Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ


horsepower

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για αλλαγή ονόματος λογαριασμού ΔΕΗ σε κοινόχρηστο ή καλύτερα επιτροπή πολυκατοικίας στην ΔΕΗ Θεσσαλονίκης (26 Οκτωβρίου) θα χρειαστεί μία εξουσιοδότηση, μη θεωρημένη από ΚΕΠ καθώς έπρεπε να πάει όλη η πολυκατοικία σε ΚΕΠ ταυτόχρονα αν την ήθελαν με σφραγίδα για το γνήσιο της υπογραφής. Για να μην πρέπει να πάει κάποιος δύο φορές και περιμένει ώρες επισυνάπτω εδώ το έγγραφο αν θέλει να το έχει έτοιμο. Η εγγύηση πρέπει να πληρωθεί την ίδια μέρα, είναι μεγάλη στα κοινόχρηστα  στο τριφασικό (305€ συνήθως) και πάει με τα τ.μ. και το είδος χρήσης (τριφασικό κτλ).
Στο 11770 λένε ακριβώς το ποσό.
Επισυνάπτω σάρωση του εγγράφου.

Εξουσιοδότηση ΔΕΗ.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 2,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα. Πηρα τηλεφωνο σημερα ΔΕΗ Λαρισας για γκαρσονιερα που νοικιασα. Ρωτησα ποσο ειναι η εγγυηση για να συνδεθει το ρευμα.
Δεν με ρωτησαν τετραγωνικα, μου απαντησαν 130 ευρω. Στην αυθορμητη απάντησή μου "130 ευρώ για μια γκαρσονιέρα?" η απαντηση ήταν μάλιστα κύριε πλεον η εγγυηση ειναι 130 ευρώ.
Αλλαξε η πολιτική της ΔΕΗ?
*Δεν εχει τριφασικό

Επεξ/σία από Insomnemonic
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μου απαντησω για να μου λυθει η απορια :)

Πηρα τηλεφωνο ΔΕΗ αλλης πολης και ρωτησα υποκρινομενος οτι θελω να βαλω ρευμα σ αυτη την πολη.

130 ευρω. Δεν απασχολουν πλεον τα τετραγωνικα. 130.

Η ΔΕΗ δεν θελει προφανως πελατες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Joshua21 είπε

0,56€ ανά τετραγωνικό ήταν η εγγύηση για μονοφασική παροχή, έχει αλλάξει κάτι?

Ποτε ισχυε αυτό? Γιατι εγω που εβαλα το 2006 δε μου βγαινει τέτοιος υπολογισμος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι ηξερα κι εγω, ανάλογα τα τετραγωνικά.
Ε δεν με ρωτησαν τετραγωνικά, θέλουν 130.
Δεν πήγα κάποια χαρτιά, απλα τους ρώτησα τι χρειάζεται για να συνδέσουν το ρεύμα στο σπίτι που θα νοικιάσω στο όνομά μου.

Σε επόμενη ερωτηση καλα είτε 30 είτε 230 τετραγωνικά 130 ευρώ θέλετε;
Η απάντηση του υπαλλήλου ήταν αποστομωτική. Το ιδιο αναρωτιόμαστε κι εμείς κύριε. Πάντως έτσι είναι τώρα τα πράγματα.

Πρέπει να είναι των τελευταίων ημερών απόφαση.
Θα αφήσω τελευταια στιγμή να κάνω τη συνδεση, μήπως έχει γίνει λάθος, ή μήπως το αλλάξουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ρωτησω κατι και σορυ αν εχει ηδη απαντηθεί ,τι γινεται με τους μακαριτες? Είναι υποχρεωτικο να μεταβιβαστει ο λογ/σμος στο ονομα καποιου ζωντανου, ή μπορει να βγαινει επ απειρον στο ονομα του μακαριτη? Κι αν σχηματιστει ένα τεραστιο χρεος στο ονομα του μακαριτη, ποιος θα το πληρωσει? οι κληρονομοι? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά όντως πήγα και εγώ στην ΔΕΗ της περιοχής μου, και μου είπαν 130 ευρώ για αλλαγή ονόματος. Αυτό άλλαξε από ότι μου είπαν τώρα τελευταία, και δεν πηγαίνει πλέον η εγγύηση βάσει των τετραγωνικών. Ρώτησα επίσης αν μπορώ να το πληρώνω σε δόσεις στους επόμενους λογαριασμούς και μου είπαν δεν γίνεται και για να συνεχιστεί η διαδικασία θα πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ στο υποκατάστημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, kostis_74 είπε

