Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτά που κατάλαβα διαβάζοντας αρκετό καιρό για θέρμανση με ηλεκτρισμό, είναι οτι δεν υπάρχει μαγική λύση. Το θέμα είναι να έχει αξιόλογο θερμοστάτη. Ναι οκ, οι nobo θα δουλέυουν όπως ακριβώς πρέπει, με αντιστάσεις αλουμινίου, αλλα με 150 ευρώ στα 2000w, αγοράζεις 5 serton, και κάνεις την ίδια δουλειά πάνω κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπερα. Ειμαι σε αναζητηση θερμοπομπου και εχω κοιταξει περα απο του nobo και τους Airelec. Υπαρχουν καποιες διαφορες που μου γεννουν ερωτηματα... Τα airelec αναφερουν οτι οι αντιστασεις ειναι απο ανοξειδωτο χαλυβα νικελ. Οι nobo απο αλουμινιου. Ποια απο τα δυο θεωρειται πιο αποδοτικα? Και γινεται να αποδισει ενα σωμα 2000w αλλα 74 ποντων πλατος το ιδιο με ενα 2000w αλλα 112cm?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα μιλησω εκ πειρας χωρις νουμερα κλπ . Εχω εναν nobo και 2 atlantic. Δουλευουν εδω και 7-8 χρονια που τους αγορασα (χρυσους εκεινη την εποχη) και τους εχω παρει και σε βουνο σε σπιτι που μπηκαμε μεσα και ειχε -2. Εκαναν τη δουλεια τους ολο το βραδυ χωρις διακοπη και εφτασαν τη θερμοκρασια σε ανεκτα επιπεδα. Ο θερμοστατης δουλευει σωστα και σβηνει οταν πιασουν την επιθυμητη θερμοκρασια και ολα αυτα τα χρονια δεν εχω δει στο ρευμα τρελες διαφορες για να πω οτι κανουν τεραστια καταναλωση. 

Αντιθετα στη δουλεια μου , εχουν φερει rohnson, united και διαφορες αλλες εταιριες , θερμοπομπους των 40-50-60 ευρω τελος παντων που σε χαμηλες θερμοκρασιες σταματουν να δουλευουν και μετα περιμενεις να παρουν παλι μπρος. Δεν αναφερω καν ποιοτητα κατασκευης γιατι ειναι μερα με τη νυχτα με τους nobo. 

Γενικα οτι πληρωνεις παιρνεις. Ναι μαλλον θα κανεις τη δουλεια σου και με εναν No name πιθανως, αλλα μιλαμε για θερμοπομπο, κατι που θα κρατησεις χρονια. Ε δινεις μια φορα κατι παραπανω και εχεις το κεφαλι σου ησυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καινε ρευμα...αλλα αν χρησιμοποιηθουν σωστα δν καινε. Τι εννοω...σε σαλονι 30τμ εχω εναν Atlantic Odyssee 2000w ρυθμισμενο στους 20 βαθμους...εναν f117 2000w στο χωλακι ρυθμισμενο στους 18-19 κι εναν altis hd20 στο υπνοδωματιο ρυθμισμενο στους 17. Με αυτες τις ρυθμισεις εχω σταθερη θερμοκρασια στο 1.5-2 μετρα απο το εδαφος 20.5-21 αναλογα και την εξωτερικη θερμοκρασια. Παιζει μεγαλο ρολο οι απωλειες που εχει το καθε δωματιο! Αν βαλω το hd20 στους 20, η θερμοκρασια φτανει 24-25 στο 1.5μ. Απλα τωρα ψαχνω εναν για το αλλο υπνοδωματιο που βαζω το air condition τ δν ειναι ιδια η αισθηση. Και μου εκανε εντυπωση αυτη η διαφορα αναμεσα στα nobo και στα airelec οσον αφορα το υλικο της θερμικης αντιστασης και της πολυ μεγαλυτερης επιφανειας του nobo +37cm πλατος!!!!

 

ΥΓ. : Με τις παραπανω ρυθμισεις καιω τωρα στα κρυα 1.5kw/h. 

