Προς το περιεχόμενο

Καρκινος


arsenal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν πρέπει να φτάνουμε στο άλλο άκρο. Δεν αρκεί μόνο η καλή διατροφή ή η αποχή από το τσιγάρο για να είναι κάποιος υγιής, παρόλο που βοηθάνε πολύ.

 

Υπάρχουν σπάνιες θανατηφόρες ασθένειες που χτυπάνε ακόμη και μικρά παιδιά.

 

Αλλος έχει γονίδια ως οργανισμός για να ζήσει 100 και άλλος για 10. 

 

ελα μου ντε. για πες τα.

 

τι φταιει που εγω εχω μυωπια; η τηλεοραση ή τα γονιδια μου που ολοι απο την μερια της μητερας μου εχουν μυωπια.

 

αν παθω καρκινο στα 40-50 θα φταινε τα κοψιδια ή οτι η μανα μου και οι δυο μου γιαγιαδες ειχαν καποτε καρκινο;

 

απλα σε οσους λενε οτι φταει μονο ο τροπος ζωης, δωστε τους ενα νομπελ να το βουλωσουν μιας και βρηκαν την αιτια του καρκινου.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 389
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εδω θα ηθελα λιγο αναλυση αν εχεις την καλοσυνη.

 

Μιλάω για τις συνήθειες των γονιών και κυρίως της μητέρας κατα την εγκυμοσύνη.

Πχ αν καπνίζει ή πίνει ενώ είναι έγκυος,αν εκτίθεται σε χημικά,βαρέα μέταλλα σε ακτινοβολίες κτλ...

"Some studies have also suggested that some parental exposures (such as smoking) might increase a child’s risk of certain cancers, but more studies are needed to explore these possible links."

http://www.cancer.org/cancer/cancerinchildren/detailedguide/cancer-in-children-risk-factors-and-causes

 

Και έγραψα επηρεάζει σημαντικά..Δεν ειπα οτι είναι ο μόνος λόγος.

Δεν πρέπει να φτάνουμε στο άλλο άκρο. Δεν αρκεί μόνο η καλή διατροφή ή η αποχή από το τσιγάρο για να είναι κάποιος υγιής, παρόλο που βοηθάνε πολύ.

 

Υπάρχουν σπάνιες θανατηφόρες ασθένειες που χτυπάνε ακόμη και μικρά παιδιά.

 

Αλλος έχει γονίδια ως οργανισμός για να ζήσει 100 και άλλος για 10. 

Το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανείς την καλή διατροφή.

Είναι δυνατόν στη σημερινή εποχή να κάνεις καλή διατροφή;

Μπορεί κάποιος να τρώει μόνο υγιεινές τροφές ,ψάρια ,λαχανικά,γάλα κτλ και να νομίζει οτι κάνει καλή διατροφή αλλά την ίδια στιγμή όλα αυτά είναι τοξινομένα με φυτοφάρμακα,χημικά λιπάσματα,αντιβιωτικά,υδράργυρο,ορμόνες βαρέα μέταλλα....

Όπως και το νερό που πίνουμε και μαγειρεύουμε.

Οπότε πάλι σε χτυπάει ο καρκίνος και λες εγώ έκανα καλή διατροφή.

 

Και έστω οτι καταφερεις να φας σωστά,υπάρχουν τόσοι άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες..Βρώμικος αέρας απο καυσαέρια,παθητικό κάπνισμα,ραδιενέργεια απο πυρηνικές δοκιμές,ακτινοβολίες απο κεραίες,κινητα ,πυλώνες ρεύματος ακόμη και βαρέα μέταλλα στα καθημερινά αντικειμενα..

Αν όλα αυτά εξαφανίζονταν υπάρχει καμία αμφιβολία οτι θα μειωνόταν ο καρκίνος σε τεράστιο βαθμό;Ας μην ψάχνουμε μαγικές λύσεις.Δε θα βρεθούν ποτέ.

Ούτε να τα ριχνουμε όλα στα γονίδια.Ευθύνονται για κάποιες ασθένειες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό απ'όσο τα κατηγορούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα αμα φτάσεις στο έσχατο σημείο και σε χτυπήσει καρκίνος που δύσκολα θεραπεύεται,είτε πας απο μαντζούνια είτε απο χημειοθεραπεία το ίδιο μου κάνει.

 

Η διαφορά είναι ότι με το ένα μπορεί να ζήσουν.

Μάντεψε με ποιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Δες για παράδειγμα τη μετοχική σύνθεση της coca cola της pfizer και της philip morris

http://www.nasdaq.com/symbol/pfe/institutional-holdings

http://www.nasdaq.com/symbol/ko/institutional-holdings

http://www.nasdaq.com/symbol/pm/institutional-holdings

 

Εγώ βλέπω πολλές ομοιότητες :shock:

Στον παιδικό καρκίνο επηρεάζει σημαντικά τι έκαναν οι γονείς και κυρίως η μητέρα κατα την εγκυμοσύνη.

