Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα απο μιση μερα ενασχολησης , μηδεν εις το πηλικον :)

 

1. Επαιξα με udev rules , scripts και δεν ξερωγω τι...τιποτα δεν δουλεψε..η οθονη οταν αποσυνδεεται δεν αλλαζει κατασταση σε "disconnected" .Για να γινει αυτο πρεπει να της το πει το xrandr..Και για να γινει αυτο πρεπει καποιος να το παρει χαμπαρι για να καλεσει στο τηλεφωνο το xrandr να του πει τα νεα.

Αυτος ο καποιος λογικα ειναι το udev και οσα rules και να εφτιαξα..κανενα δεν ετρεχε..λες και δεν υπηρχαν...δεν ξερω τι στο κερατο παιζει.

 

3.Οταν ανεβαζει το kwin_x11 cpu usage ανεβαζει και το plasmashell..αν κανω restart το kwin_x11 , συνεχιζει την υψηλη cpu usage..αν κανω restart το plasmashell πεφτει το cpu usage και των δυο σε λογικα επιπεδα..Αρα ο φταιχτης ειναι το plasmashell...ειναι μια καποια προοδος αυτη η διαπιστωση :)

 

Oσο αυτο με το sddm..ουτε εκει βγηκε ακρη..θα δοκιμασω ετσι για την πλακα το lightdm..μηπως τρωει κανα ζορι το sddm..αν κανει τα ιδια και με το lightdm..παει να πει οτι αλλου ειναι το προβλημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτό το πρόβλημα με τον sddm ( ; ) το έχω και εγώ εδώ και λίγο καιρό σε φορητό με κάρτα Intel (και υβριδική NVidia που δεν χρησιμοποιείται όμως άμεσα). Χωρίς κάποιον προφανή λόγο δεν ξεκινάει ή μάλλον φαίνεται σαν να προσπαθεί να ξεκινήσει και να επιστρέφει στην κονσόλα. Σε εμένα τουλάχιστον κάποιες φορές αρνείται συστηματικά να ξεκινήσει ακόμα και μετά από 2-3 επανεκκινήσεις, μέχρι που κάποια στιγμή τα καταφέρνει. Φυσικά δεν συμβαίνει πάντα, αρκετές φορές ξεκινάει κανονικά.

 

Δεν είμαι σίγουρος ότι φταίει αποκλειστικά ο sddm, δεδομένου ότι εντελώς παρόμοια εγκατάσταση Arch έχω σε δύο ακόμα σταθερούς υπολογιστές, με κάρτες όμως NVidia, όπου δεν έχει παρουσιαστεί ποτέ.

 

Επίσης δεν το έχω συνδέσει με κάποια αναβάθμιση του KDE/sddm καθότι έχω την εντύπωση πως όταν άρχισε να εμφανίζεται δεν είχε προηγηθεί κάποια αναβάθμιση.

 

Τέλοσπάντων, μέχρι στιγμής δεν έχω δοκιμάσει lightdm, μάλλον είναι καιρός να το κάνω.

 

Τουλάχιστον δεν φταίει ο υπολογιστής μου σε κάτι :)

Επεξ/σία από nplatis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@nplatis

 

Πιστευω οτι το sddm συνδεεται αμεσα ή εμμεσα ..ισως να παιζει ρολο και η καρτα γραφικων.

Παντως απο χτες που εβαλα lightdm και επειτα απο καμποσες επανεκκινησεις...δεν κολησε ουτε μια φορα...αρα κατι παιζει με τον sddm.

 

Yποψη οτι ο lightdm τουλαχιστον στην δικη μου εγκατασταση ειχε θεμα με το theme "classic".O kde-greeter στην ουσια.Αν βαλεις το 2ο theme που εχει προεγκατεστημενο , δουλευει νερακι.Στους αλλους greeters δεν ξερω τι παιζει και αν εχουν προβληματα..εγω εβαλα τον kde-greeter μιας και εχω kde εγκατασταση και δεν ηθελα να μπλεξω με gtk σαβουρα...

Τα λεω αυτα σε περιπτωση που σκεφτεις να δοκιμασεις με lightdm.

 

Στα αλλα προβληματα που αναφερομαι , μηδεν εις το πηλικον.

Το θεμα με τις οθονες παραμενει....το θεμα με το plasmashell παραμενει αν και αυτο ισως να φταιει κανα plasmoid που μαλακιζεται και δημιουργειται το θεμα με το high cpu usage...με δοκιμες θα βγει ακρη....Το αλλο με udev/xrandr/εξωτερικη οθονη...δεν βγαζω ακρη.

 

EDIT: εκανα downgrade στο sddm απο 0.16 σε 0.15 και δειχνει να δουλευει σωστα..αρκετες επανεκκινησεις μετα το downgrade και ξεκιναει κανονικα καθε φορα..ισως κατι αλλαξε στην 0.16.Οταν παει σε καινουργια εκδοση...βλεπουμε μεχρι τοτε θα μεινω στην 0.15.