Screenshot_20190108-175347_YouTube.jpg

Επεξ/σία από Lowbaper7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Lowbaper7 είπε

Καινε ρευμα...αλλα αν χρησιμοποιηθουν σωστα δν καινε. Τι εννοω...σε σαλονι 30τμ εχω εναν Atlantic Odyssee 2000w ρυθμισμενο στους 20 βαθμους...εναν f117 2000w στο χωλακι ρυθμισμενο στους 18-19 κι εναν altis hd20 στο υπνοδωματιο ρυθμισμενο στους 17. Με αυτες τις ρυθμισεις εχω σταθερη θερμοκρασια στο 1.5-2 μετρα απο το εδαφος 20.5-21 αναλογα και την εξωτερικη θερμοκρασια. Παιζει μεγαλο ρολο οι απωλειες που εχει το καθε δωματιο! Αν βαλω το hd20 στους 20, η θερμοκρασια φτανει 24-25 στο 1.5μ. Απλα τωρα ψαχνω εναν για το αλλο υπνοδωματιο που βαζω το air condition τ δν ειναι ιδια η αισθηση. Και μου εκανε εντυπωση αυτη η διαφορα αναμεσα στα nobo και στα airelec οσον αφορα το υλικο της θερμικης αντιστασης και της πολυ μεγαλυτερης επιφανειας του nobo +37cm πλατος!!!!

ΥΓ. : Με τις παραπανω ρυθμισεις καιω τωρα στα κρυα 1.5kw/h. 

Screenshot_20190108-175347_YouTube.jpg

Αν εχεις τοσο ζεστο σπιτι να καιες τοσα λιγα. Εγω αν τα κανω αυτα  θα καψω τρελο ρευμα. Το βραδυ τα αφηνεις ανοιχτα ολα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Αν εχεις τοσο ζεστο σπιτι να καιες τοσα λιγα. Εγω αν τα κανω αυτα  θα καψω τρελο ρευμα. Το βραδυ τα αφηνεις ανοιχτα ολα;

Ολα ανοιχτα...απλα κατεβαζω στους 16 τον Altis hd20. Το 24ωρο καιω 30-40 kw στο σύνολο (θερμοσιφωνας,μαγειρεμα και θερμανση). Καποιες μερες τα εκλεινα αλλα παρατηρησα οτι κρυωνει το σπιτι και μετα δυσκολευεται να πιασει. Αυτο που κανω ειναι να ανοιγω το σπιτι καθε πρωι διαμπερες για 5 λεπτα, τι αφηνω 30-60 λεπτα να επανερθει η θερμοκρασια και μετα τα αναβω ολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lowbaper7 είπε

Ολα ανοιχτα...απλα κατεβαζω στους 16 τον Altis hd20. Το 24ωρο καιω 30-40 kw στο σύνολο (θερμοσιφωνας,μαγειρεμα και θερμανση). Καποιες μερες τα εκλεινα αλλα παρατηρησα οτι κρυωνει το σπιτι και μετα δυσκολευεται να πιασει. Αυτο που κανω ειναι να ανοιγω το σπιτι καθε πρωι διαμπερες για 5 λεπτα, τι αφηνω 30-60 λεπτα να επανερθει η θερμοκρασια και μετα τα αναβω ολα.

Θες νυχτερινο. Γιατι δεν βαζεις κλιματιστικα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Θες νυχτερινο. Γιατι δεν βαζεις κλιματιστικα;

Εχω νυχτερινο και κοινωνικο. Αλλα και πριν που δν ειχα κοινωνικο ετσι τα εκαιγα. Ειναι αλλη η αισθηση της ζεστης του θερμοπομπου. Γι αυτο θελω να παρω και για το αλλο υπνοδωματιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Εχω νυχτερινο και κοινωνικο. Αλλα και πριν που δν ειχα κοινωνικο ετσι τα εκαιγα. Ειναι αλλη η αισθηση της ζεστης του θερμοπομπου. Γι αυτο θελω να παρω και για το αλλο υπνοδωματιο

Και εμας μας αρεσει η ζεστη αυτη, και οχι των κλιματιστικων. Τα πρωτα χρονια με τα κλιματιστικα ενιωθα αρρωστος, το ξεπερασα ομως. Θελει παραπανω κλιματιστικα και ανοιχτα ολα μαζι...ετσι ισως στρωσει. Σε ενα φιλο που εχει μια ακριβη αντλια θερμοτητας mitsubishi, εχει τελειως αλλη αισθηση.