Καλημέρα παιδιά όντως πήγα και εγώ στην ΔΕΗ της περιοχής μου, και μου είπαν 130 ευρώ για αλλαγή ονόματος. Αυτό άλλαξε από ότι μου είπαν τώρα τελευταία, και δεν πηγαίνει πλέον η εγγύηση βάσει των τετραγωνικών. Ρώτησα επίσης αν μπορώ να το πληρώνω σε δόσεις στους επόμενους λογαριασμούς και μου είπαν δεν γίνεται και για να συνεχιστεί η διαδικασία θα πρέπει να πληρωθεί εφάπαξ στο υποκατάστημα.

Τι εννοεις με δοσεις τους λογαριασμους ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, Γιάννης Platano είπε

Τι εννοεις με δοσεις τους λογαριασμους ?

Το προφανές. 

Το πόσο των 130 να το καταβάλει τμηματικά σε ισόποσες δόσεις στους επόμενους λογαριασμούς. 

Δεν το βλέπω παράλογο αλλά με τόσα πιστόλια που έχει φάει η ΔΕΗ από τους τζαμπατζιδες πως να την αδικήσει κάνεις για το εφάπαξ του πράγματος. 

 

 

Εκτός κ αν το περίφημο σαντουιτσακι των σφραγιδοπατητων της ΔΕΗ πρέπει να σερβίρεται με σολομό κ δεν μας το λένε :lol: 

 

 

Επεξ/σία από chill
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα και απο εμένα παιδιά.Ερώτηση προς Γιάννη που ξέρει και προς οποιονδήποτε,γιατί έχω φτάσει ένα θέμα μέχρι το τέλος αλλά στη χώρα του παραλόγου δεν βγάζεις άκρη.

Σπίτι δικό μου σαν ιδιοκτήτης.Παροχή στο όνομα μου.Ενοικιαστής από την πρώτη στιγμή με κορόιδευε ότι θα πάει στη ΔΕΗ αλλά τίποτα.Είχε χρέη προς αυτήν.

Αυτό είναι ένα άλλο θέμα για όποιον θέλει να σε κοροιδέψει.Το μισθωτήριο πρώτα το αποδέχεται και μετα δεν πάει ΔΕΗ για να γυρίσει την παροχή στο όνομα του.Απλά εσύ θα χάσεις μετά 3 μήνες για να τον πετάξεις έξω και θα μπεις και μέσα.Αυτό το τονίζω για να πω ότι η ΔΕΗ δεν έχει καμία ασφαλιστική δεικλίδα για τον ιδιοκτήτη και την παροχή να την πάρει στο όνομα του δεν γίνεται αν δεν θέλει από τη στιγμή που  υπογράφεις πρώτα μισθωτήριο και είσαι εκτεθειμένος.Στη χώρα της μπανανίας που ζούμε αυτό για όσους λένε ότι είναι έγκλημα που δεν το γύρισες.Κλασσικό παράδειγμα δικό μου με μέγιστο απατεώνα.

4 χρόνια μέσα με προβλήματα και χρέη ενοικίων τα οποια ξόφλησε, αλλά άφησε τη ΔΕΗ 2.000€.Έβαζε λίγα λίγα λεφτά μέσα για αυτό δεν το κόβανε.Κάποια στιγμή το κόβανε και αυτό φαινότανε και στα τερματικά της ΔΕΗ αλλά σήκωνε την ασφάλεια όπως ξέρετε και είχε κανονικά ρεύμα. Όταν του έκανα έξωση λοιπόν και έφυγε νύχτα το πρώτο πράγμα που κάναμε και συνεχίσαμε τη διαδικασία της έξωσης ενώ είχε φύγει,ήταν να μιλήσουμε με το δικηγόρο της ΔΕΗ, αν δικαιωθούμε από το δικαστήριο για την οφειλή μας να τη μεταφέρουμε στο αφμ του.

