Προς το περιεχόμενο

MACBOOK PRO -> SSD in - Superdrive Out


panos2000gr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ορίστε, αυτή έχω εγώ http://www.amazon.co.uk/VicTsing-External-Enclosure-MacBook-Superdrive/dp/B00C0LZHSC/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1383662146&sr=8-2&keywords=superdrive+case για ένα superdrive που μου είχε ξεμείνει. Το πόσο γρήγορα θα την παραλάβεις εξαρτάται από το πως θα επιλέξεις να στη στείλουν (με το ανάλογο κόστος φυσικά!)

 

Όπα γράψε λάθος...θες caddy για το σκληρό! OK, πχ αυτό http://www.amazon.co.uk/EiioX-Unibody-MacBook-17-The-device/dp/B008DCMRNA/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1383662449&sr=8-1&keywords=caddy+macbook . Το πόσο γρήγορα θα την παραλάβεις εξαρτάται από το πως θα επιλέξεις να στη στείλουν (με το ανάλογο κόστος φυσικά!)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 402
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Γράφω παραπάνω στο post μου...iMac late 2009 και kingston σκληρό (γράφω και το μοντέλο).

 

κάποια πρόχειρα που βρήκα:

 

https://discussions.apple.com/message/20404029#20404029

http://forums.macrumors.com/showthread.php?t=1364017

https://discussions.apple.com/thread/2624608?start=15&tstart=0

 

Προς θεού, που τα είδες τα νεύρα! Μάλλον το παρεξήγησες!

 

Δε τα χα δει τα link, μιας και τρέχω σε δουλειές σημερα. Βλέπω μάρκες που δεν ανέφερα και παλιότερα λειτουργικά (Lion). Δε σου λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα, απλά άλλα υπάρχουν άλλα πιθανόν να χουν λυθεί πια με Firmware Updates των μηχανημάτων/δίσκων.

 

Συγνώμη αλλα και πάλι δε μπορώ να δω τι σχέση έχουν αυτά που αντιπαραθέτεις (άλλες μάρκες σε iMac/όχι ίδια μοντέλα Macbooks) με αυτό το συκεκριμένο που είπα εγώ (Samsung SSD σε Macbook Pro 2009) :)

 

Μη με κανεις να επαναλαμβάνομαι,το λες και μόνος σου τωρα: iMac με Kingston SSD. Στο post μου που αρχικα παρέθεσες διαφώνησες για κάτι που δεν ειπα. :)

 

Εν κατακλείδι η εμπειρία σου σίγουρα θα ταν χρήσιμη σε κάποιον που θέλει να βάλει τον συγκεκριμένο SSD στον iMac '09 του, όχι σε κάποιον που έχει Macbook '09.

 

Είναιι σα να χει ενας θεμα με Mac Pro και να του λεω την εμπειρία μου απο Macbook, καμία σχέση/φιλοσοφία/εσωτερικη σχεδίαση αυτά τα 2 σα μηχανήματα όπως και καμία σχέση αυτό που λες τωρα. Επειδή σου τυχε μια ασυμβατότητα δε συμβαίνει πως θα συμβεί και σε ενα τελείως διαφορετικό μηχάνημα κι ας είναι ίδιας μάρκας. ;)

 

Ο γραπτός λόγος και τα σημεία στίξης πάντα παρεξηγιούνται (!) σε σχέση με τον προφορικό. 

Δεν υπάρχει θέμα όπως και να χει..   :)

 

 

δεν αφήνετε τις ανοησίες να μου βρείτε μια θηκούλα να βάλω το σκληρό και να πετάξω το superdrive;! 

όλο κάτι ανοησίες βρίσκω από τα εξωτερικά, θα κάνουν εβδομάδες να έρθουν...

Ελλάδα τίποτα 

 

Είσαι πολύ άτυχος μου χε ξεμείνει ένα τέτοιο, αλλά το δωσα πριν 2 βδομάδες.. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τα χα δει τα link, μιας και τρέχω σε δουλειές σημερα. Βλέπω μάρκες που δεν ανέφερα και παλιότερα λειτουργικά (Lion). Δε σου λέω πως δεν υπάρχουν προβλήματα, απλά άλλα υπάρχουν άλλα πιθανόν να χουν λυθεί πια με Firmware Updates των μηχανημάτων/δίσκων.

