Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

επειδη εγω δεν θα δικαιουμαι φετος το κοινωνικο τιμολογιο και το σπιτι ειναι δωρεαν παραχωρημενο απο την μητερα μου,μπορω να αλλαξω το ονομα και να το βαλω στην μητερα μου ωστε να δικαιουμαι ξανα το κοινωνικο τιμολογιο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, eidikos33 είπε

επειδη εγω δεν θα δικαιουμαι φετος το κοινωνικο τιμολογιο και το σπιτι ειναι δωρεαν παραχωρημενο απο την μητερα μου,μπορω να αλλαξω το ονομα και να το βαλω στην μητερα μου ωστε να δικαιουμαι ξανα το κοινωνικο τιμολογιο? 

Αμα αλλαξεις ονομα στο λογ/σμο τοτε δε θα μπορεις καν να αιτηθεις κοτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, eidikos33 είπε

Θα μπορώ του χρόνου;

Θα μπορεις οταν ξαναερθει στο ονομα σου🙂

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους,

Έκανα αίτημα αλλαγής ονόματος στη ΔΕΗ ηλεκτρονικά για διαμέρισμα στο οποίο είμαι ιδιοκτήτης και υπάρχει ρεύμα μέχρι τώρα στο όνομα του ενοικιαστή που έφυγε πριν λίγες ημέρες.

Στο email που μου απέστειλαν προς υπογραφή συμπεριλαμβάνονται 2 υπεύθυνες δηλώσεις, από τις οποίες η μία αφορά την αποδοχή μεταφοράς χρεών που υπάρχουν στο ΑΦΜ μου (δεν υπάρχουν χρέη) και η δεύτερη "Υπεύθυνη Δήλωση αναγνώρισης οφειλής" που αναφέρει τα εξής: "Είμαι ήδη χρήστης του ακινήτου που βρίσκεται στη θέση ... με ΑΠ ΧΧΧΧΧ και δηλώνω ότι αποδέχομαι ανεπιφύλακτα την οφειλή που θα προκύψει μετά την έκδοση του τελικού λογαριασμού και αιτούμαι την ενσωμάτωση αυτής πλην των ποσών υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) σε λογαριασμό ηλεκτρικής ενέργειας που θα εκδοθεί μετά την ολοκλήρωση της νέας σύναψης Σύμβασης Προμήθειας για το υπόψη ακίνητο. Το ποσό αυτό μπορεί να διακανονιστεί με νέο αίτημά μου, μετά την έκδοση του λογαριασμού ηλεκτρικής ενέργειας που θα το περιλαμβάνει και θα εμφανίζεται διακριτά. Τα ποσά υπέρ Τρίτων (Δήμου & ΕΡΤ) θα εξοφληθούν, μετά την ολοκλήρωση της μεταφοράς και την ενημέρωσή μου με σχετική επιστολή για το ακριβές ποσό, ως υπόλοιπο το Τελικού Λογαριασμού."

Αυτό σημαίνει ότι αν έχει χρέος στη συγκεκριμένη παροχή ο ενοικιαστής θα μεταφερθεί σε εμένα αν το αποδεχθώ ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kn784 είπε

Έκανα αίτημα αλλαγής ονόματος στη ΔΕΗ ηλεκτρονικά για διαμέρισμα στο οποίο είμαι ιδιοκτήτης και υπάρχει ρεύμα μέχρι τώρα στο όνομα του ενοικιαστή που έφυγε πριν λίγες ημέρες.

Εγώ στη θέση σου δεν θα  αλλαζα μέχρι να το κόψουν Ειδοποίησέ τον με έγγραφο e- mail - sms  δοστου λίγες μέρες κι αν δεν πάει κανε χρήση κι αστον να χρεώνεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, kn784 είπε

Αυτό σημαίνει ότι αν έχει χρέος στη συγκεκριμένη παροχή ο ενοικιαστής θα μεταφερθεί σε εμένα αν το αποδεχθώ ή κάτι άλλο;

θα μεταφερθεί σε σένα αν το υπογράψεις , προς το παρών δεν έχω βρει νομοθετικό πλαίσιο γιαυτήν την περίπτωση . Προφανώς και το κάνουνε για να μη φορτώνονται φέσια

Αν είναι μεγάλο το ποσό και δεν το πληρώνει ο προηγούμενος ,υποθέτω οτι μπορείς να ζητήσεις μόνο την πληρωμή του ρεύματος και τα δημοτικά τέλη να τα διεκδικήσει ο δήμος

Ψάξτο πάντως , κανονικά ο λογαριασμός ακολουθεί το ΑΦΜ

το μόνο που ξέρω οτι ισχύει ,είναι χρέος μέχρι 150€ ,για να αλλάξει κάποιος πάροχο αλλιώς ο προηγούμενος δικαιούται να δώσει εντολή για διακοπή

δεν ξέρω αν σε βοηθά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ιδιοκτητης ή ο νεος ενοικιαστης δεν εχει καμμια απολυτως ευθυνη για τυχον χρεος προηγουμενου χρηστη της παροχης.

Ολα τα αλλα ειναι κοπλακια της ΔΕΗ για να γλυτωσει τα φεσια αλλα δεν μας αφορα .

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Γιάννης Platano είπε

Ολα τα αλλα ειναι κοπλακια της ΔΕΗ για να γλυτωσει τα φεσια αλλα δεν μας αφορα .

