Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τον ssd θα τον βαλεις στη θεση που ειναι ο τωρινος 5400.

Tον τωρινο 5400 θα τον βαλεις εκει που ειναι το superdrive. Δεν εχει νοημα να βαλεις γρηγορο 7200, μιας κ το λειτουργικο θα ειναι στον ssd που ειναι ταχυτατος και τον 5400 θα τον εχεις για data κλπ που δεν σε νοιαζει τοσο η ταχυτητα.

 

Το μονο που εχει νοημα αν σε ενδιαφερει η μεγιστη χωρητικοτητα, ειναι να βαλεις εναν αλλον 5400 με μεγαλυτερη χωρητικοτητα. Φθανουν μεχρι το 1TB.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Καλησπέρα σας,

 

έχω το MacBook Pro 17" Early 2009 και θέλω να βάλω τον υπάρχον δίσκο σκληρό δίσκο στη θέση του Optical Drive για τα αρχεία μου και στην θέση του σκληρού τώρα έναν SSD για το λειτουργικό και τα προγράμματα. To Optical Drive θα το κάνω εξωτερικό αν χρειαστώ παρακάτω. Έχω αρκετές απορίες και παρακαλώ θα ήθελα τη βοήθειά σας.

 

1) Βρήκα αυτά τα 2 σε πολύ καλή τιμή, αλλά δεν ξέρω ποια η διαφορά τους πρακτικά καθώς το ένα έχει καπάκι ενώ το άλλο όχι. 

 

http://www.ebay.com/itm/For-Universal-Apple-Macbook-Pro-Optical-bay-2nd-HDD-Hard-Drive-Caddy-SATA-9-5mm-/400500756892?pt=US_Drive_Bay_Caddies&hash=item5d3fb4919c

 

http://www.ebay.com/itm/9-5mm-SATA-Hard-Drive-HDD-caddy-For-MacBook-Pro13-15-17-2nd-HDD-CADDY-/350846074259?pt=US_Drive_Bay_Caddies&hash=item51b00e3d93

 

Έχει σχέση στο να εμποδίζει τη βάση του Laptop να κλείνει άψογα όπως αναφέρει εδώ?

 

http://www.ebay.com/itm/2nd-HDD-SDD-hard-drive-caddy-Apple-MacBook-Pro-Unibody-/280707167107?pt=PCC_Drives_Storage_Internal&hash=item415b737383

 

2) Να πάρω ένα απο τα παραπάνω ή κάποιο άλλο και αν ναι ποιό?

 

3)Αυτή τη στιγμή έχω για δίσκο αυτόν: http://www.pcstats.com/articleview.cfm?articleID=2631 Σε περίπτωσω που βάλω λοιπόν και εναν SSD στο MacBook Pro σκέφτομαι μήπως τους έκανα Fusion Drive ώστε να εκμεταλευτώ και την ταχύτητα αλλά και τον χώρο. Το θέμα είναι αν θα μπορώ καθώς ο δίσκος που έχω τώρα δεν είναι καθαρόαιμος μηχανικός σκληρός δίσκος αλλά Hybrid. Θα υπάρξει πρόβλημα, το έχει δοκιμάσει κανείς?

 

4) Άσχετα με το αν θα κάνω ή όχι Fusion Drive , επειδή θα βάλω SSD και ο άλλος δίσκος είναι Υβριδικός αν ενεργοποιήσω το Trim μέσω προγραμμάτων που υπάρχουν, υπάρχει περίπτωση να δημιουργήσω πρόβλημα στον Υβριδικό δίσκο?

 

5) Πήγα στα settings και είδα ότι η ταχύτητα του Sata Controller του δίσκου γράφει αυτά: 

 

  Link Speed: 3 Gigabit 

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

 

ενώ η ταχύτητα του Sata Controller του Optical Drive γράφει αυτά:

 

 Link Speed: 3 Gigabit

 Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit

 

Μιάς και η ταχύτητα του δίσκου που έχω τώρα μέσα είναι στα 3Gb/s SATA II υπάρχει περίπτωση να πέσει στο 1.5Gb/s όταν θα μπεί στη θέση του Optical Drive? Αν συμβεί αυτό θα χάσω σε ταχύτητα?

