Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 

Άμα δεν τον βγάλει ο Ζούγκλας, εγώ δεν τον πιστεύω. Ο Ζωγράφος, δηλαδή, είναι λιγότερο μάγκας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τελευταία 2 χρόνια ακούω συνεχώς για άτομα γνωστά μου, που παθαίνουν καρκίνο και το χειρότερο είναι κανείς από όσους γνώριζα δεν έζησε. Μέχρι και μια συμμαθήτρια μου 27 χρόνων ήταν άρρωστη για 2 χρόνια. Και συγγενείς όλοι σχετικά νέοι στα 50 - 60 τους μια χαρά κανονικοί άνθρωποι. Έχω την εντύπωση οτι είναι να μην στο κληρώσει... :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς παίζει ρόλο η κληρονομικότητα για τον καρκίνο ,αλλά παίζει ρόλο και η διατροφή και το περιβάλλον που ζεις. Μπορεί να υπάρχουν άνθρωποι που ζουν 100 χρόνια καπνίζοντας 3 πακέτα τσιγάρα την ημέρα και πίνοντας 1 μπουκάλι βότκα, αλλά η συντριπτική πλειοψηφία των ανθρώπων που καπνίζουν και πίνουν θα έχει προβλήματα υγείας.

 

Έχει αποδειχτεί οτι το τσιγάρο, το ποτό, οι κοκα κόλες και δεκάδες άλλες επεξεργασμένες τρόφες(πατατάκια κ.α) , προκαλούν καρκίνο ,αλλά και άλλες ασθένειες όπως διαβήτη κ.τ.λ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέρω οτι το τοπικ αυτό είναι λίγο η πολύ δυσάρεστο για όλους...ωστόσο το άνοιξα για να μι΄λησουμε για μια αρρώστια μάστιγα της εποχής μας.Ποια η γνώμη σας πάνω σε αυτό?έχετε προωπικά βιωματα καρκίνου?γενικά πείτε οτι θέλετε!εγω έχω χάσει τον πατέρα μου απο καρκίνο και έζησα τις χειρότερες στιγμές της ζωής μου εκείνη την περίοδο!...όνειρο ζωής να βγει κάποιος να πει ΒΡΕΘΗΚΕ ΤΟ ΑΠΟΛΥΤΟ ΦΑΡΜΑΚΟ

 

 

Γενικές χρήσιμες πληροφορίες κατά του καρκίνου

«Ασπίδα» κατά του καρκίνου το γάλα που ήπιαμε ως παιδιά

Τα παιδιά που πίνουν καθημερινά και επί σειρά ετών γάλα, διατρέχουν όταν μεγαλώσουν 40% λιγότερες πιθανότητες να αναπτύξουν καρκίνο του παχέος εντέρου, σύμφωνα με μία νέα μελέτη.

------------------------------------------------------------------------

Η διακοπή του καπνίσματος και οι αλλαγές στις διατροφικές μας συνήθειες θα μπορούσαν να μειώσουν σημαντικά πολλούς καρκίνους που εμφανίζονται στα περισσότερα όργανα του ανθρώπου.

 

Το κάπνισμα μόνο, το οποίο μπορεί να προκαλέσει καρκίνο στον πνεύμονα, στον οισοφάγο, στη στοματική κοιλότητα, στην ουροδόχο κύστη, στο στομάχι και στο συκώτι, ευθύνεται για το 25% του συνόλου των καρκίνων και η διατροφή για το 15%.

 

Και ενώ σε διεθνές επίπεδο ο καρκίνος του πνεύμονα άρχισε να μειώνεται, στη χώρα μας συνεχίζει να αυξάνεται γιατί εμείς αρχίσαμε πρόσφατα τις προσπάθειες μείωσης του καπνίσματος και τα αποτελέσματα δεν έχουν ακόμα φανεί. Αυτό θα τονίσει σε ομιλία του απόψε με θέμα «Η πρόληψη στον καρκίνο» ο καθηγητής Υγιεινής και Επιδημιολογίας στα πανεπιστήμια των Αθηνών και του Harvard Δ. Τριχόπουλος.

-------------------------------------------------------------------

Εχασα τον πατερα απο μου απο καρκινο μια μερα πριν κλεισω τα 16.

