Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το δοκιμασα σε φίλου λειτουργικό. mission controll μάπα. πάει το αγαπημενο μου expse και ίσως ο σημαντικοτερος λόγος που αγαπούσα τη χρηση του OS X.

που πήγε αυτή η άπλα να μπορώ να ξεχωρίσω τα παράθυρα ενα ενα. να ξέρω ποιο θέλω να διαλέξω και οχι να τα ΚΑΤΗΓΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

και καλά με μια ΕΞΤΡΑ κινηση κάπως φενονται λίγο καλυτερα. δλδ με δυσκολευει καλύτερα θέλει 2 κινησεις για να κανω κάπως τη δουλεία μου και οχι σαν το expose.

 

 

αντι να στρώσουν κανένα finder; κανένα καίνουργιο κόλπο να με αφησει με το στομα αφωνο. να θέλω να τα πληρώσω αυτα τα 30δολάρια.

οχι κυρία Apple, φέτος δεν θα στα χώσω τα φράγκα. το κατέβαζω απο το θείο για να μπει στο macbook pro που συντομα θα σουταριστεί για 11αρι Air (μακάρι να μην είχα ανάγκη το weight factor αλλιώς δεν θα τα ξανσκαγα για Apple product)

 

το hackintosh που ειναι το main part θα μείνει με το SL.

 

 

εγώ τα ξαναπα.

 

 

Μαζική παραγωγή, παιδαρέλια που το μονο που κάνουν αγωράζουν iPhone και πριν απο αυτό δεν ξέραν καν τι εστί μακιντος και πλέον έχουν ενα για να μπάινουν στο facebook και να παίζουν farmvills και το χειρότερο είναι πως πολλοι παροτρύνουν σε άτομα που δεν τους χρείαζεται να σκάσουν τόσα λευτά για επαγγελματικό tool και το θέλουν απλά για ταίνειες facebook ενώ αυτά γίνονται και με μηχανηματα των 400ευρώ και πολλά λεω.

 

Μην θυμηθώ με το χάος των τελευταίων Update, έχω ακόμα ενα Macbook pro νεκρό στη θεσσαλονίκη που δεν το μπορώ να το βάλω ΟΥΤΕ σε Target Disk Mode.

 

Στη μάπα θα τα φάμε όλα οταν θα γίνει η συχώνευση iOS με OS X. πλέον δεν τους νοιάζουν αυτους που τους στήρηξαν τόσα χρόνια. παίρναμε μακ και μας κοιτάζαν με μισό μάτι. πλέον ειναι είδος πολλάπλου οργασμού.

 

πραγματικά είδα ενα upgrade που γράφτηκε κυριολεκτικά για portable μηχανήματα. χουντα να αγωράσω ντε και καλα το μη παραγωγικό trackpad. δλδ εμένα τον desctop USER με έχει κλασμένο.

 

 

Η apple νομίζω πρέπει να αποφασίσει τη θέλει να supportarei και οχι να σκευτεται συχωνεύσεις λειτουργικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Επισκέπτης
το δοκιμασα σε φίλου λειτουργικό. mission controll μάπα. πάει το αγαπημενο μου expse και ίσως ο σημαντικοτερος λόγος που αγαπούσα τη χρηση του OS X.

που πήγε αυτή η άπλα να μπορώ να ξεχωρίσω τα παράθυρα ενα ενα. να ξέρω ποιο θέλω να διαλέξω και οχι να τα ΚΑΤΗΓΟΡΟΠΟΙΗΣΕΙ ΤΟ ΕΝΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΑΛΛΟ.

και καλά με μια ΕΞΤΡΑ κινηση κάπως φενονται λίγο καλυτερα. δλδ με δυσκολευει καλύτερα θέλει 2 κινησεις για να κανω κάπως τη δουλεία μου και οχι σαν το expose.

 

 

αντι να στρώσουν κανένα finder; κανένα καίνουργιο κόλπο να με αφησει με το στομα αφωνο. να θέλω να τα πληρώσω αυτα τα 30δολάρια.

οχι κυρία Apple, φέτος δεν θα στα χώσω τα φράγκα. το κατέβαζω απο το θείο για να μπει στο macbook pro που συντομα θα σουταριστεί για 11αρι Air (μακάρι να μην είχα ανάγκη το weight factor αλλιώς δεν θα τα ξανσκαγα για Apple product)

 

το hackintosh που ειναι το main part θα μείνει με το SL.

 

 

εγώ τα ξαναπα.

 

 

Μαζική παραγωγή, παιδαρέλια που το μονο που κάνουν αγωράζουν iPhone και πριν απο αυτό δεν ξέραν καν τι εστί μακιντος και πλέον έχουν ενα για να μπάινουν στο facebook και να παίζουν farmvills και το χειρότερο είναι πως πολλοι παροτρύνουν σε άτομα που δεν τους χρείαζεται να σκάσουν τόσα λευτά για επαγγελματικό tool και το θέλουν απλά για ταίνειες facebook ενώ αυτά γίνονται και με μηχανηματα των 400ευρώ και πολλά λεω.

