Προς το περιεχόμενο

Laptop - τοστιέρα


katerina_a_86

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στο δικο μου HP εφτανε περιπου 100 βαθμους η καρτα γραφικων σε full load. Με μια φτηνη βαση με 2 ανεμιστηρες επεσε περιπου 5 βαθμους χαμηλοτερα οποτε ισως και να ειναι αυτη η λυση. Παντως το δικο μου δεν εχει παθει κατι μετα απο 2 χρονια.... Οσο για το support, αν θες παρε σε πρωτη φαση ενα τηλεφωνο και δες απο εκει τι θα μαθεις. Παντως γραφειο με γραφειο εχει διαφορα, απο την αποψη το που παταει το φορητο και κατα ποσο εχει επαρκη χωρο να τραβαει αερα. Σε αυτο βοηθαει πολυ η βαση που λεγαμε....

 

Καλα 5 βαθμοι δεν ειναι και μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας.

Ενος φιλου το packard bell που εχει πιανει με το ανοιγμα 78-80 βαθμους πανω στο γραφειο.

3 χρονια το εχει ετσι, και τιποτα δεν παθαινει! :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλα 5 βαθμοι δεν ειναι και μεγαλη πτωση της θερμοκρασιας.

Ενος φιλου το packard bell που εχει πιανει με το ανοιγμα 78-80 βαθμους πανω στο γραφειο.

3 χρονια το εχει ετσι, και τιποτα δεν παθαινει! :mrgreen:

Laptop και καλοριφέρ μαζί.

Αυτός πρέπει να είχε μυριστεί την οικονομική κρίση όταν αγόρασε το laptop

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα που ξανακοιταω, το fan δουλευει? Ακουγεται να τσιτωνει οταν φτανει τετοιες θερμοκρασιες? Γιατι δεν εχω δει laptop να μην ακουγεται οταν ζεσταινεται, ειδικα τοσο πολυ.... Επισης, καταλαβαινεις οτι οντος εχει αυτη την θερμοκρασια ( δηλ καιει στο κατω μερος του κτλ κτλ ) γιατι πολλα περιεργα παιζουν με temp monitor tools. Παντως τους 65 βαθμους idle δεν τους λες και φυσιολογικους.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ποιες είναι οι φυσιολογικές θερμοκρασίες για ένα λαπτοπ?

Λέω να πάρω μια βάση πρώτα μήπως στρώσει η κατάσταση και μετά να τους πρήξω.

Τι λέτε να φταίει? Να μην λειτουργεί σωστά το ανεμιστηράκι του cpu?

Το HP servise στην θεσσαλονίκη είναι καλό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά ποιες είναι οι φυσιολογικές θερμοκρασίες για ένα λαπτοπ?

Λέω να πάρω μια βάση πρώτα μήπως στρώσει η κατάσταση και μετά να τους πρήξω.

Τι λέτε να φταίει? Να μην λειτουργεί σωστά το ανεμιστηράκι του cpu?

Το HP servise στην θεσσαλονίκη είναι καλό?

Αφού είναι HP και φαντάζομαι έχει 1 χρόνο εγγύηση, μη το καθυστερείς, πήγαινε το να ξεμπερδεύεις...

Μη περιμένεις θαύματα από μια βάση πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είναι HP και φαντάζομαι έχει 1 χρόνο εγγύηση, μη το καθυστερείς, πήγαινε το να ξεμπερδεύεις...

Μη περιμένεις θαύματα από μια βάση πάντως.

 

Ναι αλλά πάντα ένα μπλέξιμο με μια αντιπροσωπεία είναι ρίσκο. Μπορεί να μου το κρατήσουν κανα 15ήμερο και τελικα να μην κάνουν τπτ, μπορεί να μου το φθείρουν και άλλα 1002, γι αυτό και δεν ενθουσιάζομαι από την ιδέα και την αφήνω για τελευταία λύση.

 

Μπορώ με κάποιο πρόγραμμα να δω την κατάσταση των ανεμιστηρακίων ???

