Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9000 btu/h αντιστοιχούν σε θερμική (και όχι καταναλισκόμενη) ισχυ 2,6 kw.(μέση τιμή, όσο πιο κρύο κάνει έξω τόσο μειώνεται αυτή η απόδοση.)

Αρα στο χώρο δίνατε περίπου 3,8 kw  θερμικής ισχύος. Τόσα χρειάζοταν ο χώρος σας για να θερμανθεί αφού αυτό αισθανόσασταν.

Με το θερμοπομπό στα 2000w σας έλλειπαν 1800w.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

9000 btu/h αντιστοιχούν σε θερμική (και όχι καταναλισκόμενη) ισχυ 2,6 kw.(μέση τιμή, όσο πιο κρύο κάνει έξω τόσο μειώνεται αυτή η απόδοση.)

Αρα στο χώρο δίνατε περίπου 3,8 kw  θερμικής ισχύος. Τόσα χρειάζοταν ο χώρος σας για να θερμανθεί αφού αυτό αισθανόσασταν.

Με το θερμοπομπό στα 2000w σας έλλειπαν 1800w.

 

Σωστά.

 

Αλλά όμως από άποψη κατανάλωσης είμαστε περίπου στα ίδια.

 

Με δεδομένο ότι το ινβερτερ προϋπήρχε (και συνεπώς δεν μπορώ να το αλλάξω με κάποιο μεγαλύτερο που να δίνει 3,8 kw θέρμανσης) η λύση με τα +1200w του θερμοπομπού μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις.

Τώρα καταναλώνω περίπου όσο και με σκέτο τον φτηνό θερμοπομπό (αν τον βάλω στο φουλ) αλλά η απόδοση καμία σχέση δεν έχει βέβαια αφού 3,8kw =~ 2 x 2kw

Υπό αυτή την έννοια μου φάνηκε πολύ καλή λύση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα ίδια με τί;

Αν είναι incerter και οι συνθήκες το ευνοούν μπορεί να σου δίνει και πάνω απο 2,5 kw θερμικής ισχύος.

Είναι ένα τέχνασμα των πωλητών για να πουλάνε τα 12άρια για 14άρια, τα 18άρια για 20άρια, τα 20άρια για 24άρια και πάει λεγοντας.

Το παραπάνω απο την ονομαστική τιμή δε το δίνει όταν βολέυει εμάςμ δηλαδή στο πολύ κρύο.Το δίνει όταν οι συνθήκες το ευνοούν.

Τα κλιματιστικά καταναλώνουν απο το 1/2 εώς και το 1/5 της ενέργειας που αποδίδουν.Ανάλογα με την τεχνολογία και την ποιότητα τους.

Επίσης   η θερμική ισχύς είναι θεωρητικά μεγαλυτερη απο την ψυκτική. Στην πράξη  και επειδή στη θέρμανση  ζορίζονται τα κλιματιστικά δεν υπάρχουν μεγάλες αποκλίσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Υπό αυτή την έννοια, είναι η [πολύ?] καλή  λύση, για σένα.

Είναι χρήσιμο όμως, να τονιστούν οι συνέπειες σε όποιον τρίτο έσπευδε να το δοκιμάσει χωρίς να τις σκεφτεί, προηγουμένως...

 

Σε 20τμ με νορμάλ μόνωση και απώλειες, θεωρητικά, ένα 9άρι μπορεί να επαρκεί, αυτό όμως μπορεί να το επιβεβαιώσει μόνο ένας τεχνικός που θα δει το χώρο και γνωρίζει την πραγματική απόδοση του υποψήφιου για αγορά κλιματιστικού. Τα περισσότερα  «9άρια»  inverter έχουν ονομαστική απόδοση στη θέρμανση 2.90-3.30 kw, μερικά λίγο υψηλότερη. Η μέγιστη απόδοση θέρμανσης μπορεί να φτάνει τα 4.00 kw, και σε εξαιρετικές περιπτώσεις τα 5.00 kw ή περισσότερα, κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και θερμοκρασιακές διαφορές.

 

Το πόσο καταναλώνει ένα κλιματιστικό inverter και ποιά είναι η μέγιστη κατανάλωση του, είναι πολύ σχετικό και εξαρτάται από πολλούς παράγοντες. Οι αριθμοί που αναφέρουν οι κατασκευαστές, αφορούν την κατανάλωση και πάλι κάτω από συγκεκριμένες συνθήκες και θερμοκρασιακές διαφορές. Στην πράξη, σε δύσκολες συνθήκες, θα καταναλώσει περισσότερα watt και στην ονομαστική του απόδοση και στην προσπάθειά του να αποδώσει τη μέγιστη δυνατή ισχύ, αν χρειάζεται.

