Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω διαβασει τα χαρακτηριστικα τους, βεβαια το φυλλαδιο ειναι για να πουλανε....το θεμα ειναι στην πραξη θερμαινει πιο αποδοτικα/οικονομικα απο ενα καλοριφερ λαδιου...?



...π.χ ο fagor 1000w που πηρα λεει οτι κανει παπαδες αλλα π@π@...ενα delonghi με 12 φετες που εχω στην πρωτη σκαλα στα 1100w ζεσταινει πιο γρηγορα και περισσοτερο χωρο...



....philco χωρα κατασκευης...κινα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1. Εχω διαβασει τα χαρακτηριστικα τους, βεβαια το φυλλαδιο ειναι για να πουλανε....το θεμα ειναι στην πραξη θερμαινει πιο αποδοτικα/οικονομικα απο ενα καλοριφερ λαδιου...?

 

2. ...π.χ ο fagor 1000w που πηρα λεει οτι κανει παπαδες αλλα π@π@...ενα delonghi με 12 φετες που εχω στην πρωτη σκαλα στα 1100w ζεσταινει πιο γρηγορα και περισσοτερο χωρο...

 

....philco χωρα κατασκευης...κινα...

 

1. Την ίδια κατανάλωση και την ίδια απόδοση έχουν και τα δύο. Είναι διαφορετικός ο τρόπος που μεταδίδεται η θερμότητα στο χώρο. Αν θέλεις οικονομία και υψηλότερη αποδοτικότητα πας σε κλιματιστικό.

 

2. Αλλο τι αισθάνεσαι εσύ  και άλλο ποιά είναι η πραγματική θερμοκρασία του χώρου. Αν με το καλοριφέρ αισθάνεσαι καλύτερα παραμένεις με αυτό ή αγοράζεις θερμοπομπό Philco της σειράς PIH/AG που δίνει παρόμοια αίσθηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν κάτι τέτοιο αποδίδει καλύτερα απο τα καλοριφέρ λαδιού ή τους θερμοπομπούς. Αυτά τα panel ονομάζονται micathermic.

 

http://www.kotsovolos.gr/site/air-condition-heaters/heaters/radiators/112677-rohnson-mica-r065#prettyPhoto

 

Έχει κανείς πάρει τέτοιο και το έχει συγκρίνει με θερμοπομπό ΣΤΑ ΙΔΙΑ watt;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγήκε σε προσφορά αυτός ο θερμοπομπός http://www.e-shop.gr...AP.001272&sid=1

 

ή να δώσω αλλα τόσα και να πάρω atlantic με ψηφιακό θερμοστάτη; Αξίζει τον κόπο;

 

Κάποιος να πήρε crypto;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν εχω διαβασει καμια σελιδα απο τις προηγουμενες 23 αλλα απλα να αναφερω οτι στην πεθερα μου της ερχοταν το ρευμα 300 € και τωρα με 2 θερμοπομπους και οχι μονιμα αναμενους τις ηρθε 720!!!!Αυτα για να μην κολλαμε σε αριθμους και υπολογισμους.Η καλύτερη οικονομια ειναι αυτη παντα που κανουμε μονοι μας,καμια αλλη!

Πριν 4 χρονια εκαιγα 2000 λιτρα πετρελαιο τωρα καιω 800 τον χρονο και παλι εχω ζεστη ολη μερα .Απλα δεν ειμαι πλεον μες στο σπιτι με το αμανικο αλλα φοραω μια μπλουζιτσα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να προσέξουμε τα εξής:

Οταν συγκρίνουμε λογαριασμούς να συγκρίνουμε μόνο το ποσο που αντιστοιχει  στο ρεύμα και όχι λοιπόυς φόρους, χαράτσια, δήμους κ.α. που ΕΤΣΙ ΚΙ ΑΛΛΙΩΣ θα πληρώναμε.

Να συγκρίνουμε τους ΕΚΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥΣ λουγαριασμούς και όχι τους έναντι, αφού αυτοί δεν  αντανακλούν την πραγματική κατανάλωση.

Να μήν πέσουμε στην παγίδα του "είναι πιο οικονομικό, άρα θα το δουλεύω πολύ".

