Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

Στα πολλα watt συνηθως ακουγεται η ιδια η αντισταση με ενα χαμηλο μεν αλλα σταθερο και σπαστικο βομβο. Αν τωρα τυχει και καποιο εξωτερικο σιδερενιο κομματι του σωματος κουνιεται εστω και μισο χιλιοστο και συντονιζει με το βομβο, τοτε κλαφτα.

 

Επέτρεψε μου εκ πείρας να σου πω ότι αν έχουμε υψηλή ποιότητα κατασκευής δεν ακούγεται τίποτα ούτε στα λίγα ούτε στα πολλά watt.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επέτρεψε μου εκ πείρας να σου πω ότι αν έχουμε υψηλή ποιότητα κατασκευής δεν ακούγεται τίποτα ούτε στα λίγα ούτε στα πολλά watt.

 

Για θερμοπομπους δεν ξερω ακριβως, αλλα για καλοριφερ λαδιου που εχω αρκετη πειρα, κανενα δε βρηκα που να μην κανει εστω και λιγο συντονισμο στα μεταλλα του, ή να μην ακουγεται το λαδι οταν κρυωνει. Κι αν εισαι και ψυχωτικος σαν εμενα με το φως και το θορυβο στον υπνο σου... μαμησε τα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά απο πολύ ψάξιμο αποφάσισα να αγοράσω τελικά ένα θερμοπομπό της UNITED απο τον Κωτσοβολο, για να ζεσταίνω ενα δωμάτιο 17 τετραγωνικών.

Ο θερμοπομπτός υποτίθεται οτι στο φουλ, ζεσταίνει μέχρι και 30 τετραγωνικα.

Γελάει ο κόσμος. Κλαίω τα 120 ευρω που έσκασα.

ΔΕΝ κάνει για αυτα τα κρύα ο θερμοπομπός.

Το δωμάτιο οκ, δεν ειναι οπως ήταν παγωμένο, αλλά φυσικά τα άκρα οσων θα κάτσουν εδω μέσα θα εξακολουθησουν να ειναι παγωμένα και φυσικά δε κυκλοφορεις με κοντομάνικο.

Ο Θερμποπομπος τελικά, (ο συγκεκριμένος) βοηθάει μόνο αν τον έχεις παράλληλα με το καλοριφέρ.

Κρίμα.

Και το κρίμα ειναι γιατι με 80 ευρω έπαιρνα ένα καλοριφέρ λαδιού που ειναι δοκιμασμένη λύση και τοσα χρόνια το χρησιμοποιούσα χωρις να έχω παράπονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι είναι. Κι εγώ που πήρα θερμοπομπό S&P (70E), το μετάνιωσα και τώρα θα δοκιμάσω πάνελ υπέρυθρων.
Ο θερμοπομπός στέλενει ζεστό αέρα (κι όχι καυτό) προς τα πάνω και αν κάθεσαι πάνω από ένα μέτρο μακριά δύσκολα σου έρχεται η ζέστη, είναι μόνο για βοηθητικό, όχι για κύρια θέρμανση.

Για να δούμε που αυτά υποτίθεται ότι δε ζεσταίνουν τον αέρα αλλά τα αντικείμενα. Αν αποτύχει κι αυτό, πάω κι εγώ για καλοριφέρ λαδιού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγω πηρα ενα θερμοπομπο απο τον κωτσοβολο (λιγη σημασια εχει το καταστημα) που υποτιθεται ζεσταινει ενα χωρο 15 m2 μεχρι τους 20 βαθμους...

προφανως δεν κανει τιποτα παραμονο οταν το καλοριφερ κλεισει κραταει λιγο περισσοτερο τη ζεστη στο δωματιο.

 

μαρκα econοheat - 100 € - exporter of the year 2011 τρομαρα τους :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ρε παιδιά καλύτερα καλοριφέρ λαδιού παρά θερμοπομπός ε?

το λέω γιατί έχω διαβάσει τα απίστευτα και δεν ξέρω τι να κάνω καλοριφέρ έχω στην δουλειά και μπορώ να πω ότι για μικρό δωμάτιο θα είναι μια χαρά αλλά με το άλλο δεν ξέρω και μάλιστα έχω διαβάσει από κάπου ότι έχει καλύτερη απόδοση και με φυσική ροή του αέρα...? ( καλό είναι και το ac αλλά δεν ζεστένη το κοκαλάκι σου οπότε δεν θέλω αυτήν την λύση) τι λέτε?

 

 

Cossutius.   πάντως UNITED (manchester  :0 ) δεν την λες και καλή μάρκα

 

Το δίλημμα δηλαδή είναι καλοριφέρ λαφιού μέχρι 80 ή 100€ και θερμοπομπός αν κερδίζεις έστω και κάτι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To περιεργο ειναι πως η συγκεκριμένοι θερμοπομποι φεύγουν συνέχεια απ τον Κωτσοβολο. Πηγα μεσημέρι ειχαν 10, παω απόγευμα είχαν μείνει 2.