Δύο δικά μου διαφορετικά κλιματιστικά, καταναλώνουν τις κρύες ημέρες, στην έναρξη της λειτουργίας τους, 290 και 220watt παραπάνω από ότι αναφέρει ο κατασκευαστής ως μέγιστη κατανάλωση.

Το ένα, μια μέρα με εξωτερική θερμοκρασία 10 κελσίου και εσωτερική 17 ξεκινά καταναλώνοντας 1050 watt, την άλλη με 6 και 16 αντίστοιχα ξεκινά καταναλώνοντας 1450 watt (το max κατά τον κατασκευαστή) και σε ακόμα χειρότερες συνθήκες καταναλώνει για κάποιο χρονικό διάστημα 1670 watt. (το πραγματικό max κατανάλωσης)

Επεξ/σία από filipN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μέγιστες τιμές δεν πρέπει να λαβμάνονται υπόψη εκτός και άν θέλει κάποιος  πωλητής να παραπλανήσει με το σκεπτικό που προανέφερα.Οταν ο κόσμος ρωτάει για "9άρι" ρωτάει για "9άρι" και όχι για "7άρι" που σε ιδανικές συνθήκες μπορεί να αποδώσει ΣΑΝ"9άρι". Απλά γιατι δουλεύει αντίστροφα.Εκεί που θες το πλήρες φορτίο (εκκίνηση με κρύο έξω και κρύο μέσα) εκει ακριβώς ΔΕΝ θα σου δώσει το μέγιστο.

Ετσι κάποιοι πωλήτες πουλάνε για 9άρι το DAIKIN FTX20 για 24άρι το DAIKIN FTX60 κ.α.

Τώρα για 9άρι που να βγάζει 5kw δηλαδή σαν 18άρι, στην Ελλάδα δεν έχει εισαχθεί τέτοιο μηχάνημα.

Και να υπήρχε τίθονται και ζητήματα φθοράς ενός κινητήρα όταν αυτός είναι μικρός και για να παριστάνει τον μεγάλο δουλεύει συνεχώς στο μέγιστο των στροφών του.

 Εχω ακούσει βέβαια για ένα τέτοιο της TOYOTOMI  που είχε παρουσιαστεί σε ένα σεμινάριο στην Ιαπωνία. Αλλα μέχρι εκεί....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ο χώρος μας χρειάζεται 10.000 btu, αγοράζουμε κλιματιστικό με ονομαστική ισχύ 10.000 btu  τουλάχιστον.

Οι μέγιστες τιμές λαμβάνονται υπ όψιν εκεί που χρειάζονται πραγματικά.

 

Στην Ελληνική αγορά εισάγονται τουλάχιστον επτά  ''9άρια'' κλιματιστικά με μέγιστη ισχύ θέρμανσης 5.00-6.50 kw, τα τρία από αυτά έχουν και πολύ καλές πωλήσεις.

Των εταιριών Mitsubishi, Toshiba(Super Daiseikai), Panasonic (δηλαδή τριών από τις πέντε κορυφαίες εταιρίες στον κόσμο),LG και Sharp.

Τα Mitsubishi και Toshiba Super Daiseikai, έχουν πουλήσει εκατοντάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωστά τα μοντέλα απλα στα 11 χρόνια δε συνάντησα κανένα εκτός απο το toyotomi που ανέφερα.

Αυτή όμως είναι θεωρητική ισχύ.Για να τη δώσει στην πράξη θα έπρεπε να φυσά αέρα  90 βαθμούς σε ταχύτητες ανεμιστήρα που να μήν μπορείς να σταθείς μπροστά του μιας και η διατομή του στομίου είναι πολύ μικρή.

Μακάρι να μπορούσαμε να πιάσουμε τέτοια νούμερα στον πραγματικό κύκλο.

Επίσης δεν έχω δεί άν τα εν λόγω κλιματιστικά είναι πιστοποιημένα κατα eurovent. Εκέι  ελέγχονται και πιστοποιούνται πραγματικά. Αλλιώς ο κάθε κατασκευαστής γράφει ότι θέλει.

