Προς το περιεχόμενο

Οδηγός συναρμολόγησης υπολογιστή


rafail1994

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε μου ΄θέλω ένα μηχάνημα αυστηρά για οffice δουλειά και mass mailing . οπότε ναι μου κάνουν αυτά τα specs , και είμαι σίγουρος ότι και άλλοι θα έχουν την περιέργια .

 

 

Ας μην σπαμμάρουμε άλλο την εξαίρετη δουλειά του ραφ . απλά δώσε και εσύ τα "φώτα " σε αυτό που ξέρεις να κάνεις . δεν υπάρχει λόγος για αντιπαλότητες ο καθείς με τις ανάγκες του ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 574
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Φίλε μου ΄θέλω ένα μηχάνημα αυστηρά για οffice δουλειά και mass mailing . οπότε ναι μου κάνουν αυτά τα specs , και είμαι σίγουρος ότι και άλλοι θα έχουν την περιέργια .

Για office και οχι super gaming επιδοσεις μπορεις να εχεις ενα σχεδον αθορυβο και αξιολογο συστημα με 500€.

Θα παρεις ενα ηχομονωτικο case(χωρις περιττες τρυπες και με αφρολεξ) και ενα fanless psu.

Για επεξστη δε σου λεω τον Sempron140 που ειναι ο φτηνοτερος, με +20€ παιρνεις εναν Αthlon x2 στα 65W και του βαζεις μια aftermarket fanless ψυκτρα.

Για καρτα η φτηνοτερη λυση που σου επιτρεπει να βλεπεις και HD ταινιες ειναι η 5450 στα 30€, fanless εννοειται. Αν θες να παιζεις και 3D games η καλυτερη λυση ειναι η "πρασινη" 4670. Μνημες DDR2/3 θα βαλεις με ψυκτρες. Σκληρο δισκο παιρνεις εναν green 500ρη intellipower στα 40€. Αν θες την απολυτη ησυχια υπαρχουν οι ssd. Tελος, θα χρειαστεις ενα καλο 12ρη fan που θα βαλεις στη ραχη του κουτιου για να βγαζει εξω το ζεστο αερα, 500rpm ειναι αρκετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για office και οχι super gaming επιδοσεις μπορεις να εχεις ενα σχεδον αθορυβο και αξιολογο συστημα με 500€.

Θα παρεις ενα ηχομονωτικο case(χωρις περιττες τρυπες και με αφρολεξ) και ενα fanless psu.

Για επεξστη δε σου λεω τον Sempron140 που ειναι ο φτηνοτερος, με +20€ παιρνεις εναν Αthlon x2 στα 65W και του βαζεις μια aftermarket fanless ψυκτρα.

Για καρτα η φτηνοτερη λυση που σου επιτρεπει να βλεπεις και HD ταινιες ειναι η 5450 στα 30€, fanless εννοειται. Αν θες να παιζεις και 3D games η καλυτερη λυση ειναι η "πρασινη" 4670. Μνημες DDR2/3 θα βαλεις με ψυκτρες. Σκληρο δισκο παιρνεις εναν green 500ρη intellipower στα 40€. Αν θες την απολυτη ησυχια υπαρχουν οι ssd. Tελος, θα χρειαστεις ενα καλο 12ρη fan που θα βαλεις στη ραχη του κουτιου για να βγαζει εξω το ζεστο αερα, 500rpm ειναι αρκετα.

 

Εμένα η μεγάλη μου "εμπειρία" πάντως μου λέει ότι αν κάνεις ολα τα παραπανω.. μετα κατά την διαρκεια ενός ελληνικου καλοκαιριού των 40+ χωρις aircondition θα μπορείς να βάζεις ένα αυγο μεσα στο κουτι και σε 10 λεπτα θα είναι ετοιμο βρασμένο!!! Οποτε δεν είναι κακή ιδέα .. δύο συσκευες σε μία υπολογιστής + βραστήρας!!! :P :P :P :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγχαρητηρια για τον οδηγο !!

 

Το θεμα της παστας δεν νομιζω οτι εχει νοημα να το συζητατε εδω.

