Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, catas είπε

Kαλημέρα.Εκμισθώνουμε μονοκατοικια απο το 2014 αλλά δεν έγινε ποτέ μεταφορά της παροχής με αποτέλεσμα να βαρυνεται  για τους λογαριασμούς η μητέρα μου, που είναι ιδιοκτήτρια . Δηλωμένο είναι το αφμ του πατερα μου (κανουν κοινη φορολογικη μου ειπε γι αυτο). Ευτυχώς οι νοικαρηδες, συμφωνουν να πληρωσουν το ρευμα και επιτελους να κανουν τη μεταφορα. Τι θα χρειαστουν περα απο μισθωτηριο; Μπορεί να μεταφερθεί και η υπαρχουσα οφειλη στο νεο αφμ για να τα διακονονισουν και τι θα χρειαστει; η πρεπει να τα πληρωσουμε εμεις και να τους τα ζηταμε μετα; ακομα αν φαίνεται στο μισθωτηριο οτι η εναρξη της μισθωσης εγινε από τότε;  επισης θα εχω προβλημα με το αφμ που δεν ειναι της ιδιοκτητριας; ευχαριστω. 

Αν συνεναισουν οι νοικιαρηδες γινεται αλλα δεν ξερω τι διακανονισμος μπορει να γινει και με τι προκαταβολη ( συννηθως το 30%).Αν εχουν περασει 14 χρονια απο το πιστοποιητικο ηελκτρολογου θα χρειαστει νεο καπου 50-60 ευρω και αν το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης πρπει να μπει με αλλο ενα 50αρι κοστος.

Θα χρειαστει και το μισθωτηριο απο το taxis .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Γιάννης Platano είπε

Αν συνεναισουν οι νοικιαρηδες γινεται αλλα δεν ξερω τι διακανονισμος μπορει να γινει και με τι προκαταβολη ( συννηθως το 30%).Αν εχουν περασει 14 χρονια απο το πιστοποιητικο ηελκτρολογου θα χρειαστει νεο καπου 50-60 ευρω και αν το σπιτι δεν εχει ρελε διαφυγης πρπει να μπει με αλλο ενα 50αρι κοστος.

Θα χρειαστει και το μισθωτηριο απο το taxis .

δηλαδή πρέπει εμείς να κάνουμε διακανονισμό πριν τη μεταφορά ή γίνεται και η μεταφορά και μετά διακανονισμος; :Ρ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αναφορικά με τα χρήματα που πληρώνεις βάσει τετραγωνικών για μονοφασικό, (αυτο το περιπου 0,50 /τμ)  τωρα που είναι η μητερα μου στην ΔΕΗ για συναψη νεας σμβασης, της ειπαν πως εχει αλλάξει προσφάτως και είτε νεα συμβαση, ειτε αλλαγη ονοματος, ειτε επανασυνδεση,είτε..είτε..είτε, ειναι 130 ευρω. Και πως αυτα τα χρηματα ΔΕΝ ειναι έναντι ή δοσεις ή οτιδηποτε άλλο αφορα τους λογαριασμους που υπηρχαν στον προηγουμενο κατοχο του ρολογιου παρα είναι φιξ πληρωμή για κάθε ενδιαφερομενο. Αραγε, έτσι είναι; Εχει πραγματικά αλλάξει η χρέωση ή της πουλάνε φουμαρα της γυναίκας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, nounoumou είπε

Αναφορικά με τα χρήματα που πληρώνεις βάσει τετραγωνικών για μονοφασικό, (αυτο το περιπου 0,50 /τμ)  τωρα που είναι η μητερα μου στην ΔΕΗ για συναψη νεας σμβασης, της ειπαν πως εχει αλλάξει προσφάτως και είτε νεα συμβαση, ειτε αλλαγη ονοματος, ειτε επανασυνδεση,είτε..είτε..είτε, ειναι 130 ευρω. Και πως αυτα τα χρηματα ΔΕΝ ειναι έναντι ή δοσεις ή οτιδηποτε άλλο αφορα τους λογαριασμους που υπηρχαν στον προηγουμενο κατοχο του ρολογιου παρα είναι φιξ πληρωμή για κάθε ενδιαφερομενο. Αραγε, έτσι είναι; Εχει πραγματικά αλλάξει η χρέωση ή της πουλάνε φουμαρα της γυναίκας;

