Προς το περιεχόμενο

Mac OS X 10.7 Lion


tr3quart1sta

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δωρεαν αναβαθμηση σε Lion στα Mac που αγοραστηκαν απο τις 6 Ιουνιου και μετα!!

http://milaraki.com/blog/2011/06/δωρεάν-αναβάθμιση-σε-lion-στους-νέους-κατ/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 787
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

το εγκατέστησα χθες το lion και γράφω από αυτό! Εντυπώσεις; Θετικότατες! Μου αρέσει πολύ αυτή η απλοποιημένη λογική και το full screen όπου βλέπεις μόνο τα βασικά

και δεν πήζει το μάτι σου στα γράμματα των μενού και στα κουμπάκια

Τα gestures πολύ ωραία όπως και το mission control δεν μπορώ να καταλάβω τι χαλιέστε - στη λογική του spaces είναι, απλώς τα διάφορα desktop είναι μόνο οριζόντια πια.

 

Κατά τη γνώμη μου το λειτουργικό γίνεται ακόμα πιο απλό και αυτό είναι στα +

 

Το θέμα είναι αν σου αρέσει η νέα ipad λογική για το full screen, το αντίστροφο scrolling, και η νέα λογική του mission control. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί η Apple να μην αφήσει το expose - spaces όπως ήταν και απλώς να προσθέσει το mission control. Επίσης έπρεπε να βάλει και μια επιλογή για ευθύ ή ανάστροφο scrolling στα settings και να αφήσει το χρήστη να διαλέξει. Παιδιά δεν παλεύεται το νέο scrolling. Το δούλεψα κάτι μέρες και ακόμα να το συνηθίσω. Είναι ανάποδο και στο ποντίκι.

 

 

Συνήθεια είναι και εγώ άρχισα να χρησιμοποιώ τα καινούργιο γιατί σε touch πιο λογικό είναι κάνεις τα δάχτυλα προς τα πάνω και να πηγαίνει η σελίδα προς τα κάτω.

 

Υπάρχει η επιλογή νόμως α το κάνεις όπως παλιά .. μη βιάζεσαι.

 

Στα preferences -> trackpad ή mouse -> scroll & zoom -> scroll with finger direction

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγκατέστησα χθες το lion και γράφω από αυτό! Εντυπώσεις; Θετικότατες! Μου αρέσει πολύ αυτή η απλοποιημένη λογική και το full screen όπου βλέπεις μόνο τα βασικά

και δεν πήζει το μάτι σου στα γράμματα των μενού και στα κουμπάκια

Τα gestures πολύ ωραία όπως και το mission control δεν μπορώ να καταλάβω τι χαλιέστε - στη λογική του spaces είναι, απλώς τα διάφορα desktop είναι μόνο οριζόντια πια.

 

Κατά τη γνώμη μου το λειτουργικό γίνεται ακόμα πιο απλό και αυτό είναι στα +

 

 

 

Συνήθεια είναι και εγώ άρχισα να χρησιμοποιώ τα καινούργιο γιατί σε touch πιο λογικό είναι κάνεις τα δάχτυλα προς τα πάνω και να πηγαίνει η σελίδα προς τα κάτω.

 

Υπάρχει η επιλογή νόμως α το κάνεις όπως παλιά .. μη βιάζεσαι.

 

Στα preferences -> trackpad ή mouse -> scroll & zoom -> scroll with finger direction

 

Ώπα πώς μου ξέφυγε αυτό; Ωραίος ο equalizer! Thx φίλε! Πάω να το σιάξω αμέσως! Χιχιχι! Ελπίζω και στην τελική retail version να προσθέσουν κάτι παραπάνω! Θέλουμε και spaces εδώ και τώρα! Δεν κόβεται έτσι συνήθεια 3 ετών!

