχω σκοπό να δώσω πολλά λεφτά, αν ήταν έτσι έκαιγα και πετρέλαιο.. )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!όπως ο περισσότερος κόσμος έτσι και εγώ,έχω αγχωθεί με το θέμα της θέρμανσης.Μένω σε μία σοφίτα 45-50 τμ,διαθέτω ένα κλιματιστικό το οποίο δεν είναι inverter(όταν τοποθετήθηκε δεν υπήρχε οικονομική κρίση) και δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί κάποιο inverter και γι'αυτό αναζητώ ένα τρόπο θέρμανσης,που να είναι σίγουρα πιο οικονομικός απο το πετρέλαιο.Στην αρχή σκέφτηκα την υπέρυθρη θέρμανση(χωρίς να το πολύ ψάξω) και αργότερα μου είπε μία φίλη για τους θερμοπομπούς.Απο τις παραπάνω απόψεις ομολογώ πως μπερδεύτηκα λίγο...Ένας θερμοπομπός με 1500watt θα είναι ικανοποιητικός για 25τμ;στο υπνοδωμάτιο ότι και να καίω θα είναι για μία-δύο ώρες πριν κοιμηθώ..Να αγοράσω θερμοπομπό ή καλοριφέρ λαδιού για το υπνοδωμάτιο;Γιατί απ'ότι κατάλαβα και οι θερμοπομποί και το καλοριφέρ του λαδιού καίει το ίδιο σωστά;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ότι δεν είναι inverter δεν το κάνει ασύμφορο για θέρμανση, απλά το κάνει λιγότερο οικονομικό από ένα inverter.

Χρεισιμοποιήσε το γιατί είναι πολύ ποιό οικονομικό από τους άλλους τρόπους θέρμανσης.

Τα 1500w θεωρητικά δεν φτάνουν για 25 τ.μ. αλλά αυτό έχει να κάνει με τα χαρακτηριστικά του χώρου, δηλαδή που βρίσκετε το δωμάτιο κ.λ.π.

Καλοριφέρ λαδιού βρίσκεις στην αγορά μέχρι 2500w αλλά σιγουρέψου πρώτα ότι το αντέχει η ηλεκτρική εγκατάσταση του σπιτιού.

Θερμοπομποί και καλοριφέρ λαδιού και γενικά όλα τα μέσα θέρμανσης με ρεύμα( εκτός τα κλιματιστικά ) καίνε το ίδιο.

1 θα κάψεις 1 θα πάρεις.

Μέτρα την τσέπη σου και πράξε αναλόγως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους!όπως ο περισσότερος κόσμος έτσι και εγώ,έχω αγχωθεί με το θέμα της θέρμανσης.Μένω σε μία σοφίτα 45-50 τμ,διαθέτω ένα κλιματιστικό το οποίο δεν είναι inverter(όταν τοποθετήθηκε δεν υπήρχε οικονομική κρίση) και δυστυχώς δεν υπάρχει χώρος για να τοποθετηθεί κάποιο inverter και γι'αυτό αναζητώ ένα τρόπο θέρμανσης,που να είναι σίγουρα πιο οικονομικός απο το πετρέλαιο.Στην αρχή σκέφτηκα την υπέρυθρη θέρμανση(χωρίς να το πολύ ψάξω) και αργότερα μου είπε μία φίλη για τους θερμοπομπούς.Απο τις παραπάνω απόψεις ομολογώ πως μπερδεύτηκα λίγο...Ένας θερμοπομπός με 1500watt θα είναι ικανοποιητικός για 25τμ;στο υπνοδωμάτιο ότι και να καίω θα είναι για μία-δύο ώρες πριν κοιμηθώ..Να αγοράσω θερμοπομπό ή καλοριφέρ λαδιού για το υπνοδωμάτιο;Γιατί απ'ότι κατάλαβα και οι θερμοπομποί και το καλοριφέρ του λαδιού καίει το ίδιο σωστά;Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

 

Για υπέρυθρη θέρμανση δεν έχω προσωπική εμπειρία. Κρατάω επιφυλάξεις, χωρίς να το απορύπτω.

Όως αν έχει πολλές απώλειες η σοφίτα και βρίσκεσαι σε περιοχή με πολύ κρύο χειμώνα, υπάρχει και η λύση της θέρμανσης με συσκευή υγραερίου. Απλά είναι η φασαρία με την αλλαγή της μποτίλιας. Υπάρχει επίσης η λύση της θερμαστρας καθαρού πετρελαίου της kerosun τεχνολογίας Inverter. Σίγουρα θα ζεσταθείς με αυτήν, αλλά κοστίζει σα συσκευή (γύρω στα 200ευρώ και κάτι η πιο μικρή).