Το speedfan δεν μου τα δείχνει, στο everest και το pcwizard επίσης δεν βρίσκω κάποια ένδειξη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ασχοληθεις με βασεις κλπ κολπα

 

firmware update εσυ η καποιος φιλος σου που μπορει και αν δεν δεις καλυτερευση βουρ για το εξουσιοδοτημενο service

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εμενα το προηγούμενο λαπτοπ μου ηταν ψησταρια, τοσο που χαλασε το λουστρο στο γραφειο... :cry:

 

Πηγαινε το για σερβις κατευθείαν, ειναι θέμα χρόνου να σου μείνει στα χέρια... (και τα ΗΡ ειναι τοσο λαμακισμένα που μπορει να σου χαλασουν στους 12,5 μηνες...)

 

 

υ.γ. εγω με το δικο μου λόγω σκονης εχω θεμα στα γραφικά αλλα ειναι μπελας το disassebling και δεν το εχω ανοιξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην ασχοληθεις με βασεις κλπ κολπα

 

firmware update εσυ η καποιος φιλος σου που μπορει και αν δεν δεις καλυτερευση βουρ για το εξουσιοδοτημενο service

 

firmware update? Εντυπωση μου κάνει αυτή η πρόταση. Πως μπορεί να βοηθήσει?

 

Επίσης σκεφτόμουν τι θα γίνει το καλοκαίρι. Φωτιές θα βγάζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware update? Εντυπωση μου κάνει αυτή η πρόταση. Πως μπορεί να βοηθήσει?

 

Επίσης σκεφτόμουν τι θα γίνει το καλοκαίρι. Φωτιές θα βγάζει.

Εαν λόγω firmware δε λειτουργούν όπως θα έπρεπε οι ανεμιστήρες σίγουρα θα βοηθήσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

firmware update? Εντυπωση μου κάνει αυτή η πρόταση. Πως μπορεί να βοηθήσει?

 

.

Ειχα παρομοιο θεμα με ενα sony vaio z που ειχα.

Και αυτο ζεματαγε..

μολις του εκανα update το bios και κατι προγραμματα της sony μετα εστρωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω το θέμα του είναι πως είναι hp... (αν και περίμενα να είναι fujitsu :P)

όταν είχα παλιότερα τέτοιο πρόβλημα δεν είχα βρει λύση.

Όταν έπαιζα κανένα παιχνίδι έσβηνε στην πορεία.

Μετά τα 2 χρόνια έσβηνε και σε κανονικές λειτουργίες.

Το μόνο που είχα κάνει με επιτυχία, είναι να πάρω μια βάση για να έχει αέρα από κάτω ή έστω κανένα βιβλίο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ήταν εκτός εγγύησης θα σου έλεγα να το ανοίξεις και να του αλλάξεις θερμοαγώγιμη πάστα αλλά δεν σε κόβω και πολύ hardcore.Σωστά;Αυτό γιατί τυχαίνει καμιά φορά είτε να μην έχει απλωθεί σωστά,είτε να μην είναι καλής ποιότητας είτε να είναι πολυκαιρινή και να μην έχει τις ιδιότητες που πρέπει (άσχετα αν δεν έχει κλείσει χρόνο το laptop).

Για αρχή δοκίμασε να μπεις στο site της εταιρίας να δεις μήπως έχει βγει κάποιο νεότερο BIOS.

Σε ένα παλιό HP που είχα, ο ανεμιστήρας του επεξεργαστή έπαιρνε εντολή από το BIOS να δουλεύει μόνο σε κατάσταση on-off.

Δηλαδή υπήρχε αισθητήρας θερμότητας που μόλις υπερέβαινε κάποιο όριο έθετε το fan στο full.Μετά από αναβάθμηση στο BIOS που του έκανα, ο ανεμιστήρας δούλευε και σε ενδιάμεσες στροφές και ενεργοποιούνταν και σε πιο χαμηλές θερμοκρασίες όταν ΑΡΧΙΖΕ να ζεσταίνεται και όχι όταν είχε ΗΔΗ σηκώσει μεγάλη θερμοκρασία.

Επίσης το νέο BIOS ΙΣΩΣ να κάνει καλύτερη διαχείρηση όσον αφορά το αυτόματο στιγμιαίο overclocking (επεξεργαστή ή κάρτας γραφικών) ανάλογα με το φορτίο που έχει κάθε φορά.

Επίσης για μένα το undervolting ΕΠΙΒΑΛΕΤΑΙ και θα δεις αποτελέσματα.Κάνε κλικ στο link να διαβάσεις λεπτομέρειες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...