Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οχι δεν ηταν ετσι.Μαλλον πρεπει να ηταν ενα απλο πλαστικο που η χρηση του βοηθουσε ωστε να μην ακουμπα η mobo στο κουτι απο κατω.Θελω να πιστευω.thanks παντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν καταλαβαίνω τί σημαίνει «διάσπαση της θερμότητας».

Η παστα βοηθάει στη μεταφορά της θερμοκρασίας και όχι στη διάσπαση! Και δεν έχει απολύτως καμία σημασια αν είναι fanless η οχι την ίδια ακριβώς δουλειά έχει σκοπό να κάνει και στις δύο περιπτώσεις!

Ας μη παιζουμε με τις λεξεις, ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινετε το ρολο παιζει η παστα. Μεταφορα ή διασπαση, σημασια εχει οτι η παστα βοηθαει καθοριστικα στην αποβολη της θερμοτητας. Και βεβαιβα κανει την ιδια δουλεια και στις δυο περιπτωσεις, αλλο πραγμα ειπα.

 

Αυτό είναι άσχετο με τη θερμοαγώγιμη πάστα: Είτε fanless είτε με ανεμιστήρα, η ψύκτρα σου δεν πρόκειται να αποδίδει το μέγιστο που μπορεί να αποδώσει αν δεν έχεις χρησιμοποιήσει πάστα, αφού σημαντικό μέρος της θερμότητα του επεξεργαστή δε θα έχει φτάσει καν στην ψύκτρα και θα έχει μείνει στον επεξεργαστή.

Χωρίς να έχεις χρησιμοποιήσει πάστα, σε ενημέρωνω για το αντίθετο.

Φαινεται φιλε μου οτι δε προσεχεις τι γραφω. Στο post #79 ανεφερα κατηγορηματικα: Η παστα ειναι απαραιτητη σε καθε περιπτωση αλλιως καιγεται ο επεξεργαστης.

 

Η μέθοδος με την οποία έφτασες σε αυτήν τη διαπίστωση είναι σίγουρα προβληματική, δεν υπάρχει άλλη εξήγηση.

Mπορει να μην υπαρχει αλλη εξηγηση για σενα που δεν εχεις ασχοληθει, επετρεψε σε μενα ομως που εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αυτο να λεω τα συμπερασματα μου. Προβληματικη εγω θεωρω τη νοοτροπια να απορριπτεις κατι χωρις να το εχει εξετασει πρωτα.

 

...σε ενημέρωνω για το αντίθετο.

Σε ενημερώνω ότι κάνεις λάθος κι εδώ.

Σε ενημερώνω ότι είναι άσχετη η πληροφορία που παραθέτεις με τα όσα συζητούνται πιο πάνω.

:lol:Tι μανια ειναι αυτη που σε επιασε να με... ενημερωσεις? Σε κατι που ειμαι ηδη ενημερωμενος δε με ενημερωνεις. Εσυ ο ιδιος εισαι σιγουρος οτι εισαι ενημερωμενος?

Ξανα να σου πω οτι αν εχεις 100οC στον επεξστη δε γινεται να εχεις και καλη θερμ/σια case. Φυσικα, τι να τη κανεις τη καλη θερμ/σια case οταν ψηνεται ο επεξστης σου...

Τελος, οπου "μεγαλη ψυκτρα" βαλε "μεγαλο cpu fan"(λαθος δικο μου).

 

Το θέμα είνια να μην πέρνεις στο λαιμό σου πιο απειρους χρήστες και να μην επιμένεις σε καποια πράγματα όταν ΟΛΟΙ υπολοιποι με ιδια και ίσως καλύτερη εμπειρια από εσένα σου λένε το αντιθετο!!

Φιλε μου εγω δε παιρνω κανενα στο λαιμο μου, αυτα που λεω ισχυουν 100%(γιατι ειναι τσεκαρισμενα στη πραξη) αρκει να καταλαβαινεις τι λεω.

Οι... "ΟΛΟΙ" υπολοιποι ειναι εσυ και ο parsifal, ο οποιος οπως ειδες νομιζε οτι προτεινα να μη μπει παστα.

Καλο ειναι γενικα να μιλας για τον εαυτο σου μονο, δεν εκπροσωπεις καποιους "ολους"...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι απιστευτα επιμονος ...

 

Λοιπον μια λίστα απο αυτους που υποστηρίζουν ότι χρειάζεται μια ελάχιστη ποσοτητα ...

karmen1983

rafail1994

Thanos1972

FaRMaKhs

parsifal

stm00192

 

Απο την άλλη μεριά είσαι μόνος σου... και βγάλε τα συμπερασματα σου...