 

Ο οδηγος ειναι προφανως για αρχαριο που θελει να φτιαξει πισι για πρωτη φορα, και να δουλευει!!

 

Προτεινω να μπουν περισσοτερες οδηγιες/λεπτομερειες για τις συνδεσεις κουτιου-μητρικης

Επισης, οδηγιες για το δυσκολο κουμπωμα της ψυκτρας

(κανενα θεμα ασφαλειας;;; π.χ. για το ρευμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα μέλη των οποίων τα μηνύματα σβήστηκαν: Για ψιλή κουβεντούλα, υπάρχει το MSN, τα p.m. και το εχμ, ας πούμε "shoutbox", στην κεντρική του forum.

 

Parsifal ψιλή κουβεντούλα μία καλησπέρα και ένα καλώς όρισα από τον Doc δεν θα το έλεγα αλλά τεσπα...

 

 

Eνταξει ρε Καρμεν(του Μπιζε?) εδω εκπροσωπο εχει ο Ολι Ρεν, αλιμονο αν δεν ειχες κι εσυ.

Τα ρε και οι ειρωνίες με μένα κομμένα grigoriou. Δεν μίλησα σχεδόν καθόλου για τα όσα είπες επειδή μας είχες δείξει το πλούσιο λεξιλόγιό σου στο logoθέμα. Από σεβασμό λοιπόν στην προσπάθεια ενός ατόμου που γράφει και βοηθάει πολύ κόσμο, έβγαλα το σκασμό... Λείπω και μέρες, δεν ασχολούμαι με το φόρουμ οπότε απαντάω στο ρε με μια καθυστέριση όση ακριβώς και της Ολυμπιακής τα καλοκαίρια στα αεροδρόμια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα σε όλους.

Να ρωτήσω, να μου επιβεβαιώσετε το ερωτημά μου.

(Μαζέυω κομμάτια για να συνθέσω ένα υπέροχο μηχάνημα, προς το παρόν έχω αγοράσει το Xpredator της AeroCool και το Newton R2 1000W της Fractal Design)

Λογικά πιστέυω οτι το τροφοδοτικό πρέπει να το τοποθετήσω με τον ανεμιστήρα προς τα κάτω για να βγαίνει η θερμότητα που παράγει το τροφοδοτικό, έξω απο το κουτί.

Βέβαια έχω κάνει και μία δέυτερη σκέψη (αντίθετη εντελώς με την πρώτη και λογικά είναι λάθος) η οποία είναι: να τοποθετήσω το τροφοδοτικό με τον ανεμιστήρα προς τα πάνω για να βοηθάει ο ανεμιστήρας του τροφοδοτικού την ροή αέρα μέσα στο κουτί για καλύτερη ψύξη.

Το Xpredator έχει φίλτρο κάτω απο την θέση του τροφοδοτικού (άρα με οδηγεί στην σωστή τοποθετησή του) αλλα βέβαια απο την άλλη έχει τρύπες, ετσι ωστε να μπορώ να βιδώσω το τροφοδοτικό και με τον ένα τρόπο και με τον άλλον.

Εσείς τί λέτε, Ποίος τρόπος, είναι σωστός κατα την γνώμη σας ;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και σε σένα .

Ο σωστός τρόπος είναι το τροφοδοτικό να παίρνει από έξω αέρα και να τον διώχνει έξω και όχι να παίρνει από μέσα και να τον βγάζει έξω γιατί χαλαει την ροη του αέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να συναρμολογήσω το συστήμα που αγορασα χθες. Προς το παρών έχουν χωρέσει όλα μέσα στο ίδιο κουτί αλλά έχουν προκύψει οι παρακάτω απορίες.

 

1) Η motherboard ειναι η GB Z68 UD4 B3 η οποία έχει επάνω 2 θέσεις για τροφοδοσία. Μια 24pin και μια 8pin. Πρέπει να δώσω ρέυμα και στις 2?