 

Πάντως το mission control έχει μια αυτοματοποιημένη απλή λογική. Π.χ. αν ανοίξεις 5 παράθυρα από το ίδιο πρόγραμμα και τα έχεις στο desktop 2 και στο 7, μόλις κάνεις expose σου δίνει όλα τα παράθυρα της εφαρμογής και από τα δύο desktop. Αν μάλιστα επιλέξεις και παράθυρο από το desktop 7 τότε αυτόματα σου φέρνει το desktop 7 δίπλα στο 2, προφανώς με τη λογική να ομαδοποιεί τα παράθυρα που είναι αδερφάκια!!!

 

Επίσης κάτι πρέπει να κάνουν για τη διαχείρηση των παραθύρων όπως και στα windows 8! Πολύ μου άρεσε ρε παιδιά αυτό το video που είδα!

 

Επίσης το Lion έχει και μια καινοτόμο λογική όσον αφορά τα full screen apps! Αν προσέξετε τα αντιμετωπίζει σαν χωριστά desktops, ή αν θέλετε τα desktops αντιμετωπίζονται πια ως full screen apps! Ίσως για αυτό να υπάρχει και πρόβλημα στο implementation των spaces όπως το ξέραμε! Σκεφτείτε μόνο ότι τα full screen apps δεν μπορούν να τοποθετηθούν πια σε κανένα desktop, όπως παλιά, οπότε ή δε θα φαίνονται με το spaces, ή θα πρέπει πια το spaces να δείχνει περισσότερα από 16 desktops - full screen apps (το τελευταίο είναι που θα ήθελα εγώ).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ προσπάθησα να το βάλω στο νέο mbp 2011 ,αλλά δε μπαίνει ...κολλάει στην εγκατάσταση!

Πολλοί έχουν το ίδιο πρόβλημα.... Το δοκίμασε κανείς στα νέα mbp ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εφτιαξες πρωτα ξεχωριστο partition?

 

καλα ο Safari 5.1 ειναι απιστευτος!!! παρα πολυ γρηγορος και επιτελους το παραθυρακι των downloads ειναι ενσωματομενο και πολυ πιο βολικο...!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εκανα αλλο παρτιτιον... γιατι αλλωστε ?

Πανω απο το παλιο ηθελα να το περασω.

 

Αν θελω να κανω τωρα παρτιτιον, με δισκ θτιλιτυ γινεται ή θελει ipartition ?

 

Στα νεα mbp 2011 πνατως , δεν εχει κανεις καταφερει να το βαλει χωρις προβληματα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έβαλα σε partition σε macbook pro 13'' του 2009 με το disk utility. Του βαλα μόνο 20 gb και όταν βγει το κανονικό, το σβήνω. Δεν λέει να περάσεις developer preview πάνω από το κανονικό λειτουργικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαντάζομαι, με το Disk Utility. Αν έχεις ένα patrition που πιάνει όλο το δίσκο, το κάνεις resize, μικραίνοντας το. Μετά, στον κενό χώρο που θα μείνει, φτιάχνεις ένα νέο partition για το Lion.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Format: Mac OS Extended (Journaled)

 

Screen_shot_2011-06-10_at_1.39.39_PM.png

 

 

 

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

How to reinstall Lion without DVD or USB Stick

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν εκανα αλλο παρτιτιον... γιατι αλλωστε ?

Πανω απο το παλιο ηθελα να το περασω.

 

Αν θελω να κανω τωρα παρτιτιον, με δισκ θτιλιτυ γινεται ή θελει ipartition ?

 

Στα νεα mbp 2011 πνατως , δεν εχει κανεις καταφερει να το βαλει χωρις προβληματα...

 

Φίλε ξέρεις τι πράττεις ή να βάλω τις φωνές;;; :shock:

Πας να εγκαταστήσεις το Lion που ακόμα δεν έχει κυκλοφορήσει και είναι beta πάνω από το κανονικό σου λειτουργικό;;;; :shock: :shock: :shock:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...