μην παιρνεις αλλο φτανει τραβας πολυ ρευμα ηδη. Αν παρεις τελικα παρε τα καινουργια μαυρα ψηφιακα panel που ειναι ολο touch. Το F117 ειχα εγω το εδωσα, ωραιο ηταν. Εβγαζε μια ζεστη σαν ρευμα θερμοτητας.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα... Δεν συμφερει που εχεις νυχτερινο τιμολογιο... Αφου εχεις  κοινωνικο τιμολογιο...

Επεξ/σία από takoulou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, 26ska είπε

Να σημειώσουμε επίσης ότι καίνε ρεύμα και μάλιστα πολύ... 

 

2 ώρες πριν, Lowbaper7 είπε

Καινε ρευμα...αλλα αν χρησιμοποιηθουν σωστα δν καινε. Τι εννοω......

...... Με τις παραπανω ρυθμισεις καιω τωρα στα κρυα 1.5kw/h. 

Screenshot_20190108-175347_YouTube.jpg

 

43 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

....... Το 24ωρο καιω 30-40 kw στο σύνολο (θερμοσιφωνας,μαγειρεμα και θερμανση).

Τι εννοείς "δεν καίνε"; Με αυτά που γράφεις επιβεβαιώνεις στο ακέραιο τον @26ska (και όλους όσους λένε ότι είναι πολύ "ακριβή" θέρμανση).

Κοντά στα 30kwh την ημέρα είναι 200€ το μήνα. Καλή - χρυσή (ποιοτική) αλλά 200€ το μήνα δεν είναι για όποιον ρωτάει στο insomnia "με τι να βγάλω το χειμώνα;"

5 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Εχω νυχτερινο και κοινωνικο. Αλλα και πριν που δν ειχα κοινωνικο ετσι τα εκαιγα. Ειναι αλλη η αισθηση της ζεστης του θερμοπομπου. Γι αυτο θελω να παρω και για το αλλο υπνοδωματιο.

Το κοινωνικό να το ξεχάσεις για τέτοιες καταναλώσεις το χειμώνα. Σε έχει πετάξει έξω. Από άνοιξη να υπολογίσεις ξανά κοινωνικό, όταν τελειώσεις με την θέρμανση.

Το κοινωνικό έχει όρια κατανάλωσης και βγήκε για να αντιμετωπίσει την ενεργειακή φτώχεια στα χαμηλά εισοδήματα. Δεν είναι για να ζεσταίνεσαι 24/7 με θερμοπομπούς.

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Zerg13 είπε

Και εμας μας αρεσει η ζεστη αυτη, και οχι των κλιματιστικων. Τα πρωτα χρονια με τα κλιματιστικα ενιωθα αρρωστος, το ξεπερασα ομως. Θελει παραπανω κλιματιστικα και ανοιχτα ολα μαζι...ετσι ισως στρωσει. Σε ενα φιλο που εχει μια ακριβη αντλια θερμοτητας mitsubishi, εχει τελειως αλλη αισθηση.

μην παιρνεις αλλο φτανει τραβας πολυ ρευμα ηδη. Αν παρεις τελικα παρε τα καινουργια μαυρα ψηφιακα panel που ειναι ολο touch. Το F117 ειχα εγω το εδωσα, ωραιο ηταν. Εβγαζε μια ζεστη σαν ρευμα θερμοτητας.

Επειδη εχω παρει 3 διαφορετικα Αtlantic... ο Odyssee που ειναι made in France ειναι μακραν καλυτερος οσον αφορα την αποδοση απο τους αλλους δυο. Πιο βαρυς και 1.03cm πλατος οποτε μεγαλυτερη θερμαινομενη επιφανεια. Οποτε πιστευω οτι ο nobo 2000w που ειναι 1.12cm πλατος θα ειναι ακομα πιο αποδοτικος.