Εννοειται πως δεν ειναι σπουδαία μάρκα, αλλά γενικά απ όσο διάβαζα, προβλήματα δε βγάζουν και βγάζουν ζεστη. Τι να πω. Ισως δε κάνει για τέτοια κρύα.

Για εμένα, αφού την έπαθα πλέον, το καλοφερ λαδιου με τον θερμοστάστη ειναι το καλύτερο.

Αργει λιγο να ζεστάνει αλλά μετά είσαι μια χαρά. Και έχει ακριβως την ιδια κατανάλωση με τους θερμοπομπους.

(ακόμα δε μπορω να χωνέψω πως πιάστηκα κωτσος ακολουθώντας το κύμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή ρε παιδιά καλύτερα καλοριφέρ λαδιού παρά θερμοπομπός ε?

το λέω γιατί έχω διαβάσει τα απίστευτα και δεν ξέρω τι να κάνω καλοριφέρ έχω στην δουλειά και μπορώ να πω ότι για μικρό δωμάτιο θα είναι μια χαρά αλλά με το άλλο δεν ξέρω και μάλιστα έχω διαβάσει από κάπου ότι έχει καλύτερη απόδοση και με φυσική ροή του αέρα...? ( καλό είναι και το ac αλλά δεν ζεστένη το κοκαλάκι σου οπότε δεν θέλω αυτήν την λύση) τι λέτε?

 

 

Cossutius.   πάντως UNITED (manchester  :0 ) δεν την λες και καλή μάρκα

 

Το δίλημμα δηλαδή είναι καλοριφέρ λαφιού μέχρι 80 ή 100€ και θερμοπομπός αν κερδίζεις έστω και κάτι ? 

To σίγουρο είναι να μην πάρεις θερμοπομπό με τις γρίλιες προς τα πάνω ώστε να βγάζει τον αέρα προς τα πάνω, την έπαθα εγώ και πραγματικά δε ζεσταίνει καθόλου. Λογικά οι πιο ποιοτικοί θερμοπομποί πρέπει να κάνουν δουλειά από μαρτυρίες παιδιών εδώ στο site, δεν έχω άλλη εμπειρία για να μπορώ να κρίνω γενικά, απλά σίγουρα να αποφύγεις αυτόν που πήρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μόδα τον καιρόν αλλά πέρα από τα φρου-φρου το θέμα είναι εκ του αποτελέσματος γενικά και το καλοριφέρ λαδιού σε μεγάλα κρύα δεν κάνει δουλειά σε μεγάλο δωμάτιο μιας και ζεσταίνει τον εαυτό του πρώτα και ότι είναι εκεί γύρω σε μικρή ακτίνα, το θέμα με τον θερμοπομπό είναι αν παράγει αυτό που υπόσχεται π.χ. σε ένα μικρό δωμάτιο υπάρχει σωστή κατανομή θερμότητας...?

 

 

αυτόν πήρες :

United Mica UHM782
 

To σίγουρο είναι να μην πάρεις θερμοπομπό με τις γρίλιες προς τα πάνω ώστε να βγάζει τον αέρα προς τα πάνω, την έπαθα εγώ και πραγματικά δε ζεσταίνει καθόλου. Λογικά οι πιο ποιοτικοί θερμοπομποί πρέπει να κάνουν δουλειά από μαρτυρίες παιδιών εδώ στο site, δεν έχω άλλη εμπειρία για να μπορώ να κρίνω γενικά, απλά σίγουρα να αποφύγεις αυτόν που πήρα...

δηλαδή κάτι τέτοιο δεν κάνει δουλειά ε?

 

https://www.skroutz.gr/s/2764404/Atlantic-F117-Design-15.html

 

Mην βλέπεις τα watt μπορεί να πάω στο ποιο πάνω μοντέλο αλλά σαν σχέδιο όπως εσύ είπες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτόν πήρες :

United Mica UHM782

Nαι. Ακριβως αυτον. Δυστυχώς απογοητεύτηκα.

Αλλά επαναλαμβάνω. Για κρύα με 7-10 βαθμους έξω, καλός ειναι. Για τα χειρότερα, δε κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι η μόδα τον καιρόν αλλά πέρα από τα φρου-φρου το θέμα είναι εκ του αποτελέσματος γενικά και το καλοριφέρ λαδιού σε μεγάλα κρύα δεν κάνει δουλειά σε μεγάλο δωμάτιο μιας και ζεσταίνει τον εαυτό του πρώτα και ότι είναι εκεί γύρω σε μικρή ακτίνα, το θέμα με τον θερμοπομπό είναι αν παράγει αυτό που υπόσχεται π.χ. σε ένα μικρό δωμάτιο υπάρχει σωστή κατανομή θερμότητας...?