 

6) Αυτό το case είναι ok για να κάνω εξωτερικό το Optical Drive?

 

http://www.ebay.com/itm/Super-External-USB-enclosure-caddy-case-for-MacBook-9-5mm-12-7mm-SATA-superdrive-/280826555920?pt=US_CD_DVD_Blu_Ray_Drives&hash=item4162912e10

 

7) Θα έχω πρόβλημα ασυμβατότητας όποιον ssd και να βάλω? Πρέπει να κοιτάξω κάτι συγκεκριμένο ώστε να μην πέσω σε ασυμβατότητα?

 

8) Κάτι διάβασα για του αισθητήρες θερμοκρασίας στην  τοποθέτηση 2ου σκληρού δίσκου, αλλά για iMac. Παίζει εδώ τίποτα τέτοιο πρόβλημα?

 

9) Με το πρόγραμμα που ενεργοποιεί το TRIM θα έχω θέμα λόγω ύπαρξης 2ου σκληρού αλλά υβριδικού?

 

Σας ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν γνωρίζω να σου πω για το MacBook σου, αλλά διάλεξε έναν SSD που o controller του να είναι τσεκαρισμένος ότι θα κάνει negotiate στα 3Gb/s ή SATA 2 (από εδώ για παράδειγμα είσαι σίγουρος http://www.macsales.com). Σε ένα iMac late 2009 που έβαλα έναν ssd kingston με sandforce controller (συγκεκριμένα αυτόν http://www.e-shop.gr/product?id=PER.345373) δυστυχώς κάνει negotiate στα 1.5Gb/s ή SATA I και στη θέση του optical drive αλλά και στη θέση του μηχανικού σκληρού. Οπότε προσοχή...

 

Θέμα με τις στροφές του ανεμιστήρα θα έχεις (ίσως) αν τον βάλεις στη θέση του μηχανικού σκληρού και εφόσον ο sensor της θερμοκρασίας δεν είναι συμβατός με τον προηγούμενο δίσκο. Λύνεται εύκολα εγκαθιστώντας ένα πρόγραμμα monitoring της θερμοκρασίας του σκληρού από τα SMART data του και είσαι ΟΚ. Στη θέση του optical δεν θα έχεις τέτοιο θέμα. Απλά ξεκολλάς τον αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω από το superdrive και το κολλάς στον ssd, αφού φυσικά ελέγξεις ότι κάνει negotiate στα 3Gb/s.

 

Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα σε iMac late 2009, στο δικό σου ίσως να υπάρχουν διαφορές.

Επεξ/σία από Dr.Fuzzy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού πάρω το βραβείο "χρυσό φτυάρι" για το 2013 που ξέθαψα το topic (ευχαριστώ - ευχαριστώ)

Μπαίνω και εγώ στο θέμα...

 

Macbook Pro mid 2009 - 15άρι

 

Θέλω να βγάλω το superdrive - cd ( πως το λένε) και να βάλω 2ο σκληρό (SSD) επίσης λέω να βγάλω τον παλιό hdd 5400 rpm και να βάλω έναν πιο γΛήγορο στις 7200 και να κρατήσω τον 5400 για back up κλπ.

 

Τι προτείνετε για όσα μέρη χρειάζονται αλλαγή;

SSD?

HDD7200?

Θήκη για SSD? 

 

Το google ήδη δουλεύει αλλά εμπιστεύομαι πιο πολύ το forum και τις προσωπικές εμπειρίες γι αυτό και ρωτάω.

 

Ευχαριστώ!

 

 

 

Μιας και έχεις το Mid2009 ότι SSD και να πάρεις, τις ίδιες ταχύτητες θα χεις λόγω SATA2..

 

Θα σου πρότεινα:

 

-Samsung 840 (ο Pro ειναι Overkill με Sata2 ετσι κι αλλιως) στη χωρητικότητα που σηκώνει το πορτοφόλι σου. Αξιόπιστος δίσκος!