 

Συγνώμη αλλα και πάλι δε μπορώ να δω τι σχέση έχουν αυτά που αντιπαραθέτεις (άλλες μάρκες σε iMac/όχι ίδια μοντέλα Macbooks) με αυτό το συκεκριμένο που είπα εγώ (Samsung SSD σε Macbook Pro 2009) :)

 

Μη με κανεις να επαναλαμβάνομαι,το λες και μόνος σου τωρα: iMac με Kingston SSD. Στο post μου που αρχικα παρέθεσες διαφώνησες για κάτι που δεν ειπα. :)

 

Εν κατακλείδι η εμπειρία σου σίγουρα θα ταν χρήσιμη σε κάποιον που θέλει να βάλει τον συγκεκριμένο SSD στον iMac '09 του, όχι σε κάποιον που έχει Macbook '09.

 

Είναιι σα να χει ενας θεμα με Mac Pro και να του λεω την εμπειρία μου απο Macbook, καμία σχέση/φιλοσοφία/εσωτερικη σχεδίαση αυτά τα 2 σα μηχανήματα όπως και καμία σχέση αυτό που λες τωρα. Επειδή σου τυχε μια ασυμβατότητα δε συμβαίνει πως θα συμβεί και σε ενα τελείως διαφορετικό μηχάνημα κι ας είναι ίδιας μάρκας. ;)

 

Μα ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή! Δες ξανά στο post #288 μου τι γράφω:

 

Δεν γνωρίζω να σου πω για το MacBook σου, αλλά διάλεξε έναν SSD που o controller του να είναι τσεκαρισμένος ότι θα κάνει negotiate στα 3Gb/s ή SATA 2 (από εδώ για παράδειγμα είσαι σίγουρος http://www.macsales.com). Σε ένα iMac late 2009 που έβαλα έναν ssd kingston με sandforce controller (συγκεκριμένα αυτόν http://www.e-shop.gr...t?id=PER.345373) δυστυχώς κάνει negotiate στα 1.5Gb/s ή SATA I και στη θέση του optical drive αλλά και στη θέση του μηχανικού σκληρού. Οπότε προσοχή...  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα ήμουν ξεκάθαρος από την αρχή! Δες ξανά στο post #288 μου τι γράφω:

 

 

Μα μίλησα/ανέφερα το post #288 νομίζεις?? Λυπάμαι ειλικρινά που δε με καταλαβαίνεις τι γράφω/εννοω: 

(δες τα bold)

 

Μη με κανεις να επαναλαμβάνομαι,το λες και μόνος σου τωρα: iMac με Kingston SSD. Στο post μου που αρχικα παρέθεσες διαφώνησες για κάτι που δεν ειπα. :)

 

Και προφανώς αναφέρομαι σε αυτό:

 

 


Αυτό που γράφεις δεν ισχύει! Αν βάλει το σκληρό και συνεργάζεται σωστά θα δει ταχύτητα SATA 2 δηλαδή 3Gb/s και όλα μια χαρά, διαφορετικά όπως έγραψα παραπάνω θα κάνει negotiate σε 1.5Gb/s δηλαδή SATA 1 και θα πικραθεί. Γιαυτό είπα να αγοράσει κάποιο σκληρό που ο controller του είναι τσεκαρισμένος.

 

(στο post μου που αρχικα παρέθεσες και διαφώνησες για κάτι που δεν είπα-μίλησα για μια δοκιμασμένη λύση που χω δοκιμάσει και όχι για άλλης μάρκας δίσκους/μηχανήματα. Εκεί είναι και η όλη ένσταση και ξεκινάει να μπουρδουκλώνεται το πράγμα. Σωστά αυτά που λές εν μέρει, αλλά καθόλου επίκαιρα στο συγκεκριμένο θέμα με Macbooks)
 
Τεσπα δεν εχει νόημα να το συνεχίζουμε αν δε καταλαβαινόμαστε, καταντάει και κουραστικό για όσους θέλουν να ενημερωθούν..εγω σταματώ απο μεριάς μου ;)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατά μέρος έχετε και οι δυο δίκιο...τουλάχιστον στα mbp του 08 και 09, υποθέτω πως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα imac της ίδια χρονιάς...

 

Κανονικά οι υπολογιστές αυτοί έχουν SATA II. Η APPLE λοιπόν είχε την τρομερή ιδέα να βάλει controller της nvidia :fear: με αποτέλεσμα στην πορεία να παρατηρούνται αρκετά freezes. Στην πορεία λοιπόν και μέσω ενός firmware update ουσιαστικά κλείδωσε το SATA II σε SATA I. Άρα καταρχήν είναι θέμα APPLE και των υπολογιστών εκείνης της χρονιάς.

 

Τώρα στους SSD. Υπάρχουν ορισμένοι οι οποίοι έχουν ενσωματωμένο firmware ας το πω ώστε να ξεκλειδώνουν το SATA I σε SATA II. Τέτοιοι είναι για παράδειγμα της OWC ο Mercury Electra 3G. Μία άλλη εταιρεία προσέφερε ένα software το οποίο βασισμένο πάνω σε linux σου επέτρεπε να παρέμβεις στο μηχάνημα και να αλλάξεις το SATA I σε SATA II.

