Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Διαβασα 11 σελιδες και πονοκεφαλιασα με τους διαφορους επιστημονες-εμπορους θερμανσης!! Και ουσιαστικη απαντηση δεν εδωσε κανεις!

 

Μαγκες θελουμε καποιον να μας απαντησει με νουμερα και οχι με υπολογιστικες εξισωσεις!!!! Πχ. θερμοπομποι! Ηταν τοσα Watt. Τον εκαιγα τοσες ωρες τη μερα! και να μας πει ΟΤΑΝ ηρθε ο ρημαδης λογαριασμος της ΔΕΗ ποσο πληρωσε!!!

 

Ποσο δυσκολο σας ειναι να καταλαβετε οτι ο κοσμος ειναι απελπισμενος και θελει να μαθει στανταρ πραγματα πρακτικα για την καθημερινοτητα του! Οχι ποσο % θα του αποδιδει και πως παραγει η ΔΕΗ το ρευμα και βλακειες!

 

ΕΛΕΟΣ δλδ!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδα με την πολλη σκεψη εδω μεσα ποσο βοηθανε καποιοι!!

 

Θα μποροθσε απλα να μας πει καποιος ποση διαφορα ειδε στο τιμολογιο της ΔΕΗ. Δεν ειπα να μας εξηγησει κ καθε ποτε κανει μπανιο και αναβει θερμοσυφωνα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρίσκομαι στη διαδικασία έρευνας για την αγορά συσκευών θέρμανσης ως εναλλακτικό -αντί πετραιλαίου- μέσου θέρμανσης για το σπίτι μου.

Ο χώρος είναι 100τμ, καινούργια κατασκευή (2004) με καλή μόνωση. Το σπίτι διαθέτει 2 υ/δ 18 και 12 τμ περίπου, ένα μπάνιο 5-6τμ και έναν μεγάλο ενιαίο χώρο κουζίνας, τραπεζαρίας και σαλονιού τουλάχιστον 45-50τμ. Στον μεγάλο χώρο έχω ένα a/c 18.000 btu (όχι inverter, απλό) το οποίο ζεσταίνει ικανοποιητικά το χώρο αλλά δε θέλω να βασίζομαι μόνο σ' αυτό και ούτε είναι βέβαιο ότι θα συνεχίσω να το λειτουργώ.

Με ενδιαφέρει η τοποθέτηση κάποιων θερμαντικών συσκευών, είτε είναι panels, είτε κονβέκτορες (τον τελευταίο καιρό ακούγονται διάφοροι τύποι που δεν μου είναι απολύτως σαφείς) που θα λειτουργούν 5-6 ώρες την ημέρα ενώ στο μικρό υ/δ θέλω να λειτουργεί 8-10 ώρες. Στο μικρό υ/δ χρησιμοποιώ ένα καλοριφέρ λαδιού το οποίο ζεσταίνει καλά το χώρο αλλά δεν ξέρω πως να υπολογίσω την συνολική του κατανάλωση και αν είναι πιο ενεργοβόρο από κάποιο άλλο σύστημα όπως τα panels κλπ.

 

Θα ήθελα τις προτάσεις σας για αγορά συσκευών (ακόμα και συγκεκριμένα μοντέλα αν έχετε εμπειρία και ιδία άποψη) καθώς και, αν θέλετε, τη σύγκριση τόσο σε απόδοση όσο και στην κατανάλωση, των διαφόρων ειδών συσκευών που κυκλοφορούν με τα +/- κάθε ενός.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πρέπει να βλέπετε μακροπρόθεσμα και όχι κοντόφθαλμα. Πρέπει να κάνετε μια επένδυση στη θερμομόνωση του σπιτιού αν θέλετε να κάνετε οικονομία, ότι συσκευή κι αν βάλετε. Απλά πράγματα. Αν νοικιάζεται, ψάξτε για ένα σπίτι θερμομονωμένο. Μπορείτε να κάνετε κάποια απλά πραγματάκια μόνοι σας. Όπως να βάλετε διαφανές νάυλον στο μπαλκόνι σας, αν δε σας αρκούν τα χρήματα να βάλετε τις πλαστικές τέντες. Λειτουργεί σαν ανεμοπροστασία. Σφραγίστε σημεία του σπιτιού που μπάζουν με σιλικόνι. Αεροστοπ στις πόρτες. Πάντε σε ένα μαγαζί με υλικά οικοδομών και ρωτήστε τι υπάρχει. Θα ανακαλύψετε πράγματα που θα σας βοηθήσουν.

