Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Γιατί αυτο το Upgrade 8α κοστίζει και δε θα είναι Free ? Τα προηγουμενα upgrades κοστιζαν ? Ρωτάω διότι πρν ένα χρόνο αγόρασα το MacBookPro και θα είναι το πρώτο μου Upgrade.. thanks

 

Δεν είναι ακριβώς upgrade αυτό αλλά νέα έκδοση λειτουργικού. Κατι σαν αναβάθμιση από τα Windows Vista σε Windows 7. :P

 

Από την άλλη τα 30 ευρώ είναι μια πολύ τίμια τιμή.

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Η διαφορά είναι πως τώρα επίσημα(*) μπορείς να το πληρώσεις μια φορά και να το εγκαταστήσεις σε όλους του mac σου.

 

 

(*) έτσι κι αλλιώς ποτέ δεν έλεγχαν σε πόσα Mac έκανες εγκατάσταση το λειτουργικό, απλά τώρα είναι επίσημο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλά όπως πάντα σε εμάς θα είναι 30 ευρώ...

Oχι βρε! Λογικά θα είναι πιο κάτω απο 30€! Απο τη στιγμή που η τιμη θα βγει μέσα στο Mac AppStore. Θα είναι όπως είναι λογικά και στο iTunes. Μια εφαρμογή στο αμερικανικό κάνει 0.99$, και στο ελληνικό κάνει 0,79€ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πως φτιάχνουμε ένα boot DVD (ή USB) με το OS X Lion που κατεβάσαμε από το Mac App Store:

 

Need to Burn a Lion Boot Disc?

  • Purchase and download Lion from the Mac App Store on any Lion compatible Mac running Snow Leopard.
  • Right click on “Mac OS X Lion” installer and choose the option to “Show Package Contents.”
  • Inside the Contents folder that appears you will find a SharedSupport folder and inside the SharedSupport folder you will find the “InstallESD.dmg.” This is the Lion boot disc we have all been waiting for.
  • Copy “InstallESD.dmg.” to another folder like the Desktop.
  • Launch Disk Utility and click the burn button.
  • Select the copied “InstallESD.dmg.” as the image to burn, insert a standard sized 4.7 GB DVD, and wait for your new Lion Boot Disc to come out toasty hot.

(πηγή: Forkbombr)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Oχι βρε! Λογικά θα είναι πιο κάτω απο 30€! Απο τη στιγμή που η τιμη θα βγει μέσα στο Mac AppStore. Θα είναι όπως είναι λογικά και στο iTunes. Μια εφαρμογή στο αμερικανικό κάνει 0.99$, και στο ελληνικό κάνει 0,79€ !

 

Έχεις δίκιο. Μέσω του App Store δεν υπάρχουν οι Ελληναράδες νταβατζήδες μεσάζοντες και οι δασμοί του κράτους των κλεφτών και των αμαρτωλών! Η τιμή είναι σίγουρα κάτω από 30 ευρώ.

 

μολις το διαβασα. συμφωνω 100%, αν με κράταγε κάτι σε mac os x ήταν τα spaces και το expose πανω απο ολα.

τι το κανανε ετσι αυτο το αηδιαστικο δλδ;

 

 

εγώ κάνω εξποσε ΓΙΑ ΝΑ ΔΩ ΟΛΑ ΤΑ ΑΡΧΕΙΑ ΑΠΛΩΜΕΝΑ επειδη ειναι το ενα πανω στο αλλο, ΟΧΙ ΔΛΔ να μου τα βαζει ανα κατηγορία και πάλι το ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΛΛΟ.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο... Για παρηγοριά σου λέω ότι αν πας τον κέρσορα πάνω από ένα app στο mission control και κάνεις swap με τα 2 δάκτυλα προς τα πάνω, τα παράθυρα της εφαρμογής κάνουν λίγο unfold. Επίσης για ένα μόνο app και για το τρέχον μόνο desktop υπάρχει full expose και τα παράθυρα της εφαρμογής μπαίνουν με τις ταμπελίτσες τους στο grid, όπως και στο Snow. Αλλά μόνο για 1 εφαρμογή και μόνο για τα παράθυρά της που βρίσκονται σε 1 desktop.

 

Ένα θετικό είναι ότι μπορείς να αυξάνεις τα εικονικά desktops ανά ένα. Μπορείς π.χ. να έχεις 3 desktops, πράγμα που δε συνέβαινε στο Snow Leopard. Όμως ένα μεγάλο μείον είναι ότι δεν μπορείς πια να μεταφέρεις παράθυρα από desktop σε desktop απ' ευθείας, αλλά χρειάζεσαι πάντα σαν ενδιάμεσο το τρέχον desktop σου, ή χρειάζεται πριν τη μεταφορά να αλλάζεις συνέχεια ενεργό desktop. Αυτό σημαίνει ότι από κει που οργανώναμε τα παράθυρά μας στα desktop όπως θέλαμε με μια άμεση κίνηση, τώρα χρειάζονται 2 ενδιάμεσες κινήσεις για να επιτευχθεί το ίδιο αποτέλεσμα. Εκτός βέβαια αν ένα από τα desktop της μεταφοράς είναι το τρέχον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Ένα θετικό είναι ότι μπορείς να αυξάνεις τα εικονικά desktops ανά ένα. Μπορείς π.χ. να έχεις 3 desktops, πράγμα που δε συνέβαινε στο Snow Leopard.

