Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Αυτός <a data-ipb='nomediaparse' href='http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.000743'>http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.000743</a> αξίζει; <br><br>

Sent from my iPhone using Insomnia

Και εγώ γι αυτόν ενδιαφέρομαι. Για να δούμε. ..

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαβασα τοσα μυνηματα και δεν εβγαλα ακρη.

 

τελικα ποιο ζεστενει καλυτερα? θερμοπομπος ή ηλεκτρικο καλοριφερ?

Στην πράξη είναι το ίδιο.

Οι θερμοπομποί είναι απλά ποιό όμορφοι και κοστίζουν σχεδόν τα διπλάσια.

Κοίτα τα watt του κάθε σώματος και σύγκρινε τα με βάση αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι fan των θερμοπομπών. Είμαι fan της  σωστής λύσης κατα περίπτωση.

Τόσα pm ανταλλάξαμε και προσπαθούσα να σας εξηγήσω τη σωστή σειρά των πραγμάτων.

Εσείς κάνατε το λάθος.

Και σας ρωτάω. Ξέρατε ποιες είναι οι θερμικές απώλειες του χώρου που θέλετε να θερμανετε;

Πως πετάτε όλους τους θερμοπομπούς στο καλάθι των αχρήστων επειδή εσείς αγοράσατε ΄ένα χαμηλής ποιότητας θερμοπομπό;

Εχω θερμάνει σπίτι στη Δράμα μόνο με θερθμοπομπούς. Εχω θερμάνει χώρο στο Καρπενήσι με κλιματιστικό στους -12 βαθμούς κελσίου όταν κανείς δεν πίστευε ότι θα γίνει.

Ξερετε γιατί;

Γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Η σωστή σειρά είναι.

Διερευνηση αναγκών

Μελετη θερμικών φορτίων (ΟΧΙ με βάση τα τετραγωνικά)

Προτασεις  και τελική επιλογή.

Τον θερμοπομπό που αναφέρετε δεν τον έχω δοκιμάσει όυτε πρόκειται γιατι απο την τιμή του και μ΄νο ξέρω τί κάνει και τί όχι.

Εγώ σας πρότεινα θερμοπομπούς που ξέρω τι κάνουν και που με τη σωστή σειρά που προανέφερα θα σας έδιναν το αποτέλεσμα που θέλετε.

Το έχω ξαναγράψει. Μοιάζουν, αλλα ΔΕΝ είναι ίδιοι.

Πες τα !!! Μην παραπονιέστε για τις επιλογές θέρμανσης όταν πάτε να αγοράσετε ένα καλοριφέρ λαδιού ή ένα θερμοπομπό χωρίς να ξέρετε το σύνολο των θερμικών απωλειών του χώρου που θέλετε να θερμάνετε . 

Για αυτό υπάρχουν και μηχανολόγοι για να υπολογίσουν τις θερμικές απώλειες και ύστερα να προτείνουν λύσεις θέρμανσης αναλογα με την τσέπη σας . 

 

Κάτι ακόμα θερμοπομποι αερόθερμα καλοριφερ λαδιού και οτιδήποτε χρησιμοποιεί ηλεκτρική ενέργεια είναι η χειρότερη λύση θέρμανσης απο αποψη κατανάλωσης εκτός απο τις αντλίες θερμότητας (που περιλαμβάνονται και τα κλιματιστικά ). Ειδικά οι αντλίες θερμότητας είναι η κορυφαία λύση κυρίως απο αποψη οικονομίας αυτή τη στιγμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχουμε πετρέλαιο στην οικοδομή αλλά όλοι έχουν βάλει αέριο εκτος απο το διαμέρισμα μας και των διπλανών..και απ ότι κατάλαβα δεν συμφαίρει να κάψει ο λέβητας για 2 μονο διαμερίσματα.
απ ότι κατάλαβα,το αέριο είναι μια απάτη,γιατί αύριο μεθαύριο μπορεί να του ανεβάσουν την τιμή ως συνέπεια,να χαίρεσαι τσάμπα για την εικονική ζέστη αφού ήδη έχει σκάσει πόσα $$...
η λύση είναι να έρθει πρώτα κάποιος ειδικός στον χώρο για να τον δει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν είμαι fan των θερμοπομπών. Είμαι fan της  σωστής λύσης κατα περίπτωση.

Τόσα pm ανταλλάξαμε και προσπαθούσα να σας εξηγήσω τη σωστή σειρά των πραγμάτων.

Εσείς κάνατε το λάθος.

Και σας ρωτάω. Ξέρατε ποιες είναι οι θερμικές απώλειες του χώρου που θέλετε να θερμανετε;

Πως πετάτε όλους τους θερμοπομπούς στο καλάθι των αχρήστων επειδή εσείς αγοράσατε ΄ένα χαμηλής ποιότητας θερμοπομπό;

Εχω θερμάνει σπίτι στη Δράμα μόνο με θερθμοπομπούς. Εχω θερμάνει χώρο στο Καρπενήσι με κλιματιστικό στους -12 βαθμούς κελσίου όταν κανείς δεν πίστευε ότι θα γίνει.