 

Απ'ότι βλέπω συνεχίζεις την τακτική του χλευασμού που συζητούσαμε στο άλλο θέμα... :confused:

Τώρα επι της ουσίας ,απάντησα παραπάνω με ένα παράδειγμα μετοχικών συνθέσεων 3 εταιριών στις οποίες εμφανιζονται ως βασικοι μέτοχοι οι ίδιοι επενδυτές.

Έχεις κάποιο σχόλιο;

Για να το κλείσω το θέμα και όπως είχε αναφερθεί και κάποιος άλλος παλιότερα,

 

correlation does not imply causation

 

εσύ θεωρείς οτι είναι πλήρως συσχετισμένα γιατί εξήγησες παραπάνω, εγώ δεν το βλέπω έτσι, θα έλεγα οτι είναι εταιρίες που θέλουν να βγάλουν κέρδος και επενδύουν σε δυνατές εταιρίες και τίποτα άλλο,

 

δεν πρόκειται να μου αλλάξεις γνώμη, δεν σκοπεύω να προσπαθήσω να σε πείσω.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

θα έλεγα οτι είναι εταιρίες που θέλουν να βγάλουν κέρδος και επενδύουν σε δυνατές εταιρίες και τίποτα άλλο,

 

δεν πρόκειται να μου αλλάξεις γνώμη, δεν σκοπεύω να προσπαθήσω να σε πείσω.

 

:-)

 

 

Το θέμα είναι οτι συμμετέχουν και στις γενικές συνελεύσεις των εταιριών αυτών με δικαίωμα ψήφου ως μεγαλομέτοχοι και έτσι επηρεάζουν τις αποφάσεις και τη στρατηγική της εταιρίας.Σκέψου κάποιος που λαμβάνει αποφάσεις για μια εταιρία τσιγάρων να λαμβάνει αποφάσεις και για μια φαρμακευτική εταιρία για ένα τηλεοπτικό σταθμό και πάει λέγοντας. :ph34r: Και όπως λες και συ το μόνο που τους νοιαζει ειναι το κέρδος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ειναι προφανές οτι η βιομηχανία της υγειας ευνοείται απο αυτή την κατάσταση.

Αν ξαφνικά όλος ο πληθυσμός ξεκινούσε καλή υγιεινή ζωή ,τα έξοδα για υγεία θα έπεφταν τουλάχιστον στο μισο.

Ξέρετε κάποιο επάγγελμα που θα προωθουσε κάτι, που θα του έκοβε τα έσοδα στο μισό;

 

Για να μην πω οτι πάνω κάτω οι πλούσιοι που κατέχουν τις μεγάλες μάρκες ποτών,τροφιμων κτλ είναι οι ίδιοι που κατέχουν και τις ιδιωτικές κλινικές και τις φαρμακοβιομηχανίες.

H φαρμακοβιομηχανία σίγουρα θα πάθαινε ζημιά, αλλά όχι και ολόκληρη η βιομηχανία της υγείας (πχ ασφαλιστικά ταμεία).

 

Γιατι όμως ένα πχ νεογέννητο παιδί η ένα παιδί μέχρι την ηλικία των 27 ας πούμε να εμφανίσει αυτή την αρρώστια;δεν είναι θέμα τύχης;παιδιά με καρκίνος έπιναν η κάπνιζαν;

Ειναι θέμα τύχης από άποψη γονιδίων που κληρονομεί ο καθένας μας. Απο κει και πέρα τοξικοί παράγοντες υπάρχουν πολλοί, όπως οι ρύποι των βιομηχανιών και των αυτοκινήτων, ο αμίαντος σε κτήρια/ παλιές υποδομές κλπ. Και το περιβάλλον που κληρονομούμε βέβαια θέμα τύχης είναι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάω για τις συνήθειες των γονιών και κυρίως της μητέρας κατα την εγκυμοσύνη.

Πχ αν καπνίζει ή πίνει ενώ είναι έγκυος,αν εκτίθεται σε χημικά,βαρέα μέταλλα σε ακτινοβολίες κτλ...

"Some studies have also suggested that some parental exposures (such as smoking) might increase a child’s risk of certain cancers, but more studies are needed to explore these possible links."

http://www.cancer.org/cancer/cancerinchildren/detailedguide/cancer-in-children-risk-factors-and-causes

 

Και έγραψα επηρεάζει σημαντικά..Δεν ειπα οτι είναι ο μόνος λόγος.

Ευχαριστώ για τον κόπο σου κατ'αρχάς.