Μας είπε καταφατικά ναι σε περίπτωση που υπάρξει θετική δικαστική απόφαση.

Δικαιώθηκα σε όλα και το δικαστήριο έκρινε ότι η οφειλή αφορά τον συγκεκριμένο ενοικιαστή για αυτό την  έκανε και δεκτή.

Η ΔΕΗ ανέθεσε σε δικηγορική εταιρία την είπσραξη του ποσού,μας καλέσανε μας είπανε ότι δεν μπορούμε να το ζητήσουμε από εσας μετά την απόφαση,τον άλλον τον ενοχλήσανε αλλά τίποτα,και ξαναγύρισε ο φάκελος στη ΔΕΗ.

Τώρα λοιπόν που πήγα στη  Διευθύντρια και ήταν και γνώστή μου, λέει δεν γίνεται αυτό υπόλογος είμαι εγώ επειδή η παροχή είναι στο όνομα μου.Της το απέκλεισα να πληρώσω και της το είπα θα κάνω και μήνυση γιατί συνεχίζανε και τιμολογούσανε ενώ φαινότανε κομμένο στο σύστημα τους.

Η ερώτηση μου είναι η εξής επειδή βρήκα έναν με ανάλογη περιπτωση.Μεταφορά χρέους στο ΑΦΜ του αφού έχω,συμβόλαιο μίσθωσης,δικαστική απόφαση θα μπορέσω να κάνω;

Θα το πάω μέχρι τέλους.Δεν έχω σε κανέναν εμπιστοσύνη και κανείς δεν πλήρωνει τις συνέπειες των λεγομένων του.Αν ήταν έτσι θα είχα μπει σε διακανονισμό από τη αρχή και όχι να κάνω δικαστικό αγώνα και τώρα να μου λένε ότι το χρέος είναι δικό μου.

Ευχαριστώ και απλά είμαι εξοργισμένος τόσα χρόνια .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικο δημοσιο.Οτι χειροτερο σε τετοια θεματα, αλλα και σε αλλα οπως φορολογικα-κληρονομικα κ.α.Δεν ξεμπερδευεις ουτε νεκρος.Ανα πασα στιγμη και σε ασχετο χρονο 10ετιων, μπορει να θυμηθουνε ωφειλη.

Ασχετο, αλλα εμενα μου ηρθε ωφειλη ΤΩΡΑ για ασφαλιση ΟΓΑ  το 2000.Μετα απο 18 χρονια, χωρις να ασφαλιστικα ποτε.Εκτος και εαν εκανε τιποτε η συγχωρεμενη η μανα μου.Α ξεχασα, στειλανε ενφια στην γιαγια  μου, που πεθανε, ξεχασα και εγω ποτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάμε δεν υπάρχει ένας σοβαρός,αξιόπιστος  άνθρωπος που να σου δώσει τη σωστή πληροφορία και να αποφασίσεις αναλόγως πως θα κινηθείς.

Τους τα έλεγαα τόσες φορές όταν πήγαινα στη ΔΕΗ και με κοιτάγανε σαν UFO.Κανείς δεν ξέρει τίποτα.

Αλλά και η δικηγόρος;Mε βάση αυτό κινήθηκα.Και τα ψάχνω όλα.Δεν άφησα τίποτα στην τύχη.Και τώρα μου λένε παπαριές.

Τιμολογούσανε κανονικά,εκδίδανε λογαριασμούς και στο σύστημα κομμένη η ΔΕΗ.Και όταν τους έλεγα πως θα με προστατέψετε εμένα για να μην με τινάξει ο άλλος στον αέρα και πάει 5.000++++ ο λογαριασμός μου λέγανε δεν μπορούμε αυτό θα αλλάξει με τους έξυπνους μετρητές.Μιλάμε για τρέλλα.

Και τώρα μου στέλνουνε εξώδικο απο τα κεντρικά ότι θα καταγγείλουνε τη σύμβαση.Και το πρόβλημα είναι ότι έχω άλλον νοικάρη μέσα με αποτέλεσμα εγκλωβίζεσαι.

 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...