 

 

16 λεπτά πριν, vasilk είπε

Τι εννοείς "δεν καίνε"; Με αυτά που γράφεις επιβεβαιώνεις στο ακέραιο τον @26ska (και όλους όσους λένε ότι είναι πολύ "ακριβή" θέρμανση).

Κοντά στα 30kwh την ημέρα είναι 200€ το μήνα. Καλή - χρυσή (ποιοτική) αλλά 200€ το μήνα δεν είναι για όποιον ρωτάει στο insomnia "με τι να βγάλω το χειμώνα;"

Το κοινωνικό να το ξεχάσεις για τέτοιες καταναλώσεις το χειμώνα. Σε έχει πετάξει έξω. Από άνοιξη να υπολογίσεις ξανά κοινωνικό, όταν τελειώσεις με την θέρμανση.

Το κοινωνικό έχει όρια κατανάλωσης και βγήκε για να αντιμετωπίσει την ενεργειακή φτώχεια στα χαμηλά εισοδήματα. Δεν είναι για να ζεσταίνεσαι 24/7 με θερμοπομπούς.

Για να ζεσταθεις θα πληρωσεις. Αυτο ειναι νομος. Για να ζεσταθω με πετρελαιο θελω πολλα περισσοτερα.

Τις 30kw  τις καιω τωρα που εξω εχει 3 βαθμους. Τις αλλες μερες δν καιω τοσες kw την μερα και το βραδυ θα κλεινουν τα σωματα. Ποιος δν καταναλωνει για να ζεσταθει οταν η εξωτερικη θερνοκρασια ειναι 3-6 βαθμους?

Αν χρησιμοποιησεις τον θερμοπομπο λαθος θα πληρωσεις πολλα οπως και το air condition. Βλεπω πολλους το ρυθμιζουν στους 30. Λαθος!

 Μεχρι τις 1700kw θα ειναι με τιμη κοινωνικου. Οι επομενες kw θα ειναι με την κανονικη χρεωση. και δν σε πεταει εκτος.

 

Οι καταναλωτές που είναι ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας δεν χάνουν το ευνοϊκό τιμολόγιο αν υπερβούν τα όρια κατανάλωσης που ισχύουν για κάθε κατηγορία δικαιούχων. Στην περίπτωση που υπάρξει υπέρβαση, θα χρεώνονται με το οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ (ή των εναλλακτικών προμηθευτών ενέργειας) μόνο οι επιπλέον κιλοβατώρες και οι υπόλοιπες με τις χαμηλές χρεώσεις του ΚΟΤ.

Τα παραπάνω διευκρίνισε ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Γιώργος Σταθάκης, μιλώντας στον ANT1.

 

Ο καθενας σπαταλα το ρευμα του οπως θελει...ειτε κοινωνικο ειτε νυχτερινο ειτε οικιακο και το θεμα που γραφουμε ειναι για ζεστη με θερμοπομπους οχι " με τι να βγαλω το χειμωνα?" 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Επειδη εχω παρει 3 διαφορετικα Αtlantic... ο Odyssee που ειναι made in France ειναι μακραν καλυτερος οσον αφορα την αποδοση απο τους αλλους δυο. Πιο βαρυς και 1.03cm πλατος οποτε μεγαλυτερη θερμαινομενη επιφανεια. Οποτε πιστευω οτι ο nobo 2000w που ειναι 1.12cm πλατος θα ειναι ακομα πιο αποδοτικος.

Για να ζεσταθεις θα πληρωσεις. Αυτο ειναι νομος. Για να ζεσταθω με πετρελαιο θελω πολλα περισσοτερα.

Τις 30kw  τις καιω τωρα που εξω εχει 3 βαθμους. Τις αλλες μερες δν καιω τοσες kw την μερα και το βραδυ θα κλεινουν τα σωματα. Ποιος δν καταναλωνει για να ζεσταθει οταν η εξωτερικη θερνοκρασια ειναι 3-6 βαθμους?