Επεξ/σία από mphxths
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ψιλοπαρόμοιο θέμα με του μπήχτη

θέλω να συνδέσω το λαπτοπ με την τηλεόραση

εικόνα δίνω από το hdmi με το arandr, ήχο πως θα δώσω?

με plasma 5 είμαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@warlock9_0

 

εννοεις πως θα ακουστει ο ηχος που μεταφερεται μεσω hdmi? στα audio sources λογικα θα δημιουργηθει ενα (μπορει και περισσοτερα..) καινουργιο device profile.

 

δηλ στα system settings (plasma 5 παντα) αν πας multimedia-audio volume- (tab) advanced εκει εχει καποια profiles

 

Σε μενα (σε φορητο) προεπιλεγμενο εχει το "Analog Stereo Duplex" ..η οθονη μου εχει ηχεια..εχει εκει στην λιστα ενα καρο προφιλς σχετικα με "digital stereo output" σε διαφορους συνδυασμους.

Θυμαμαι μια μερα που μαλακιζομουν ειχα επιλεξει π.χ. το "Digital (HDMI) stereo output +Analog Stereo Input" και επαιρνα ηχο απο την οθονη...

Αρα αν μιλαμε για αυτην την περιπτωση , τοτε παιξε και συ με αυτα τα προφιλς.

 

Αν δεν μιλαμε για αυτην την περιπτωση αλλα την περιπτωση πως να "στειλεις" ηχο απο το μηχανημα στην τηλεοραση πες το να πλατιασουμε προς αυτην την κατευθυνση :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

περίπου, εγώ παθαίνω αυτό που παθαίνεις εσύ με την οθόνη αλλά με τον ήχο

ενώ στα settings στον ήχο έχει τα outputs που λες και τα βλέπω, δεν καταλαβαίνει όταν συνδεθεί το hdmi και συνεχίζει να τα έχει γκρι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eχω γραψει το μηνυμα 30 φορες..και δεν το παιρνει...

 

Γραφω "Τεστ"...το παιρνει...κανω edit και επικολληση το μηνυμα..κανω αποθηκευση αλλαγων..παλι κολαει..

 

Καποιος δεν γουσταρει να περασει το μηνυμα μου :)

 

Θα γραφω λιγο λιγο να δω που θα κολλησει..

 

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=230230

https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=207085

 

Εδω εχει καποιες ιδεες..δοκιμασε και καποιες "τεστ" εντολες που παιζουν εκει για να δεις τι γινεται...

 

Τα προφιλς ειναι δηλ γκριζαρισμενα και δεν μπορεις να τα επιλεξεις?Καλη φαση :)

 

Drivers,kernels ολα up-to-date?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Ρε δεν την παλευει ο κοσμος..

 

Ειχα εγκαταστησει ενα προγραμμα για τον 3d εκτυπωτη απο το AUR ... το πακετο λεγοταν "cura-appimage" .

Κυκλοφορει σε appimage δηλ και ο τυπος ειχε φτιαξει ενα pkgbuild  για να το εγκαθιστει και να "γνωριζει" ο pacman οτι ειναι εγκατεστημενο...απλα αντεγραφε το αρχειο στο /usr/bin , τιποτα τραγικο.

Ο τυπος δεν το ενημερωνε αλλα εγω κατεβαζα το appimage εβρισκα το shasum πειραζα το pkgbuild ωστε να δειχνει στο νεο αρχειο στο σαιτ και το σωστο shasum και περνουσε την επομενη εκδοση.

Παω σημερα να κανω το ιδιο μιας και βγηκε νεα εκδοση...και το πακετο δεν υπαρχει στο AUR ...αφαντο!!

 

Oλο μαλακιες..να δω πως θα την παιξω την φαση τωρα...

 

PS : Υπαρχει και στα επισημα ρεπος το προγραμμα αλλα δεν το βλεπω να ψηνεται να ενημερωθει συντομα..ειναι 2 εκδοσεις πισω επιεικως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι σε εμποδίζει να φτιάξεις εσυ το πακέτο στο aur? δεν είναι δύσκολη διαδικασία, ειδικά αν έχεις το προηγούμενο PKGBUILD

 

Ελα μου ντε..το χω?Σωζεται καπου ? να το βρω να το ανεβασω να τελειωνουμε...

 

Και για να μην γραφω νεο ποστ , η σημερινη κατασταση της arch εγκαταστασης μου (τα τρεχονται προβληματα δηλ :) ) :

 

1.Το κλασικο θεμα με τα 2 μονιτορς..Τωρα προστεθηκε και νεο προβλημα..μετα απο επανεκκινηση και ενω ειναι το εξωτερικο μονιτορ συνδεδεμενο και ορισμενο ως "primary" , η taskbar εμφανιζεται στην οθονη του λαπτοπ.