 

Μην θυμηθώ με το χάος των τελευταίων Update, έχω ακόμα ενα Macbook pro νεκρό στη θεσσαλονίκη που δεν το μπορώ να το βάλω ΟΥΤΕ σε Target Disk Mode.

 

Στη μάπα θα τα φάμε όλα οταν θα γίνει η συχώνευση iOS με OS X. πλέον δεν τους νοιάζουν αυτους που τους στήρηξαν τόσα χρόνια. παίρναμε μακ και μας κοιτάζαν με μισό μάτι. πλέον ειναι είδος πολλάπλου οργασμού.

 

πραγματικά είδα ενα upgrade που γράφτηκε κυριολεκτικά για portable μηχανήματα. χουντα να αγωράσω ντε και καλα το μη παραγωγικό trackpad. δλδ εμένα τον desctop USER με έχει κλασμένο.

 

 

Η apple νομίζω πρέπει να αποφασίσει τη θέλει να supportarei και οχι να σκευτεται συχωνεύσεις λειτουργικών.

 

Γουαου! Ακετα παραληρηματικο αδερφε ηταν αυτο! Ανεκαθεν το προβλημα της καθε εταιριας ηταν ο κλασσικος σκληροπυρινικος κολλημενος με τα "παλια" που ειναι και "καλα". Ο ιδιος τυπος που εβριζε οταν περασε απο PowerPC και ΙΒΜ/Motorola σε Intel. Ο ιδιος που παραπονιεται για τα 25€ του upgrade, αυτος που ξενερωνε οταν εβλεπε τα Mac και εξαπλωνονται και δεν ηταν πια ο ψαγμενος της παρεας.

 

Ας το δεχτουμε, το computing πηγαινει προς τη φορητοτητα αφου περασε την φαση που πηγαινε προς την ισχυ. Για την Apple τωρα τα iDevices φερνουν τον περισσοτερο κοσμο οποτε ειναι λογικο να τα κανει να μοιαζουν. Εμενα μου αρεσει αυτο για κανει πολυ πιο ευκολη τη μεταβαση απο iPhone σε mac και θα φερει και πιο πολυ κοσμο στην Apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γουαου! Ακετα παραληρηματικο αδερφε ηταν αυτο! Ανεκαθεν το προβλημα της καθε εταιριας ηταν ο κλασσικος σκληροπυρινικος κολλημενος με τα "παλια" που ειναι και "καλα". Ο ιδιος τυπος που εβριζε οταν περασε απο PowerPC και ΙΒΜ/Motorola σε Intel. Ο ιδιος που παραπονιεται για τα 25€ του upgrade, αυτος που ξενερωνε οταν εβλεπε τα Mac και εξαπλωνονται και δεν ηταν πια ο ψαγμενος της παρεας.

 

Ας το δεχτουμε, το computing πηγαινει προς τη φορητοτητα αφου περασε την φαση που πηγαινε προς την ισχυ. Για την Apple τωρα τα iDevices φερνουν τον περισσοτερο κοσμο οποτε ειναι λογικο να τα κανει να μοιαζουν. Εμενα μου αρεσει αυτο για κανει πολυ πιο ευκολη τη μεταβαση απο iPhone σε mac και θα φερει και πιο πολυ κοσμο στην Apple.

 

ναι ρε. εσκαγα φράγκα να το παίζω ψαγμένος και να δείχνω κάτι που δεν ξέραν καν τι ήταν η με κοροιδεύαν που εσκασα μια περιουσία για να κάνω κατι πιο ανθρώπινα και χωρίς προβλήματα.

καλά δεν θα σχολίασω μεταβίβαση Power PC ιντέλ, γιατί δεν ξέρω καν αν εχεις ζήσει αυτο το μεταβατικό στάδιο.

 

και φυσικά αν δεν βλέπω καμία διαφορά, πόσο μάλλον καταστρέφω κάτι που λειτουργεί σωστά (βλέπε expose/spaces) ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα πληρώσω τους χαμάληδες.

30δολάρια για τι; να με αναγκάσουν να πάρω trackpad και να κάνω οτι εκανα στο διπλάσιο χρόνο; η να χέρομαι με το zoom in zoom out.

αλλα τετοιο κοροιδο εισαι και εσυ που supprtarεις τέτοιες κινήσεις και γοητευεσαι απο τα φρου και αρώματα και δηλώνεις θετικός σε κινήσεις συχώνευσης.