Απλά οι περισσότεροι σταμάτησαν να ασχολούνται μαζι σου διοτι κατάλαβαν οτι δεν πρόκειται ποτε να βγει ακρη.

 

Και στο ξαναλέω μην γίνεσαι υπεροπτης λέγοντας ότι μονο εσύ έχεις εμπειριά... όλοι οι παραπάνω ασχολούνται εκτεταμένα με τους υπολογιστές και έχουν μπολικη απο αυτή!!

 

Και στο ξαναλέω εγω υποστηρίζω τα λεγόμενα μου με αποδείξεις εσύ τι κανεις???

 

Δες τι λέει και εδώ για να τελειώνουμε ...

http://www.techpowerup.com/articles//overclocking/134/3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φαινεται φιλε μου οτι δε προσεχεις τι γραφω. Στο post #79 ανεφερα κατηγορηματικα: Η παστα ειναι απαραιτητη σε καθε περιπτωση αλλιως καιγεται ο επεξεργαστης.

Έγραψες επίσης και αυτό:

Αν πχ. εχεις 30 case fans και ενα τεραστιο cpu fan δεν εχεις ιδιαιτερη αναγκη απο παστα.

Σε αυτό απαντώ. Όχι για κανέναν άλλο λόγο, εσύ μπορείς να κάνεις ο,τι θέλεις με το σύστημά σου. Αλλά για να μην το διαβάσουν κάποιοι, πιστέψουν ότι επειδή έχουν κουτί με σεβαστό αριθμό fans «δεν έχουν ιδιαίτερη ανάγκη από πάστα» και αποφασίσουν να το δοκιμάσουν στην πράξη.

 

 

Mπορει να μην υπαρχει αλλη εξηγηση για σενα που δεν εχεις ασχοληθει, επετρεψε σε μενα ομως που εχω ασχοληθει πολυ με το θεμα αυτο να λεω τα συμπερασματα μου. Προβληματικη εγω θεωρω τη νοοτροπια να απορριπτεις κατι χωρις να το εχει εξετασει πρωτα.

Αυτή η λογική όμως πρέπει να λειτουργεί και αμφίδρομα. Περιμένεις να κάνουν όλοι δεκτά τα συμπεράσματά σου χωρίς αντίλογο; Δεν πάει έτσι.

 

 

:lol:Tι μανια ειναι αυτη που σε επιασε να με... ενημερωσεις? Σε κατι που ειμαι ηδη ενημερωμενος δε με ενημερωνεις. Εσυ ο ιδιος εισαι σιγουρος οτι εισαι ενημερωμενος?

Ε, τί; Μόνο εσύ θα ενημερώνεις τους άλλους για πράγματα που δε γνωρίζεις κατά πόσο είναι ενημερωμένοι; Όπως εδώ π.χ.;

Oσο για τα 30 fans σε ενημερωνω οτι στη καταλληλη διαταξη θα κατεβασουν πολυ τη θερμ/σια του επεξστη.

Καλη θερμ/σια case με υψηλη θερμ/σια επεξστη δεν υφισταται.

Οσο για τις μεγαλες ψυκτρες ριξε μια ματια σε sites με οβερκλοκερς... θα εκπλαγεις απο τα μεγεθη που υπαρχουν.

Κι εγώ μπορώ να κουνάω το δαχτυλάκι δασκαλίστικα.

 

 

Ξανα να σου πω οτι αν εχεις 100οC στον επεξστη δε γινεται να εχεις και καλη θερμ/σια case.

Φυσικά και γίνεται. Σε ένα setup με καλό αερισμό κουτιού, κατέγραψε θερμοκρασία κουτιού και θερμοκρασία CPU. Μετά, αφαίρεσε την ψύκτρα, καθάρισε τα υπολλείματα πάστας από αυτήν και από την επιφάνεια του επεξεργαστή, ξανατοποθέτησέ την «στεγνή» (χωρίς εκ νέου εφαρμογή πάστας), άναψε το PC και ξανακατέγραψε θερμοκρασίες κουτιού και CPU. Αυτό που θα παρατηρήσεις θα είναι ελάχιστη αύξηση στην πρώτη (και αν) και τεράστια αύξηση στη δεύτερη. Προς τους υπόλοιπους που διαβάζουν το topic: Μην το κάνετε αυτό που μόλις περιέγραψα, δεν πα' να 'χετε και 30 case fans. Ας το επιχειρήσει ο grigoriou, αν θέλει.