 

Η λογικη ειναι απλη. Οσο πιο πολλες αρρωστιες τοσο περισσοτερα λεφτα βγαζουν καποιοι. Ολοκληροι θεσμοι κερδοφορουν πανω στη δυστυχια των μαζων. Αυτος ειναι ο κσομος μας. Η επιβιωση του δυνατοτερου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Ελληνική Αντικαρκινική Εταιρεία, εν όψει και της παγκόσμιας ημέρας, παρουσιάζει τον Ευρωπαϊκό Κώδικα Κατά του Καρκίνου.

Ο  Κώδικάς περιέχει  7 βασικά σημεία – τρόπους για να μειώσουμε τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου:

1- Μην καπνίζετε. Αποφεύγετε οποιαδήποτε μορφή καπνού. Απαλλάξτε το σπίτι σας από τον καπνό. Υποστηρίξτε τις πρακτικές απαγόρευσης του καπνίσματος στο χώρο εργασίας σας, ακολουθώντας τις οδηγίες υγιεινής και ασφάλειας.
2- Υγιές σώμα και βάρος. Περιορίστε το χρόνο που περνάτε καθιστοί. Επιδιώξτε να είστε σωματικά δραστήριοι στην καθημερινή ζωή σας για να αποκτήσετε ένα υγιές σώμα με φυσιολογικό σωματικό βάρος.
3- Ακολουθήστε μια υγιεινή διατροφή:
• Περιορίστε τα τρόφιμα με υψηλή θερμιδική αξία (τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε ζάχαρη ή λίπος) και αποφεύγετε τα ποτά με ζάχαρη.
• Αποφύγετε τα επεξεργασμένα κρέατα, περιορίστε το κόκκινο κρέας και τα τρόφιμα με υψηλή περιεκτικότητα σε αλάτι.
• Τρώτε άφθονα δημητριακά ολικής αλέσεως, όσπρια, λαχανικά και φρούτα.
• Το να μην πίνετε οινοπνευματώδη είναι το καλύτερο για την πρόληψη του καρκίνου. Αν πίνετε οινοπνευματώδη οποιουδήποτε τύπου, περιορίστε την κατανάλωσή του.
4-  Προστατευθείτε από υψηλά επίπεδα ακτινοβολίας. Αποφύγετε την παρατεταμένη έκθεση στον ήλιο, ειδικά των παιδιών. Μην χρησιμοποιείτε μεθόδους τεχνητού μαυρίσματος. Μάθετε αν στο σπίτι σας είστε εκτεθειμένοι σε υψηλά επίπεδα ακτινοβολίας από φυσικής προέλευσης ραδόνιο και αναλάβετε δράση για να τα μειώσετε..
5- Οι γυναίκες να περιορίσουν τη χρήση της θεραπείας ορμονικής υποκατάστασης (ΘΟΥ) αυξάνει τον κίνδυνο ορισμένων μορφών καρκίνου
6- Ο θηλασμός μειώνει τον κίνδυνο της μητέρας να εμφανίσει καρκίνο. Βεβαιωθείτε ότι τα παιδιά σας συμμετέχουν στα προγράμματα εμβολιασμού για:
• την ηπατίτιδα Β (για τα νεογνά)
• τον ιό των ανθρωπίνων θηλωμάτων (HPV) (για τα κορίτσια)
7- Πάρτε μέρος σε οργανωμένα προγράμματα προ συμπτωματικού ελέγχου για:
• καρκίνο του παχέος εντέρου (άνδρες και γυναίκες)
• τον καρκίνο του μαστού (γυναίκες)
• τον καρκίνο του τραχήλου της μήτρας (γυναίκες).


 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως τα έγραψε ο απο πάνω μου. Απλά να προσθέσω πως σημαντικό ρόλο παίζει και η ψυχολογία του ανθρώπου. Είναι αποδεδειγμένο πως άσχημη ψυχολογία σχετίζεται με πολλά αυτοάνοσα / καρκίνους.

 

Κάθε οργανισμός έχει μια προδιάθεση στον καρκίνο. Κάποιου για παράδειγμα τα πνευμόνια σε μια συμβατική ζωή έχουν διάρκεια ζωής 80 χρόνια. Αν καπνίζει 2 πακέτα την ημέρα έχουν 40 χρόνια. Αν γυμνάζεται τακτικά όμως έχουν 100 χρόνια. Αυτό ισχύει για όλα τα όργανα του ανθρώπινου οργανισμου.

