Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

«Τόσο λίγο»; Και πολύ είναι αυτό που φαίνεται στην φωτογραφία.

Arctic Silver PDF manual:

Επίσης, στο FAQ σχετικών προϊόντων της ZALMAN:

H ποσοτητα που λεει ο φιλος

(http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=43575)

ειναι μικροτερη απo τη που λενε τα manuals αλλα θα πρεπει να ληφθει υποψη η ποιοτητα της παστας, ο cpu, και το υπολοιπο setup. Αν πχ. εχεις 30 case fans και ενα τεραστιο cpu fan δεν εχεις ιδιαιτερη αναγκη απο παστα.

 

Το να κοκορεύεσαι για την πείρα σου δεν νομίζω ότι συνησφέρει κάπου στο θέμα... και γενικότερα δεν ξέρω αν το πήρες χαμπάρι αλλα σβήστηκαν αρκετά ποστ για να μην καταστραφει ενα πολύ καλό θέμα που σίγουρα αποτελεί ένα πολύ καλο οδηγό για κάποιον αρχάριο που θέλει να μάθει!!

Δεν... κοκορευομαι για τη πειρα μου, απλα τη καταθετω. Το να σχολιαζουμε και να συμπληρωνουμε/διορθωνουμε το thread σημαινει ασφαλως οτι συνεισφερουμε στο σκοπο του. Αλλιως, αν ηταν ευαγγελιο θα επρεπε να ειναι locked.

Σβηστηκε οτι ηταν φλειμ(ποστς σαν το δικο σου δηλαδη) και καλως σβηστηκαν. Οι ανουσιες κοκορομαχιες δε βοηθανε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

H ποσοτητα που λεει ο φιλος

(http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=43575)

ειναι μικροτερη απo τη που λενε τα manuals αλλα θα πρεπει να ληφθει υποψη η ποιοτητα της παστας, ο cpu, και το υπολοιπο setup. Αν πχ. εχεις 30 case fans και ενα τεραστιο cpu fan δεν εχεις ιδιαιτερη αναγκη απο παστα.

 

Thermally conductive paste improves the efficiency of a heatsink by filling air gaps that occur when the imperfectly flat and smooth surface of a heat generating component is pressed against the similar surface of a heatsink, air being approximately 8000 times less efficient at conducting heat (see thermal conductivity) than, for example, aluminum (a common heatsink material).[5] Surface imperfections and departure from perfect flatness inherently arise from limitations in manufacturing technology and range in size from visible and tactile flaws such as machining marks or casting irregularities to sub-microscopic ones not visible to the naked eye.

 

Αυτό είναι κάτι που ειπώθηκε ήδη αλλά μάλλον δεν έδωσες σημασία!!

 

Η ποσότητα της πάστας δεν εξαρτάται καθόλου από το υπολοιπο setup.. η χρήση της γίνεται για ένα και μοναδικο σκοπό.. να γεμισει τα κενά αέρα, ο οποίος έχει τραγικά χαμηλή θερμκή αγωγιμότητα, μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή και να βελτιώση την επαφή τους... τα κενα αυτά είναι πολύ μικρά οπότε και χρειάζονται ελάχιστη ποσότητα.

Και το λογικό συμπερασμα που βγαίνει από αυτά είναι ότι δεν έχει καμία σχέση το υπολοιπο setup μιας και δεν επιρεάζει με οποιοδήποτε τροπο την λειτουργία της πάστας!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H ποσοτητα που λεει ο φιλος

(http://www.insomnia.gr/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=43575)

ειναι μικροτερη απo τη που λενε τα manuals

Σε ποια manuals αναφέρεσαι; Γιατί στο manual που παράθεσα πιο πάνω, γράφει ξεκάθαρα (και το έκανα bold και underlined, ορίστε μόνο το σχετικό απόσπασμα σε περίπτωση που σου ξέφυγε):

 

5 cubic millimeters (2/3 of a bb or 1 uncooked grain of white rice)

Στην φωτογραφία, η ποσότητα φαίνεται να ισοδυναμεί με όγκο τουλάχιστον 3-4 ωμών κόκκων ρυζιού, δηλαδή τριπλάσια με τετραπλάσια από αυτήν που προτείνει η εταιρεία Arctic Cooling για τα προϊόντα της. "bb" παρεμπιπτόντως και για όσους δε γνωρίζουν, είναι οι μικρές βολίδες που παίρνουν τα αεροβόλα όπλα (BB guns):

 

 

86242847.jpg

 

 

 

Αν πχ. εχεις 30 case fans και ενα τεραστιο cpu fan δεν εχεις ιδιαιτερη αναγκη απο παστα.