 

Εννοείς κάτι άλλο;

Screen shot 2011-06-07 at 2.13.25 PM.png

 

Screen shot 2011-06-07 at 2.14.24 PM.png

 

Υπάρχει κι ένα απλό scriptακι που τρέχεις expose+spaces με τη μία,με το BetterTouch tool του προσθέτεις και gesture.

Με χάλασε το ΜΟΝΟ απο το App Store,τελικά θα γίνει πραγματικότητα το σενάριο που έλεγε ότι στο μέλλον θα μπορείς να εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο μέσα απο το App Store,η iphonοποίηση του Mac OS και των mac άρχισε.

Δεν με βλέπω για Lion πάντως,δεν εντυπωσιάστηκα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με χάλασε το ΜΟΝΟ απο το App Store,τελικά θα γίνει πραγματικότητα το σενάριο που έλεγε ότι στο μέλλον θα μπορείς να εγκαθιστάς εφαρμογές μόνο μέσα απο το App Store,η iphonοποίηση του Mac OS και των mac άρχισε.

 

πουντο προβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πουντο προβλημα?

ότι πρέπει να κάνω download 4 giga ή μπορεί να μην θέλω να κάνω online αγορές,πολλά ή

αν αναφέρεσαι στο που είναι το πρόβλημα με το App Store και το να μπορείς να εγκαταστήσεις εφαρμογές μόνο απο εκεί,είναι πολλά περισσότερα προβλήματα,με κυριότερα

1.Το νταβατζιλίκι στην Apple

2.Έλεγχος των εφαρμογών απο την Apple,να απορρίπτει η Apple εφαρμογές ή να τους δίνει άδεια μετά απο 6 μήνες όπως στο iOS;Σου φαίνεται καλό;

 

φαντάζεσαι jailbreak στο macbook;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@gnsx Ουπς έχεις δίκιο, αλλά για κάνε το αυτό για 5 desktops! :P

 

Εμένα πάντως ρε παίδες μου αρέσει πολύ το Lion και δε νομίζω ότι θα γίνει ποτέ σαν το iPhone (ελπίζω). Αλλά ήταν ανάγκη να χαλάσουν τόσο πολύ το expose; Διότι ουσιαστικά αυτό χαλάσαν πιο πολύ και λιγότερο τα spaces.

 

Δεν διαφωνώ με τη λιγική του mission control. Θεωρώ ότι έφερε σημαντικές βελτιώσεις... Όμως έπρεπε να διατηρήσουν και το παλιό σύστημα!!! Τι τους χάλασε και το έβγαλαν; :unsure:

 

Υ.Γ.: Από χθες έχω ήδη διατυπώσει σχετικό παράπονο στο apple discussion forum. Κάποιος μου απάντησε ότι δεν επιτρέπουν να συζητιέται αυτό το θέμα, διότι και καλά λέει παραβιάζω τους όρους επειδή δε θα έπρεπε να έχω προσωπική εμπειρία από ένα λειτουργικό που δεν έχω χρησιμοποιήσει ακόμα... Λες και στο keynote δε φαίνονται όλα αυτά που λέω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όμως έπρεπε να διατηρήσουν και το παλιό σύστημα!!! Τι τους χάλασε και το έβγαλαν; :unsure:

Πότε ακριβώς η Apple σε έκανε να πιστέψεις πως δεν κολώνει να κάνει σημαντικές αλλαγές στα προϊόντα της χωρίς να σκέφτεται τη συμβατότητα; :)

 

Κάπου διάβασα πως τη νοιάζει αυτό που θέλουν το 90% των χρηστών, το 90% του χρόνου (90% of the users, 90% of the time). Αν η χρήση του Mission Control βολεύει το 90% των χρηστών κατά το 90% του χρόνου που το χρησιμοποιούν, οι υπόλοιποι 10% δεν παίζουν ιδιαίτερο ρόλο για την Apple. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thanks Κύριε Billdanos για την απάντηση..

 

One more q. Θα μπορώ εγώ ,όταν πληρώσω στο apple store και κατεβάζω το νεο λειτουργικο , να το εγκαταστήσει και κάποιος φίλος μου τζαμπανά εφόσον δε με περιορίζει σε αριθμούς συσκευών ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πότε ακριβώς η Apple σε έκανε να πιστέψεις πως δεν κολώνει να κάνει σημαντικές αλλαγές στα προϊόντα της χωρίς να σκέφτεται τη συμβατότητα; :)

στην αφαιρεση του superdrive ομως κοτεψε mad.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...