Είναι σα να μετράμε τελική ταχύτητα αυτοκινήτου σε γκρεμό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βάση δεδομένων του eurovent για τα πιστοποιημένα split με eer/cop πάνω από 4 φαίνεται εδώ και εδώ υπάρχουν όλες οι εταιρίες που αναφέρθηκαν εκτός της toyotomi που δεν συμμετέχει στο eurovent

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η βάση δεδομένων του eurovent για τα πιστοποιημένα split με eer/cop πάνω από 4 φαίνεται εδώ και εδώ υπάρχουν όλες οι εταιρίες που αναφέρθηκαν εκτός της toyotomi που δεν συμμετέχει στο eurovent

 

Δύο από αυτά που φιγουράρουν στη λίστα, είναι οι ακραίες περιπτώσεις, τα 9άρια με μέγιστη απόδοση θέρμανσης 6.50 kw. (0.30-3.20-6.50 kw και 0.50-3.21-6.50 kw αντίστοιχα)

Αλλά δεν πρέπει να είναι αξιόπιστη η πιστοποίηση, γιατί δεν αναφέρει μέγιστη ισχύ, ούτε φέρει την υπογραφή μέλους του insomnia,κοινής αποδοχής. … (φυσικά και κάνω πλάκα!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ  τη συζήτηση εξαιρετική. Πιθανών να "βαραίνει" λόγω ορολογίας αλλα προάγει τη συνείδηση κάθε καταναλωτή.

Δείχνει το πλήθος των λεπτομερειών που κρίνουν σαν επιτυχή ή αποτυχή μια πρόταση θέρμανσης.

Προσωπικά το eurovent το θεωρώ αξιοπιστο και θεωρω ότι όταν μια εταιρεία δίνει για μέτρηση τα μηχανήματά της δείχνει το κύρος της και τη σοβαρότητα με την οποία  προσεγγίζει το θέμα.

Μιας και ο τίτλος έχει να κάνει με θερμοπομπούς , θα έλεγα να ανακεφαλαιώσουμε το θέμα "συνδιασμός" θερμοπομπού με κλιματιστικό.

Την άποψη μου εγώ την προανέφερα και συνοψίζεται στο ότι ο παραπάνω συνδιασμός με σωστή επιλογή μπορεί να πεοσφέρει σε συγκεκριμένες εφαρμογές περισσότερα πλεονεκτήματα απο ότι μειονεκτήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εχει κανενας εμπειρια απο θερμοπομπους της philco.? πηρα ηδη εναν fagor για 15 τετραγωνικα και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος...απλα κοιταω και σε μια πιο οικονομικη λυση, εχετε καμμια ιδεα για philco...?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια καλησπερα, εχει κανενας εμπειρια απο θερμοπομπους της philco.? πηρα ηδη εναν fagor για 15 τετραγωνικα και ειμαι σχετικα ικανοποιημενος...απλα κοιταω και σε μια πιο οικονομικη λυση, εχετε καμμια ιδεα για philco...?

 

εχω πάρει αφυγραντήρα philco και είναι καλός (για την αξιοπιστία της εταιρείας αυτό).

 

Θερμοπομπό Philco πήρε φίλος αρχικά αυτόν των 500w με το μηχανικό θερμοστάτη για 15 τμ και δεν ζέστενε τίποτα φυσικά! Τον άλλαξε με τον 1500w Philco και μου λέει ότι είναι ευχαριστημένος. Νομίζω έχει και χρονοδιακοπτη. Μιλάω για τιμή γύρω στα 140 ευρώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Philco, παλαιότερα, έβγαζε καλά προϊόντα που κρατούσαν πολλά χρόνια. Τώρα δεν ξέρω που τα κατασκευάζει, αν είναι Κίνας, παίζεις κορώνα γράμματα.

Κυκλοφορούν 2 διαφορετικοί θερμοπομποί Philco. Και οι δύο έχουν πολύ καλά χαρακτηριστικά. Διαλέγεις ότι ταιριάζει στο χώρο σου.

Καλύτερα να προσπαθήσεις να βρεις και να κατεβάσεις pdf με αναλυτική περιγραφή των χαρακτηριστικών τους. Το είχα βρει παλαιότερα, δεν θυμάμαι που.

Για 15τμ μπορεί να σου κάνει ένας με 1250watt, μπορεί να χρειάζεσαι έναν με 2000watt. Έχει σχέση με τις απώλειες του χώρου σου και όχι με την ποιότητα ή τις δυνατότητες του θερμοπομπού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...