 

Περίμενα να παραθέσεις ή να αναφέρεις πολύ χειρότερα πράγματα να σου πω την αλήθεια. Σε ευχαριστώ που δεν το έκανες. Εκτιμώ την κοινή λογική Γιατί έχω καταλάβει ότι είναι σπάνια πλέον (δεν ειρωνεύομαι καθόλου).

 

Η σελίδα που παρέθεσες αν και εκλαϊκευμένη, είναι αρκετά έγκυρη. Παρόλα αυτά, το συμπέρασμα που βγάζεις Εσύ, είναι το αντίθετο από αυτό που αναφέρει η σελίδα για τον παιδικό καρκίνο. Σαφώς, στους περισσότερους καρκίνους οι εξωτερικοί παράγοντες(π.χ. καπνός τσιγάρου, ραδιενέργεια, αμίαντος, ραδόνιο κλπ) παίζουν σοβαρό ρόλο στην ενεργοποίηση ογκογονιδιων ή στην καταστολή ογκοκατασταλτικών γονιδίων που οδηγούν στην δημιουργία του καρκίνου.

Η αλήθεια όμως είναι ότι στους παιδικούς καρκίνους δεν υπάρχει ως τώρα τέτοια συσχέτιση. Το να λέμε λοιπόν ότι φταίνε οι συνήθειες των γονιών και ειδικά της μάνας, όσο και αν μας φαίνεται "εύκολο" στα πλαίσια αιτίου-αιτιατού, φαίνεται ότι δεν είναι αλήθεια.

 

Όταν λοιπόν βγει η επόμενη μελέτη που θα παρουσιάζει νέα δεδομένα και ισχυρή συσχέτιση, υπόσχομαι να φάω το καπέλο μου.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σελίδα που παρέθεσες αν και εκλαϊκευμένη, είναι αρκετά έγκυρη. Παρόλα αυτά, το συμπέρασμα που βγάζεις Εσύ, είναι το αντίθετο από αυτό που αναφέρει η σελίδα για τον παιδικό καρκίνο. Σαφώς, στους περισσότερους καρκίνους οι εξωτερικοί παράγοντες(π.χ. καπνός τσιγάρου, ραδιενέργεια, αμίαντος, ραδόνιο κλπ) παίζουν σοβαρό ρόλο στην ενεργοποίηση ογκογονιδιων ή στην καταστολή ογκοκατασταλτικών γονιδίων που οδηγούν στην δημιουργία του καρκίνου.

Η αλήθεια όμως είναι ότι στους παιδικούς καρκίνους δεν υπάρχει ως τώρα τέτοια συσχέτιση.

Υπάρχουν αρκετές έρευνες που συνδέουν προγεννητικούς παράγοντες όπως και εξωτερικούς παράγοντες με την εμφάνιση παιδικού καρκίνου.

παραθέτω μόνο μερικές που βρηκα μετά απο λίγο ψάξιμο

http://aje.oxfordjournals.org/content/early/2013/08/28/aje.kwt129έκθεση των γονιών σε καυσαέριο

http://www.niehs.nih.gov/news/assets/docs_p_z/the_northern_california_childhood_leukemia_study_10_years_of_experience_in_environmental_and_genetic_epidemiology_508.pdfπαιδική λευκαιμία και παρασιτοκτόνα/εντομοκτόνα

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2033354/έκθεση σε ακτίνες χ

 

Επίσης εδώ στο νούμερο 3 αναλύει τις πιθανές αιτίες και λέει οτι οι εξωτερικοί παράγοντες φαίνεται να παίζουν σημαντικό ρόλο όπως και στους ενήλικες και έχει και αναφορές σε έρευνες.

http://www.cancer.gov/cancertopics/factsheet/Sites-Types/childhood

 

Το συμπέρασμα που βγάζω εγώ απο τα παραπάνω είναι οτι υπάρχει συσχέτιση ή έστω υπάρχουν σοβαρές ενδείξεις συσχέτισης..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Το θέμα είναι πως αντιλαμβάνεται κανείς την καλή διατροφή.

Είναι δυνατόν στη σημερινή εποχή να κάνεις καλή διατροφή;

Μπορεί κάποιος να τρώει μόνο υγιεινές τροφές ,ψάρια ,λαχανικά,γάλα κτλ και να νομίζει οτι κάνει καλή διατροφή αλλά την ίδια στιγμή όλα αυτά είναι τοξινομένα με φυτοφάρμακα,χημικά λιπάσματα,αντιβιωτικά,υδράργυρο,ορμόνες βαρέα μέταλλα....

Όπως και το νερό που πίνουμε και μαγειρεύουμε.

Οπότε πάλι σε χτυπάει ο καρκίνος και λες εγώ έκανα καλή διατροφή.