Σίγουρα μπορεί στην περιπτωση που αναφέρετε κάτι να μην πήγε καλα.

Να σας δώσω ένα παράδειγμα απο την εμπειρία μου.

Σε δουλεία μου που θέρμαινα κατοικια με θερμοπομπούς η νοικοκυρα το πρωι αέριζε για δύο ώρες τα 3 υπνοδωμάτια με τους θερμοπομπούς ΑΝΟΙΧΤΟΥΣ. Μια τέτοια συνήειαα επι 4 μήνες είναι αρκετή για τινάξει τους υπολογισμούς στον αέρα.

Για αυτό το λόγο στις δουλείες μου στην αρχή ζητάω απο τους πελάτες να μου δίνουν ανα τακτα διαστήματα τις ενδείξεις του μετρητή  της ΔΕΗ ώστε άν κάτι  δεν πάει καλα να το προλάβω αμέσως.

Και φυσικα συμφωνω ότι δεν γίνεται να μιλάμε για οικονομία με φανελάκι και έξω να έχει -5. Οπως και το καλοκαίρι , τα κλιματιστικά δεν είναι για να φοράμε κάλτσες και να σκεπαζόμαστε μες στο 15 άυγουστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εδώ και μια μέρα αγόρασα θερμοπομπό atlantic 2000watt και τον δοκιμάζω σε ένα αρκετά κρύο σπίτι.

 

Θεωρητικά δίχνει οτι βγάζει ζέστη, και όντως η ζέστη που βγάζει είναι εντελώς υγειηνή και δεν ξυραίνει την ατμόσφαιρα.

 

Αλλά...πέταξα τα λεφτά μου. Στην πράξη δεν αποδίδει. Η ζεστός αέρας που βγαίνει απ τον θερμοπομπό εξαφανίζεται κάπου μέσα στο δωμάτιο....

Μια θερμάστρα χαλαζία στα 1200watt κιόλας!!, αποδίδει καλύτερη μια που σε καίει απευθείας, δεν περιμένει να ζεσταθεί το κρύο δωμάτιο. Το θερμόμετρο του δωματίου δίχνει να συνηγορεί μαζί μου  :fear: και να είναι εναντίον του θερμοπομπού

 

Εγώ έχασα τα λέφτά μου, θα προσπαθήσω να το πάω πίσω. Για σας τα λέω μην πάθετε όσα έπαθα. 

 

Και sorry για το ευγενέστατο KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ2 που είναι fan αυτής της τεχνολογίας.

Επεξ/σία από Kill_bill2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ και μια μέρα αγόρασα θερμοπομπό atlantic 2000watt και τον δοκιμάζω σε ένα αρκετά κρύο σπίτι.

 

Θεωρητικά δίχνει οτι βγάζει ζέστη, και όντως η ζέστη που βγάζει είναι εντελώς υγειηνή και δεν ξυραίνει την ατμόσφαιρα.

 

Αλλά...πέταξα τα λεφτά μου. Στην πράξη δεν αποδίδει. Η ζεστός αέρας που βγαίνει απ τον θερμοπομπό εξαφανίζεται κάπου μέσα στο δωμάτιο....

Μια θερμάστρα χαλαζία στα 1400watt κιόλας, αποδίδει καλύτερη μια που σε καίει απευθείας, δεν περιμένει να ζεσταθεί το κρύο δωμάτιο. Το θερμόμετρο του δωματίου δίχνει να συνηγορεί μαζί μου  :fear: και να είναι εναντίον του θερμοπομπού

 

Εγώ έχασα τα λέφτά μου, θα προσπαθήσω να το πάω πίσω. Για σας τα λέω μην πάθετε όσα έπαθα. 

 

Και sorry για το ευγενέστατο KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ2 που είναι fan αυτής της τεχνολογίας.

Δυστυχώς μετά από δική μου δοκιμή, συμφωνώ μαζί σου, μόνο για να σπάει την υγρασία κάνει ένας θερμοπομπός εκτός κι αν έχεις κανένα μικρό δωμάτιο, δεν μπορεί να σε ζεστάνει αποκλειστικά.