Δεν ισχύει αυτό, πάντα πρέπει να βάζουμε πάστα. Μεταξύ των δύο επιφανειών «κάλυμμα επεξεργαστή» και «εφάπτουσα πλευρά ψύκτρας», υπάρχει πλειάδα μικροσκοπικών κοιλοτήτων οι οποίες οφείλονται στο γεγονός ότι τα υλικά δεν είναι τέλεια λειασμένα ούτε εντελώς επίπεδα (και δε μπορούν να είναι, δεν υπάρχει «τέλεια λείανση» ούτε γραμμές παραγωγής χωρίς ανοχές). Αυτές οι κοιλότητες κανονικά θα γέμιζαν με ατμοσφαιρικό αέρα που είναι κακός αγωγός θερμότητας, με αποτέλεσμα η θερμότητα να μην απάγεται αποτελεσματικά, δηλαδή η θερμική ενέργεια που παράγει ο επεξεργαστής αντί να μεταφέρεται στην ψύκτρα θα μένει στον επεξεργαστή. Βάζουμε λοιπόν πάστα για να εκτοπίσουμε τον αέρα που τρυπώνει στις κοιλότητες αυτές και να τον αντικαταστήσουμε με θερμοαγώγιμο υλικό.

 

Με τα 30 case fans και το τεράστιο CPU fan το μόνο που θα κάνεις είναι μια τρύπα στο νερό όσον αφορά τον επεξεργαστή: Θα έχεις μεν καλή θερμοκρασία κουτιού αλλά κακή θερμοκρασία CPU.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είναι κάτι που ειπώθηκε ήδη αλλά μάλλον δεν έδωσες σημασία!!

 

Η ποσότητα της πάστας δεν εξαρτάται καθόλου από το υπολοιπο setup.. η χρήση της γίνεται για ένα και μοναδικο σκοπό.. να γεμισει τα κενά αέρα, ο οποίος έχει τραγικά χαμηλή θερμκή αγωγιμότητα, μεταξύ ψύκτρας και επεξεργαστή και να βελτιώση την επαφή τους... τα κενα αυτά είναι πολύ μικρά οπότε και χρειάζονται ελάχιστη ποσότητα.

Και το λογικό συμπερασμα που βγαίνει από αυτά είναι ότι δεν έχει καμία σχέση το υπολοιπο setup μιας και δεν επιρεάζει με οποιοδήποτε τροπο την λειτουργία της πάστας!!

Kαλυτερα να βαζουμε λινκς στα ελληνικα. Στο αποσπασμα αυτο δεν ειδα να λεει κατι για το setup.

Η παστα βοηθαει στη διασπαση της θερμοτητας οπως αυτη μεταδιδεται απο τη cpu στη ψυκτρα. Αν ομως η ψυκτρα εινα fanless?

Eγω που χρησιμοποιω μόνο fanless ψυκτρες διαπιστωσα οτι χρειαζεται ποσοτητα μεγαλυτερη απο μια σταγονα.

Στο αποσπασμα λεει και για αλουμινιο αλλα οι καλες ψυκτρες εχουν χαλκο στο σημειο επαφης τουλαχιστον.

 

Οι παλιοτεροι επεξστες ειχαν μονο ενα μικρο σημειο στην επιφανεια τους για να βαλεις τη παστα. Αν στους σημερινους που εχουν ολη την επιφανεια διαθεσιμη βαζουμε μια σταγονα σε αυτους τι επρεπε να βαλουμε, 1/10 της σταγονας?