 

Τώρα η φτηνότερη θέρμαση είναι η ξυλόσομπα. Γιατί το ξύλο με 120ευρώ ανά τόνο είναι το φτηνότερο καύσιμο. Μετά είναι τα κλιματιστικά inverter. Δεν έχεις ποιοτική θέρμανση, αλλά σε σώνουν στην κυριολεξία. Μετά οι λέβητες φυσικού αερίου που με μια μικρή αλλαγή πέρνουν μποτίλιες υγραερίου.

Οι συσκευές υγραερίου είναι μια καλή οικονομική και δοκιμασμένη λύση για πιο μεγάλους χώρους απο ενα δωμάτιο.

Ένας ποιοτικός θερμοπομπός, επίσης είναι μια καλύτερη λύση από το πετρέλαιο. Λένε για τα adax Νορβηγίας. Δεν τα έχω δοκιμάσει.

Εγώ προτίμησα αυτό τη kerosun mica ktmc 20. Για το σαλόνι μου που είναι 35 τερταγωνικά και για το δωμάτιο που είναι 12μ. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ζεσταίνει γρήγορα, και είναι πολύ ελαφριά. Και σε σχέση με ένα άλλο λαδιού σώμα που επίσης χρησιμοποιούσα στο παρελθόν τη βρίσκω πιο αποδοτική. Εμπειρικά όχι επιστημονικά μιλωντας.

Επαναλαμβάνω κοιτάξτε να κάνετε μια καλή θερμομόνωση στο σπίτι σας. Και μετά αυτό που θα βάλετε να προσαρμόζετε στις ανάγκες σου. (αλλο να περνάς όλη τη μέρα σπίτι κι άλλο μόνο λιγες ώρες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κι εγώ κάνω έρευνα για θερμαντικό σώμα στο δωμάτιό μου κοντά στα 20τμ (λιγο παρακάτω).

Στην αρχή σκεφτόμουν για πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας αλλά όταν βρέθηκα σε δωμάτιο με τέτοιο πάνελ δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την ζέστη και την αίσθηση που μου δημιουργούσε.

Σχεδόν ίδια αίσθηση με το να κάθομαι έξω και να με χτυπά ο ήλιος αλλά ο αέρας όμως δροσερός/κρύος.

 

Μετά σκέφτηκα τους θερμοπομπούς. Μια φίλη ηλεκτρολόγος μου το πρότεινε ως δεύτερη επιλογή, με πρώτη τα κλιματιστικά inverter, απο προσωπική της εμπειρία, και μπορώ να πω πως το βλέπω σοβαρά.

Με ένα ψάξιμο στο ιντερνετ παρατήρησα πως τα Νορβηγικά Adax είναι απο τα καλά αν και ολίγον ακριβά.

 

Για 20τμ δωμάτιο (χοντρικά) 2000watt πιστεύω πως αρκούν.

 

Το θέμα της κατανάλωσης τώρα. Οι θερμοπομποί δεν μπορούν να υποστηριχθούν απο φωτοβολταϊκά συστήματα;

Να έχεις δηλαδή το φωτοβολταϊκό συστηματάκι να φορτίζει τις μπαταρίες και να παίρνεις την παροχή απο εκεί. Να βγάλεις εκτός την ΔΕΗ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πόσο θα καταναλώσει ένας θερμοπομπός εξαρτάται απο

τη θερμοκρασία ρύθμισης

την εξωτερικήθερμοκρασία (ο συνδιασμός των παραπάνω οδηγει στο ποσοστό θερμοδιακοπής)

την κλιμακα του ημερησιου τιμολογιου της ΔΕΗ που βρίσκεστε

την λειτουργία σε μειωμένο/νυχτερινό τιμολόγιο.

 

Αν μου δώσετε τα παραπάνω θα σας πώ πόσο θα καταναλώσει.

Μην κατηγορείτε λοιπόν ότι δε δίνονται απλές απαντήσεις.Το θέμα είναι σύνθετο.

Το καλύτερο είναι να βρείτε ανθρώπους με εμπειρία στο χώρο που δε θα ρίσκαραν το όνομα τους στον εμπορικό κόσμο για να πουλήσουν περιστασιακά, όπως γίνεται στα καταστήματα ηλεκτρικών ειδών.

Για θέρμανση συζητάμε. Το επόμενο μετά το φαγητό που ζητάει ο άνθρωπος. Δε συζητάμε για σεσουάρ...