Και ειδικά τώρα που εκμεταλλέυεται η ΔΕΗ ότι πολλοί χρησιμοποιούν το ηλεκτρικό για να ζεσταθούν και σε πάει αυτόματα στην ανώτερη κλίμακα για όλο το ηλεκτρικό που καις δε συμφέρει καθόλου ούτε οικονομικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είμαι fan των θερμοπομπών. Είμαι fan της  σωστής λύσης κατα περίπτωση.

Τόσα pm ανταλλάξαμε και προσπαθούσα να σας εξηγήσω τη σωστή σειρά των πραγμάτων.

Εσείς κάνατε το λάθος.

Και σας ρωτάω. Ξέρατε ποιες είναι οι θερμικές απώλειες του χώρου που θέλετε να θερμανετε;

Πως πετάτε όλους τους θερμοπομπούς στο καλάθι των αχρήστων επειδή εσείς αγοράσατε ΄ένα χαμηλής ποιότητας θερμοπομπό;

Εχω θερμάνει σπίτι στη Δράμα μόνο με θερθμοπομπούς. Εχω θερμάνει χώρο στο Καρπενήσι με κλιματιστικό στους -12 βαθμούς κελσίου όταν κανείς δεν πίστευε ότι θα γίνει.

Ξερετε γιατί;

Γιατί αυτή είναι η δουλειά μου. Η σωστή σειρά είναι.

Διερευνηση αναγκών

Μελετη θερμικών φορτίων (ΟΧΙ με βάση τα τετραγωνικά)

Προτασεις  και τελική επιλογή.

Τον θερμοπομπό που αναφέρετε δεν τον έχω δοκιμάσει όυτε πρόκειται γιατι απο την τιμή του και μ΄νο ξέρω τί κάνει και τί όχι.

Εγώ σας πρότεινα θερμοπομπούς που ξέρω τι κάνουν και που με τη σωστή σειρά που προανέφερα θα σας έδιναν το αποτέλεσμα που θέλετε.

Το έχω ξαναγράψει. Μοιάζουν, αλλα ΔΕΝ είναι ίδιοι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κωνσταντινος2 οταν λες χαμηλης ποιοτητας θερμοπομπο για ποιον εννοεις?



Εδώ και μια μέρα αγόρασα θερμοπομπό atlantic 2000watt και τον δοκιμάζω σε ένα αρκετά κρύο σπίτι.

 

Θεωρητικά δίχνει οτι βγάζει ζέστη, και όντως η ζέστη που βγάζει είναι εντελώς υγειηνή και δεν ξυραίνει την ατμόσφαιρα.

 

Αλλά...πέταξα τα λεφτά μου. Στην πράξη δεν αποδίδει. Η ζεστός αέρας που βγαίνει απ τον θερμοπομπό εξαφανίζεται κάπου μέσα στο δωμάτιο....

Μια θερμάστρα χαλαζία στα 1200watt κιόλας!!, αποδίδει καλύτερη μια που σε καίει απευθείας, δεν περιμένει να ζεσταθεί το κρύο δωμάτιο. Το θερμόμετρο του δωματίου δίχνει να συνηγορεί μαζί μου  :fear: και να είναι εναντίον του θερμοπομπού

 

Εγώ έχασα τα λέφτά μου, θα προσπαθήσω να το πάω πίσω. Για σας τα λέω μην πάθετε όσα έπαθα. 

 

Και sorry για το ευγενέστατο KΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ2 που είναι fan αυτής της τεχνολογίας.

Καμια σχεση πηρα θερμαστρα χαλαζια και ειναι πεταμενα λεφτα και μετα πηρα θερμοπομπο και σωθηκα.

Εβγαλα ολο το χειμωνα με ιδιο θερμοπομπο σαν το δικο σου και εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος.

Επισης αλλα 10-20 ατομα που ξερω οτι πηραν ιδιους ακριβως κανενας δεν ειχε παραπονο.Μπορει για τον δικο σου χωρο να μην κανει ο συγκεκριμενος.

Αλλα να λες σας τα λεω για να μην τα παθετε δεν το καταλαβαινω.

Ειναι η καλυτερη αγορα που εχω κανει φετος στο θεμα της ζεστης.

