Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις δοκίμασα και γω το Lion στην preview 3 έκδοση και έμεινα με ανάμεικτα συναισθήματα.

Εδώ θα γράψω μόνο τα αρνητικά, εξαιτίας των οποίων θα μείνω πιστός στο Snow Leopard, έκτος αν δούμε τίποτα καλύτερο...

1. Γιατί έπρεπε να πειράξουν το spaces; Δεν μου αρέσει που δεν μπορώ να βλέπω και τα 16 desktops μαζί σαν tiles με τα περιεχόμενά τους.

2. Δεν υπάρχει expose για όλα τα spaces. Δεν μου αρέσει που το expose δουλεύει τώρα μόνο για 1 desktop.

3. Δεν μου αρέσει η ομαδοποίηση που γίνεται στα ανοικτά παράθυρα ανά εφαρμογή. Θα μπορούσε να υπάρχει πολύ καλύτερος τρόπος για κάτι τέτοιο.

4. Δεν μου αρέσει ότι πια με το expose δεν μπορώ να δω όλα τα παράθυρα απλωμένα στο γνωστό grid του Snow Leopard, και να επιλέγω ανάμεσα σε αυτά, ανεξάρτητα από το σε ποια εφαρμογή ανήκουν. Υπάρχουν περιπτώσεις που θέλω να τα έχω όλα μπροστά στα μάτια μου απλωμένα και όχι ομαδοποιημένα! Γιατί να μην έχω αυτή τη δυνατότητα;

 

Ειλικρινά φοβάμαι πως πήγαν να αλλάξουν κάτι που είναι ήδη πολύ καλό και το έκαναν χειρότερο. Από κει και μετά κάποιες αλλαγές είναι καλές, αλλά πιστεύω πως πρέπει να προσέξουν πολύ τι μαγειρεύουν με το Lion εκεί στο Cupertino.

 

Υ.Γ.: Η αντιστροφή του scrolling είναι πραγματικά μια σαδιστική ιδέα. Είναι άκρως εκνευριστικό και counter - intuitive να θέλουν αυτό που δουλεύει στο ipad να δουλεύει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο και στο trackpad. Όχι τίποτε άλλο, αλλά δεν είδα και πουθενά κάνα setting για να το δουλέψουμε όπως το έχουμε συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρηκα κατι ενδιαφερον, για εμας τους ελληνες χρηστες, δεν ξερω αν εχει αναφερθει ξανα

http://osxdaily.com/2011/05/15/mac-os-x-lion-new-text-to-speech-voices-samples/

στο screenshot φαινεται οτι το osx θα εχει πλεον speech στα ελληνικα!

Δεν θα ειναι εντυπωσιακο? Τι λετε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα spaces παιδια τα χουν γ*****σει λιγο μου φενεται :cry:

 

Συμφωνώ απόλυτα... Αν θες δες το προηγούμενο μήνυμά μου και πες μου τη γνώμη σου.

 

Πάντως οι προσθήκες του Lion είναι πολλές και σημαντικές! Γιατί έπρεπε να πειράξουν spaces και expose; Ωραίο και το mission control, αλλά θέλω και τις παλιές λειτουργίες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ απόλυτα... Αν θες δες το προηγούμενο μήνυμά μου και πες μου τη γνώμη σου.

 

Πάντως οι προσθήκες του Lion είναι πολλές και σημαντικές! Γιατί έπρεπε να πειράξουν spaces και expose; Ωραίο και το mission control, αλλά θέλω και τις παλιές λειτουργίες...

 

μολις το διαβασα. συμφωνω 100%, αν με κράταγε κάτι σε mac os x ήταν τα spaces και το expose πανω απο ολα.

τι το κανανε ετσι αυτο το αηδιαστικο δλδ;

 

 

εγώ κάνω εξποσε ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ επειδη ειναι το ενα πανω στο αλλο, ΟΧΙ ΔΛΔ να μου τα βαζει ανα κατηγορία και πάλι το ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί αυτο το Upgrade 8α κοστίζει και δε θα είναι Free ? Τα προηγουμενα upgrades κοστιζαν ? Ρωτάω διότι πρν ένα χρόνο αγόρασα το MacBookPro και θα είναι το πρώτο μου Upgrade.. thanks

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...