 

-WD Scorpio Blue 750GB/1TB (περί τα 80Ε ο 1ΤΒ). Άψογος δίσκος, ότι καλύτερο/αξιόπιστο/σχετικά αθόρυβο μπορείς να βάλεις αυτή τη στιγμή. Όταν τον είχα στο Macbook Pro μου έσπερνε.. :)

 

-Οποιαδήποτε θήκη είναι συμβατή με το μοντέλο σου (στη περιγραφή απο ebay τα γράφουν αυτά, π.χ. MD/xxx

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ssd θα τον βαλεις στη θεση που ειναι ο τωρινος 5400.

Tον τωρινο 5400 θα τον βαλεις εκει που ειναι το superdrive. Δεν εχει νοημα να βαλεις γρηγορο 7200, μιας κ το λειτουργικο θα ειναι στον ssd που ειναι ταχυτατος και τον 5400 θα τον εχεις για data κλπ που δεν σε νοιαζει τοσο η ταχυτητα.

 

Το μονο που εχει νοημα αν σε ενδιαφερει η μεγιστη χωρητικοτητα, ειναι να βαλεις εναν αλλον 5400 με μεγαλυτερη χωρητικοτητα. Φθανουν μεχρι το 1TB.

 

Γιατί πρέπει να βάλω τον ssd στη θέση του τωρινού και τον hdd στη θέση του superdrive? 

Διάβασα ότι έτσι θα κάνει περισσότερη φασαρία + ότι ο hdd έχει περισσότερη ανάγκη το shock absorb που βρίσκεται στην κανονική θέση ενώ ο sdd όχι.

Από την άλλη νομίζω κάπου πήρε το μάτι μου ότι αν τα βάλω έτσι όπως λέω, θα έχω κάποιο πρόβλημα με τα δεδομένα όταν σβήνει τελείως από μπαταρία...

 

Σε ό,τι αφορά το speed και στα δύο μου βγάζει 3 / 1,5 πάντως.

 

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις όπως και να έχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή παράγγειλα σκληρό ( http://www.insomnia.gr/topic/505644-samsung-840-evo-ssd-120gb-plaisio-7489euro/  -  τον βρήκαμε και σε προσφορά να 'ουμ' ) ψάχνω να παραγγείλω και τη θήκη. Είδα αυτές που αναφέρει ο kdiamant αλλά θα αργήσουν να έρθουν και σκεφτόμουν να παραγγείλω από κάπου για πιο γρήγορα και ας είναι λίγο πιο ακριβά (εντάξει μη δώσουμε και 50 € για τη θήκη...)

 

Ψάνω λίγο στο ΑΜΑΖΟΝ και στο ΕΒΑΥ αλλά αν έχετε κάποια έτοιμη λύση που εμπιστεύεστε στείλτε παρακαλώ! (Γιατί όχι και από Ελλάδα αν και δε βρήκα τίποτα μέχρι τώρα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιας και έχεις το Mid2009 ότι SSD και να πάρεις, τις ίδιες ταχύτητες θα χεις λόγω SATA2..

 

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει! Αν βάλει το σκληρό και συνεργάζεται σωστά θα δει ταχύτητα SATA 2 δηλαδή 3Gb/s και όλα μια χαρά, διαφορετικά όπως έγραψα παραπάνω θα κάνει negotiate σε 1.5Gb/s δηλαδή SATA 1 και θα πικραθεί. Γιαυτό είπα να αγοράσει κάποιο σκληρό που ο controller του είναι τσεκαρισμένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει! Αν βάλει το σκληρό και συνεργάζεται σωστά θα δει ταχύτητα SATA 2 δηλαδή 3Gb/s και όλα μια χαρά, διαφορετικά όπως έγραψα παραπάνω θα κάνει negotiate σε 1.5Gb/s δηλαδή SATA 1 και θα πικραθεί. Γιαυτό είπα να αγοράσει κάποιο σκληρό που ο controller του είναι τσεκαρισμένος.

Εκτός απο το link της OWC ξέρεις που αλλού μπορώ να κοιτάξω για να δώ ποιοί δίσκοι είναι συμβατοί με το Mac μου και πόσο μάλλον αυτός της προσφοράς του πλαισίου? 

Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις δεν ισχύει! Αν βάλει το σκληρό και συνεργάζεται σωστά θα δει ταχύτητα SATA 2 δηλαδή 3Gb/s και όλα μια χαρά, διαφορετικά όπως έγραψα παραπάνω θα κάνει negotiate σε 1.5Gb/s δηλαδή SATA 1 και θα πικραθεί. Γιαυτό είπα να αγοράσει κάποιο σκληρό που ο controller του είναι τσεκαρισμένος.

 

Μάλλον δεν διαβασες σωστά αυτό που είπα:

 

Στο Mid-2010 μου (αλλα και στα 2007-9 που έχω βάλει ο ίδιος SSD) είχα βάλει SATA2 δίσκο (Vertex 2 )και δούλευε σε αυτήν την ταχύτητα γιατί τότε που τον πήρα πρωτοβγήκαν οι SATA3 SSD με ακόμη πιο μεγαλύτερες ταχύτητες. Κάποια στιγμή που του δοκίμασα έναν Samsung 840 πάλι ίδιες ταχύτητες είχα (~280MB/s Read και Write) παρ όλο που που ο δίσκος ήταν θεωρητικά και πρακτικά ανώτερος. Τον έκοβε ο Controller της Logic Board μιας και υποστήριζε έως SATA2 ταχύτητες. Αν δεν είναι ίδιες μεταξύ του Connector και του δίσκου δε τις πιάνεις ποτέ τις ταχύτητες αυτές. 

 

Η ταχύτητα δηλαδή εξαρτάται απ τον Contoller της Logic Board (μητρικης δηλαδη) και όχι απ τον controller του δίσκου, μιας και πλέον βρίσκεις μόνο SATA3 δίσκους. Οπότε ότι και να βάλει πάνω του,  θα δουλέψει στο Link και Negociated Speed που ναι τα 3Gbps (SATA2 ταχύτητα) του μηχανήματος του, και όχι του δίσκου.

 

Αυτό ποικίλλει ανάλογα με το μηχάνημα, π.χ. τα πρωτα Macbooks 2011 είχαν SATA3 στη θέση του δίσκου και στη θέση του Super Drive SATA2, μετά έγιναν SATA3 και στα 2 ports τους. Στα παλιότερα συνέβαινε το ίδιο, δηλαδή SATA2 για τον δίσκο και SATA1 για το Super Drive.

 

Δες στο δικό μου μηχάνημα π.χ. στο Superdrive που στα χω κοκκινήσει για να το καταλάβεις:

 

2013-10-10101247pm_zps4c7a5012.jpg

Ενώ το Link Speed ειναι SATA2 (3Gbps), το Superdrive δουλεύει σε SATA1 (1.5Gbps) μιας και δε χρειάζεται παραπάνω το συγκεκριμένο Superdrive αφού δουλεύει σε SATA1 ταχύτητες. Αν δούλευε σε SATA2 θα ταν και τα 2 το ίδιο, στα 3Gbps.

 

Φαντάσου το σε δίσκο τώρα που ναι 6Gbps πως θα δουλέψει σε 3Gbps επειδή το Link Speed είναι SATA2, οπότε για να συγχρονιστούν και να επικοινωνήσουν θα γίνει το Negociated Link Speed και αυτό  SATA2 και όχι SATA3 του δίσκου.

 

Εν τέλει δε χρειάζεται να ψάξει για δίσκο που να συνεργάζεται σωστά,ούτε για SATA2 δίσκο. Αν δεί στο System Report στη καρτέλα SATA τι Link Speed δίνει η θύρα του κύριου δίσκου (που θα ναι 3Gbps, βλεπε το Screenshot) για να δεί πως ότι SSD και να βάλει πάνω, ίδιες ταχύτητες θα χει, SATA 2 (3Gbps)

 

2013-11-05084151am_zpsb537564e.jpg

 

 

Όπως και να χει, θα έλεγα στον φίλο BlackScorpionX κάτι που ξέχασα: πως ο SSD πρέπει να μπεί στη θέση του κύριου δίσκου για να μην έχει θέματα με το Sleep και την εκκίνηση του υπολογιστή απ αυτόν τον δίσκο, και στη θέση του Sperdrive ο παλιός αν τον βάλει τελικά. :)

Εκτός απο το link της OWC ξέρεις που αλλού μπορώ να κοιτάξω για να δώ ποιοί δίσκοι είναι συμβατοί με το Mac μου και πόσο μάλλον αυτός της προσφοράς του πλαισίου? 