Ξερετε γιατί;

Γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Η σωστή σειρά είναι.

Διερευνηση αναγκών

Μελετη θερμικών φορτίων (ΟΧΙ με βάση τα τετραγωνικά)

Προτασεις  και τελική επιλογή.

Τον θερμοπομπό που αναφέρετε δεν τον έχω δοκιμάσει όυτε πρόκειται γιατι απο την τιμή του και μ΄νο ξέρω τί κάνει και τί όχι.

Εγώ σας πρότεινα θερμοπομπούς που ξέρω τι κάνουν και που με τη σωστή σειρά που προανέφερα θα σας έδιναν το αποτέλεσμα που θέλετε.

Το έχω ξαναγράψει. Μοιάζουν, αλλα ΔΕΝ είναι ίδιοι.

Πες τα !!! Μην παραπονιέστε για τις επιλογές θέρμανσης όταν πάτε να αγοράσετε ένα καλοριφέρ λαδιού ή ένα θερμοπομπό χωρίς να ξέρετε το σύνολο των θερμικών απωλειών του χώρου που θέλετε να θερμάνετε . 

Για αυτό υπάρχουν και μηχανολόγοι για να υπολογίσουν τις θερμικές απώλειες και ύστερα να προτείνουν λύσεις θέρμανσης αναλογα με την τσέπη σας . 

 

Κάτι ακόμα θερμοπομποι αερόθερμα καλοριφερ λαδιού και οτιδήποτε χρησιμοποιεί ηλεκτρική ενέργεια είναι η χειρότερη λύση θέρμανσης απο αποψη κατανάλωσης εκτός απο τις αντλίες θερμότητας (που περιλαμβάνονται και τα κλιματιστικά ). Ειδικά οι αντλίες θερμότητας είναι η κορυφαία λύση κυρίως απο αποψη οικονομίας αυτή τη στιγμή.

Φίλε ανεξαρτήτου χώρου εσύ τι προτείνεις ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε ανεξαρτήτου χώρου εσύ τι προτείνεις ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Η καλύτερη λύση είναι κλιματιστικό inverter. Βέβαια κοστίζει αρκετά παραπάνω από εναν θερμοπομπό αλλά σε βάθος χρόνου θα κάνει απόσβεση. (βέβαια ξηραίνει αρκετά την ατμόσφαιρα οπότε αν θέλεις να το βάλεις σε δωμάτιο με μικρό παιδί θα χρειαστείς και υγράντηρα. Από τη στιγμή όμως που δεν έχουμε τόσα χρήματα και ο θερμοπομπός είναι μια εναλλακτική με την προϋπόθεση ότι τα watt καλύπτουν τα τμ του δωμάτιου.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Φίλε ανεξαρτήτου χώρου εσύ τι προτείνεις ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Η καλύτερη λύση είναι κλιματιστικό inverter. Βέβαια κοστίζει αρκετά παραπάνω από εναν θερμοπομπό αλλά σε βάθος χρόνου θα κάνει απόσβεση. (βέβαια ξηραίνει αρκετά την ατμόσφαιρα οπότε αν θέλεις να το βάλεις σε δωμάτιο με μικρό παιδί θα χρειαστείς και υγράντηρα. Από τη στιγμή όμως που δεν έχουμε τόσα χρήματα και ο θερμοπομπός είναι μια εναλλακτική με την προϋπόθεση ότι τα watt καλύπτουν τα τμ του δωμάτιου.
Ευχαριστώ. Λεφτά δεν υπάρχουν δυστυχώς. Οπότε πρότεινε αν θες εναν θερμοπομπό ...λογικά mica είναι καλύτεροι ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ευχαριστώ. Λεφτά δεν υπάρχουν δυστυχώς. Οπότε πρότεινε αν θες εναν θερμοπομπό ...λογικά mica είναι καλύτεροι

http://www.amazon.co.uk/DeLonghi-HS20-Convector-Heater-Boost/dp/B000ARX8D4/ref=sr_1_4?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=kitchen&ie=UTF8&qid=1381352983&sr=1-4&keywords=convector+heater

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ευχαριστώ. Λεφτά δεν υπάρχουν δυστυχώς. Οπότε πρότεινε αν θες εναν θερμοπομπό ...λογικά mica είναι καλύτεροι

http://www.amazon.co.uk/DeLonghi-HS20-Convector-Heater-Boost/dp/B000ARX8D4/ref=sr_1_4?m=A3P5ROKL5A1OLE&s=kitchen&ie=UTF8&qid=1381352983&sr=1-4&keywords=convector+heater
Φίλε Ελλάδα υπάρχει αυτός ;Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χωρίς ηλεκτρονικό θερμοστάτη? πως να μη πληρώνετε πολλά σε ρεύμα μετά?

Καλημέρα φίλε. Μπορείς να προτείνεις έναν εως 80 ευρώ ; άμεση αγορά .

 

Αποστολή από το GT-I9300 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...