Εντοπίστε τους σωστούς ανθρώπους και εμπιστευτείτε τους. Το ρίσκο είναι μικρότερο απο το να ακούτε τον εκάστοτε τυχάρπαστο πωλητή ενός πολυκαταστήματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες πρέπει να βλέπετε μακροπρόθεσμα και όχι κοντόφθαλμα. Πρέπει να κάνετε μια επένδυση στη θερμομόνωση του σπιτιού αν θέλετε να κάνετε οικονομία, ότι συσκευή κι αν βάλετε. Απλά πράγματα. Αν νοικιάζεται, ψάξτε για ένα σπίτι θερμομονωμένο. Μπορείτε να κάνετε κάποια απλά πραγματάκια μόνοι σας. Όπως να βάλετε διαφανές νάυλον στο μπαλκόνι σας, αν δε σας αρκούν τα χρήματα να βάλετε τις πλαστικές τέντες. Λειτουργεί σαν ανεμοπροστασία. Σφραγίστε σημεία του σπιτιού που μπάζουν με σιλικόνι. Αεροστοπ στις πόρτες. Πάντε σε ένα μαγαζί με υλικά οικοδομών και ρωτήστε τι υπάρχει. Θα ανακαλύψετε πράγματα που θα σας βοηθήσουν.

 

Τώρα η φτηνότερη θέρμαση είναι η ξυλόσομπα. Γιατί το ξύλο με 120ευρώ ανά τόνο είναι το φτηνότερο καύσιμο. Μετά είναι τα κλιματιστικά inverter. Δεν έχεις ποιοτική θέρμανση, αλλά σε σώνουν στην κυριολεξία. Μετά οι λέβητες φυσικού αερίου που με μια μικρή αλλαγή πέρνουν μποτίλιες υγραερίου.

Οι συσκευές υγραερίου είναι μια καλή οικονομική και δοκιμασμένη λύση για πιο μεγάλους χώρους απο ενα δωμάτιο.

Ένας ποιοτικός θερμοπομπός, επίσης είναι μια καλύτερη λύση από το πετρέλαιο. Λένε για τα adax Νορβηγίας. Δεν τα έχω δοκιμάσει.

Εγώ προτίμησα αυτό τη kerosun mica ktmc 20. Για το σαλόνι μου που είναι 35 τερταγωνικά και για το δωμάτιο που είναι 12μ. Είμαι ευχαριστημένος γιατί ζεσταίνει γρήγορα, και είναι πολύ ελαφριά. Και σε σχέση με ένα άλλο λαδιού σώμα που επίσης χρησιμοποιούσα στο παρελθόν τη βρίσκω πιο αποδοτική. Εμπειρικά όχι επιστημονικά μιλωντας.

Επαναλαμβάνω κοιτάξτε να κάνετε μια καλή θερμομόνωση στο σπίτι σας. Και μετά αυτό που θα βάλετε να προσαρμόζετε στις ανάγκες σου. (αλλο να περνάς όλη τη μέρα σπίτι κι άλλο μόνο λιγες ώρες)

Τελειος!

 

Βρες καλή μάρκα, με ηλεκτρονικό θερμοστάτη και νομίζω ότι θα τον ευχαριστηθείς.

Καλή μάρκα ΝΑΙ

Ηλεκτρονικός θερμοστάτης ΠΕΤΑΜΕΝΑ EXTRA ΛΕΦΤΑ

 

Μην κάνουμε πάλι την ίδια συζήτηση.

 

κι εγώ κάνω έρευνα για θερμαντικό σώμα στο δωμάτιό μου κοντά στα 20τμ (λιγο παρακάτω).

Στην αρχή σκεφτόμουν για πάνελ υπέρυθρης ακτινοβολίας αλλά όταν βρέθηκα σε δωμάτιο με τέτοιο πάνελ δεν έμεινα ικανοποιημένος απο την ζέστη και την αίσθηση που μου δημιουργούσε.

Σχεδόν ίδια αίσθηση με το να κάθομαι έξω και να με χτυπά ο ήλιος αλλά ο αέρας όμως δροσερός/κρύος.

 

Μετά σκέφτηκα τους θερμοπομπούς.

 

Αφού ειναι το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα για λόγους μαρκετινγκ. Αν το αγόρασες μεγεια και περιμένουμε να γράψεις πάλι "Σχεδόν ίδια αίσθηση με το να κάθομαι έξω και να με χτυπά ο ήλιος αλλά ο αέρας όμως δροσερός/κρύος."

 

 

Το θέμα της κατανάλωσης τώρα. Οι θερμοπομποί δεν μπορούν να υποστηριχθούν απο φωτοβολταϊκά συστήματα;

Να έχεις δηλαδή το φωτοβολταϊκό συστηματάκι να φορτίζει τις μπαταρίες και να παίρνεις την παροχή απο εκεί. Να βγάλεις εκτός την ΔΕΗ.

Κανενα σοβαρό θερμαντικό σώμα ηλεκτριλής αντιστασης δεν μπορει να υποστηριχτεί απο ΦΒ λόγω της κατανάλωσης του θερμαντικου σωματος.