Thanks.

 

Όλοι είναι συμβατοί με το Mac σου, δεν είναι εξωγήινο μηχάνημα.. Βασικά η προσφορά του Πλαισίου λέει (αν αναφέρεσαι στον Samsung Evo) οπότε χτύπα τον..!! :)

Δεν γνωρίζω να σου πω για το MacBook σου, αλλά διάλεξε έναν SSD που o controller του να είναι τσεκαρισμένος ότι θα κάνει negotiate στα 3Gb/s ή SATA 2 (από εδώ για παράδειγμα είσαι σίγουρος http://www.macsales.com). Σε ένα iMac late 2009 που έβαλα έναν ssd kingston με sandforce controller (συγκεκριμένα αυτόν http://www.e-shop.gr/product?id=PER.345373) δυστυχώς κάνει negotiate στα 1.5Gb/s ή SATA I και στη θέση του optical drive αλλά και στη θέση του μηχανικού σκληρού. Οπότε προσοχή...

 

Θέμα με τις στροφές του ανεμιστήρα θα έχεις (ίσως) αν τον βάλεις στη θέση του μηχανικού σκληρού και εφόσον ο sensor της θερμοκρασίας δεν είναι συμβατός με τον προηγούμενο δίσκο. Λύνεται εύκολα εγκαθιστώντας ένα πρόγραμμα monitoring της θερμοκρασίας του σκληρού από τα SMART data του και είσαι ΟΚ. Στη θέση του optical δεν θα έχεις τέτοιο θέμα. Απλά ξεκολλάς τον αισθητήρα θερμοκρασίας πάνω από το superdrive και το κολλάς στον ssd, αφού φυσικά ελέγξεις ότι κάνει negotiate στα 3Gb/s.

 

Όλα τα παραπάνω είναι δοκιμασμένα σε iMac late 2009, στο δικό σου ίσως να υπάρχουν διαφορές.

 

Το πρόβλημα θορύβου που αναφέρεσαι ισχύει μόνο στα iMacs 2009-2011 όχι στα Macbook ;)

(ευχτυχως δηλαδη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν διαβασες σωστά αυτό που είπα:

 

Στο Mid-2010 μου (αλλα και στα 2007-9 που έχω βάλει ο ίδιος SSD) είχα βάλει SATA2 δίσκο (Vertex 2 )και δούλευε σε αυτήν την ταχύτητα γιατί τότε που τον πήρα πρωτοβγήκαν οι SATA3 SSD με ακόμη πιο μεγαλύτερες ταχύτητες. Κάποια στιγμή που του δοκίμασα έναν Samsung 840 πάλι ίδιες ταχύτητες είχα (~280MB/s Read και Write) παρ όλο που που ο δίσκος ήταν θεωρητικά και πρακτικά ανώτερος. Τον έκοβε ο Controller της Logic Board μιας και υποστήριζε έως SATA2 ταχύτητες. Αν δεν είναι ίδιες μεταξύ του Connector και του δίσκου δε τις πιάνεις ποτέ τις ταχύτητες αυτές. 

 

Η ταχύτητα δηλαδή εξαρτάται απ τον Contoller της Logic Board (μητρικης δηλαδη) και όχι απ τον controller του δίσκου, μιας και πλέον βρίσκεις μόνο SATA3 δίσκους. Οπότε ότι και να βάλει πάνω του,  θα δουλέψει στο Link και Negociated Speed που ναι τα 3Gbps (SATA2 ταχύτητα) του μηχανήματος του, και όχι του δίσκου.

 

Αυτό ποικίλλει ανάλογα με το μηχάνημα, π.χ. τα πρωτα Macbooks 2011 είχαν SATA3 στη θέση του δίσκου και στη θέση του Super Drive SATA2, μετά έγιναν SATA3 και στα 2 ports τους. Στα παλιότερα συνέβαινε το ίδιο, δηλαδή SATA2 για τον δίσκο και SATA1 για το Super Drive.

