Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στη πρωτη σελιδα παρατηρω οτι εβαλες πολυ λιγη θερμοαγωγιμη παστα στον επεξστη...

Νομίζω έχει βάλει αρκετή :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στη πρωτη σελιδα παρατηρω οτι εβαλες πολυ λιγη θερμοαγωγιμη παστα στον επεξστη...

Όπως έγραψα και στον οδηγό δεν θέλει να βάλεις πολύ γιατί θα έχεις τα αντίθετα αποτελέσματα μετά .Μια πολύ λεπτή στρώση πρέπει να είναι.

 

Νομίζω έχει βάλει αρκετή :P

 

Έτσι φαίνεται βρε πολύ λίγη είναι :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα, δε σημαινει οτι ο οδηγος σου ειναι και ευαγγελιο. Απο την πολυετη πειρα μου μπορω να πω οτι αυτη η ποσοτητα που λες ειναι πολυ λιγη και ανεπαρκης.

 

Δεν κανω τον συνηγορο κανενος αλλα γιατι με την πολυετη πειρα σου οπως λες,δεν καθεσαι να γραψεις και εσυ εναν παρομοιο οδηγο?

ειναι η παστα λιγη στην πρωτη σελιδα?εγω γιατι την βλεπω οτι ειναι μια χαρα?ενταξει δεν εχουμε την πολυετη πειρα σου αλλα κατι εχουμε μαθει και εμεις.

Σορρυ για το επιθετικο υφος της απαντησης αλλα ως επιθετικο ποσταρισμα ειδα και εγω αυτο ως προς τον ραφ ραφ.εκατσε το παλικαρι και εφτιαξε εναν οδηγο που εχει βοηθήσει πολυ κοσμο αλλα οχι να του την λεμε και απο πανω.

Εαν θελεις να βοηθησεις ουσιαστικα,ανοιξε το κουτακι σου,βγαλε την ψυχτρουλα σου,καθαρισε την παστουλα,και βαλε 1-2 φωτογραφιες απο την προταση σου που νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστη.

ετσι δεν ειναι?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω τον συνηγορο κανενος αλλα γιατι με την πολυετη πειρα σου οπως λες,δεν καθεσαι να γραψεις και εσυ εναν παρομοιο οδηγο?

ειναι η παστα λιγη στην πρωτη σελιδα?εγω γιατι την βλεπω οτι ειναι μια χαρα?ενταξει δεν εχουμε την πολυετη πειρα σου αλλα κατι εχουμε μαθει και εμεις.

Σορρυ για το επιθετικο υφος της απαντησης αλλα ως επιθετικο ποσταρισμα ειδα και εγω αυτο ως προς τον ραφ ραφ.εκατσε το παλικαρι και εφτιαξε εναν οδηγο που εχει βοηθήσει πολυ κοσμο αλλα οχι να του την λεμε και απο πανω.

Εαν θελεις να βοηθησεις ουσιαστικα,ανοιξε το κουτακι σου,βγαλε την ψυχτρουλα σου,καθαρισε την παστουλα,και βαλε 1-2 φωτογραφιες απο την προταση σου που νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστη.

ετσι δεν ειναι?

Και δεν ήξερα γιατι σου έχω τόση αδυναμία. Κρίμα που μπορώ να βάλω μόνο +1

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και δεν ήξερα γιατι σου έχω τόση αδυναμία. Κρίμα που μπορώ να βάλω μόνο +1

 

Δεν πειράζει βάζουμε εμείς τα υπόλοιπα ;) :P

 

Kαλα, δε σημαινει οτι ο οδηγος σου ειναι και ευαγγελιο. Απο την πολυετη πειρα μου μπορω να πω οτι αυτη η ποσοτητα που λες ειναι πολυ λιγη και ανεπαρκης.