 

Το θέμα εδώ για εμένα είναι το εξής. Αν δώσεις τα επιπλέον χρήματα για της OWC ουσιαστικά παίρνεις έναν σκληρό που υποστηρίζει  SATA III για να τον βάλεις σ'ένα μηχάνημα 5 ετών με ό,τι αυτό κι αν σημαίνει. Κατά την γνώμη μου διαφορά θα δει κάποιος ακόμα και σε SATA I σε σχέση με τον HDD 5400rpm. Ο καθένας κάνει ό,τι επιθυμεί. Προσωπικά πάντως, θα επιλέξω έναν Samsung EVO ακόμα κι αν τρέξει σε SATA I στο mbp late 08 που έχω με σκοπό να τον κρατήσω και στο μέλλον για κάποιο άλλο μηχάνημα που θα πάρω.

 

Φιλικά

 

P.S Μερικές τεχνικές λεπτομέρειες δεν τις έχω γράψει σωστά αλλά you get the idea...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά κατά μέρος έχετε και οι δυο δίκιο...τουλάχιστον στα mbp του 08 και 09, υποθέτω πως κάτι αντίστοιχο συμβαίνει και στα imac της ίδια χρονιάς...

 

Κανονικά οι υπολογιστές αυτοί έχουν SATA II. Η APPLE λοιπόν είχε την τρομερή ιδέα να βάλει controller της nvidia :fear: με αποτέλεσμα στην πορεία να παρατηρούνται αρκετά freezes. Στην πορεία λοιπόν και μέσω ενός firmware update ουσιαστικά κλείδωσε το SATA II σε SATA I. Άρα καταρχήν είναι θέμα APPLE και των υπολογιστών εκείνης της χρονιάς.

 

Τώρα στους SSD. Υπάρχουν ορισμένοι οι οποίοι έχουν ενσωματωμένο firmware ας το πω ώστε να ξεκλειδώνουν το SATA I σε SATA II. Τέτοιοι είναι για παράδειγμα της OWC ο Mercury Electra 3G. Μία άλλη εταιρεία προσέφερε ένα software το οποίο βασισμένο πάνω σε linux σου επέτρεπε να παρέμβεις στο μηχάνημα και να αλλάξεις το SATA I σε SATA II.

 

Το θέμα εδώ για εμένα είναι το εξής. Αν δώσεις τα επιπλέον χρήματα για της OWC ουσιαστικά παίρνεις έναν σκληρό που υποστηρίζει  SATA III για να τον βάλεις σ'ένα μηχάνημα 5 ετών με ό,τι αυτό κι αν σημαίνει. Κατά την γνώμη μου διαφορά θα δει κάποιος ακόμα και σε SATA I σε σχέση με τον HDD 5400rpm. Ο καθένας κάνει ό,τι επιθυμεί. Προσωπικά πάντως, θα επιλέξω έναν Samsung EVO ακόμα κι αν τρέξει σε SATA I στο mbp late 08 που έχω με σκοπό να τον κρατήσω και στο μέλλον για κάποιο άλλο μηχάνημα που θα πάρω.

 

Φιλικά

 

P.S Μερικές τεχνικές λεπτομέρειες δεν τις έχω γράψει σωστά αλλά you get the idea...

 

Ναι ακριβώς όπως τα λες είναι, με υπαίτιο το Nvidia chipset.

 

Το software σε linux που αναφέρεις ποιο είναι μήπως και καταφέρω να φτιάξω το πρόβλημα στο iMac του γνωστού μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Fuzzy

Το fix το είχε βγάλει η OCZ αλλά στο link για το forum που είχα δεν δουλεύει πλέον

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?99275-NEW!-Bootable-Linux-based-tools-for-OCZ-SSD-s

Φοβάμαι πως δουλεύει αποκλειστικά για OCZ σκληρούς. Check out αυτό ας πούμε που έχει οδηγίες

http://www.youtube.com/watch?v=IPVzlDLjPFo

 

@Prof_Chaos

Δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω όμως πως μετά το 2009 τα επόμενα μοντέλα δεν είχαν τέτοια θέματα. Κάτι που ίσχυε επίσης και πρέπει κανείς να προσέξει είναι με την αντικατάσταση του optical drive. Ενδεχομένως και στο δικό σου mbp, το optical drive ήταν σε Sata ΙΙ ενώ ο HDD σε SATA III. Οπότε και υπήρχαν αντίστοιχα προβλήματα. Κάνε ένα κόπο όμως και έλεγξέ το από το 'Μηλαράκι-About this mac-more info-Sata controllers' γιατί δεν τα πάω καλά με τις ημερομηνίες και τα μοντέλα.