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/egguisi/poio-einai-to-poso-tis-egguisis-pou-prepei-na-kata 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/6/2018 στις 9:51 ΠΜ, nounoumou είπε

Αναφορικά με τα χρήματα που πληρώνεις βάσει τετραγωνικών για μονοφασικό, (αυτο το περιπου 0,50 /τμ)  τωρα που είναι η μητερα μου στην ΔΕΗ για συναψη νεας σμβασης, της ειπαν πως εχει αλλάξει προσφάτως και είτε νεα συμβαση, ειτε αλλαγη ονοματος, ειτε επανασυνδεση,είτε..είτε..είτε, ειναι 130 ευρω. Και πως αυτα τα χρηματα ΔΕΝ ειναι έναντι ή δοσεις ή οτιδηποτε άλλο αφορα τους λογαριασμους που υπηρχαν στον προηγουμενο κατοχο του ρολογιου παρα είναι φιξ πληρωμή για κάθε ενδιαφερομενο. Αραγε, έτσι είναι; Εχει πραγματικά αλλάξει η χρέωση ή της πουλάνε φουμαρα της γυναίκας;

πας σε παροχο και ξεμπερδευεις.Μια φιλη μου πηγε ΔΕΗ και της ζητησαν για 30τμ επαγγελματικη στεγη εγγυηση 500ε.Επαθε σοκ.

Πηγε στην ΚΕΝ  που ηταν κοντα της(δεν κανω διαφημιση απλα παραθετω τα γεγονοτα) και της ζητησαν 50ε και θα εχει τιμη νυχτερινου ρευματος 24ωρες το 24ωρο.Φυσικα και το εκλεισε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις ‎24‎/‎6‎/‎2018 στις 2:49 ΠΜ, gponiris είπε

πας σε παροχο και ξεμπερδευεις.Μια φιλη μου πηγε ΔΕΗ και της ζητησαν για 30τμ επαγγελματικη στεγη εγγυηση 500ε.Επαθε σοκ.

Πηγε στην ΚΕΝ  που ηταν κοντα της(δεν κανω διαφημιση απλα παραθετω τα γεγονοτα) και της ζητησαν 50ε και θα εχει τιμη νυχτερινου ρευματος 24ωρες το 24ωρο.Φυσικα και το εκλεισε.

Aπ ότι βλεπω στο σαιτ της κεν, το νυχτερινο για τις επιχειρησεις και για τις οικιες ειναι ακριβοτερο από το οικιακο νυχτερινο της δεη.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα,

εδώ και λίγα χρόνια νοικιάζω οικία και δεν είχα ενδιαφερθεί μέχρι τώρα να μεταφέρω την παροχή της ΔΕΗ στο όνομα μου. Είναι ακόμα στο όνομα της ιδιοκτήτριας ενώ εγώ είμαι συνεπέστατος στους  λογαριασμούς. Μετά από παραίνεση φίλου, είδα ότι μπορώ να ενταχθώ στο ΚΟΤ-Β και είπα να δω πως γίνεται η αλλαγή ονόματος. Διάβασα τις τελευταίες 20 σελίδες στο θέμα και έχω τις εξής απορίες:

  1. Η ιδιοκτήτρια μου (που γενικά τα πάμε πολύ καλά) λέει ότι το ρολόι είναι αρχαίο και η ΔΕΗ θα πει ότι θέλει αλλαγή και αυτό στοιχίζει μερικές εκατοντάδες € που θα τις χρεωθούμε εμείς. Ισχύει κάτι τέτοιο;
  2. Στο taxisnet γράφει ότι ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, αυτό προφανώς σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε την διαδικασία με τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη κλπ κλπ, ε;
  3. Υπάρχει ημερομηνία λήξης για τις νέες αιτήσεις στο ΚΟΤ; Δεν το βρήκα κάπου στα λινκς που έχουν δοθεί, αλλά λέω, μήπως έχει λήξει και το κάνω τσάμπα...
  4. Υπάρχει νεότερο, επιβεβαίωση ή διάψευση ότι πήγε την εγγύηση φιξ στα 130€ η ΔΕΗ; Ακριβαίνουν πολύ τα κόστη τότε και δεν ξέρω αν μπορώ να τα διαθέσω...
  5. Ξέρω σίγουρα ότι παλιά, μπορούσες να έχεις νυχτερινό τιμολόγιο μέσα στην μέρα. Σπίτι που είχε νοικιάσει η μάνα μου πριν 20 χρόνια στο Ηράκλειο Κρήτης, είχε νυχτερινό τιμολόγιο κατά την διάρκεια της ημέρας. Παίζει κάτι τέτοιο τώρα, να ορίζουμε εμείς ποιες ώρες θέλουμε νυχτερινό τιμολόγιο, ή πλέον στην ψηφιακή εποχή τέτοιες πατέντες δεν παίζουν;

Τελευταίο και άσχετο, α, ρε ινσόμνια, μέχρι και σε αυτά τα θέματα πρώτο αποτέλεσμα στο google είσαι. Και για αυτό υπεύθυνοι είναι οι χρήστες που απαντάνε ορθά και βοηθάνε τόσο κόσμο να βρει απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν από αυτούς που πρέπει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekkli είπε

Καλημέρα,

εδώ και λίγα χρόνια νοικιάζω οικία και δεν είχα ενδιαφερθεί μέχρι τώρα να μεταφέρω την παροχή της ΔΕΗ στο όνομα μου. Είναι ακόμα στο όνομα της ιδιοκτήτριας ενώ εγώ είμαι συνεπέστατος στους  λογαριασμούς. Μετά από παραίνεση φίλου, είδα ότι μπορώ να ενταχθώ στο ΚΟΤ-Β και είπα να δω πως γίνεται η αλλαγή ονόματος. Διάβασα τις τελευταίες 20 σελίδες στο θέμα και έχω τις εξής απορίες:

  1. Η ιδιοκτήτρια μου (που γενικά τα πάμε πολύ καλά) λέει ότι το ρολόι είναι αρχαίο και η ΔΕΗ θα πει ότι θέλει αλλαγή και αυτό στοιχίζει μερικές εκατοντάδες € που θα τις χρεωθούμε εμείς. Ισχύει κάτι τέτοιο;
  2. Στο taxisnet γράφει ότι ΔΕΝ ΟΡΙΣΤΗΚΕ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΠΙΣΤΟΠΟΙΗΤΙΚΟ, αυτό προφανώς σημαίνει ότι πρέπει να κάνουμε την διαδικασία με τον πιστοποιημένο εγκαταστάτη κλπ κλπ, ε;
  3. Υπάρχει ημερομηνία λήξης για τις νέες αιτήσεις στο ΚΟΤ; Δεν το βρήκα κάπου στα λινκς που έχουν δοθεί, αλλά λέω, μήπως έχει λήξει και το κάνω τσάμπα...
  4. Υπάρχει νεότερο, επιβεβαίωση ή διάψευση ότι πήγε την εγγύηση φιξ στα 130€ η ΔΕΗ; Ακριβαίνουν πολύ τα κόστη τότε και δεν ξέρω αν μπορώ να τα διαθέσω...
  5. Ξέρω σίγουρα ότι παλιά, μπορούσες να έχεις νυχτερινό τιμολόγιο μέσα στην μέρα. Σπίτι που είχε νοικιάσει η μάνα μου πριν 20 χρόνια στο Ηράκλειο Κρήτης, είχε νυχτερινό τιμολόγιο κατά την διάρκεια της ημέρας. Παίζει κάτι τέτοιο τώρα, να ορίζουμε εμείς ποιες ώρες θέλουμε νυχτερινό τιμολόγιο, ή πλέον στην ψηφιακή εποχή τέτοιες πατέντες δεν παίζουν;