 

Και έστω οτι καταφερεις να φας σωστά,υπάρχουν τόσοι άλλοι επιβαρυντικοί παράγοντες..Βρώμικος αέρας απο καυσαέρια,παθητικό κάπνισμα,ραδιενέργεια απο πυρηνικές δοκιμές,ακτινοβολίες απο κεραίες,κινητα ,πυλώνες ρεύματος ακόμη και βαρέα μέταλλα στα καθημερινά αντικειμενα..

Αν όλα αυτά εξαφανίζονταν υπάρχει καμία αμφιβολία οτι θα μειωνόταν ο καρκίνος σε τεράστιο βαθμό;Ας μην ψάχνουμε μαγικές λύσεις.Δε θα βρεθούν ποτέ.

Ούτε να τα ριχνουμε όλα στα γονίδια.Ευθύνονται για κάποιες ασθένειες αλλά σε πολύ μικρότερο βαθμό απ'όσο τα κατηγορούμε.

 

Εγώ απαντούσα σε αυτό που γράφτηκε για τον παιδικό καρκίνο. 

 

Το ίδιο νερό πίνουμε εμείς, το ίδιο και ο 10χρονος με καρκίνο.

Δεν είναι το αποτέλεσμα το ίδιο. Οποτε, είναι προφανές ότι η προδιάθεση και τα γονίδια παίζουν ρόλο. Σε συνδυασμό βέβαια με όλους τους παράγοντες που αναφέρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Και εγώ έχασα και τους 2 γονείς απο καρκίνο. Είναι φρικτό. Κάποιες μορφές καρκίνου τις προκαλούμε εμείς με το κάπνισμα, αλκοόλ, ανθυγιεινή διατροφή. Υπαρχουν όμως πολλοί άνθρωποι που καπνίζουν σαν φουγαρα ή πίνουν σαν τα σφουγγάρια και φτάνουν μέχρι τα 90, άλλοι πάλι έκαναν υγιεινή ζωή και αρρώστησαν. Είναι θέμα γονιδίων, κληρονομική διάθεση. Για παράδειγμα οι εβραίες έχουν υψηλό ρίσκο εμφάνισης καρκίνου μαστού λόγω κοινού γονιδίου και το γεγονός οτι παρέμειναν κλειστή κοινότητα διευκόλυνε την διαιώνιση της προδιάθεσης. Δυστυχώς είναι πολύ νωρίς για να βρεθεί θεραπεία. Το ανθρώπινο dna δεν έχει αποκωδικοποιηθεί πλήρως, ακόμα δεν είμαστε σε θέση να γνωρίζουμε ποιός είναι ο λόγος που ξαφνικά κάποιο κύτταρο αρχίζει να πολλαπλασιάζεται εκτός ελέγχου κσι να δημιουργείται έτσι ο όγκος. Τα καλά νέα είναι οτι ανακαλυπτονται συνεχώς νέα φάρμακα που αυξάνουν το προσδόκιμο της ζωής. Τα κακά νέα είναι οτι οι καρκινοπαθείς στην Ελλάδα δεν έχουν εύκολα πρόσβαση σε φάρμακα που θα τους βοηθουσαν, θα πρέπει να περιμένουν μηνες στη σειρά για να κανουν ακτινοβολίες ενω η κατάσταση τους δεν επιτρέπει την παραμικρή καθυστέρηση. Οπότε να σου τα φακελακια, να σου και οι ιδιωτικές κλινικές που χρεώνουν και το χανσαπλαστ. Ο θάνατός σου ζωή μου....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 6 μήνες μετά...

Τι γινεται, υπαρχουν οντως αποτελεσματικα φαρμακα, που οχι απλως να επιβραδυνουν, αλλα να εξαλειφουν τον καρκινο;

http://news247.gr/eidiseis/koinonia/ygeia/yparxei-farmako-gia-to-melanwma-alla-mporei-na-to-parei-mono-h-elit.3808034.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το είδος του καρκίνου, το στάδιο κλπ. Οι εξελίξεις πάντως είναι τεράστιες. Η "κλασσική χημειοθεραπεία" δε θα υπάρχει σε λίγα χρόνια. Δε λέω ότι θα εξαλειφθεί, αλλά τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά, όπως αλλάζει και η γνώση μας για το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρτάται από το είδος του καρκίνου, το στάδιο κλπ. Οι εξελίξεις πάντως είναι τεράστιες. Η "κλασσική χημειοθεραπεία" δε θα υπάρχει σε λίγα χρόνια. Δε λέω ότι θα εξαλειφθεί, αλλά τα πράγματα αλλάζουν καθημερινά, όπως αλλάζει και η γνώση μας για το θέμα.

Αμην...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...