 

Δες στο δικό μου μηχάνημα π.χ. στο Superdrive που στα χω κοκκινήσει για να το καταλάβεις:

 

2013-10-10101247pm_zps4c7a5012.jpg

Ενώ το Link Speed ειναι SATA2 (3Gbps), το Superdrive δουλεύει σε SATA1 (1.5Gbps) μιας και δε χρειάζεται παραπάνω το συγκεκριμένο Superdrive αφού δουλεύει σε SATA1 ταχύτητες. Αν δούλευε σε SATA2 θα ταν και τα 2 το ίδιο, στα 3Gbps.

 

Φαντάσου το σε δίσκο τώρα που ναι 6Gbps πως θα δουλέψει σε 3Gbps επειδή το Link Speed είναι SATA2, οπότε για να συγχρονιστούν και να επικοινωνήσουν θα γίνει το Negociated Link Speed και αυτό  SATA2 και όχι SATA3 του δίσκου.

 

Εν τέλει δε χρειάζεται να ψάξει για δίσκο που να συνεργάζεται σωστά,ούτε για SATA2 δίσκο. Αν δεί στο System Report στη καρτέλα SATA τι Link Speed δίνει η θύρα του κύριου δίσκου (που θα ναι 3Gbps, βλεπε το Screenshot) για να δεί πως ότι SSD και να βάλει πάνω, ίδιες ταχύτητες θα χει, SATA 2 (3Gbps)

 

2013-11-05084151am_zpsb537564e.jpg

 

 

Όπως και να χει, θα έλεγα στον φίλο BlackScorpionX κάτι που ξέχασα: πως ο SSD πρέπει να μπεί στη θέση του κύριου δίσκου για να μην έχει θέματα με το Sleep και την εκκίνηση του υπολογιστή απ αυτόν τον δίσκο, και στη θέση του Sperdrive ο παλιός αν τον βάλει τελικά. :)

 

Όλοι είναι συμβατοί με το Mac σου, δεν είναι εξωγήινο μηχάνημα.. Βασικά η προσφορά του Πλαισίου λέει (αν αναφέρεσαι στον Samsung Evo) οπότε χτύπα τον..!! :)

 

Το πρόβλημα θορύβου που αναφέρεσαι ισχύει μόνο στα iMacs 2009-2011 όχι στα Macbook ;)

(ευχτυχως δηλαδη)

Στα settings του MacBook Pro γράφει αυτά:

 

Ταχύτητα του Sata Controller του δίσκου γράφει αυτά: 

 

  Link Speed: 3 Gigabit 

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

 

ενώ η ταχύτητα του Sata Controller του Optical Drive γράφει αυτά:

 

 Link Speed: 3 Gigabit

 Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit

 Επομένως όποιον δίσκο SSD ή μηχανικό με SATA 2 και  πάνω, σε όποια θέση και να τον βάλω θα παίζει/διαβάζει στο Negotiated Link Speed στα 3 Gigabit. Σωστά? Επίσης κάτι ακόμα για να καταλάβω. Υπάρχει περίπτωση ο δίσκος να υποστηρίζει ταχύτητες SATA 2 αλλα να αναγνωρίζετια στο Negotiated Link Speed στα 1.5?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα settings του MacBook Pro γράφει αυτά:

 

Ταχύτητα του Sata Controller του δίσκου γράφει αυτά: 

 

  Link Speed: 3 Gigabit 

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

 

ενώ η ταχύτητα του Sata Controller του Optical Drive γράφει αυτά:

 

 Link Speed: 3 Gigabit

 Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit

 Επομένως όποιον δίσκο SSD ή μηχανικό με SATA 2 και  πάνω, σε όποια θέση και να τον βάλω θα παίζει/διαβάζει στο Negotiated Link Speed στα 3 Gigabit. Σωστά? Επίσης κάτι ακόμα για να καταλάβω. Υπάρχει περίπτωση ο δίσκος να υποστηρίζει ταχύτητες SATA 2 αλλα να αναγνωρίζετια στο Negotiated Link Speed στα 1.5?

