Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχει κανείς ιδέα τί είναι το S&P Radiant-1500, θερμοπομπός ή πάνελ ακτινοβολίας ;;

Το πανελ ακτινοβολίας να έχει σχέση με το πάνελ υπέρυθρης θέρμανσης ;;

Μάλλον κάτι ενδυάμεσο, πιστέυω.

Επεξ/σία από dhmak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, έχει κανείς ιδέα τί είναι το S&P Radiant-1500, θερμοπομπός ή πάνελ υπέριθρης θέρμανση ;;

Μάλλον κάτι ενδυάμεσο, πιστέυω.

Ένα ηλεκτρικό θερμαντικό σώμα είναι που όσα watt απορροφήσει τόσα watt θα αποδώσει.

Τώρα πως θα το βαφτίσουν οι πωλητές δεν έχει καμιά σημασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τόσα χρήματα βεβαίως και βρίσκεις κάποιο θερμαντικό σώμα έως 2000watt.

Μακάρι να σταθείς τυχερός και να βρεις ένα που «να μην κάνει κανέναν απολύτως θόρυβο.», όπως ζητάς παραπάνω.

Στα περισσότερα, πάνω από τα 1200watt, περίπου, θα απολαμβάνεις τη θαλπωρή παρακολουθώντας δωρεάν συναυλία τριγμών…

Υπάρχουν κάποια λίγο ακριβότερα, που υποστηρίζουν ότι είναι αθόρυβα, αλλά δεν τα έχω δοκιμάσει ούτε έχω ακούσει κάτι σχετικό με αυτά.

 

Δηλαδή σε αυτή την τιμή ό,τι πάρω θα είναι θορυβώδης; Δεν υπάρχει κανένας που να έχει αγοράσει φτηνό θερμοπομπό να μας πει σχετικά για το θόρυβο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοί είναι αυτοί οι φτηνοί θερμοπομποί;

Έχω έναν, και έχω δεί και 3-4 διαφορετικούς σε λειτουργία. Όλοι κάνουν θόρυβο στα 2000 watt, μερικοί και στις τρεις σκάλες. (750 ή 800/1200/2000watt).

Άλλωστε εσύ εδώ λες ότι τους χρησιμοποιείς στα 750 watt… http://www.insomnia....60#entry5093804

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιοί είναι αυτοί οι φτηνοί θερμοπομποί;

Έχω έναν, και έχω δεί και 3-4 διαφορετικούς σε λειτουργία. Όλοι κάνουν θόρυβο στα 2000 watt, μερικοί και στις τρεις σκάλες. (750 ή 800/1200/2000watt).

Άλλωστε εσύ εδώ λες ότι τους χρησιμοποιείς στα 750 watt… http://www.insomnia....60#entry5093804

 

Το οτι τους χρησιμοποιω στα 750 βατ στο υπνοδωματιο δε σημαινει οτι στο σαλονι δεν τους χρησιμοποιω στα 2000βατ.

Και επαναλαμβανω οτι ειτε 750 ειτε 1000 ειτε 2000βατ δεν ακουγεται τιποτα απολυτως.

Ο ενας ειναι rohnson και ο αλλος Honeywell.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοπομποί δεν έχουν κινούμενα μέρη. . .

Συνεπώς δεν έχουν θόρυβο.

Σε μερικές περιπτώσεις -κυρίως σε φθηνούς θερμοπομπούς- παρουσιάζεται το φαινόμενο να ακούγονται περιορισμένοι χαρακτηριστικοί ήχοι συστολοδιαστολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για τους φτηνούς μιλάμε έως 60-70 ευρώ που κυκλοφορούν στην ελληνική αγορά. Από 80-90 ευρώ και πάνω και σε διαφορετικές σχεδιάσεις, αλλάζουν τα πράγματα, αλλά υπάρχουν και εδώ εξαιρέσεις.

1. Το πόσο περιορισμένοι είναι οι ήχοι των συστολοδιαστολών έχει σχέση και με την ποιότητα του ακουστικού οργάνου ή με το πόσο αυτό είναι εξασκημένο.

2. Αν μένεις σε ήσυχη περιοχή ή η κατοικία σου έχει καλή ηχομόνωση, για δοκίμασε να κοιμηθείς με έναν θερμοπομπό-κονβέκτορα των 35-70 ευρώ, ακούγεται και κάποιου άλλου είδους συνεχής, χαμηλός, χαρακτηριστικός και μερικές φορές εκνευριστικός ήχος.

Και μην ξεχνάμε τις λέξεις ή φράσεις, αντηχείο, ενίσχυση του ήχου, συντονισμός τοιχωμάτων…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απο προσωπική εμπηρία

Πήρα έναν θερμοπομπό airlec 2000wat αυτός είναι Γαλικός και ζεστένει χώρο μέχρι 16 τετραγωνικά τέλεια φίλε μου. Στην αρχή για καμιά ώρα τον έχω στο δυνατό και μετά στο μισό.φούρνος κανονικός, αλλα στο σαλόνι που είναι 25 τμ απλά σπάει το κρύο και είναι στο φούλ. άρα εκεί θές 2 1500w για να σου κάνουν δουλειά.Αν θα πάρεις κάτι να είναι επώνημο και όχι κινέζικο θα δώσεις απο 145 μέχρι 220 ευρώ ανάλογα με τα βάτ. και να σου πώ οτι σε μένα δέν έχει μονωση το σπίτι και είναι κατασκευή του 73 με μονά παράθυρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι θερμοπομποί δεν έχουν κινούμενα μέρη. . .

Συνεπώς δεν έχουν θόρυβο.

Σε μερικές περιπτώσεις -κυρίως σε φθηνούς θερμοπομπούς- παρουσιάζεται το φαινόμενο να ακούγονται περιορισμένοι χαρακτηριστικοί ήχοι συστολοδιαστολών.

 

Στα πολλα watt συνηθως ακουγεται η ιδια η αντισταση με ενα χαμηλο μεν αλλα σταθερο και σπαστικο βομβο. Αν τωρα τυχει και καποιο εξωτερικο σιδερενιο κομματι του σωματος κουνιεται εστω και μισο χιλιοστο και συντονιζει με το βομβο, τοτε κλαφτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω πηρα πριν 3-4 μερες τον diplex 937(τον χρυσπληρωσα τον φουστη) και αν την πρωτη μερα με εκραζα για την αγορα μου τελικα κανει καλη δουλεια!Οταν εκλεισα την πορτα της τουλετας και του υπδοδωματιου ειδα τελικα την πραγματικη του αποδοση.Σε ενα σαλονι 30 τετραγωνικων με πολυ μετρια μονωση κανει δουλεια.Τωρα για θορυβο που λετε δεν κανει κιχ αν κλεισω το τουρμπο(δηλαδη τον ανεμιστηρα).

Παρρηγγειλα και τον daewoo dhc 7321(ελπιζω να μου βγει καλος, αν τον εχει κανεις ας πει κανα 2 λογια) για να τον εχω μονιμα στο υπνοδωματιο και θα ειμαι μια χαρα καλυμενος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...