 

Να σε δώ όμως, όταν θα σε πάρει και έσενα η μπάλα με τον οπιοδήποτε τρόπο, μαζικό rush out απο ιους και trojans και μην γελιομαστε θα ερθει και αυτή ηεποχή, να δω το χαμόγελο που θα εχεις οταν θα θυμασαι οτι εσκασες 1500 για να πάρεις κατι για να κάνεις απλά τη δουλεία σου χωρις μπλεξήματα και ιστορίες.

 

Πότε στοχευε δλδ η Apple στην ισχύ; Κάναμε αμαν να δουμε τετραπύρηνο μηχάνημα και να ξεφύγουμε απο την λέλαπα των C2D

 

 

τώρα κάτσε παίξε με το full screen iPhoto και τακτοποίησε τα Album σου με πιο άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόλουθα το link που έχω στην υπογραφή μου για να δεις ποιος ειμαι και τι σχέση είχα με την apple. Εκτος των άλλων έχω δουλέψει και ως trainer της apple. 

 

Αυτα για το παρελθόν και τι έχω προλάβει και τι ξέρω κτλ. 

 

Για το μέλλον τωρα δεν καταλαβαίνω πως θα σκάσουν οι ιοί. Αφού δεν το έκαναν μέχρι τωρα λες να το κάνουν στο μέλλον; Και θέλω παρά πολύ να μου απαντήσεις κι εσύ πως δεν έχουν πολλοί Mac. 

 

Για τα full screen apps να σε ενημερώσω πως και το terminal παίζει full screen για να κανείς τις ψαγμενιες σου. 

 

Με το lion δεν ανακαλύψαμε ξανά τα Mac αλλα αν το sl ήταν ένα βήμα μπροστά λόγω της μετάβασης σε πλήρως 64bit κυρίως τότε το lion ήταν η φυσική κίνηση και βέβαια ήταν και λίγο γυαλισμενο κάτι που δε μας χάλασε. 

 

Δεν καταλαβαίνω που ειναι η δική σου ένσταση. Οκ, το launch pad ειναι αηδία αλλα θα ζήσω με αυτό. 

 

 

Απο εκει και πέρα όσο θα βγάζει και Mac και iPhone εγώ μια χαρά φχαριστημενος θα ειμαι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Οι πρώτες εντυπώσεις στο macbook 13" @2.4 με 4gb ram είναι πολύ καλές! Πείτε με ανώμαλο αλλά συνήθισα το "ανάποδο" scroll και λέω να μην το αλλάξω (για την ώρα).

 

Έκανα καθαρή εγκατάσταση μιας και παλαιότερες εγκαταστάσεις των windows και αργότερα το parallels και το vmware κάτι πείραξαν στα partitions του δίσκου και δεν μπορούσε να εγκατασταθεί με τίποτα το lion (αν και είχα επαναφέρει το δισκο σε single partition από το disk utility). Οπότε έφαγα σχεδόν 8 ώρες να το ψάχνω μέχρι στο τέλος έβγαλα τον δίσκο, τον έβαλα σε εξωτερικό controller, του έκανα format σε μηχάνημα με windows και τον επέστρεψα πίσω στο macbook. Μετά έβαλα πάλι leopard από την αρχή, μετά snow και μετά ξανά lion από το app store... Βέβαια θα μπορούσα να έχω ένα boot cd με linux και να γλιτώσω αρκετό χρόνο με το format του δίακου! :P

 

Αφού όλα πήγαν καλά, το άφησα με τις ώρες στο time machine και μου έφερε πίσω το profile μου με τα αρχεία και τα applications (150gb σε 4.5 ώρες μέσω ethernet γιατί από wifi θα έκανα μια μέρα).

 

:)

 

 

 

 

ναι ρε. εσκαγα φράγκα να το παίζω ψαγμένος και να δείχνω κάτι που δεν ξέραν καν τι ήταν η με κοροιδεύαν που εσκασα μια περιουσία για να κάνω κατι πιο ανθρώπινα και χωρίς προβλήματα.

καλά δεν θα σχολίασω μεταβίβαση Power PC ιντέλ, γιατί δεν ξέρω καν αν εχεις ζήσει αυτο το μεταβατικό στάδιο.

 

και φυσικά αν δεν βλέπω καμία διαφορά, πόσο μάλλον καταστρέφω κάτι που λειτουργεί σωστά (βλέπε expose/spaces) ΦΥΣΙΚΑ και δεν θα πληρώσω τους χαμάληδες.

30δολάρια για τι; να με αναγκάσουν να πάρω trackpad και να κάνω οτι εκανα στο διπλάσιο χρόνο; η να χέρομαι με το zoom in zoom out.

αλλα τετοιο κοροιδο εισαι και εσυ που supprtarεις τέτοιες κινήσεις και γοητευεσαι απο τα φρου και αρώματα και δηλώνεις θετικός σε κινήσεις συχώνευσης.