Ειναι και αλλοι πολλοι που το εχουν παρει και μπορουν κι αυτοι να πουν τη γνωμη τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες


 

- Τα περί συγκρίσεων θερμοπομπού 2000watt με θερμάστρα χαλαζία 1200watt(κιόλας), δεν αξίζουν απαντήσεως…


1. Aγοράζεις θερμοπομπό, όταν δεν μπορείς ή δεν θέλεις να αγοράσεις κλιματιστικό και ξέροντας ότι καταναλώνει περισσότερο ρεύμα από αυτό.

Αγοράζεις επιτοίχιο θερμοπομπό και όχι φτηνό κονβέκτορα ή άλλα φτηνά θερμαντικά σώματα, για λόγους ασφαλείας αλλά και για να μην ξηραίνεται η ατμόσφαιρα.

2. Κάθε θερμαντικό σώμα έχει διαφορετικό τρόπο λειτουργίας που πρέπει να λαμβάνεται υπ’ όψιν πριν την αγορά. Ότι ταιριάζει στον ένα χώρο δεν ταιριάζει και στον άλλο, καμιά φορά είναι και θέμα συνηθειών ή ιδιοσυγκρασίας. Το αγόρασες χωρίς να ρωτήσεις ή να σκεφτείς και δεν κάνει ; Δικό σου το λάθος.

3. Αν δεν ξέρεις να χρησιμοποιήσεις το θερμόμετρο, αυτό θα σου λέει ότι θέλει, δεν θα σου λέει όμως την αλήθεια. Έχω θερμόμετρο χώρου σε ανατολικό δωμάτιο και  σταθερή θέση. Δείχνει 20 κελσίου με το όποιο θερμαντικό χρησιμοποιήσω το βράδυ(κλιματιστικό, θερμοπομπό, κονβέκτορα) και 26-28 το πρωί 09:00-12:00πμ, ώρα που δεν χρησιμοποιώ κανένα θερμαντικό. Θα πρέπει να βγάλω το συμπέρασμα ότι έχει ο χώρος 28 κελσίου; Κοινή λογική χρειάζεται.

4. Οι θερμοπομποί atlantic, είναι πολύ καλοί, πουλήθηκαν χιλιάδες φέτος σε τσιμπημένη τιμή και με προπαραγγελία.

- Τώρα τα περί τιμής είναι σχετικά…

Συνήθως το ακριβότερο είναι το καλύτερο στη Γερμανία, τη Μεγάλη Βρετανία, στην Ολλανδία τη Σουηδία κτλ. Στην Ελλάδα δεν συμβαίνει τακτικά. Θερμοπομπός που θεωρείται κορυφαίος εδώ, πωλείται στις χώρες που προανέφερα στη μισή τιμή από αυτή της εγχώριας αγοράς. Άλλος Ευρωπαϊκής κατασκευής και κορυφαίας ποιότητας, με αντικειμενικά κριτήρια, στην Ελλάδα είναι φθηνότερος αλλά με μικρότερες πωλήσεις…
Διότι εδώ…

«Ότι του φανεί,του λωλοστεφανή.»



 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

Να κάνω μια ερώτηση... αυτός ο θερμοπομπός http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.000742 σε σχέση με αυτόν http://www.e-shop.gr/product?id=HAP.001272 θα έχει διαφορά στην κατανάλωση ρεύματος και στην θερμαντικη του ικανοτητα ή είναι το ίδιο και το μόνο που αλλάζει είναι η εταιρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για τα κλιματιστηκα που αναφερε ενας φιλος εχω ενα να πω..

 

Οτι κανουν δουλεια σε περιοχες οπως η Αθηνα που δεν εχει πολυ κρυο.. Οταν πεσει η θερμοκρασια κατω των 0 με -5 βαθμων κελισιου η αποδοση του πεφτει κατακορυφα.. Αισθανεσαι οτι βγαζουν κρυο αερα.. Αλλο μειονεκτημα ειναι οτι θερμαινουν τον αερα του χωρου, αν ανοιξεις την πορτα ξανα απο την αρχη, ή αν εχεις πολλες απωλειες λογο πχ παλιων κουφωματων θα κανεις μια τρυπα στο νερο.

 

 

Πρεπει πρωτα να θωρακισεις το σπιτι με καλη μονωση και μετα να επιλεξεις το καταλληλο για τις συνθηκες τις περιοχη σου συστημα θερμανσης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...