Θερμοσυσκευές υπάρχουν διάφορες και με αποδώσεις χωρίς μεγάλες διαφορές. Προσωπικά ήμουν μεταξύ καλοριφέρ λαδιού, αλογόνου, θεμοπομπού με αντιστάσεις και τεχνολογίας micathemic, προτίμησα το τελευταίο (σε συνδυασμό με το παλιό κλιματιστικό), λόγω design, βάρους και ποιότητας θέρμανσης.

Λογαριασμού δεη οψόμεθα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.Εχω ενα δωματιακι dedicate room για homecinema.Εχω ενα σωμα καλοριφερ...αλλα φετος λεω να μη το δουλεψω.Ο χωρος ειναι 18 τετραγωνικα και το υψος του δωματιου 2,40 μετρα.Ειναι θερμικα μονωμενο αφου εχω κανω δωματιο μεσα στο δωματιο με γυψοσανιδα και εχει μονωση εσωτερικη με πετροβαμβακα.Οταν ανοιγα πχ το καλοριφερ σε μια ωρα γινοτανε φουρνος και η ζεστη εμενε ανετα για 3-4 ωρες πριν αρχισει να πεφτει η θερμοκρασία.Οι ωρες χρήσης καθημερινα ειναι 4-5 το πολύ.Τι λετε?Ποια λύση θα μου προτεινατε?Ευχαριστω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κ από μένα.Βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με το τι να βάλω στο δωμάτιο μου (10-12τμ).Είμαι ανάμεσα σε θερμοπομπό κ σε πάνελ με υπέρυθρη ακτινοβολία.Το καλό με το πάνελ υπέρυθρης είναι καταναλώνει 600 KW ,ενώ για θερμοπομπό πιστεύω πως είναι κατάλληλο τα 1000 KW.Και ρωτάω τώρα ποια είναι η διαφορά ως προς την ποιότητα ζέστης?Δηλαδή ποιο βγάζει την πιο "καλή" ζέστη?Δεν έχω βρεθεί σε χώρο ούτε με θερμοπομπό ούτε με πάνελ υπερυθρης γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία ας μου απαντήσει!Για παράδειγμα ένα 9ράκι aircondition που έχουμε σ'ενα άλλο δωμάτιο δε με ικανοποιεί καθόλου η ζέστη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση κ από μένα.Βρίσκομαι σε δίλημμα σχετικά με το τι να βάλω στο δωμάτιο μου (10-12τμ).Είμαι ανάμεσα σε θερμοπομπό κ σε πάνελ με υπέρυθρη ακτινοβολία.Το καλό με το πάνελ υπέρυθρης είναι καταναλώνει 600 KW ,ενώ για θερμοπομπό πιστεύω πως είναι κατάλληλο τα 1000 KW.Και ρωτάω τώρα ποια είναι η διαφορά ως προς την ποιότητα ζέστης?Δηλαδή ποιο βγάζει την πιο "καλή" ζέστη?Δεν έχω βρεθεί σε χώρο ούτε με θερμοπομπό ούτε με πάνελ υπερυθρης γι'αυτό ρωτάω αν έχει κάποιος εμπειρία ας μου απαντήσει!Για παράδειγμα ένα 9ράκι aircondition που έχουμε σ'ενα άλλο δωμάτιο δε με ικανοποιεί καθόλου η ζέστη του.

 

Ο θερμοπομπός και το πανελ υπέρυθρης ειναι το ίδιο γιατί και τα δυο εχουν εσωτερικά μια απλή ηλεκτρική αντίσταση. Άρα για το θέμα ποιοτικής θέρμανης δεν εχουν διαφορα μεταξύ τους. Όσον αφορά την κατανάλωση (600 - 1000 kW) θα εχεις ανάλογη «ποσότητα θέρμανσης» (δηλαδή το 600αρι θα παράγει 40% λιγοτερη ζέστη σε σχέση με το 1000άρι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θερμοπομπός δεν έχει καμία σχέση με τα πάνελ υπερύθρων.

Ο θερμοπομπός θερμαίνει με ΦΥΣΙΚΗ κυκλοφορια αέρα καα κύριο λόγο και κατα έναμικρό ποσοστό με ακτινοβολία.

Το πανελ υπερύθρων μόνο με ακτινοβολία.

Η "αίσθηση" θέρμανσης που δίνει ο θερμοπομπός είναι ακριβως η ίδια με αυτή των θερμαντικών σωμάτων με νερό.

Η θέρμανση με ακτινοβολία προτείνεται μόνο για εξωτερικούς χώρους ή πολύ ειδικές εφαρμογές. Σκεφτείτε τί αισθάνεστε όταν κάθεστε μπροστα στο τζάκι, σε μία σόμπα αλογόνου, τί παθαίνουν οι πατάτες στα fast food κατω απο τη θερμαντική λυχνία και πως "διαφωνείτε" για το ποιος θα κάτσει κάτω απο το "μανιτάρι" στην καφετέρια. Θα θέλατε κάτι τετοιο στο σαλόνι σας ή στο υνποδωμάτιο σας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...