Προς το περιεχόμενο

ζέστη με θερμοπομπούς


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators
16 minutes ago, vasilk said:

Πιο ακριβή ακόμα και από το πετρέλαιο που φέτος είναι πανάκριβο.

Κοντά στα 90-92 λεπτά, δεν το λες και πανάκριβο. Σίγουρα δεν είναι φτηνό αλλά έχουμε δει πολύ χειρότερες τιμές. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 603
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Κοντά στα 90-92 λεπτά, δεν το λες και πανάκριβο. Σίγουρα δεν είναι φτηνό αλλά έχουμε δει πολύ χειρότερες τιμές. 😛

Δεν ξέρω ακριβή τιμή (δεν βάζω πετρέλαιο) αλλά λένε ότι φέτος είναι το ακριβότερο πετρέλαιο όλων των εποχών. Δεν υπήρξε ποτέ ακριβότερο. Έτσι λένε. Θυμάμαι ότι ξεκίνησε κάπου 1.10€.

ΥΓ. Από όλο το σεντόνι μου αυτό σου έμεινε 😀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να πω οτι τα σωματα τα πηρα σιγα σιγα...ενα καθε χρονο... και οτι μενω σε ενοικιο. Ειναι δυσκολο να επενδυσεις αμεσα σε εναν τροπονθερμανσης ειτε θερμοπομπων ειτε με a/c.

Απλα επελεξα να επενδυσω στην πιο ποιοτικη θερμανση των θερμοπομπων σε σχεση με του a/c.

Οταν εχεις κι ενα παιδι 3 ετων να περιφερεται σε ενα σπιτι αναγκαστικα το θερμαινεις ολο 24 ωρες την βδομαδα.

Δυστυχως εχουμε την κακη συνηθεια να αγοραζουμε κατι χωρις να ξερουμε να το λειτουργουμε σωστα. Ειτε αυτο ειναι θερμοπομπος, ειτε a/c, ακομα και το πετρελαιο.

Μου χαλασε ο μετρητης ρευματος και δν εχω μετρησει ποσο καιει το a/c το οποιο ειναι ρυθμισμενο στους 18 βαθμους (!!!!) με το θερμομετρο δωματιου (εχω 3 ιδια σε ολο το σπιτι για να εχω παρομοιες ενδειξεις) να δειχνει 20.7-20.9.

@vasilk ευχαριστω για τα καλα σου λογια οσον αφορα τις πληροφοριες που εγραψα και σορρυ αν φανηκε επιθετικη η απαντηση μου

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
3 minutes ago, vasilk said:

αλλά λένε ότι φέτος είναι το ακριβότερο πετρέλαιο όλων των εποχών.

Το 2012 είχε φτάσει 1.4 euro το λίτρο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Lowbaper7 είπε

Μου χαλασε ο μετρητης ρευματος και δν εχω μετρησει ποσο καιει το a/c το οποιο ειναι ρυθμισμενο στους 18 βαθμους (!!!!) με το θερμομετρο δωματιου (εχω 3 ιδια σε ολο το σπιτι για να εχω παρομοιες ενδειξεις) να δειχνει 20.7-20.9.

@vasilk ευχαριστω για τα καλα σου λογια οσον αφορα τις πληροφοριες που εγραψα και σορρυ αν φανηκε επιθετικη η απαντηση μου

Στο λέω εγώ χωρίς μετρητή, περίπου το 1/3 από τι θα έκαιγε ένας πομπός για να δώσει την ίδια ζεστή.

Και δεν τρέχει τίποτα, δεν παρεξηγήθηκα. Κουβέρτα κάνουμε

2 λεπτά πριν, ThReSh είπε

Το 2012 είχε φτάσει 1.4 euro το λίτρο. 

Έλα, σοβαρά; Σίγουρα; Το πετρέλαιο θέρμανσης 1.40€;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, vasilk said:

Έλα, σοβαρά; Σίγουρα; Το πετρέλαιο θέρμανσης 1.40€;

Yeap, αν γράψεις "πετρέλαιο θερμανσης 2012" θα δεις άρθρα στα οποία λένε για τιμή 1.35-1.40 και για το ποσοστό αύξησης από το 2011...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, vasilk είπε

Φίλε μου, δεν έχω καμία πρόθεση να υποδείξω σε κανέναν πως θα θερμανθεί ή πως θα σπαταλήσει το ρεύμα του. Ούτε και σε εσένα φυσικά. Στο μόνο που διαφωνούμε είναι στο αν είναι ακριβή ή όχι.