 

Δεν ισχύει αυτό, πάντα πρέπει να βάζουμε πάστα. Μεταξύ των δύο επιφανειών «κάλυμμα επεξεργαστή» και «εφάπτουσα πλευρά ψύκτρας», υπάρχει πλειάδα μικροσκοπικών κοιλοτήτων οι οποίες οφείλονται στο γεγονός ότι τα υλικά δεν είναι τέλεια λειασμένα ούτε εντελώς επίπεδα (και δε μπορούν να είναι, δεν υπάρχει «τέλεια λείανση» ούτε γραμμές παραγωγής χωρίς ανοχές). Αυτές οι κοιλότητες κανονικά θα γέμιζαν με ατμοσφαιρικό αέρα που είναι κακός αγωγός θερμότητας, με αποτέλεσμα η θερμότητα να μην απάγεται αποτελεσματικά, δηλαδή η θερμική ενέργεια που παράγει ο επεξεργαστής αντί να μεταφέρεται στην ψύκτρα θα μένει στον επεξεργαστή. Βάζουμε λοιπόν πάστα για να εκτοπίσουμε τον αέρα που τρυπώνει στις κοιλότητες αυτές και να τον αντικαταστήσουμε με θερμοαγώγιμο υλικό.

 

Με τα 30 case fans και το τεράστιο CPU fan το μόνο που θα κάνεις είναι μια τρύπα στο νερό όσον αφορά τον επεξεργαστή: Θα έχεις μεν καλή θερμοκρασία κουτιού αλλά κακή θερμοκρασία CPU.

 

Δε με καταλαβες, δεν ειπα να μη βαλουμε παστα. Φυσικα και θελει παντα. Αλλιως καιγεται.

 

Oσο για τα 30 fans σε ενημερωνω οτι στη καταλληλη διαταξη θα κατεβασουν πολυ τη θερμ/σια του επεξστη.

Καλη θερμ/σια case με υψηλη θερμ/σια επεξστη δεν υφισταται.

Οσο για τις μεγαλες ψυκτρες ριξε μια ματια σε sites με οβερκλοκερς... θα εκπλαγεις απο τα μεγεθη που υπαρχουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παστα βοηθαει στη διασπαση της θερμοτητας οπως αυτη μεταδιδεται απο τη cpu στη ψυκτρα.

Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει «διάσπαση της θερμότητας». Ο σκοπός της πάστας είναι αυτός που αναφέρθηκε από τον stm00192 κι εμένα πιο πάνω. Ορίστε και σχετική πηγή, αν δεν έχεις πειστεί: http://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_grease#Purpose

 

 

Αν ομως η ψυκτρα εινα fanless?

Αυτό είναι άσχετο με τη θερμοαγώγιμη πάστα: Είτε fanless είτε με ανεμιστήρα, η ψύκτρα σου δεν πρόκειται να αποδίδει το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει πάστα, αφού σημαντικό μέρος της θερμότητα του επεξεργαστή δε θα έχει φτάσει καν στην ψύκτρα και θα έχει μείνει στον επεξεργαστή. Σε κάθε περίπτωση, περισσότερη πάστα από την προτεινόμενη ποσότητα δεν έχει ως αποτέλεσμα μεγαλύτερο ρυθμό απαγωγής θερμότητας από τον επεξεργαστή προς την ψύκτρα. Όπως είδες και πιο πάνω στο link από το site της ZALMAN, το αντίθετο ισχύει.

 

 

Eγω που χρησιμοποιω μόνο fanless ψυκτρες διαπιστωσα οτι χρειαζεται ποσοτητα μεγαλυτερη απο μια σταγονα.

Η μέθοδος με την οποία έφτασες σε αυτήν τη διαπίστωση είναι σίγουρα προβληματική, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

 

 

Οι παλιοτεροι επεξστες ειχαν μονο ενα μικρο σημειο στην επιφανεια τους για να βαλεις τη παστα. Αν στους σημερινους που εχουν ολη την επιφανεια διαθεσιμη βαζουμε μια σταγονα σε αυτους τι επρεπε να βαλουμε, 1/10 της σταγονας?