2) Η μνημη ειναι δυο dimmakia 2x4 giga ddr 3. Πρέπει να τοποθετηθούν διπλα διπλα η ενα και ενα (σε σχέση με τα 4, 2+2 slots που έχει η μητρικη για μνήμες)?

3) Η κάρτα είναι η 6950 και εχει 2 θέσεις για pci-E τροφοδοσία. Θέλουν ρεύμα και οι δυο θέσεις η μόνο η μία?

 

Αυτά τα ολίγα :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους. Προσπαθώ να συναρμολογήσω το συστήμα που αγορασα χθες. Προς το παρών έχουν χωρέσει όλα μέσα στο ίδιο κουτί αλλά έχουν προκύψει οι παρακάτω απορίες.

 

1) Η motherboard ειναι η GB Z68 UD4 B3 η οποία έχει επάνω 2 θέσεις για τροφοδοσία. Μια 24pin και μια 8pin. Πρέπει να δώσω ρέυμα και στις 2?

2) Η μνημη ειναι δυο dimmakia 2x4 giga ddr 3. Πρέπει να τοποθετηθούν διπλα διπλα η ενα και ενα (σε σχέση με τα 4, 2+2 slots που έχει η μητρικη για μνήμες)?

3) Η κάρτα είναι η 6950 και εχει 2 θέσεις για pci-E τροφοδοσία. Θέλουν ρεύμα και οι δυο θέσεις η μόνο η μία?

 

Αυτά τα ολίγα :).

Dark_Duck καλησπέρα.

1)Ναί.

2)Δες το manual της μητρικής σου,αν δεν βγάλεις άκρη πες μας να σε βοηθήσουμε.

3)Και οι δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dark_Duck καλησπέρα.

1)Ναί.

2)Δες το manual της μητρικής σου,αν δεν βγάλεις άκρη πες μας να σε βοηθήσουμε.

3)Και οι δύο.

 

 

2) Κοιταξα το manual και προτείνει 1 και 1. Τα εβαλα στο πρωτο και στο τριτο slot. Θα δω αν τα βλεπει και τα 8giga και θα ενημερώσω :).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Έχω ένα πρόβλημα με τα fan. H cpu cooler θέλει 2 cpu fan εξόδους στη μητρική ενώ η δικιά μου έχει μόνο 1. Για πείτε καμια ιδέα τι να κάνω. Με ένα γρήγορα ψάξιμο που έκανα λένε ότι άμα ενώσεις τα καλώδια των 2 fan δουλεύει κανονικά. Το χει κάνει κανείς; Επίσης άμα το βάλω στη θέση του system fan θα έχει κάποιο πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ένα πρόβλημα με τα fan. H cpu cooler θέλει 2 cpu fan εξόδους στη μητρική ενώ η δικιά μου έχει μόνο 1. Για πείτε καμια ιδέα τι να κάνω. Με ένα γρήγορα ψάξιμο που έκανα λένε ότι άμα ενώσεις τα καλώδια των 2 fan δουλεύει κανονικά. Το χει κάνει κανείς; Επίσης άμα το βάλω στη θέση του system fan θα έχει κάποιο πρόβλημα;

True δουλεύει κανονικά...

 

Στο δευτερο δεν θα έχεις θέμα, απλά οι στροφές σε πρόγραμμα αντί για cpu fan στροφές θα είναι σε system fan...

 

edit: Βάλε στο cpu fan για να πηγαίνουν κ οι στροφές βάση θερμοκρασιών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπάρχει κανένα καλό video στο youtube; Μην το κάνω στα τυφλά. :D

Δες αυτό δεν είναι κάτι δύσκολο

 

http://www.overclock.net/other-hardware-mods/881473-how-use-2-fans-1-header.html

 

Χρησιμοποίησε ένα λεπτό κατσαβίδι, πάτα τις υποδοχές του ανεμιστήρα και τράβα το καλώδιο. Για να μην μπερδευτείς, βγάζε τα ένα ένα από τον κάθε ανεμιστήρα, σύνδεσέ τα όπως βλέπεις στην εικόνα, κούμπωσέ τα (απλά τα πιέζεις) και προχωράς στο επόμενο χρώμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...