Ειλικρινά, τα post σου τα βρίσκω τα πιο χρήσιμα από όλα όσα έχουν γραφτεί εδώ. Είναι από τα ελάχιστα (αν όχι τα μοναδικά) που μιλάνε για το βασικό, την πραγματικό κόστος χρήσης των συσκευών και όχι για δευτερεύοντα πραγματικά (τι αντίσταση έχουν, τι μέγεθος έχουν, τι χρώμα κτλ). Για μένα, τέτοια post πρέπει να μπουν στην αρχή του νήματος για να τα διαβάσει ο κάθε ενδιαφερόμενος γιατί αποδεικνύεται ότι η συντριπτική πλειοψηφία δεν έχουν γνώση βασικών αρχών φυσικής.

Αυτό που ήθελα να τονίσω είναι ότι το κόστος χρήσης δεν είναι καθόλου μικρό. Αντιθέτως η θέρμανση μέσω των συσκευών με αντίσταση είναι η πιο ακριβή θέρμανση αυτή τη στιγμή. Πιο ακριβή ακόμα και από το πετρέλαιο που φέτος είναι πανάκριβο. Η ηλεκτρική ενέργεια είναι η ακριβότερη ενέργεια αυτή τη στιγμή και αυτό είναι γεγονός. Κάθε ενέργεια μπορεί να την χρησιμοποιήσεις σωστά ή λιγότερα σωστά. Αυτό που δεν αλλάζει είναι το κόστος ανά μονάδα ενέργειας και σε αυτό η ηλεκτρική ενέργεια είναι η πιο ακριβή. Τώρα με τα κρύα όλοι ξοδεύουν περισσότερα αλλά όταν εσύ θα ξοδέψεις 30kwh κάποιος με Α/Θ ή A/C θα ξοδέψει 10kwh ή κάποιος με Φ/Α θα ξοδέψει επίσης 30kwh αλλά θα τις πληρώσει με 6c και όχι με 25c. Αυτή είναι η διαφορά και καθορίζει αν μια μορφή θέρμανσης είναι ακριβή ή όχι.

Όσο για το κοινωνικό τιμολόγιο, παλιά ήξερα ότι αν ξεπερνούσε το όριο σε πέταγε έξω. Αν δεν το ήξερα καλά ή έχει αλλάξει τώρα δεν το ξέρω. Μπορεί να είναι και έτσι όπως το γράφεις. Δεν το έχω ψάξει ιδιαίτερα.

εκανα μια αναζητηση και βρηκα ενα ποστ οπου το παραθετω.Αναφερεται σε σπιτι 97τμ² :

 

 (12kw με R32 υγρό) σε διαμέρισμα ρετιρέ στον 5 όροφο με μόνωση XPS 10CM στην οροφή και 8XPS θερμοπροσοψη. Κουφώματα pvc με δίπλα τζάμια. Σώματα καλοριφέρ παλαιού τυπου υπερδιαστασιολογημενα που επαρκούν βάση μελέτης. Είμαι στην Κατερίνη Ν. Πιερίας. Κάθε 24ωρο σημειώνω την ένδειξη του μετρητή στο ρολόι της ΔΕΗ.

Για εξωτερική θερμοκρασία 9/0 είχα 35Kwh

Για εξωτερική θερμοκρασία 5/2 είχα 42.5Kwh

Για εξωτερική θερμοκρασία 2/-1 είχα 79,69Kwh

Θερμοκρασία χώρου σταθερά 21 βαθμούς. 

(περίπου 12.5kwh καταναλώνουν όλα τα άλλα στο σπιτι) 

 

Πληρη μονωση το σπιτι και η Α.Θ δεν καιει μονο 10kwh.

Ποσα τμ² ειναι του φιλου με τουςθερμοπομπους?

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

σκεψεις: 

 

ξερω οτι ειμαστε μεσα αυγουστου αλλα αμα σκαλωσει το μυαλο σε κατι σκαλωσε....

μενουμε σε ενα σπιτι 55 τετραγωνικα, 1ος οροφος, μαρμαρο κατω, πυλωτη απο κατω, διπλα τζαμια αλλα παλια σχετικα, ατομικο λεβητα πετρελαιου. με αλλα λογια κλαφτα χαραλαμπε.

περυσι ξοδεψαμε περι τα 650 ευρω σε πετρελαιο και χωρις εξαρσεις, το σπιτι δεν ανεβασε ποτε πανω απο 21 βαθμους - συνηθως 20.5 - το καλοριφερ λειτουργουσε κατα 95% μονο μετα το μεσημερι και καναμε και χρηση αφυγρατηρα (μεγαλη υποθεση). 