 

Δεν ξερω αν το ξανά έγραψα, θερμοπομπος 2000w στους 23C ο θερμοστατης με μετρητή που εχω για 2 ώρες καταναλώνει 0,10€.

 

greekparrot μπορεις να γράψεις πόσα kw έκαψε; Θελω να υπολογισω το κοστος. Επισης η κατανάλωση θα διαφερει αναλογα με τον καιρό και τη θερμοκρασία.

Πάντως με τιμές Ιανουαριου, αν το θερμαντικό έκαιγε στο full για 2 ώρες θα σου κοστισε 0,23 σε ενέργεια αλλά με τις υπολοιπες χρεώσεις θα σου κόστισε συνολικα 2,36 ΧΩΡΙΣ να υπολογισω παγιο και ΦΠΑ. Αυτά τα νουμερα αν μεινεις στην χαμηλοτερη κλιμακα καταναλωσης. Εννοείται +1 για τον μετρητη. Ειναι μαματο εργαλειο για να βλέπεις την κατανάλωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ηλεκτρονικός θερμοστάτης ΔΕΝ είναι πεταμένα λεφτα.

Προσφέρουν περιορισμό του εύρους λειτουργίας απο την τιμή αναφοράς. Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται το πλεόνασμα θερμικής ενέργειας (θερμότητα πάνω απο το όριο που επιθυμούμε). Με αυτόν τον τρόπο μειώνεται η κατανάλωση αφού δεν καταναλώνουμε ενέργεια που δε χρειαζόμαστε.

Με αυτή την λογική οι "εξυπνοι" θερμοτάτες PID, που αποτελούν εξέλιξη των απλών ηλεκτρονικών "εκπαιδεύονται" σε ένα χώρο μαθαίνοντας τη θερμική αδράνεια του συγκεκριμένου χώρου.

Οταν κλεισει η θέρμανση για ορισμένο χρονικο διάστημα έχουμε απόδοση θερμότητας στο χώρο. Ο "έξυπνος" θερμοστάτης κλείνει τη θέρμανση ΠΡΙΝ η θερμοκρασία φτάσει στο επιθυμιτό σημείο.

Σε βάθος χρόνου αυτό μεταφράζεται σε εξοικονόμηση ενέργειας και σταθερή θερμοκρασία χώρου χωρίς απότομες "ψύξης" και "υπερθέρμανσης". Σαν ορολογία αυτό ονομάζεται overshooting

Δεν είναι λοιπόν πεταμένα λεφτα ο ηλεκτρονιός θερμοστάτης. Αν αντικαταστάσε κάποιος τον απλό περιστροφικό θερμοστατη χωρου στο καλοριφέρ του με έναν ηλεκτρονικό θα καταλαβε αμέσως τη διαφορα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κουράζετε, αυτούς που διαβάζουν αδέλφια. Πολλές θεωρίες και πολλά λόγια που δεν ενδιαφέρουν την πλειοψηφία

 

ΝΑ πάμε λίγο στην πράξη;

Aπο όλους τους θερμοπομπούς τους convectors και τις σόμπες χαλαζία quartz υπάρχει κάποιο που πρέπει να διαλέξουμε ή να αποφύγουμε ή είναι όλα ίδια;

 

Στο praktiker έχει convector daewoo με 40 ευρώ http://www.praktiker...-dhc-7320-25121

 

Και βρήκα και αυτές τις 2 ηλεκτρικές θερμάστρες http://www.kotsovolo...?catid=10107644

 

http://www.kotsovolo...?catid=10106886

 

Είναι όλα ίδια αυτά σε θερμική απόδοση και απλά αλλάζουν τα 400watt παραπάνω που δίνουν 20% παραπάνω θερμότητα;

Αν είναι έτσι να πάρω τον convector daewoo των praktiker να κάνω και οικονομία

 

Και αν είναι όλα ίδια όπως λέτε, να πάρω και κανα τέτοιο να μην πιάνει και χωρο http://www.praktiker.gr/p/aerothermo-praktiker-hfhl1500-2000watt-23385

 

Αν μπορεί κάποιος να απαντήσει χωρίς 3 σελίδες θεωρία και χωρίς απάντηση στο τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού ειναι το ίδιο πράγμα με άλλο όνομα για λόγους μαρκετινγκ. Αν το αγόρασες μεγεια και περιμένουμε να γράψεις πάλι "Σχεδόν ίδια αίσθηση με το να κάθομαι έξω και να με χτυπά ο ήλιος αλλά ο αέρας όμως δροσερός/κρύος."

 

 

 

 

 

 

Δηλαδη ουτε οι θερμοπομποι δεν εχουν ποιοτικη θερμανση ? Η ειναι στον τυπο του θερμοπομπου ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...