Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Παιδες συγκεντρωσα ενα χρηματικο ποσο γυρω στα 220 ευρω και σκεφτομαι να κανω τελικα την αναβαθμιση στο macbook pro μου οποτε σκεφτομαι να βαλω τα εξης και θα ηθελα την γνωμη σας:

1)http://www.msystems.gr/index.php?category=2021&product=15177

2)http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=25898&cat=6

3)http://eshop.macsales.com/item/Other+World+Computing/DDAMBS0GB/

4)http://eshop.macsales.com/item/Other%20World%20Computing/VLSS9TOPTU2/

 

Το 1) σαφως ως κυριο στην θεση του παλιου,το 2) στην θεση του superdrive,το 3) ως κιτ και το 4) ως θηκη του superdrive.Επισης για 1) και για το 2) ειναι σωστα τα μεγεθη σαν διαστασεις?Εννοω θα χωρεσουν μεσα στο macbook pro 15"?Και επισης τι τυπο sata υποστηριζει το μερος του superdrive?

SSD στην θέση που ειναι τώρα ο σκληρός σου . HDD στο bracket της OWC. Αυτά εχω αγοράσει κι εγώ ακριβώς απο την OWC λειτουργούν απροβλημάτιστα.. χμμ αν θυμάμαι καλά στην τελευταία παρτίδα του 11 και μετά ειχε sata 3 και το superdrive... Ας με διoρθώσετε αν θυμάμαι λάθος αν και απο ενα γρήγορο ψάξιμο που έκανα εκεί καταλήγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η μονη ενσταση μου ειναι στην επιλογη σκληρου. Προτεινω crusial M4. ''Φοριεται" πολυ στο εξωτερικο. Ειναι και φθηνοτερος. Επισης γιατι να ακριβοπληρωσεις το μπρακετο της ΟWC? Υπαρχουν πολυ πολυ φθηνοτερα. Ψαξτο λιγο. Sata 3 εχει και το superdrive δεν χρειαζεται κανενα ειδικο μπρακετο μετατροπης.

Επεξ/σία από dimitris_sg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ για σκληρό αν και έχω πάρει το bracket της OWC προτείνω αυτα του ebay που ειναι όμορφα ελαφριά και φθηνά.. Προσοχή όμως οχι εξωτερική θηκη για το superdrive απο ebay ... πάρτε ενα καλώδιο καλύτερα και οποτε χρειαστείτε το superdrive βγάλτε το.

Εγω κυριολεκτικά μέσα στον χρόνο εχω χρησιμοποιήσει το superdrive 3 με 4 φορές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

<blockquote class="ipsBlockquote" data-author="sureilizer" data-cid="5161083" data-time="1356976582"><p>Με καθε επιφυλαξη απ'οτι εχω διαβασει γινεται επιτυχως μονο στα μοντελα του 2012...</p></blockquote>εχεις κανενα λινκ προχειρο φιλε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα και από εμένα παίδες.Έχω ένα mac mini και λέω να πάω σε ssd.Απλά θα μου φτάσουν τα 128?Μόνο το λειτουργικό θα βάλω μέσα και προγράμματα,όχι παιχνίδια.

Πάντως τώρα χωρίς να του έχω φορτώσει και πολλά ήδη 60gb έχουν χρησιμοποιηθεί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από εμένα παίδες.Έχω ένα mac mini και λέω να πάω σε ssd.Απλά θα μου φτάσουν τα 128?Μόνο το λειτουργικό θα βάλω μέσα και προγράμματα,όχι παιχνίδια.

Πάντως τώρα χωρίς να του έχω φορτώσει και πολλά ήδη 60gb έχουν χρησιμοποιηθεί!

Ανάλογα για πχ λειτουργικό photoshop office και βασικά προγράμματα θα είσαι άνετος με 120

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω όλο γλυκοκοιτάζω τον SSD για το Macbook pro, αλλα νομίζω οτι είναι ακριβοί ακόμα ρε παιδια οι SSD. Δηλαδή στην ξεφτίλα θα δώσεις 100€ για 128GB.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 9 μήνες μετά...

Αφού πάρω το βραβείο "χρυσό φτυάρι" για το 2013 που ξέθαψα το topic (ευχαριστώ - ευχαριστώ)

Μπαίνω και εγώ στο θέμα...

 

Macbook Pro mid 2009 - 15άρι

 

Θέλω να βγάλω το superdrive - cd ( πως το λένε) και να βάλω 2ο σκληρό (SSD) επίσης λέω να βγάλω τον παλιό hdd 5400 rpm και να βάλω έναν πιο γΛήγορο στις 7200 και να κρατήσω τον 5400 για back up κλπ.

 

Τι προτείνετε για όσα μέρη χρειάζονται αλλαγή;

SSD?

HDD7200?

Θήκη για SSD? 

 

Το google ήδη δουλεύει αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ το forum και τις προσωπικές εμπειρίες γι αυτό και ρωτάω.

 

Ευχαριστώ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...