το βραδυ κοιμομαστε σε ενα δωματιο 8(?) τετραγωνικων και τον θερμοστατη τον αφηνω στο 19.5 το οποιο σημαινει οτι αμα πεσει κατω απο αυτο, δλδ στα 19 αναβει το καλοριφερ, ζεσταινει ολο το σπιτι και σβηνει μεχρι να παει ο θερμοστατης στο 20, με αλλα λογια αρκετη λειτουργια. 

κατα βαση το καλοριφερ αναβει μια φορα το βραδυ και ισως και 2 στα καλα κρυα.

σκεψη : να αγορασω εναν 1000αρη θερμοπομπο για το δωματιο με θερμοστατη εννοειται και να τον εχω μεσα στο δωματιο σε θερμοκρασια 19 με την προοπτικη να μην χρειαζεται να αναβει ολο το καλοριφερ και να ζεσταίνει ολο το σπιτι, το οποιο σημαινει και καταναλωση ρευματος αλλα και πετρελαιου.

 

πως ακουγεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για αρχή το 21 είναι υπερβολικό. Μια λογική και παράλληλα οικονομική θερμοκρασία για το σπίτι, είναι 18 με 19 βαθμούς. Οι +2 με 3 βαθμούς, ίσως είναι μια επιπλέον επιβάρυνση 30% στην κατανάλωση. 

Τέλος και με τη λογική ότι θα πάρεις θερμοπομπο με θερμοστατη ~ο 1000 θεωρώ είναι φοβερά μικρός ~και θα τον βάζεις και αυτόν κάπου στους 18 με 19,τότε μάλλον θα κάνεις λίγη οικονομία. Λεω λίγη γιατί ούτως ή άλλως το σπίτι είναι μικρό. Αν ήταν 200 τετραγωνικά και εσύ επέλεγες να ζεστάνεις 1 δωμάτιο, σαφώς θα έκανες τεράστια οικονομία 

Επεξ/σία από sphinxgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 minutes ago, sphinxgr said:

Για αρχή το 21 είναι υπερβολικό.

Καθόλου υπερβολικό. Η ιδανική θερμοκρασία για χειμώνα είναι 21-22 και 24-25 για καλοκαίρι...

Επεξ/σία από ThReSh
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Για αρχή το 21 είναι υπερβολικό. Μια λογική και παράλληλα οικονομική θερμοκρασία για το σπίτι, είναι 18 με 19 βαθμούς. Οι +2 με 3 βαθμούς, ίσως είναι μια επιπλέον επιβάρυνση 30% στην κατανάλωση. 

Τέλος και με τη λογική ότι θα πάρεις θερμοπομπο με θερμοστατη ~ο 1000 θεωρώ είναι φοβερά μικρός ~και θα τον βάζεις και αυτόν κάπου στους 18 με 19,τότε μάλλον θα κάνεις λίγη οικονομία. Λεω λίγη γιατί ούτως ή άλλως το σπίτι είναι μικρό. Αν ήταν 200 τετραγωνικά και εσύ επέλεγες να ζεστάνεις 1 δωμάτιο, σαφώς θα έκανες τεράστια οικονομία 

δεν ειπα οτι θελω να ζεστανω ολο το σπιτι παρα μονο το υπνοδωματιο για το βραδυ.

18-19 βαθμους σε σπιτι το χειμωνα; γενναιος εισαι....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, elise είπε

το βραδυ κοιμομαστε σε ενα δωματιο 8(?) τετραγωνικων και τον θερμοστατη τον αφηνω στο 19.5 το οποιο σημαινει οτι αμα πεσει κατω απο αυτο, δλδ στα 19 αναβει το καλοριφερ, ζεσταινει ολο το σπιτι και σβηνει μεχρι να παει ο θερμοστατης στο 20, με αλλα λογια αρκετη λειτουργια.

Για νύχτα (ύπνο) το 19,5 είναι πολύ, εφόσον είσαι στο κρεβάτι σου, σκεπασμένος κλπ. Βάλε 17,5 και μην αγοράσεις τίποτα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, elise είπε

σκεψεις: 

ξερω οτι ειμαστε μεσα αυγουστου αλλα αμα σκαλωσει το μυαλο σε κατι σκαλωσε....

μενουμε σε ενα σπιτι 55 τετραγωνικα, 1ος οροφος, μαρμαρο κατω, πυλωτη απο κατω, διπλα τζαμια αλλα παλια σχετικα, ατομικο λεβητα πετρελαιου. με αλλα λογια κλαφτα χαραλαμπε.

περυσι ξοδεψαμε περι τα 650 ευρω σε πετρελαιο και χωρις εξαρσεις, το σπιτι δεν ανεβασε ποτε πανω απο 21 βαθμους - συνηθως 20.5 - το καλοριφερ λειτουργουσε κατα 95% μονο μετα το μεσημερι και καναμε και χρηση αφυγρατηρα (μεγαλη υποθεση). 