Ευχαριστώ για την βοήθεια.

 

Πολύ σωστά, ότι και να του βάλεις πάνω θα διαβάζει έως SATA2. Θα χεις ταχύτητες περίπου 280MB/s και ας λέει π.χ. ο δίσκος που θα του βάλεις 550MB/s, αυτό προυποθέτει να είναι με SATA3 Interface ενώ έχεις SATA2. 

Όπως και να χει θα νομίζεις πως έχεις άλλο μηχάνημα κι ας έχεις τέτοιες ταχύτητες. ;)

 

Οχι δεν υπάρχει αυτή η περίπτωση, εκτός κι αν του βάλεις κανέναν Intel απ τους πρώτους πρώτους που χαν SATA1 :P

 

Εσυ όπως και να χει, θα βάλεις τον SSD στη θέση του κανονικού δίσκου, και τον παλιό-μηχανικό στη θέση του Superdrive ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον δεν διαβασες σωστά αυτό που είπα:

 

Στο Mid-2010 μου (αλλα και στα 2007-9 που έχω βάλει ο ίδιος SSD) είχα βάλει SATA2 δίσκο (Vertex 2 )και δούλευε σε αυτήν την ταχύτητα γιατί τότε που τον πήρα πρωτοβγήκαν οι SATA3 SSD με ακόμη πιο μεγαλύτερες ταχύτητες. Κάποια στιγμή που του δοκίμασα έναν Samsung 840 πάλι ίδιες ταχύτητες είχα (~280MB/s Read και Write) παρ όλο που που ο δίσκος ήταν θεωρητικά και πρακτικά ανώτερος. Τον έκοβε ο Controller της Logic Board μιας και υποστήριζε έως SATA2 ταχύτητες. Αν δεν είναι ίδιες μεταξύ του Connector και του δίσκου δε τις πιάνεις ποτέ τις ταχύτητες αυτές. 

 

Η ταχύτητα δηλαδή εξαρτάται απ τον Contoller της Logic Board (μητρικης δηλαδη) και όχι απ τον controller του δίσκου, μιας και πλέον βρίσκεις μόνο SATA3 δίσκους. Οπότε ότι και να βάλει πάνω του,  θα δουλέψει στο Link και Negociated Speed που ναι τα 3Gbps (SATA2 ταχύτητα) του μηχανήματος του, και όχι του δίσκου.

 

Αυτό ποικίλλει ανάλογα με το μηχάνημα, π.χ. τα πρωτα Macbooks 2011 είχαν SATA3 στη θέση του δίσκου και στη θέση του Super Drive SATA2, μετά έγιναν SATA3 και στα 2 ports τους. Στα παλιότερα συνέβαινε το ίδιο, δηλαδή SATA2 για τον δίσκο και SATA1 για το Super Drive.

 

Δες στο δικό μου μηχάνημα π.χ. στο Superdrive που στα χω κοκκινήσει για να το καταλάβεις:

 

2013-10-10101247pm_zps4c7a5012.jpg

Ενώ το Link Speed ειναι SATA2 (3Gbps), το Superdrive δουλεύει σε SATA1 (1.5Gbps) μιας και δε χρειάζεται παραπάνω το συγκεκριμένο Superdrive αφού δουλεύει σε SATA1 ταχύτητες. Αν δούλευε σε SATA2 θα ταν και τα 2 το ίδιο, στα 3Gbps.

 

Φαντάσου το σε δίσκο τώρα που ναι 6Gbps πως θα δουλέψει σε 3Gbps επειδή το Link Speed είναι SATA2, οπότε για να συγχρονιστούν και να επικοινωνήσουν θα γίνει το Negociated Link Speed και αυτό  SATA2 και όχι SATA3 του δίσκου.