Θεωρει την οθονη του primary..παω στις ρυθμισεις , δηλωμενη ως primary η εξωτερικη!!..πρεπει να δηλωσω την εσωτερικη primary...και να ξαναδηλωσω την εξωτερικη ωστε να στρωσει η δουλεια..ο,τι ναναι δηλ...

 

2.Wire-wireless. Εχω εγκαταστησει το tlp/tlp-rdw γιατι εν ετει 2017->2018 αν δεν τα εγκαταστησεις αυτα τα πακετα..και εχεις συνδεσει το φορητο στο καλωδιο , και εχεις "αποθηκευμενο" και ασυρματο δικτυο και εισαι εντος εμβελειας...συνδεεται και σε αυτο...

Πρεπει να εγκαταστησεις τα παραπανω πακετα και να πειραξεις κατι ρυθμισεις ωστε..οταν υπαρχει καλωδιο , να απενεργοποιει το ασυρματο και οταν δεν υπαρχει να ενεργοποιειται .

Αυτο δουλευει κανονικα..το θεμα ειναι οτι ενεργοποιει την ασυρματη καρτα αλλα δεν συνδεεται στο ασυρματο που ειναι αποθηκευμενο και ορισμενο για αυτοματη συνδεση οταν υπαρχει εντος εμβελειας..

 

Οποιος εχει ιδεες ας τις ριξει...για το 2ο μυριζομαι μαλακιες με το kwallet (ναι εχω kde) και την αδυναμια να το ξεφορτωθουμε για τα καλα...

 

EDIT : Πολυ πιθανο αυτο που μυριστικα με το ασυρματο γιατι τωρα που εβαλα/εβγαλα καλωδιο..το ασυρματο συνδεθηκε..ισως στην αρχη δεν προλαβαινει να "ανοιξει" το kwallet και δεν μπορει να εξυπηρετηθει η ασυρματη συνδεση..τι να πω..κακως..αφου ανοιγει με το login το kwallet...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα μου ντε..το χω?Σωζεται καπου ? να το βρω να το ανεβασω να τελειωνουμε...

https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository#Sharing_and_maintaining_packages

 

Δεν έχω φτάσει ποτέ μέχρι το τελευταίο step, είχα όμως φτιάξει ένα για το stable skype version αλλά δεν το ανέβασα γιατι δεν έχω και πολύ χρόνο να τα ψάχνω. Αλλά νομίζω ότι δεν είναι τίποτα, φτιάχνεις τα κλειδιά, κάνεις copy paste στο aur, και μετά pushareis το git directory στο remote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν ψηνομαι να φτιαξω pkgbuild απο το μηδεν.

Αν μπορουσα να βρω το pkgbuild του εν λογω πακετου καπου..θα ανεβαζα το πακετο/pkgbuild να υπαρχει στο aur και στην τελικη θα το συντηρουσα ...ευκολακι ειναι το συγκεκριμενο..ενα appimage στο /usr/bin.

Απλα αλλαζεις το source και το checksum στο pkgbuild καθε φορα που αλλαζει η εκδοση.

 

Δεν καταλαβα τι παιχτηκε με το πακετο..πηγε και το σβησε απο το AUR?Τελειως?Τοσο βλαμμενος?Ας το αφηνε unattended στην τελικη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι , δεν ψηνομαι να φτιαξω pkgbuild απο το μηδεν.

Αν μπορουσα να βρω το pkgbuild του εν λογω πακετου καπου..θα ανεβαζα το πακετο/pkgbuild να υπαρχει στο aur και στην τελικη θα το συντηρουσα ...ευκολακι ειναι το συγκεκριμενο..ενα appimage στο /usr/bin.

Απλα αλλαζεις το source και το checksum στο pkgbuild καθε φορα που αλλαζει η εκδοση.

 

Δεν καταλαβα τι παιχτηκε με το πακετο..πηγε και το σβησε απο το AUR?Τελειως?Τοσο βλαμμενος?Ας το αφηνε unattended στην τελικη...

αν το έχεις ήδη στο PC σου τότε λογικά υπάρχει και το PKGBUILD. Με pacaur τα βάζεις? Είναι λίγο αστείο αλλά είμαι απο Windows τώρα (gaming) και δεν μπορώ να δω που τα σώζει. Αλλά σίγουρα υπάρχει. Απλά θα χρειαστεί να κάνεις "clone" το remote, θα κάνεις add το PKGBUILD που ήδη έχεις στο repo, commit, push, και έτοιμο για να το χρησιμοποιήσουν και οι άλλοι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ναι αυτο ειναι.Ωραιος.

 

Το αλλαξα , περασα το πακετο. Οταν δεν θα βαριεμαι ..θα ψηθω να κανω account στο aur και να ανεβασω το πακετο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...