 

Δεν είπα ότι είναι ευαγγέλιο πουθενά. ;) Αν ψάξεις στο internet από δόκιμες θα δεις ότι αυτή η ποσότητα που είπα είναι ότι καλύτερο και αν βάλεις περισσότερη θα έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που περιμένεις και εκτός και από αυτό αν βάλεις και περισσότερη υπάρχει φόβος να ‘’βγει’’ από τον επεξεργαστή και να παίζει στο socket η στην μητρική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πειράζει βάζουμε εμείς τα υπόλοιπα ;) :P

Σε μερικές απαντήσεις έπρεπε να υπάρχει auto +100000000000000000

 

Γιατί όταν κάποιοι αναρωτιόνταν για Logo κάποιοι άλλοι βάζανε πάστα στο cpu

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά έλεος το θέμα είναι καθαρά για να βοηθήσει κάποια άτομα για μια συγκεκριμένη διαδικασία την οποία και ο TS την έχει παρουσιάσει όμορφα και καθαρά

 

Λεπτομεριες δεν αφορούν τον χρήστη που θα συμβουλευτεί τον οδηγό αυτο

 

Και για να μη το κουραζουμε η

Θερμοαγωγιμη πάστα σκοπό έχει την καλύτερη απαγωγή θερμότητας αλλα και την κάλυψη όποιον τυχόν κατασκευαστικών ατελειών Υπάρχουν

Στην επιφάνεια του επεξεργαστη αλλα και της επιφάνειας της ψυκτρας που εφάπτεται πνω σε αυτόν

 

Μια πολυ λεπτή στρωση είναι αρκετή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ρε παιδιά έλεος το θέμα είναι καθαρά για να βοηθήσει κάποια άτομα για μια συγκεκριμένη διαδικασία την οποία και ο TS την έχει παρουσιάσει όμορφα και καθαρά

 

Λεπτομεριες δεν αφορούν τον χρήστη που θα συμβουλευτεί τον οδηγό αυτο

 

Και για να μη το κουραζουμε η

Θερμοαγωγιμη πάστα σκοπό έχει την καλύτερη απαγωγή θερμότητας αλλα και την κάλυψη όποιον τυχόν κατασκευαστικών ατελειών Υπάρχουν

Στην επιφάνεια του επεξεργαστη αλλα και της επιφάνειας της ψυκτρας που εφάπτεται πνω σε αυτόν

 

Μια πολυ λεπτή στρωση είναι αρκετή

 

Αυτο λέμε τόση ώρα οι περισσότεροι αλλα άντε βγάλε ακρη με κάποιους!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κανω τον συνηγορο κανενος αλλα γιατι με την πολυετη πειρα σου οπως λες,δεν καθεσαι να γραψεις και εσυ εναν παρομοιο οδηγο?

ειναι η παστα λιγη στην πρωτη σελιδα?εγω γιατι την βλεπω οτι ειναι μια χαρα?ενταξει δεν εχουμε την πολυετη πειρα σου αλλα κατι εχουμε μαθει και εμεις.

Σορρυ για το επιθετικο υφος της απαντησης αλλα ως επιθετικο ποσταρισμα ειδα και εγω αυτο ως προς τον ραφ ραφ.εκατσε το παλικαρι και εφτιαξε εναν οδηγο που εχει βοηθήσει πολυ κοσμο αλλα οχι να του την λεμε και απο πανω.

Εαν θελεις να βοηθησεις ουσιαστικα,ανοιξε το κουτακι σου,βγαλε την ψυχτρουλα σου,καθαρισε την παστουλα,και βαλε 1-2 φωτογραφιες απο την προταση σου που νομιζεις εσυ οτι ειναι σωστη.

ετσι δεν ειναι?

Bαριεμαι να καθομαι να γραφω οδηγους ή να ανοιγω το "κουτακι μου" και να βγαζω φωτογραφιες. Οταν ειναι η ωρα του θα το ανοιξω, εχω ανοιξει δεκαδες κουτια. Γιατι σε ενοχλει που εχω πολυετη πειρα? Τι να κανουμε, δε γινεται να εχουμε ολοι την ιδια πειρα!

Κοιταξε, δε "τη λεω", αντιθετα συνεισφερω στο thread. Aν δεν επρεπε να μιλαμε τοτε το thread θα επρεπε να ειναι κλειστο.