Τελευταίο και άσχετο, α, ρε ινσόμνια, μέχρι και σε αυτά τα θέματα πρώτο αποτέλεσμα στο google είσαι. Και για αυτό υπεύθυνοι είναι οι χρήστες που απαντάνε ορθά και βοηθάνε τόσο κόσμο να βρει απαντήσεις εκεί που δεν υπάρχουν από αυτούς που πρέπει.

1. Οχι δεν ισχυει .Αν θελει αλλαγη θα το κανει ο ΔΕΔΔΗΕ χωρις επιβαρυνση

2.Δεν αφορα την ΔΕΗ

3.Δεν το ξερω

4.Οχι δεν ισχυουν τα 130 ευρω. 0,50 ευρω περιπου ανα τετραγωνικο για μονοφασικο 

5 . Οι ωρες του νυχτερινου ειναι 

 

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/timologia/oikiako-timologio-me-xronoxrewsi-oikiako-nuxterino/wrario 

6.Μαλλον θα χρειστεις πιστοποιητικο ηελκτρολογου εγκαταστασεων . Κοστος 50-60 ευρω αλλα αν δεν υπαρχει ρελε στον πινακα πρεπει να βαλει .30-40 ευρω κοστος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, rus είπε

Aπ ότι βλεπω στο σαιτ της κεν, το νυχτερινο για τις επιχειρησεις και για τις οικιες ειναι ακριβοτερο από το οικιακο νυχτερινο της δεη.

Δεν εχω κανει συγκριση μεταξυ των εταιρειων στις τιμες για νυχτερινα ρευματα για να σου απαντησω

Επεξ/σία από gponiris
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, gponiris είπε

Δεν εχω κανει συγκριση μεταξυ των εταιρειων στις τιμες για νυχτερινα ρευματα για να σου απαντησω

Δεδομενα μετεφερα, δεν περιμενα καποια απαντηση.

Επεξ/σία από rus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, ekkli είπε

Καλημέρα,

εδώ και λίγα χρόνια νοικιάζω οικία και δεν είχα ενδιαφερθεί μέχρι τώρα να μεταφέρω την παροχή της ΔΕΗ στο όνομα μου. Είναι ακόμα στο όνομα της ιδιοκτήτριας ενώ εγώ είμαι συνεπέστατος στους  λογαριασμούς. Μετά από παραίνεση φίλου, είδα ότι μπορώ να ενταχθώ στο ΚΟΤ-Β και είπα να δω πως γίνεται η αλλαγή ονόματος....

Αν δεν βλεπεις να προχωραει το θεμα με την ιδιοκτητρια λογω αρνησης/φοβων της,προτεινε της οταν βγαινει ο λογαριασμος σου να πληρωνεις το ποσο που θα αναλογουσε αν επαιρνες το ΚΟΤ.

Απλα πρεπει να ξερεις να τα υπολογισεις ;) 

2 λεπτά πριν, rus είπε

Δε χρειαζεται να μου απαντησεις κατι όταν προκειται για δεδομενα.

Το μονο που δεν ανεφερες ειναι οτι η ΔΕΗ δεν δινει 24 ωρες το 24ωρο νυχτερινο.Ειναι και αυτο ενα δεδομενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, gponiris είπε

Το μονο που δεν ανεφερες ειναι οτι η ΔΕΗ δεν δινει 24 ωρες το 24ωρο νυχτερινο.Ειναι και αυτο ενα δεδομενο

Δε μπορουμε να αναφερουμε τα παντα σε μια γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι σχεση εχουν τα προηγουμενα post με την αλλαγη ονοματος ?

Υπαρχει αλλο θεμα εδω για εναλλακτικους παροχους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...