 

Εν τέλει δε χρειάζεται να ψάξει για δίσκο που να συνεργάζεται σωστά,ούτε για SATA2 δίσκο. Αν δεί στο System Report στη καρτέλα SATA τι Link Speed δίνει η θύρα του κύριου δίσκου (που θα ναι 3Gbps, βλεπε το Screenshot) για να δεί πως ότι SSD και να βάλει πάνω, ίδιες ταχύτητες θα χει, SATA 2 (3Gbps)

 

2013-11-05084151am_zpsb537564e.jpg

 

 

Όπως και να χει, θα έλεγα στον φίλο BlackScorpionX κάτι που ξέχασα: πως ο SSD πρέπει να μπεί στη θέση του κύριου δίσκου για να μην έχει θέματα με το Sleep και την εκκίνηση του υπολογιστή απ αυτόν τον δίσκο, και στη θέση του Sperdrive ο παλιός αν τον βάλει τελικά. :)

 

 

Όλοι είναι συμβατοί με το Mac σου, δεν είναι εξωγήινο μηχάνημα.. Βασικά η προσφορά του Πλαισίου λέει (αν αναφέρεσαι στον Samsung Evo) οπότε χτύπα τον..!! :)

 

 

Το πρόβλημα θορύβου που αναφέρεσαι ισχύει μόνο στα iMacs 2009-2011 όχι στα Macbook ;)

(ευχτυχως δηλαδη)

 

Δεν έχεις καταλάβει τι λέω και επιμένω! Κυκλοφορούν SSD που ο controller τους δεν συνεργάζεται με τον controller της logic board με αποτέλεσμα ο SSD να κάνει negotiate στη χαμηλότερη ταχύτητα 1.5Gb/s ή SATA 1! Αυτό έγινε στο imac που είπα. Αν το ψάξεις θα βρεις ότι υπάρχουν πολλοί που το αναφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχεις καταλάβει τι λέω και επιμένω! Κυκλοφορούν SSD που ο controller τους δεν συνεργάζεται με τον controller της logic board με αποτέλεσμα ο SSD να κάνει negotiate στη χαμηλότερη ταχύτητα 1.5Gb/s ή SATA 1! Αυτό έγινε στο imac που είπα. Αν το ψάξεις θα βρεις ότι υπάρχουν πολλοί που το αναφέρουν.

Καταλαβα πολυ καλα τι λες, παραδειγματα και facts δε βλεπω κ ανησυχω..

(Σε τι μαρκα/μοντελο ανεφερεσαι για παραδειγμα..)

 

Παντως καμια σχεση δεν εχουν οι iMacs και η συμπεριφορα τους σε ssd με τα Macbook, ευτυχως ειναι πολυ πιο απλα εκει τα πραγματα. Στο λεω πρωτιστως εμπειρικα και φιλικα για να μη μπερδευετεις αλλη φορα.

 

Τελος, προτεινα εναν ssd στον φιλο που χει αποδειχθει πως δουλευει αριστα στα παλια αλλα και στα καινουργια Macbook και συνεργαζεται αριστα με τον controller τους. ;)

 

Οποτε δε βλεπω καποιον προφανη λογο αντιπαραθεσης..

 

P.s. Chill out μαν, πρωι ειναι και κανουμε μια φιλικη αντιπαραθεση θελω να πιστευω..

 

Εγω εχω μαθει να γραφω με επιχειρηματα σε αυτα που ξερω κ οχι αποτομα/με νευρα. Προτεινω το ιδιο να ακολουθησεις και εσυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβα πολυ καλα τι λες, παραδειγματα και facts δε βλεπω κ ανησυχω..

(Σε τι μαρκα/μοντελο ανεφερεσαι για παραδειγμα..)

 

Γράφω παραπάνω στο post μου...iMac late 2009 και kingston σκληρό (γράφω και το μοντέλο).

 

κάποια πρόχειρα που βρήκα:

 

https://discussions.apple.com/message/20404029#20404029

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1364017

https://discussions.apple.com/thread/2624608?start=15&tstart=0

 

Προς θεού, που τα είδες τα νεύρα! Μάλλον το παρεξήγησες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν αφήνετε τις ανοησίες :D :D να μου βρείτε μια θηκούλα να βάλω το σκληρό και να πετάξω το superdrive;! 

όλο κάτι ανοησίες βρίσκω από τα εξωτερικά, θα κάνουν εβδομάδες να έρθουν...

Ελλάδα τίποτα :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...