 

Τα παραπάνω τα έψαξα αφού έβγαλα τα μάτια μου στα ξένα forums για το ποιον SSD να προτιμήσω ώστε να ταιριάζει με το μαραφέτι μου. Το πρόβλημα με το κλείδωμα σε SATA I μάλλον είναι και ο λόγος που έχω καθυστερήσει την αγορά του κανά μήνα τώρα (βγάζω εκτός το γεγονός πως κάηκε το magsafe και πλήρωσα ωραιότατα 95Ε για ένα καινούριο...  :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Dr.Fuzzy

Το fix το είχε βγάλει η OCZ αλλά στο link για το forum που είχα δεν δουλεύει πλέον

http://www.ocztechnologyforum.com/forum/showthread.php?99275-NEW!-Bootable-Linux-based-tools-for-OCZ-SSD-s

Φοβάμαι πως δουλεύει αποκλειστικά για OCZ σκληρούς. Check out αυτό ας πούμε που έχει οδηγίες

http://www.youtube.com/watch?v=IPVzlDLjPFo

 

@Prof_Chaos

Δεν θυμάμαι ακριβώς, νομίζω όμως πως μετά το 2009 τα επόμενα μοντέλα δεν είχαν τέτοια θέματα. Κάτι που ίσχυε επίσης και πρέπει κανείς να προσέξει είναι με την αντικατάσταση του optical drive. Ενδεχομένως και στο δικό σου mbp, το optical drive ήταν σε Sata ΙΙ ενώ ο HDD σε SATA III. Οπότε και υπήρχαν αντίστοιχα προβλήματα. Κάνε ένα κόπο όμως και έλεγξέ το από το 'Μηλαράκι-About this mac-more info-Sata controllers' γιατί δεν τα πάω καλά με τις ημερομηνίες και τα μοντέλα.

 

Τα παραπάνω τα έψαξα αφού έβγαλα τα μάτια μου στα ξένα forums για το ποιον SSD να προτιμήσω ώστε να ταιριάζει με το μαραφέτι μου. Το πρόβλημα με το κλείδωμα σε SATA I μάλλον είναι και ο λόγος που έχω καθυστερήσει την αγορά του κανά μήνα τώρα (βγάζω εκτός το γεγονός πως κάηκε το magsafe και πλήρωσα ωραιότατα 95Ε για ένα καινούριο...  :cry:

Με το δικό μου τελικά θα υπάρξει πρόβλημα με όποιον SSD και να επιλέξω? Έχω το MacBook Pro 17" Early 2009 και στα Sata Controller γράφει αυτά:

Η ταχύτητα του Sata Controller του δίσκου γράφει αυτά: 

 

  Link Speed: 3 Gigabit 

  Negotiated Link Speed: 3 Gigabit

 

ενώ η ταχύτητα του Sata Controller του Optical Drive γράφει αυτά:

 

 Link Speed: 3 Gigabit

 Negotiated Link Speed: 1.5 Gigabit

 

Edit: Για την ακρίβεια έχω αυτό: http://www.everymac.com/systems/apple/macbook_pro/specs/macbook-pro-core-2-duo-2.66-aluminum-17-early-2009-unibody-specs.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@kdiamant 

Όχι δεν θα έχεις πρόβλημα. Απλά θα υποστηρίζει Sata II κι όχι Sata III που είναι όλοι οι καινούριοι SSD. Απλά να προσέξεις όπως έγραψα και παραπάνω, αν πάρεις και το kit για αντικατάσταση του optical drive, τότε στο optical να τοποθετήσεις τον παλιό HDD και στην θέση του HDD τον SSD για να έχεις SATA II. 

Τώρα για να είσαι πιο σίγουρος περί συμβατότητας, πάρε κάτι που πάνω κάτω ξέρεις ότι θα λειτουργήσει. Για samsung και kingston πάντως δεν έχω ακούσει ασυμβατότητες με mac κλπ. Γενικότερα, δεν υπάρχει λόγος να μην υποστηρίζονται. Τα της apple υπολογιστές είναι επίσης, οπότε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό μου είπε και παραπάνω ο "darklordvader77" απλά επειδή διάβασα που είπες "νομίζω όμως πως μετά το 2009 τα επόμενα μοντέλα δεν είχαν τέτοια θέματα" λέω μην πέσω στην περίπτωση ασυμβατότητας...

 

Γενικά αν κατάλαβα καλά ποιο πολύ θέμα δίσκου είναι το να υπάρξει ασυμβατότητα και κυρίως σε παλιότερους δίσκους που δεν είχαν κατάλληλο firmware για να αποφύγουν το Nvidia Chip.

 

Thanks όλους για τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...