Τόση ποσότητα ώστε να δημιουργείται ένα λεπτό στρώμα πάστας που να καλύπτει όλη τη διαθέσιμη επιφάνεια. Στους σύγχρονους επεξεργαστές είναι όσο λένε οι οδηγίες χρήσης. Στους παλιούς ας είναι και 1/2 ή 1/5 ή 1/10 σταγόνας, κόκκου ρυζιού, μπιζελιού ή φασολιού.

 

 

Oσο για τα 30 fans σε ενημερωνω οτι στη καταλληλη διαταξη θα κατεβασουν πολυ τη θερμ/σια του επεξστη.

Χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει πάστα, σε ενημέρωνω για το αντίθετο.

 

 

Καλη θερμ/σια case με υψηλη θερμ/σια επεξστη δεν υφισταται.

Σε ενημερώνω ότι κάνεις λάθος κι εδώ.

 

 

Οσο για τις μεγαλες ψυκτρες ριξε μια ματια σε sites με οβερκλοκερς... θα εκπλαγεις απο τα μεγεθη που υπαρχουν.

Σε ενημερώνω ότι είναι άσχετη η πληροφορία που παραθέτεις με τα όσα συζητούνται πιο πάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η παστα βοηθαει στη διασπαση της θερμοτητας οπως αυτη μεταδιδεται απο τη cpu στη ψυκτρα. Αν ομως η ψυκτρα εινα fanless?

 

Η παστα βοηθάει στη μεταφορά της θερμοκρασίας και όχι στη διάσπαση! Και δεν έχει απολύτως καμία σημασια αν είναι fanless η οχι την ίδια ακριβώς δουλειά έχει σκοπό να κάνει και στις δύο περιπτώσεις!

 

Kαλυτερα να βαζουμε λινκς στα ελληνικα.

 

Εγώ τουλάχιστον δίνω καποιες πήγες για να στηρίξω τα επιχειρήματα μου.... εσυ???

 

Οσο για τις μεγαλες ψυκτρες ριξε μια ματια σε sites με οβερκλοκερς... θα εκπλαγεις απο τα μεγεθη που υπαρχουν.

Λες ένα μέλος (mod) με 18.000 posts και 10χρονια στο φορουμ να μην ξέρει τι ψύκτρες κυκλοφορούν εκει εξω!

 

Τέλος πάντων, τα πολλα λόγια είναι φτώχια... στους δικούς σου υπολογιστές κανε ότι νομίζεις κανεις δεν νομιζω οτι έχει την όρεξη να σου αλλάξη γνώμη...

 

Το θέμα είνια να μην πέρνεις στο λαιμό σου πιο απειρους χρήστες και να μην επιμένεις σε καποια πράγματα όταν ΟΛΟΙ υπολοιποι με ιδια και ίσως καλύτερη εμπειρια από εσένα σου λένε το αντιθετο!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κατι ασχετο) Σε περιπτοση που δεν βαλεις το καλωδιο τροφοδοσιας CPU τι γινετε?

Οταν ειχα παρει την μητρικη μου ειχα ξεχασει να το βαλω και αφου μου φανικε οτι κατι μυριζε καμετο τον εβγαλα απο την πριζα....

Μετα το εβαλα και ολα οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κατι ασχετο) Σε περιπτοση που δεν βαλεις το καλωδιο τροφοδοσιας CPU τι γινετε?

Οταν ειχα παρει την μητρικη μου ειχα ξεχασει να το βαλω και αφου μου φανικε οτι κατι μυριζε καμετο τον εβγαλα απο την πριζα....

Μετα το εβαλα και ολα οκ...

 

Συνηθως δεν μπουτάρει καν ο υπολογιστής μιας και δεν πέρνει αρκετό ρεύμα ο επεξεργαστής..

τωρα το οτι σου μύρισε καμενο δεν είνια καλο σημάδι αλλά και παλι δεν νομιζω να έχει οποιαδήποτε σχεση με την μη χρήση του καλωδίου!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

(Κατι ασχετο) Σε περιπτοση που δεν βαλεις το καλωδιο τροφοδοσιας CPU τι γινετε?