 

 

αυτόν πήρες :

United Mica UHM782

 

δηλαδή κάτι τέτοιο δεν κάνει δουλειά ε?

 

https://www.skroutz.gr/s/2764404/Atlantic-F117-Design-15.html

 

Mην βλέπεις τα watt μπορεί να πάω στο ποιο πάνω μοντέλο αλλά σαν σχέδιο όπως εσύ είπες...

Για τους Atlantic έχω διαβάσει τα καλύτερα εδώ στo forum κι αν τελικά πας σε αυτήν τη λύση έχει και προσφορά το e-shop σε αυτόν στα 2500W.

 

Για να καταλάβεις πώς ήταν αυτός που πήρα, αυτό ήταν το μοντέλο, https://www.skroutz.gr/s/415323/S-P-TLS-403T.html, ήταν τελείως στο πάνω μέρος και ήταν πραγματικά απογοήτευση. Το σκεφτόμουν τώρα να πάω σε κάτι πιο καλό σε θερμοπομπό όπως αυτό που λες όμως λέω να δοκιμάσω τα υπέρυθρα πάνελ, κάτι σαν αυτό

http://www.apothema.gr/atlantic-solius-2000-w-orizontio-74815p

ή αυτό που είναι πιο οικονομικό

http://mitsubishi-samoilis.skroutzstore.gr/p.S-P-PANEL-AKTINOVOLIAS-RADIANT-1500-750-1500W-6-6A.540273.html

που στέλνουν οριζόντια τη θερμότητα και κρατάει πιο πολύ η ζέστη γιατί ζεσταίνουν και τα αντικείμενα, τουλάχιστον έτσι λένε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ενδεχόμενο να πάψουν κάποια στιγμή οι καταναλωτές να αγοράζουν εξοπλισμό θέρμανσης απο πολυκαταστήματα και να εμπιστεύονται τους "χρησμούς" των ανειδίκευτων πωλητών, δεν ενδιαφέρει κανέναν;

Δεν ζέστανε ο θερμοπομπός τα τετραγωνικα που έλεγε, άρα δεν είναι καλός. Το έχω ξαναγράψει, τα τετραγωνικα δεν οδηγούν σε ασφαλή συμπεράσματα.

Για να γίνει αντιληπτο σας αναφέρω ότι σε δωμάτιο όπου βρίσκεται κεντρικος server τράπεζας στην Αθηνα, εγκαταστήσαμε κλιματιστικό 18.000btu/h για 8 τ.μ.

Γιατι δεν ρωτάτε κάποιον που έχει επιστημονική και εμπειρική γνώση στο θέμα θέρμανση και δεν εμπορεύεται καφετιέρες, ηλεκτρικες σκούπς και αποκωδικοποιητές. Θα γλιτώσετε πολύ χρόνο και χρήμα.

Δεν καταλαβαίνετε ότι το θέμα "θέρμανση" πουλάει απο μόνο του αυτήν την περίοδο και έχουν ορμήξει όλοι να πουλήσουν ότι βρίσκουν.

Τα κριτήρια δεν είναι μόνο η τιμή και τα τετραγωνικά.

Είναι η δυνατότητα για εξοικονόμηση ενέργειας. Η αθόρυβη λειτουργία. Η προστασία απο υπερθέρμανση. Ο βαθμός IP. και άλλα.

Δεν κάνω επίδειξη γνώσεων.Προσπαθώ να σας κάνω να αντιληφθείτε ότι υπάρχουν παράμετροι στα ζητήματα θέρμανσης που όυτε κάν πάει ο νούς σας. Δυστυχώς όταν τα διαπιστώνετε είναι αργά.

Επώνυμο προιόν και σωστή επιλογή απο  επαγγελματίες του χώρου. Για να μην κουράζεστε.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά έχω από πέρυσι θερμοπομπό ΝΟΒΟ...είναι Νορβηγικός από ότι διάβασα και είναι στα 2000W.Και πέρυσι και φέτος είμαι απόλυτα ικανοποιημένος..ζεσταίνω με αυτόν δωμάτια μεμονωμένα πάντα από 15 εώς 25 τετραγωνικά.Πιστεύω ότι όπως σε όλα έτσι και στο θέμα θερμοπομπός μετράει πάρα πολύ το θέμα μάρκα και ποιότητα κατασκευής.Εμενα μου τον έδωσε πέρυσι μια θεία μου η οποία πήρε 4..ένα για αυτή έναν για την γιαγιά..έναν για τον ξάδερφο που σπουδάζει αλλού και έναν για μενα..δεν ρώτησα τιμή φυσικά γιατί ήταν δώρο...αλλά από ότι έψαξα στο νετ οι συγκεκριμένοι κάνουν γυρω στα 180 με 200 άρα πρέπει να είναι από τους πολύ καλούς σε θέμα brand name.Η ζέστη που βγάζουν ακριβώς ίδια με καλοριφέρ..αθόρυβα και καθόλου ξηρασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...