 

Αν κάποιος ακολουθεί συγκεκριμένους τρόπους ζωής και διατροφής, τότε έχει περισσότερες πιθανότητες να ζήσει πολλά χρόνια.

 

Αν κάποιος δεν περπατάει καθημερινά τουλάχιστον 30 λεπτά

καπνίζει / πίνει

Τρώει ότι σάπιο υπάρχει

 

Τότε ακόμα και αν δεν ασθενήσει, θα έχει μάλλον δύσκολα χρόνια να ζήσει μετά τα 55 του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακουω πολλους να λενε "Και ο ταδε δεν καπνιζε και πεθανε απο καρκινο,αν ειναι γραφτο σου..." η το αλλο "εγω θα ευχαριστηθω την ζωη μου, καλυτερα να πεθανω στα 60 και να το ευχαριστηθω παρα στα 90".

 

Γιατι εχω την εντυπωση οτι αν τους ερθουν τα μαντατα το πρωτο που θα σκεφτουν ειναι τι μαλακιες εκανα και οχι "δεν μαμιεται, καλα περασαμε..." ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα αν καπνίζεις, πας γυρεύοντας. Αλλά εδώ βλέπω άτομα κάτω των 30 να το παθαίνουν, που σίγουρα δεν είχαν προλάβει να κάνουν καμία ζωή γεμάτη ανθυγιεινές συνήθειες. Το χειρότερο είναι οτι δεν έχω δει κανεναν να το ξεπερνάει. Όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα μετά από μια βασανιστική περίοδο για τον ασθενή και την οικογένειά του όπου πάει ολοένα από το κακό στο χειρότερο. Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο όλοι αυτή η ταλαιπωρία τελικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι σίγουρα αν καπνίζεις, πας γυρεύοντας. Αλλά εδώ βλέπω άτομα κάτω των 30 να το παθαίνουν, που σίγουρα δεν είχαν προλάβει να κάνουν καμία ζωή γεμάτη ανθυγιεινές συνήθειες. Το χειρότερο είναι οτι δεν έχω δει κανεναν να το ξεπερνάει. Όλοι καταλήγουν αργά ή γρήγορα μετά από μια βασανιστική περίοδο για τον ασθενή και την οικογένειά του όπου πάει ολοένα από το κακό στο χειρότερο. Αναρωτιέμαι αν αξίζει τον κόπο όλοι αυτή η ταλαιπωρία τελικά.

 

Αυτη η αρρωστια ειναι οτι χειροτερο μπορει να συμβει σε ανθρωπο.

Σε εξαντλει ψυχολογικα, σωματικα, οικονομικα, βασανιζεται κι ο αρρωστος και ο περιγυρος, και στο τελος καταληγεις κιολας.

Καμια αρρωστια δεν ειναι καλη (παρκινσον, αλτσχαϊμερ, καρδια κλπ), αλλα νομιζω οτι χειροτερα απο καρκινο δεν υπαρχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καθομαι καμια φορα και το σκεφτομαι.

Και λεω, 'οκ δεν πρεπει να κανουμε κακες σκεψεις', αλλα απο την αλλη, ρεαλιστικα μιλωντας, ειμαστε ολοι υποψηφιοι παιδια...μακαρι να μην υπηρχε, αν και πιστευω οτι αν δεν υπηρχε ο καρκινος θα υπηρχε κατι αλλο, πχ ποσες ασθενειες ειχε κατα καιρους η ανθρωποτητα, που αποδεκατιζαν τον κοσμο κατα εκατομμυρια, αλλο αν σημερα εχουν εξαφανιστει, πχ πανουκλα, λεπρα κλπ.

Αλλα τελικα, ο καθενας μπορει να το παθει.

Απλα να προσεχουμε, για να μην λεμε αυριο 'δεν προσεξα οσο επρεπε'....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει γινει πια πανάκεια ο καρκινος, τον βλεπεις ακομα και σε ζωα, πχ ποσοι εχουν χασει σκυλο απο καρκινο ..

 

Πολυ ασχημο πραγμα..

Πανακεια?Μαλλον λαθος χρηση της λεξης...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...