το βραδυ κοιμομαστε σε ενα δωματιο 8(?) τετραγωνικων και τον θερμοστατη τον αφηνω στο 19.5 το οποιο σημαινει οτι αμα πεσει κατω απο αυτο, δλδ στα 19 αναβει το καλοριφερ, ζεσταινει ολο το σπιτι και σβηνει μεχρι να παει ο θερμοστατης στο 20, με αλλα λογια αρκετη λειτουργια. 

κατα βαση το καλοριφερ αναβει μια φορα το βραδυ και ισως και 2 στα καλα κρυα.

σκεψη : να αγορασω εναν 1000αρη θερμοπομπο για το δωματιο με θερμοστατη εννοειται και να τον εχω μεσα στο δωματιο σε θερμοκρασια 19 με την προοπτικη να μην χρειαζεται να αναβει ολο το καλοριφερ και να ζεσταίνει ολο το σπιτι, το οποιο σημαινει και καταναλωση ρευματος αλλα και πετρελαιου.

πως ακουγεται;

Πολυ λιγα χρηματα χαλασες. Εγω χαλασα τα ιδια και πιο πολλα μην σου πω για τα ιδια τμ με σε σενα, με κλιματιστικα και μια σομπα σε ρευμα.

μην αγοραζεις τον θερμοπομπο, γιατι θα σου τραβαει ζεστη το υπολοιπο κρυο σπιτι. Η ιδεα σου δεν ειναι κακη παντως, βαζοντας το στους 16-17 βαθμους τον θερμοπομπο.

Επεξ/σία από Zerg13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αναζήτηση θερμαντικού σώματος μετά από μια αποτυχημένη αγορά από τους γονείς μιας Kumtel 2800W η οποία μέσα στον πρώτο χρόνο λειτουργίας έκαψε ένα πολύπριζο και οι μισές λάμπες σταμάτησαν να λειτουργούν. Για να βοηθήσω επισυνάπτω μια εικόνα του δωματίου που θέλω να θερμάνω. Είναι σαλόνι περίπου 35τμ. Τα 2 παραλληλόγραμμα είναι οι καναπέδες, με κόκκινο το σημείο που θα βάλω το θερμαντικό σώμα και το γαλάζιο είναι συρόμενη μπαλκονόπορτα συνολικού μήκους 1.5μ η οποία στο επάνω αριστερά σημείο που κλείνει, δε σφραγίζει εντελώς με αποτέλεσμα να υπάρχει ένα μικρό κενό. Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι να θερμαίνεται είναι το τμήμα που είναι οι καναπέδες, από εκεί και πίσω δεν κάθεται κάποιος. Από το θερμαντικό σώμα μέχρι το τέλος του καναπέ είναι περίπου 2,5-3μ. Αυτό που κυρίως με ενδιαφέρει είναι να ζεταίνεται γρήγορα το σώμα (οπότε αποκλείω το καλοριφέρ λαδιού), να μην κάνει θόρυβο και είτε να έχει προστατευτικό πλέγμα είτε η επιφάνειά του να μην καίει, λόγω ύπαρξης κατοικιδίου.  Επίσης να συμπληρώσω οτι θα ζεσταίνει σε όλη τη διάρκεια της νύχτας διότι ο καναπές θα χρησιμοποιείται και ως κρεβάτι από ηλικιωμένο. Το σπίτι δεν έχει άλλο είδος θέρμανσης οπότε αυτή που θα χρησιμοποιήσω θα είναι η μοναδική (air condition έχουμε αποκλείσει λόγω του οτι προκαλεί δυσφορία. Ποιό τύπο συσκευής θα μου προτείνατε ως κατάλληλο;  Επίσης, αν ξέρει κάποιος τις διαφορές μεταξύ αυτών των 2
http://www.kerosun.gr/el/Thermantika-Ilektrikis-Efarmogis?typeilektrikwnthermantikwn=Καλοριφέρ+Mica
http://www.kerosun.gr/el/Thermantika-Ilektrikis-Efarmogis?typeilektrikwnthermantikwn=Πάνελ+Mica
και αυτών των 2
https://www.sanihellas.gr/thermansi/thermopompoi/atlantic.html
https://www.sanihellas.gr/thermansi/thermopompoi/nobo.html
Οι πρώτοι έχουν γρίλιες από τις οποίες βγαίνει ο θερμός αέρας, στους nobo πως γίνεται;

domatio.jpg

Επεξ/σία από infini
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...