Αν χρησιμοποιησεις τον θερμοπομπο λαθος θα πληρωσεις πολλα οπως και το air condition. Βλεπω πολλους το ρυθμιζουν στους 30. Λαθος!

 Μεχρι τις 1700kw θα ειναι με τιμη κοινωνικου. Οι επομενες kw θα ειναι με την κανονικη χρεωση. και δν σε πεταει εκτος.

Οι καταναλωτές που είναι ενταγμένοι στο Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο ηλεκτρικής ενέργειας δεν χάνουν το ευνοϊκό τιμολόγιο αν υπερβούν τα όρια κατανάλωσης που ισχύουν για κάθε κατηγορία δικαιούχων. Στην περίπτωση που υπάρξει υπέρβαση, θα χρεώνονται με το οικιακό τιμολόγιο της ΔΕΗ (ή των εναλλακτικών προμηθευτών ενέργειας) μόνο οι επιπλέον κιλοβατώρες και οι υπόλοιπες με τις χαμηλές χρεώσεις του ΚΟΤ.

Τα παραπάνω διευκρίνισε ο υπουργός Περιβάλλοντος και Ενέργειας Γιώργος Σταθάκης, μιλώντας στον ANT1.

Ο καθενας σπαταλα το ρευμα του οπως θελει...ειτε κοινωνικο ειτε νυχτερινο ειτε οικιακο και το θεμα που γραφουμε ειναι για ζεστη με θερμοπομπους οχι " με τι να βγαλω το χειμωνα?" 

Φίλε μου, δεν έχω καμία πρόθεση να υποδείξω σε κανέναν πως θα θερμανθεί ή πως θα σπαταλήσει το ρεύμα του. Ούτε και σε εσένα φυσικά. Στο μόνο που διαφωνούμε είναι στο αν είναι ακριβή ή όχι.

Ειλικρινά, τα post σου τα βρίσκω τα πιο χρήσιμα από όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ. Είναι από τα ελάχιστα (αν όχι τα μοναδικά) που μιλάνε για το βασικό, την πραγματικό κόστος χρήσης των συσκευών και όχι για δευτερεύοντα πραγματικά (τι αντίσταση έχουν, τι μέγεθος έχουν, τι χρώμα κτλ). Για μένα, τέτοια post πρέπει να μπουν στην αρχή του νήματος για να τα διαβάσει ο κάθε ενδιαφερόμενος γιατί αποδεικνύεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχουν γνώση βασικών αρχών φυσικής.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι το κόστος χρήσης δεν είναι καθόλου μικρό. Αντιθέτως η θέρμανση μέσω των συσκευών με αντίσταση είναι η πιο ακριβή θέρμανση αυτή τη στιγμή. Πιο ακριβή ακόμα και από το πετρέλαιο που φέτος είναι πανάκριβο. Η ηλεκτρική ενέργεια είναι η ακριβότερη ενέργεια αυτή τη στιγμή και αυτό είναι γεγονός. Κάθε ενέργεια μπορεί να την χρησιμοποιήσεις σωστά ή λιγότερα σωστά. Αυτό που δεν αλλάζει είναι το κόστος ανά μονάδα ενέργειας και σε αυτό η ηλεκτρική ενέργεια είναι η πιο ακριβή. Τώρα με τα κρύα όλοι ξοδεύουν περισσότερα αλλά όταν εσύ θα ξοδέψεις 30kwh κάποιος με Α/Θ ή A/C θα ξοδέψει 10kwh ή κάποιος με Φ/Α θα ξοδέψει επίσης 30kwh αλλά θα τις πληρώσει με 6c και όχι με 25c. Αυτή είναι η διαφορά και καθορίζει αν μια μορφή θέρμανσης είναι ακριβή ή όχι.

Όσο για το κοινωνικό τιμολόγιο, παλιά ήξερα ότι αν ξεπερνούσε το όριο σε πέταγε έξω. Αν δεν το ήξερα καλά ή έχει αλλάξει τώρα δεν το ξέρω. Μπορεί να είναι και έτσι όπως το γράφεις. Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...