 

Να σε δώ όμως, όταν θα σε πάρει και έσενα η μπάλα με τον οπιοδήποτε τρόπο, μαζικό rush out απο ιους και trojans και μην γελιομαστε θα ερθει και αυτή ηεποχή, να δω το χαμόγελο που θα εχεις οταν θα θυμασαι οτι εσκασες 1500 για να πάρεις κατι για να κάνεις απλά τη δουλεία σου χωρις μπλεξήματα και ιστορίες.

 

Πότε στοχευε δλδ η Apple στην ισχύ; Κάναμε αμαν να δουμε τετραπύρηνο μηχάνημα και να ξεφύγουμε απο την λέλαπα των C2D

 

 

τώρα κάτσε παίξε με το full screen iPhoto και τακτοποίησε τα Album σου με πιο άνεση.

 

Μέχρι να έρθει όμως το 2012 και η καταστροφή του κόσμου, πειράζει που κάνουμε τη δουλειά μας ανθρώπινα και χωρίς προβλήματα? Όχι φαντάζομαι! :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα δεν έβαλα το lion αλλά περισσότερο με διαολίζει η ιδέα του αντίστροφου scroll. Δεν έχει επιλογή να το αλλάξεις και να το έχεις όπως πριν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σε δώ όμως, όταν θα σε πάρει και έσενα η μπάλα με τον οπιοδήποτε τρόπο, μαζικό rush out απο ιους και trojans και μην γελιομαστε θα ερθει και αυτή ηεποχή, να δω το χαμόγελο που θα εχεις οταν θα θυμασαι οτι εσκασες 1500 για να πάρεις κατι για να κάνεις απλά τη δουλεία σου χωρις μπλεξήματα και ιστορίες.

Από το Νεοέμβριο και μετά, όλες οι εφαρμογές στο Mac App Store θα πρέπει υποχρεωτικά να υποστηρίζουν Sandboxing

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι πρώτες εντυπώσεις στο macbook 13" @2.4 με 4gb ram είναι πολύ καλές! Πείτε με ανώμαλο αλλά συνήθισα το "ανάποδο" scroll και λέω να μην το αλλάξω (για την ώρα).

 

Κι εγώ το άφησα για δοκιμή και μετά από κανά μισάωρο το συνήθισα οπότε θα το αφήσω έτσι μάλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Παιδιά όσοι έχουν βάλει το lion η σουίτα της adobe (cs5) δουλεύει κανονικά?

Με λιγες δοκιμες που εχω κανει, δεν εχει εμφανιστει καποιο προβλημα (Lion upgrade)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Ακόμα δεν έβαλα το lion αλλά περισσότερο με διαολίζει η ιδέα του αντίστροφου scroll. Δεν έχει επιλογή να το αλλάξεις και να το έχεις όπως πριν;

 

Σου εφτιαξα ενα αρθρακι για να απενεργοποιεις το αναποδο scrolling. There you go: http://macingreek.com/blog/2011/07/22/disable-reverse-scrolling-lion/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το κατεβασα και γω πρωτα στο μακ μινι μου και μετα στο mak book pro (πολυ καλο αυτο που οταν εχεις αγορασει μια εφαρμογη δε την ξαναπληρωνεις για αλλο μηχανημα το ιδιο κανω και για iphone&ipad) δεν ειδα αυξηση ταχυτητας στο συνολο παραμονο σε επιμερους εφαρμογες οπως τον safari ακομη δεν εχω δει και καταλαβει ολα τα νεα features αλλα οπως και να χει μου φαινεται τιμιο ως προς τη τιμη του το lion μου αρεσε που τωρα το magic mouse και το trackpad του macbook αρχιζουν και ποιανουν τοπο και αξιοπιουνται για την ευχρηστια του user επισης μου αρεσε το airdrop με βολεψε αφανταστα για το μακ μινι μου και μακμπουκ.

 

 

ρε παιδια διαβασα οτι μερικοι παρατηρησαν αυξηση της ταχυτητας εγω γιατι δεν ειδα κατι ιδιαιτερο εχω το μακ μινι με core2 duo 2,4 2gigaram gforce320m και ενα macbookpro core2duo 2,53 4gigaram gforce 9400m

 

α παιδια και κατι αλλο θελω οτι κανω και εχω στο μακ μινι μου(που δουλευω κυριως) να το περναω στο μακ μπουκ ακριβως οπως ειναι το μινι να ναι και το μπουκ πως μπορω να το κανω αυτο με το time machine στα sl απλα δε γινοταν με το migration επισης πεστε μου παρακαλω τι μπορω να κανω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα παιδια.επειδη θα αλλαξω δισκο στο mbp αν περασω snow leopard και μετα αμεσως κανω αναβαθμιση σε lion θα ειμαι οκ;η μηπως ειναι καλυτερα να κανω καθαρη εγκατασταση;εχει καποια διαφορα;ευχαριστω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...