Προς το περιεχόμενο

[INFO] ARCH Linux: Απόψεις, Ερωτήσεις, Σχόλια


jemadux

Προτεινόμενες αναρτήσεις

παιδιά δοκίμασα πριν λίγο να βάλω από το ρεπο εδώ https://wiki.archlin...index.php/Unity

το unity...τελικά δε δούλεψε καλά και θέλω να το βγάλω...το θέμα είναι ότι μου πείραξε ένα κάρο πακέτα...δηλαδλη μου έβγαλε το qt και μου έβαλε το qt-ubuntu...το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το αντικαταστήσω με τίποτα...καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?

 

Αμα πειραξε μονο το qt, με ενα pacman -Rs <unity-package> και pacman -S qt, δεν θα εχεις προβλημα.

Pray and try! :-D

 

Αλλα ρε συ, για τοσο βασικες αλλαγες, κραταμε ενα backup του συστηματος με Clonezilla πρωτα, ωστε αν δεν παει κατι καλα ή αν θελουμε να κανουμε ευκολο "undo", να επαναφερουμε το image... :shifty:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

έχω χάσει κάτι? είμαι λίγο πηγμένος τελευταία αλλά εδώ βλέπω ένα gr, σωστά?

Είναι το ελληνικό repo και ανέλαβα μερικά πακέτα

 

Καλά βλέπεις... Εϊναι το repo που συντηρούν τα παιδιά από το adslgr.

 

Εγώ δεν το χρησιμοποιώ αλλά έχει έτοιμα πακέτα με επιλογές που τα αρχικά πακέτα δεν είχαν.

 

Εδώ και καιρό το adslgr το εγκατέλειψε, απο τι ξέρω το συντηρεί ο markelos & ranger

 

παιδιά δοκίμασα πριν λίγο να βάλω από το ρεπο εδώ https://wiki.archlinux.org/index.php/Unity

το unity...τελικά δε δούλεψε καλά και θέλω να το βγάλω...το θέμα είναι ότι μου πείραξε ένα κάρο πακέτα...δηλαδλη μου έβγαλε το qt και μου έβαλε το qt-ubuntu...το θέμα είναι ότι δε μπορώ να το αντικαταστήσω με τίποτα...καμιά ιδέα για το τι μπορώ να κάνω?

 

δες στο /var/log/pacman.log όταν έβαλες το unity τι πακέτα έβγαλε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff δεν το ήξερα.. Eκεί το είχα δει. :fear: :X

 

Έχω καμία ώρα τώρα που παιδεύομαι να βάλω bluetooth manager στο laptop και δεν μου δουλεύει τπτ.

 

Έβαλα το bluez όπως λέει εδώ και το ενεργοποίησα κανονικά. lsmod και lsusb δείχουν κανονικά το bluetooth και τον driver.

 

Δοκίμασα και το blueman και το gnome-bluetooth.

 

To blueman δεν άνοιγε γιατί δεν έπαιρνε κάποιο μήνυμα από το dbus ή κάτι τέτοιο.

 

Το gnome-bluetooth δεν ανοίγει γιατί κάτι παίζει με τα themes του gnome και βγάζει not using units is deprecated.

 

Καμία ιδέα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@martinoff δεν το ήξερα.. Eκεί το είχα δει. :fear: :X

Μα εκεί ήταν και σωστά το είχες δει, απλά τα παιδιά δεν μπορούσαν μάλλον να συντηρούν τα πακέτα

Τώρα έχει αλλάξει όνομα σε archlinuxgr απο adslgr

 

>[archlinuxgr]
# The Hellenic (Greek) archlinux unofficial repository with many interesting packages.
Server = http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux/$arch

[archlinuxgr-any]
# The Hellenic (Greek) archlinux unofficial repository with many interesting packages.
Server = http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux/any

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπαρχει ρε παιδια κανενας γρηγορος και απλος τροπος για "pacman notify"?

 

Δεν ψηνομαι να τρεχω pacman -Syu καθε τρεις και λιγο στην κονσολα , ουτε να τσεκαρω για ενημερωσεις μια φορα το μηνα , ουτε να βαλω κανα περιεργο προγραμμα notifier..

 

υπαρχει κατι απλο που απλα να με ειδοποιει οταν υπαρχουν ενημερωσεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν υπάρχει μέρα που να μην κάνει κάποια πακέτα update ;)

στο ~/.bashrc σου βάζεις alias

alias u='sudo pacman-color -Syu'

ανοίγεις κονσόλα u, τέλος.Αν θες το κάνεις και autostart και θα βγει μόνο του με κάθε boot

επίσης κάθε φορά που θες να εγκαταστήσεις κάτι δίνεις

u foo και θα κάνει και πάλι update πριν εγκαταστήσει που είναι και το πιο σωστό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μαρτινοφ..και παλι διαδικασια (τροπος του λεγειν)....