 

 

Οι... "ΟΛΟΙ" υπολοιποι ειναι εσυ και ο parsifal, ο οποιος οπως ειδες νομιζε οτι προτεινα να μη μπει παστα.

Είσαι αδικαιολόγητα σίγουρος για το τί οι άλλοι νομίζουν. Σε παραπέμπω στο πρώτο μέρος του παρόντος μηνύματος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι απιστευτα επιμονος ...

 

Λοιπον μια λίστα απο αυτους που υποστηρίζουν ότι χρειάζεται μια ελάχιστη ποσοτητα ...

karmen1983

rafail1994

Thanos1972

FaRMaKhs

parsifal

stm00192

 

Απο την άλλη μεριά είσαι μόνος σου... και βγάλε τα συμπερασματα σου...

Απλά οι περισσότεροι σταμάτησαν να ασχολούνται μαζι σου διοτι κατάλαβαν οτι δεν πρόκειται ποτε να βγει ακρη.

 

Και στο ξαναλέω μην γίνεσαι υπεροπτης λέγοντας ότι μονο εσύ έχεις εμπειριά... όλοι οι παραπάνω ασχολούνται εκτεταμένα με τους υπολογιστές και έχουν μπολικη απο αυτή!!

 

Και στο ξαναλέω εγω υποστηρίζω τα λεγόμενα μου με αποδείξεις εσύ τι κανεις???

 

Δες τι λέει και εδώ για να τελειώνουμε ...

http://www.techpowerup.com/articles//overclocking/134/3

 

Eιπαμε φιλε μου, δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Πρωτα καταλαβε, μετα μιλα;)

 

Ολοι αυτοι που ανεφερες (και καλο ειναι να μην αναφερεις ονοματα αλλων λες και εισαι εκπροσωπος τους) δεν τσεκαρισαν setup σαν αυτο στο οποιο εχω ειδικευτει.

 

Έγραψες επίσης και αυτό:

 

Σε αυτό απαντώ.

 

Nαι αλλα μετα το εξηγησα.

Η παστα ειναι απαραιτητη σε καθε περιπτωση, πόσες φορες πρεπει να το πουμε ακομα?

Αλλιως καιγεται ο επεξεργαστης. Δε γινεται πιο σαφες απο αυτο :rolleyes:

 

Αυτή η λογική όμως πρέπει να λειτουργεί και αμφίδρομα. Περιμένεις να κάνουν όλοι δεκτά τα συμπεράσματά σου χωρίς αντίλογο; Δεν πάει έτσι.

 

Ok, ολα μπορουμε να τα συζητησουμε. Μην εισαι απολυτoς και δε θα ειμαι ουτε κι εγω;)

 

Φυσικά και γίνεται. Σε ένα setup με καλό αερισμό κουτιού, κατέγραψε .............................

 

Mα αμα εχεις καλο αερισμο κουτιου θα εχεις και καλη θερμοκρασια cpu.

 

Είσαι αδικαιολόγητα σίγουρος για το τί οι άλλοι νομίζουν. Σε παραπέμπω στο πρώτο μέρος του παρόντος μηνύματος.

Συμφωνοι. Καλο λοιπον ειναι να αφηνουμε τους "αλλους" ΕΞΩ απ τη κουβεντα μας. Η επικληση τους δεν ενισχυει τις αποψεις μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eιπαμε φιλε μου, δεν εχεις καταλαβει τι λεω. Πρωτα καταλαβε, μετα μιλα;)

 

Ολοι αυτοι που ανεφερες (και καλο ειναι να μην αναφερεις ονοματα αλλων λες και εισαι εκπροσωπος τους) δεν τσεκαρισαν setup σαν αυτο στο οποιο εχω ειδικευτει.

 

Μπορείς να το αναφέρεις ;

 

Όπως έχουμε πει χιλιάδες φόρες όπως και άλλα παιδιά η παστά είναι απαραίτητη για τον επεξεργαστή για την καλύτερη απαγωγή της θερμότητας , η ποσότητα πρέπει να είναι ένας κόκκους ρυζιού (έχουν βάλει πολλά link τα παιδιά που το αναφέρει ) και να απλώνετε καλά επάνω στην επιφάνεια του (Η σε όλη η στην μέση) .Αν δεν βάλεις παστά δεν υπάρχει περίπτωση να καεί ο επεξεργαστής απλώς θα κυμαίνεσαι στης επικίνδυνες θερμοκρασίες .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...