καλά τα λες Αλλα αν μπουν υπογραφές και  έρθει το κουστούμι ποιος το πληρώνει ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, hp8 είπε

Εγώ στη θέση σου δεν θα  αλλαζα μέχρι να το κόψουν Ειδοποίησέ τον με έγγραφο e- mail - sms  δοστου λίγες μέρες κι αν δεν πάει κανε χρήση κι αστον να χρεώνεται

Τον έχω ενημερώσει αλλά γενικά δεν υπάρχει συνεννόηση. Μου είχε αναφέρει ότι έχει κάνει διακοπή αλλά δεν έχει κάνει γιατί ρεύμα υπάρχει ακόμη και μου ανέφερε ξανά ότι έκανε τώρα, ομοίως μου έχει αναφέρει ότι έχει εξοφλήσει (αλλά το ιδιο είχε αναφέρει και για κοινοχρηστα, ευδαπ και δεν ίσχυε).

1 ώρα πριν, korakios είπε

θα μεταφερθεί σε σένα αν το υπογράψεις , προς το παρών δεν έχω βρει νομοθετικό πλαίσιο γιαυτήν την περίπτωση . Προφανώς και το κάνουνε για να μη φορτώνονται φέσια

Αν είναι μεγάλο το ποσό και δεν το πληρώνει ο προηγούμενος ,υποθέτω οτι μπορείς να ζητήσεις μόνο την πληρωμή του ρεύματος και τα δημοτικά τέλη να τα διεκδικήσει ο δήμος

Ψάξτο πάντως , κανονικά ο λογαριασμός ακολουθεί το ΑΦΜ

το μόνο που ξέρω οτι ισχύει ,είναι χρέος μέχρι 150€ ,για να αλλάξει κάποιος πάροχο αλλιώς ο προηγούμενος δικαιούται να δώσει εντολή για διακοπή

δεν ξέρω αν σε βοηθά

Το ποσό δεν το γνωρίζω γιατί εγώ δεν έχω λάβει κάποιο λογαριασμό του.

10 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Ο ιδιοκτητης ή ο νεος ενοικιαστης δεν εχει καμμια απολυτως ευθυνη για τυχον χρεος προηγουμενου χρηστη της παροχης.

Ολα τα αλλα ειναι κοπλακια της ΔΕΗ για να γλυτωσει τα φεσια αλλα δεν μας αφορα .

 

Θα καλέσω τη ΔΕΗ να δω μήπως βγάλω άκρη. Το ίδιο θα συναντήσω αν κάνω αίτηση και σε άλλο πάροχο γνωρίζει κάποιος;

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις και για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kn784 είπε

Το ίδιο θα συναντήσω αν κάνω αίτηση και σε άλλο πάροχο γνωρίζει κάποιος;

όχι , αλλά πλέον δεν υπάρχει άλλος πάροχος (η χοντρική εκτοξεύθηκε)

μπες στο https://my.rae.gr/ απο τώρα για να μη χάνεις χρόνο , κάνε λογαριασμό και μετά αίτημα παράπονο προς ΔΕΗ οτι δε δέχεται η ΔΕΗ αλλαγή ονόματος με κίνδυνο μάλιστα να κοπεί το ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, hp8 είπε

καλά τα λες Αλλα αν μπουν υπογραφές και  έρθει το κουστούμι ποιος το πληρώνει ?

Να μην πεσουν υπογραφες...Να πας  σε καταστημα και να απαιτησεις αλλαγη ονοματος απειλωντας για συνηγορο του καταναλώτη και ΡΑΕ .Δεν ειναι το πιο ευκολο αλλα δυστυχως δεν βλεπω αλλη λυση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

απειλωντας για συνηγορο του καταναλώτη

Ο συνήγορος του καταναλωτή , δεν ξέρω , γιατί δεν έχει λογαριασμό και κάποιο πρόβλημα σε χρέωση ίσως για συνήγορο του πολίτη

Όμως όπως όλες οι διαδικασίες , είναι αργές , γιαυτό και πρέπει να αναφέρει πιθανότητα διακοπής ρεύματος που εκεί υπάρχουν νομικές κυρώσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Να πας  σε καταστημα και να απαιτησεις αλλαγη ονοματος απειλωντας για συνηγορο του καταναλώτη και ΡΑΕ .

Ο  kn784 να το διαβάσει  μη μπλέξει 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά τι λέτε? το χρέος στη ΔΕΗ ακολουθεί το ΑΦΜ του ενοικιαστή. Η ΔΕΗ είναι υποχρεωμένη να κυνηγήσει τον ενοικιαστή για τα χρέη. Απλά επειδή δε θέλουν προφανώς να κάνουν όλη αυτή τη διαδικασία βρήκαν την εύκολη λύση να τα φορτώσουν στον ιδιοκτήτη

2 ώρες πριν, kn784 είπε

Αυτό σημαίνει ότι αν έχει χρέος στη συγκεκριμένη παροχή ο ενοικιαστής θα μεταφερθεί σε εμένα αν το αποδεχθώ ή κάτι άλλο;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια απάντηση.

Δε θα υπογράψεις τίποτα από αυτά που σου έδωσαν, πάνε να σου φορτώσουν χρέη άλλου

Επεξ/σία από Nabuko
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...