Οταν ειχα παρει την μητρικη μου ειχα ξεχασει να το βαλω και αφου μου φανικε οτι κατι μυριζε καμετο τον εβγαλα απο την πριζα....

Μετα το εβαλα και ολα οκ...

 

Δεν παθαινει τιποτα,απλα το μονο που μπορει να γινει ειναι να μην κανει post το συστημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μοναδική σωστή απάντηση: Μπορεί να λειτουργεί κανονικά το PC, μπορεί να μην κάνει καν boot, μπορεί να ξεκινήσει αλλά να έχει ασταθή λειτουργία, χίλια δυο. Αλλά μόνιμη βλάβη, δε νομίζω. Η μυρωδιά που υποπτεύεσαι, αν δεν κάνω λάθος, είναι φυσιολογική σε hardware που λειτουργεί για πρώτη φορά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μοναδική σωστή απάντηση: Μπορεί να λειτουργεί κανονικά το PC, μπορεί να μην κάνει καν boot, μπορεί να ξεκινήσει αλλά να έχει ασταθή λειτουργία, χίλια δυο. Αλλά μόνιμη βλάβη, δε νομίζω. Η μυρωδιά που υποπτεύεσαι, αν δεν κάνω λάθος, είναι φυσιολογική σε hardware που λειτουργεί για πρώτη φορά.

 

Ωραια γιατι... Το βρακι μου ειχε γινει 500 κιλα εκεινη την ωρα απο την μυρωδια.... :eek: Πρωτη φορα αλαξα καινουρια μητρικη.. Μονο μεταχειρισμενες ειχα αλαξει...

 

Δεν παθαινει τιποτα,απλα το μονο που μπορει να γινει ειναι να μην κανει post το συστημα...

Ελεγα μην καψω κανα CPU... Το πρωτο που ηρθε στο μυαλο μου ηταν οτι δινει αβερτα ρευμα στο CPU χωρις εκεινο το καλωδιο.. Ευχαριστω παιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραια γιατι... Το βρακι μου ειχε γινει 500 κιλα εκεινη την ωρα απο την μυρωδια.... :eek: Πρωτη φορα αλαξα καινουρια μητρικη.. Μονο μεταχειρισμενες ειχα αλαξει...

 

 

Ελεγα μην καψω κανα CPU... Το πρωτο που ηρθε στο μυαλο μου ηταν οτι δινει αβερτα ρευμα στο CPU χωρις εκεινο το καλωδιο.. Ευχαριστω παιδια

 

Εγω θα το ξανακοιτουσα παντως το θεμα,δηλαδη θα ειχα τσεκαρει το τροφοδοτικο αν εχει σε κανενα καλωδιο καμια παραξενη μαυριλα,οπως επισης και την μητρικη,αν εχει και αυτη καποιο σημαδι απο βραχυκυκλωμα,αν ειναι βιδωμενη καλα σε ολους τους ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα το ξανακοιτουσα παντως το θεμα,δηλαδη θα ειχα τσεκαρει το τροφοδοτικο αν εχει σε κανενα καλωδιο καμια παραξενη μαυριλα,οπως επισης και την μητρικη,αν εχει και αυτη καποιο σημαδι απο βραχυκυκλωμα,αν ειναι βιδωμενη καλα σε ολους τους ΑΠΟΣΤΑΤΕΣ...

 

Ειχα ριξει για γρηγορη ματια και δεν ειχα δει τιποτα... Τωρα αν ειχε κατι τετοιο δεν θα αναβε.. Σωστα?

 

Συνηθως δεν μπουτάρει καν ο υπολογιστής μιας και δεν πέρνει αρκετό ρεύμα ο επεξεργαστής..

τωρα το οτι σου μύρισε καμενο δεν είνια καλο σημάδι αλλά και παλι δεν νομιζω να έχει οποιαδήποτε σχεση με την μη χρήση του καλωδίου!!

 

Ναι αλλα ολα δουλευουν ρολοι τωρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...