 

Δεν είπα ότι είναι ευαγγέλιο πουθενά. ;) Αν ψάξεις στο internet από δόκιμες θα δεις ότι αυτή η ποσότητα που είπα είναι ότι καλύτερο και αν βάλεις περισσότερη θα έχεις μεγαλύτερες θερμοκρασίες από αυτές που περιμένεις και εκτός και από αυτό αν βάλεις και περισσότερη υπάρχει φόβος να ‘’βγει’’ από τον επεξεργαστή και να παίζει στο socket η στην μητρική.

 

Mπορεις να μου δειξεις πού στο ιντερνετ λεει οτι βαζεις τοσο λιγο?

Φυσικα για να πεσει εξω δε το συζηταμε(δε βαζεις στις ακρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορεις να μου δειξεις πού στο ιντερνετ λεει οτι βαζεις τοσο λιγο?

«Τόσο λίγο»; Και πολύ είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία.

 

 

Arctic Silver PDF manual:

 

As shown in photo QP2, apply a dot of thermal compound to match the blue dot in the middle of the metal cap. The amount of thermal compound to use is about 5 cubic millimeters (2/3 of a bb or 1 uncooked grain of white rice). The dot of thermal compound is centered in the middle of the core or cores as shown with the metal cap removed in photo QP3.

 

 

Επίσης, στο FAQ σχετικών προϊόντων της ZALMAN:

 

Application of thermal grease

 

Excessively thick applications of thermal grease will do more harm than good by interefering in the heat conduction between the cooler and CPU. The thermal grease layer should be thin and cover the whole surface you will only need about half of the amount in the tube included.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Bαριεμαι να καθομαι να γραφω οδηγους ή να ανοιγω το "κουτακι μου" και να βγαζω φωτογραφιες. Οταν ειναι η ωρα του θα το ανοιξω, εχω ανοιξει δεκαδες κουτια. Γιατι σε ενοχλει που εχω πολυετη πειρα? Τι να κανουμε, δε γινεται να εχουμε ολοι την ιδια πειρα!

Κοιταξε, δε "τη λεω", αντιθετα συνεισφερω στο thread. Aν δεν επρεπε να μιλαμε τοτε το thread θα επρεπε να ειναι κλειστο.

 

 

 

Mπορεις να μου δειξεις πού στο ιντερνετ λεει οτι βαζεις τοσο λιγο?

Φυσικα για να πεσει εξω δε το συζηταμε(δε βαζεις στις ακρες).

 

Το να κοκορεύεσαι για την πείρα σου δεν νομίζω ότι συνησφέρει κάπου στο θέμα... και γενικότερα δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι αλλα σβήστηκαν αρκετά ποστ για να μην καταστραφει ενα πολύ καλό θέμα που σίγουρα αποτελεί ένα πολύ καλο οδηγό για κάποιον αρχάριο που θέλει να μάθει!!

 

Ετσι για την ιστορία σου παραθέτω ένα αρθρο που αν έχεις όρεξη μπορείς να κάτσεις να διαβάσεις ... Οι περισσότερες normal παστες αποτελούνται από κεραμικά υλικά τα οποία σε μικρές ποσοτητες είναι καλοι αγωγοί της θερμοτητας αλλά σε μεγαλύτερες χανουν δραματικά αυτή την ιδιότητα! Θα μπορούσα να κάτσω να σου κάνω ολόκληρη επιστημονική αναλυση για τους λόγους που συμβαίνει αυτό μιας και αυτή ειναι η δουλεία μου... (μηχανικός υλικών) αλλα δεν είναι επί του παρόντως και επίσης πιστεύω ότι το αρθρο απο την wiki είναι κατατοπιστικότατο και υπέραρκετό.

 

Excess grease separating the metal surfaces more than the minimum necessary to exclude air gaps will only degrade conductivity, increasing the risk of overheating.[8] Silver-based thermal grease can also be either slightly electrically conductive or capacitive; if some flows onto the circuits it can cause malfunctioning and damage.

 

ΠΗΓΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...