 

δεν γουσταρω να ανοιγω καν κονσολα...ναι οκ εχω παντα 2-3 κονσολες ανοιχτες για διαφορες δουλειες..αλλα δεν γουσταρω να ασχολουμαι "χειροκινητα" για τα updates.

 

Σκεφτομουν κατι σαν notify στον Χ που θα πεταγεται οταν βρισκει εστω και ενα update.Δηλαδη θα ελεγχει ανα Χ λεπτα ή Χ ωρες.

Και τοτε θα σκαω στην κονσολα για να κανω τις ενημερωσεις...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εϊναι ωραία ιδέα. Κάτι σαν το rss του conky θες, μονο που να δείχνει τα πακέτα για το σύστημα σου.

 

Πρέπει να γίνεται στο background pacman -Syu και να παίρνει τα πακέτα που είναι προς αναβάθμιση και να τα στέλνει με ένα notify-send.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον εχω κανει το εξης

 

Βρηκα ενα σκριπτακι στο ιντερνετ και το προσαρμοσα να χρησιμοποιει το notify-send.

Στην ουσια να πεταει ενα bubble και να λεει χοντρικα "updates found" ή "No updates".

Δυο ειναι τα προβληματα με το σκριπτακι αυτο

 

1. πρεπει να τρεχει ενα query με το pacman/yaourt .Αυτο σημαινει οτι πρεπει να το τρεχει με κανα sudo.αρα θελει την αντιστοιχη ρυθμιση στο sudoers για να τρεχει την εντολη χωρις κωδικο.

2.Σκεφτομαι να βγαζει notification μονο στην περιπτωση που βρισκει updates.Αν δεν βρισκει καποιο χεστηκε η φοραδα στ'αλωνι.

Αλλα αν εγω λειπω για κατουρημα ή παιζω κουτουλιες στον τοιχο και δεν το δω το notification?

Πως θα γινεται το notification να μενει σταθερα στην οθονη μεχρι να το κλικαρω εγω για παραδειγμα και να φυγει....αλλιως δεν εχει καν νοημα η φαση...

 

ΥΓ: εννοειται οτι θα μπει σε καποιο crontab , οπως και ενα αναλογο crontab να κανει sync τα ρεπος ανα μια ωρα για παραδειγμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

με cower -s update μου έβγαλε 30 script που κάνουν αυτό που θες ;)

 

ξεχώρισα το zenman

 

>
Repository	 : aur
Name		   : zenman
Version	    : 1.8-2
URL		    : http://aur.archlinux.org/packages.php?ID=25948
AUR URL	    : https://aur.archlinux.org/packages.php?ID=25948
Licenses	   : GPL
Votes		  : 173
Out Of Date    : No
Groups		 : None
Provides	   : None
Depends On	 : pacman gksu xterm zenity libnotify bash
Optional Deps  : espeak: Text-to-Speech update notification
Conflicts With : None
Replaces	   : None
Maintainer	 : Harvie
Architecture   : any
Last update    : Sat 27 Oct 2012 07:55:36 PM EEST
Description    : PacMan frontend (tray update notifier) for GTK/GNOME/zenity/libnotify. Simplier, more straightforward and less
			 annoying Alunn alternative. zenman --help for more...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

kdenlive-git /updated

mlt-git, /updated

phonon-mplayer-git, /added

geany-git, /added

geany-plugins-git, /added

libcec-git, /added

lockdev-1.0.3_1.5 /added

xbmc-git/updated-2012123

pacman-color/updated-4.0.3-4

 

to archlinuxgr ;)

 

όλα τα πακέτα μπορείτε να τα δείτε εδώ

http://archlinuxgr.tiven.org/archlinux/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σε συμβούλευα να αποφύγεις το αυτοματοποιημένο update. Το arch δεν είναι διανομή για τέτοια. Πρέπει κάθε φορά να διαβάζεις τα μηνύματα που βγαίνουν κατά τη διάρκεια του update και να πράττεις αναλόγως. Τα πιο σοβάρα μπορείς να τα αποφύγεις αν γραφτείς στην Arch-Announce mailing list, καθώς θα ενημερώνεσαι για τις σοβαρές αλλαγές που απατούν manual handling, αλλά αν τρέχει αυτοματοποιημενα τότε ο κίνδυνος να σου μείνει το σύστημα στο χέρι είναι αυξημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ζητησα αυτοματοποιημενο update...ζητησα ενημερωση για υπαρξη updates.H ενημερωση παντα γινεται χειροκινητα σε κονσολα.

 

Τεσπα , εβαλα το Yapan γιατι αρχισα να βαριεμαι με το προτζεκτ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...